Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Co dalej z wakacjami kredytowymi? Polska 2050 wycofała projekt
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.12.2023 17:35

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Polska 2050 wycofała projekt

Szymon Hołownia
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Przyszłoroczne wakacje kredytowe cały czas stoją pod znakiem zapytania. Niepewność podsycana jest plotkami rodzącymi się w kuluarach sejmowych. Teraz zaskakującą decyzję w sprawie złożonego projektu ustawy o wakacjach kredytowych podjęła Polska 2050.

Wakacje kredytowe obecnie

Według wciąż obowiązujących przepisów, wakacje kredytowe obejmują zawieszenie 4 rat na rok - po jednej na kwartał. Jak podaje serwis money.pl, z opcji tej mogą skorzystać posiadacze kredytu hipotecznego.

Problem polega jednak na tym, że obecna forma wsparcia dla kredytobiorców obowiązuje tylko do końca roku. Jej przyszłoroczna wersja wciąż nie jest pewnikiem - przeciągające się deliberacje w Sejmie wystarczająco rozpaliły niepewność wśród potencjalnych beneficjentów.

TVP wywołała aferę, poszło o pieniądze na Boże Narodzenie. Mówią o wykluczeniach

Projekt Polski 2050

Jakiś czas temu projekt ustawy ws. wakacji kredytowych na 2024 rok złożyła grupa posłów z Polski 2050 - partii, której przewodniczy Szymon Hołownia. W dokumencie zawarto mniej-więcej te same warunki, które obowiązują do końca 2023 roku - bez zmian miała  pozostać liczba rat kredytu, które można byłoby zawiesić.

Dość ważną zmianą miało być wprowadzenie kryterium uprawniającego do zawieszenia rat. Po ewentualnym wejściu projektu w życie, grono beneficjentów skurczyłoby się do tych osób, których stosunek wydatków na obsługę miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej przez 3 miesiące przed złożeniem wniosku przekraczał 40 proc.

Koniec wakacji kredytowych?

Projekt nieco uspokoił kredytobiorców, którzy liczyli na przedłużenie wakacji kredytowych. We wtorek pojawiła się jednak przełomowa informacja w sprawie tegoż dokumentu.

Według strony internetowej Sejmu, projekt ustawy ws. wakacji kredytowych w 2024 roku został wycofany. Oznacza to, że sytuacja wróciła do punktu wyjścia; status przyszłorocznego wsparcia dla kredytobiorców nadal jest nieznany.

źródło: money.pl