Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od lipca więcej Polaków będzie sobie mogło pozwolić na wzięcie kredytu. Duże zainteresowanie zakupem mieszkania
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 20.06.2023 15:04

Od lipca więcej Polaków będzie sobie mogło pozwolić na wzięcie kredytu. Duże zainteresowanie zakupem mieszkania

mieszkanie
Domena publiczna

Od 1 lipca rusza program “Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Już teraz Polacy wykazują duże zainteresowanie zakupem mieszkania.  

Możliwa wyższa kwota kredytu

Komisja Nadzoru Finansowego znowelizowała w poniedziałek Rekomendację S.  Dotyczą one m.in. gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Jarosław Sadowski z Expandera wyliczył, jaką kwotę będzie można uzyskać w ramach programu.

 Z wyliczeń wynika, że dostępna kwota Bezpiecznego kredytu 2 proc. będzie o ok. 31 proc. wyższa niż dla zwykłego kredytu z oprocentowaniem stałym i ratą stałą. Przykładowo jeśli  ktoś może uzyskać obecnie np. 300 tys. zł zwykłego kredytu hipotecznego, to dostępna kwota kredytu z dopłatą wyniesie ok. 394 tys. zł. Jeśli natomiast teraz może uzyskać 400 tys. zł, to w ramach Bezpiecznego kredytu 2 proc. dostanie ok. 526 tys. zł, czytamy na tvn24.pl.

Zainteresowanie programem

Jak czytamy w informacji prasowej przesłanej przez Skanska Group, choć program rusza od lipca, to już teraz można zaobserwować duże zainteresowanie programem.

–  Program okazuje się niezwykle atrakcyjny z uwagi na system rat malejących. Umożliwia on szybszą spłatę kapitału niż rata stała, co skutkuje automatycznym zmniejszeniem wysokości odsetek. Dzięki temu ich suma jest mniejsza niż przy kredycie z ratami stałymi. Gdy dodamy do tego fakt dopłat do odsetek jakie zapewni BGK, wszystko łącznie czyni taki kredyt odczuwalnie tańszym, a także zapewnia poczucie bezpieczeństwa gwarantując stałą, pewną ratę przez okres 10 lat. Z wstępnych wyliczeń wynika, że koszt takiego kredytu, na ten moment, może być niższy od kredytu komercyjnego o około 30 proc. – mówi Joanna Pikowska, ekspert finansowy z NOTUS Finanse.

Zdaniem ekspertów chętni do kredytów są także te osoby, które nie kwalifikują się do programu.
 
Klienci, którzy nie mogą skorzystać z bezpiecznego kredytu, przyspieszają planowany zakup mieszkania. Spodziewają się dalszego wzrostu cen mieszkań, ponieważ widzą, że ofert na rynku jest coraz mniej – mówi  Karolina Guzik ze Skanska Residential Development Poland.

Bezpieczny kredyt 2 procent

Nowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego ma pomóc młodym osobom w zakupie mieszkania. Z bezpiecznego kredytu 2 proc. mogą skorzystać osoby do do 45. roku życia, które jeszcze nie były właścicielami nieruchomości mieszkalnej.

Osoby samotnie wychowujące dzieci będą uprawnione do składania wniosków o kredyty o wartości do 600 tysięcy złotych. Z kolei dla singli limit kredytowy wyniesie pół miliona złotych. Istnieje również możliwość dołączenia własnych środków pieniężnych do tej kwoty, jednak nie więcej niż 200 tysięcy złotych.