BiznesINFO.pl
Raty kredytów górę

Obraz moritz320 z Pixabay

Listopad będzie czarnym miesiącem dla frankowiczów. Mogą zapłacić najwyższą ratę w historii

28 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Nie mamy dobrych wieści dla frankowiczów. Listopadowa rata kredytu może być jedną z najwyższych, jaką przyjdzie zapłacić posiadaczom kredytu w szwajcarskiej walucie.

Coraz słabsza złotówka spędza sen z powiek osobom posiadającym kredyty we frankach szwajcarskich. Jak wskazują eksperci z Expandera, tegoroczny listopad może zaowocować najwyższą w historii ratą. Frankowicze nie mają powodów do radości.

Złoty pikuje, raty kredytów rosną

Polska waluta osłabia się względem szwajcarskiego franka. Tylko dzisiaj złotówka straciła 0,4 proc. względem CHF. Za jednego franka należy w kantorze zapłacić 4,30 zł. Ostatnie 2 tygodnie to spadek rzędu 2,2 proc.

Jak podkreślają analitycy z firmy Expander, przy tak poważnym wzroście ceny franka nie może być mowy o niskiej racie kredytu walutowego. Na podstawie reprezentatywnego przykładu kredytu na 300 000 zł na 30 lat zaciągniętego w styczniu 2008 roku wyliczono, że rata może być wyższa nawet o 63 zł od październikowej. Jej wartość w listopadzie to aż 1925 złotych - informuje businessinsider.com.pl.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Rata zaboli

– W ciągu niemal 13 lat spłaty wyższe były jedynie raty z kwietnia (1 977 zł) i maja (1971 zł) tego roku. Przypomnijmy jednak, że według informacji ZBP wiosną Polacy złożyli około milion wniosków o wakacje kredytowe (dane dla wszystkich typów kredytów). Wielu kredytobiorcom udało się więc ten trudny okres przeczekać bez konieczności płacenia rat – wskazano w raporcie Expandera, który przywołuje portal Money.

Tym razem jednak eksperci gaszą optymizm. Z wakacji kredytowych można skorzystać zaledwie raz w roku. Oznacza to, że wielu frankowiczów będzie musiało zagryźć zęby, zacisnąć pasa i zapłacić najwyższą w historii ratę kredytu frankowego. Są jednak pewne wyjątki.

– Wyjątkiem są jedynie ci, którzy wcześniej uzyskali wakacje na warunkach przyznanych przez bank, a teraz spełnią warunki wakacji ustawowych. Jednym z tych warunków jest utrata pracy lub innego głównego źródła dochodu. Problem polega na tym, że jeśli ktoś ma zdecydowanie niższe dochody, to tego warunku nie spełnia. Z tego względu dla wielu kredytobiorców to najbliższa rata będzie tą najwyższą w historii. – czytamy w raporcie.

Kredyt w złotówkach tańszy

W o niebo lepszej sytuacji znalazły się osoby, które spłacają kredyty w złotówkach. Ci z kolei znajdują się po przeciwnej stronie szali i z powodu obniżenia stóp procentowych po raz kolejny mogą liczyć na niższe raty kredytów. Ekpserci Expandera w swoim raporcie wskazują, że może to być kolejne historyczne wydarzenie, bowiem raty kredytów złotówkowych mogą okazać się najniższe od wielu, wielu lat.

– Stanie się tak dlatego, że we wrześniu WIBOR 3M obniżył się do nienotowanego nigdy wcześniej poziomu 0,22 proc. Wrzesień to jednocześnie koniec kwartału, a więc w wielu bankach nastąpi tzw. aktualizacja oprocentowania. Polega ona na tym, że bank na nowo przelicza oprocentowanie kredytu poprzez zsumowanie marży i aktualnej stawki WIBOR – wskazano na kolejnych kartach raportu, który analizuje portal Money.pl

30 tys. zł różnicy

Jak wynika z badań Expandera, osoby które zaciągnęły w styczniu 2008 roku 300 000 złotych kredytu hipotecznego na 30 lat, od początku tego roku obserwują spadek rat. W styczniu płacili 1 313 zł, w kwietniu 1 256 zł, w maju tyle samo, w październiku 1 164 zł. Listopadowa rata wyniesie szacunkowo zaś "jedynie" 1 160 zł. Do tej pory "złotówkowicze" zapłacili już 234 637 zł kapitału.

Jak wygląda to u frankowiczów? Nie najlepiej. Eksperci Ekspandera wskazują na następujący trend przy takich samych założeniach kredytu (300 000 PLN/30 lat/ zaciągnięty w styczniu 2008 r.): styczeń rata wynosi 1 765 zł, w kwietniu już 1 977 zł, maj to niewielki spadek i kwota do zapłaty na poziomie 1 971 zł, październik 1 862, zaś listopad to szacunkowo 1 925 zł (przy kursie 1 CHF=4,29 PLN) lub nawet 1 930 zł (przy kursie 1 CHF=4,3 PLN ). Do tej pory przeciętny frankowicz spłacił już 264 620 zł kapitału.

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >