Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kredyty Hipoteczne

Kredyty Hipoteczne

Adam-Glapinski-NBP
08.11.2023 16:23 Stopy procentowe w Polsce. RPP właśnie podjęła decyzję

Pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej jest już za nami. Prognozy analityków były różne. Kamil Pastor z PKO BP twierdził na łamach PAP, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Podobnego zdania byli ekonomiści banku Santander. Teraz już wiemy, że ten scenariusz się nie sprawdził.

Waldemar Buda
17.05.2023 11:35 Przedłużenie wakacji kredytowych. Minister Waldemar Buda mówi, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie

Rządowe wakacje kredytowe pozwalają skorzystać z 8 miesięcy wolnego od spłaty kredytu. Możliwe, że zostaną one przedłużone. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że decyzja zostanie podjęta najprawdopodobniej pod koniec roku. 

Pieniądze na stole
25.03.2023 15:50 Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy

Już niedługo zostanie wycofany wskaźnik WIBOR. Zastąpić go mają nowe wskaźniki WIRON. Zmiany odczuje cały sektor finansowy, nie tylko kredytobiorcy.

premier-morawiecki
01.03.2023 12:14 Państwo dopłaci Ci do kredytu. Premier Morawiecki podał datę uruchomienia ważnego programu mieszkaniowego

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na wczorajszej konferencji prasowej, że chce, aby program Pierwsze Mieszkanie zaczął obowiązywać od 1 lipca 2023 roku. Jest to rozwiązanie skierowane do osób poniżej 45. roku życia, mające umożliwić zakup pierwszego mieszkania, posiłkując się bezpiecznym kredytem 2 proc. lub Kontem Mieszkaniowym.

Pieniądze
03.02.2023 15:03 Banki załamują ręce. Nie ma chętnych na zaciąganie kredytów

Wśród banków zapanowała atmosfera, którą w najlepszym razie można nazwać zaniepokojeniem. Powodem jest bardzo zła sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Popyt spadł drastycznie w dół, nawet wśród przedsiębiorców.Sytuację banków uratowały podwyżki stóp i wzrost oprocentowania już udzielonych kredytów. Tak jest chociażby w przypadku Grupy Santander Bank Polska, która odnotowała blisko 2,8 mld zł zysku netto.

pieniądze 1
31.01.2023 22:07 Banki zaczynają zwracać pieniądze. Nie potrzeba żadnego wniosku

Oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej wiąże się z dodatkowymi opłatami. Od wdrożenia zmian w ustawie o kredycie hipotecznym minęły 4 miesiące, jednak banki dopiero teraz zaczęły zwracać klientom rzeczone dodatkowe koszty.Dodatkowe koszty, ponoszone przez osoby oczekujące na wpis hipoteki do księgi wieczystej, są zabezpieczeniem spłaty zobowiązania dla banku. Im dłuższy proces, tym większe opłaty dla banku - a średnia długość takiego postępowania wieczystoksięgowego to kilka miesięcy.

Fot. Pawel Wodzynski/East News, Warszawa, 18.10.2022. KPRM.
29.01.2023 11:37 Rzecznik rządu zapowiedział termin uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie”

Podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że program „Pierwsze mieszkanie” może zacząć obowiązywać już w te wakacje. Dla osób mających mniej niż 45 lat i nieposiadających ani teraz, ani w przeszłości własnościowego lokalu mieszkalnego, będzie to szansa na zaciągnięcie bezpiecznego kredytu z oprocentowaniem 2 proc.

pieniądze
25.01.2023 12:56 Zaskakujące wieści z Kancelarii Premiera. Chodzi o wakacje kredytowe

Trwające wakacje kredytowe dla posiadaczy ponad miliona hipotek złotowych miałyby zostać wydłużone. Tak nieoficjalnie wynika z informacji docierających z Kancelarii Premiera. Pomimo braku potwierdzenia planów, banki uważają, że taka decyzja to pewnik.Informację o możliwości wydłużenia wakacji kredytowych podał portal money.pl. Obecnie projekt oczekuje na akceptację premiera Mateusza Morawieckiego.

Pieniądze
22.12.2022 18:15 Kredytobiorcy mogą odetchnąć. Eksperci mają dobre wieści

Zdaniem ekspertów, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie już podwyższała stóp procentowych. Całkiem niedługo możemy spodziewać się ich obniżenia.

pieniądze
15.12.2022 20:06 Spada WIBOR. Razem z nim raty kredytów

Wraz z aktualizacją informacji dotyczących inflacji pojawiły się dobre wieści dla posiadaczy kredytów. Spada wskaźnik odpowiadający za oprocentowanie kredytów hipotecznych.Na początku listopada, stopa referencyjna WIBOR 3M wynosiła ponad 7,6 proc. Jednak po wstępnych informacjach z GUS dot. inflacji w listopadzie pojawiły się głosy, że wskaźnik może zacząć spadać jeszcze w grudniu.

pieniądze
30.11.2022 14:13 Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank nie może doliczać WIBOR-u do raty kredytowej – orzekł na początku listopada Sąd Okręgowy w Katowicach. W związku z tym rata kredytu wnioskodawczyni spadła z 6700 zł do 1700 zł. Choć cały proces może ciągnąć się latami, eksperci już teraz debatują nad tym, czy postanowienie otwiera furtkę do niższych rat dla innych złotówkowiczów.

budowa-mieszkanie-kredyt hipoteczny-biznesinfo
25.10.2022 14:31 Do rządu wpłynął list otwarty, tematem mieszkalnictwo. Autorzy apelują o zmiany w hipotekach

HRE Think Tank napisał list otwarty do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w którym wskazuje, że obecne restrykcje, którymi objęte są kredyty hipoteczne, wpływają nie tylko na spowolnienie sektora budownictwa mieszkalnego, ale również wspomagają kryzys demograficzny, z jakim mierzy się Polska. Fundacja Heritage Real Estate apeluje w liście otwartym do rządu o częściowe odkręcenie śruby przez Komisję Nadzoru Finansowego, w celu zwiększenia dostępności kredytów hipotecznych dla Polaków, w szczególności osób młodych.

