Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bezpieczny kredyt 2 proc. Wskazujemy, jak nie stracić dopłat
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.07.2023 15:26

Bezpieczny kredyt 2 proc. Wskazujemy, jak nie stracić dopłat

mieszkanie
East News

Dla wielu osób program Bezpieczny Kredyt 2 proc. jest bardzo atrakcyjny. W ramach programu można otrzymać spore dopłaty do rat kredytu na mieszkanie. Warto wiedzieć, jak dokładnie brzmią zasady programu, aby nie stracić finansowego wsparcia.

Kluczowa terminowość spłat

Kredytobiorcy korzystający z programu Bezpieczny kredyt 2 % muszą zwrócić szczególną uwagę, by spłacać kredyt terminowo. 

– Już jeden dzień spóźnienia w spłacie raty kredytu albo niewystarczająca kwota spłaty, nawet jeśli zabraknie jednej złotówki, oznacza wygaśnięcie w danym miesiącu dopłaty i klient musi uregulować całą kwotę ze środków własnych. Dlatego zawsze uczulamy klientów na tego typu sytuacje. Niedopatrzenie bowiem może sporo kosztować – mówi Artur Grodzicki, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Credipass w informacji prasowej przesłanej do redakcji Biznes Info.

Państwo dopłaci Polakom do kredytu. Od 3 lipca cztery banki oferują nową opcję

Konieczność zwrócenia dopłat

Może się zdarzyć, że kredytobiorca będzie musiał zwrócić w całości dopłaty wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od każdej z dopłat. Pieniądze będzie musiała zwrócić osoba z prawomocnym wyrokiem za oszustwa kredytowe lub osoba, która w terminie 24 miesięcy od dnia zakupu mieszkania, domu, zgłoszenia zakończenia budowy domu jednorodzinnego (zgłoszenie do użytkowania lub pozwolenie na użytkowanie) nie zamieszka się w nim. 

Zakupiona nieruchomość musi być min.10 lat wykorzystywana na potrzeby mieszkaniowe kredytobiorcy, zatem nie ma możliwości wynajmowania, użyczenia czy przeznaczenia na działalność gospodarczą. Z utratą dopłat musimy również się liczyć, jeśli chcemy się zdecydować na zmianę stopy procentowej ze stałej na zmienną. 

Należy także być ostrożnym przy wcześniejszej spłacie kredytu. Dopłaty nie traci się jeśli spłaty dokonano po upływie trzech lat od dnia udzielenia kredytu, spłata dotyczyła części objętej gwarancją, łączna wysokość tej spłaty i wniesionego wkładu własnego kredytobiorcy nie przekroczyła 200 tys. zł, łączna wysokość tej spłaty i zapłaconej przez kredytobiorcę raty tego kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę raty tego kredytu. 

Duże zainteresowanie bezpiecznym kredytem

O kredyt hipoteczny w rządowym programie "Bezpieczny Kredyt 2 % można się ubiegać od 3 lipca. Kredyt może uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu czy spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł, w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. 

Na razie nie wiadomo, ile osób już złożyło wnioski, choć zainteresowanie tematem nie słabnie. Według ustawodawcy rocznie finansowanych będzie 30-40 tys. kredytów.