EN 01160552 0025
24.08.2022 14:41 Kurs franka blisko 5 złotych, złotówka znowu słabnie. Frankowicze mają powody do zmartwień

Zła wiadomość dla osób spłacających swoje kredyty we frankach. Szwajcarska waluta notuje rekordy i jest najdroższa w historii.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
07.08.2022 13:22 Banki będą zwracać pieniądze z opłat za czekanie na wpis do księgi wieczystej. Sejm przyjął poprawki

W piątek Sejm głosował za poprawkami do ustawy o kredycie hipotecznym. Tym samym banki zostały zobowiązane do zwrotu opłaty pobieranej od kredytobiorców do czasu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Zmiany w ustawie o kredycie hipotecznym zostały zaproponowane przez rząd jeszcze w lipcu. Przyjęta przez Sejm z rzadko spotykaną jednomyślnością, w Senacie zyskała dwie poprawki, z którymi wróciła 5 sierpnia do Sejmu, który na propozycję senatorów przystał. Podpis prezydenta Andrzeja Dudy, który wprowadzi ją w życie jest więc właściwie już tylko formalnością.

EN 01517428 0024
14.07.2022 15:30 Wakacje kredytowe już pewne. Jest podpis prezydenta

Po podwyżkach stóp procentowych osoby, które zaciągnęły kredyt, znalazły się w trudnej sytuacji. Rządowa pomoc w postaci wakacji kredytowych ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużenia.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
07.07.2022 14:27 Do Sejmu weszła nowa ustawa. Pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy kredytobiorcom na wpisie do księgi wieczystej

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który zobowiąże banki do zwrotu środków kredytobiorcom, które są pobierane za zwłokę sądów przy wpisie nieruchomości do ksiąg wieczystych. Z wyliczeń przedstawionych przez wnioskodawcę wynika, że średnio kredytobiorcy czekającemu na wpis hipoteki zamiana pozwoli odzyskać 2190,65 zł. Jeżeli kupujemy nieruchomość na kredyt bez księgi wieczystej, np. mieszkanie spółdzielcze własnościowe i wpis do księgi wieczystej jest zasadny ze względu na uregulowaną sytuację prawną nieruchomości, a sąd zwleka z jej założeniem, to bank do kosztów kredytów dolicza opłaty za czas, w którym proces jest w toku. Założenie księgi wieczystej lokalu potrafi przeciągać się miesiącami, czasem nawet latami, co generuje dodatkowe koszty dla kredytobiorców. Sprawa dotyczy także już istniejących ksiąg wieczystych, w których sądy muszą dokonać właściwych zmian. Nowa ustawa ma to zmienić.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
04.05.2022 15:57 Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Rząd ogłosił swoje plany wobec pomocy dla kredytobiorców. Minister rozwoju Waldemar Buda powiedział w środę, że wakacji kredytowych Polacy mogą spodziewać się już tego lata. Rząd planuje także zastąpić wskaźnik WIBOR, ale znalezienie odpowiedniego rozwiązania zajmie już nieco więcej czasu. Minister Buda wskazał, że wakacje kredytowe najprawdopodobniej będą dostępne dla polskich rodzin już latem. Ma być to związane ze zwiększeniem wydatków rodzin w tym okresie oraz zmniejszeniem obrotów firm, przywołuje słowa ministra PAP.

Mateusz Morawiecki
26.04.2022 15:51 Morawiecki apeluje do banków. Kolejna pomoc dla kredytobiorców

“Oprocentowanie kredytów sięga dziś 7,8,9 proc. a oprocentowanie rachunków oszczędnościowych oscyluje wokół zera” - tak w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na Europejskim Kongresie Gospodarczym podsumował złą sytuację obywateli i kapitalnie zyskowną dla banków.

budowa-żurawie-deweloper-Wrocław
17.04.2022 12:37 Indeksacja cen mieszkań nadciąga wielkimi krokami. Inflacja dociska deweloperów

Inflacja, która dusi gospodarkę coraz mocniej, nakłania deweloperów do szukania pomysłów na zabezpieczenie inwestycji i swoich pieniędzy. Drożejące materiały budowlane i coraz wyższe koszty robocizny mogą doprowadzić do powrotu indeksacji cen mieszkań. Dla potencjalnych nabywców może być to przeszkoda uniemożliwiająca zakup mieszkania. Eksperci z branży nieruchomości w raporcie dotyczącym rynku nieruchomości, na który powołuje się bankier.pl zauważają, że do wysokiej inflacji dodatkowe problemy dla gospodarki powoduje wojna na Ukrainie.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
10.04.2022 17:59 2000 zł miesięcznie dla kredytobiorców. Rząd stawia warunki i umarza dług

Rząd odkręca kurek pieniędzy dla kredytobiorców. Comiesięczne 2000 zł przez 3 lata mają ułatwić życie kredytobiorcom. Po ogłoszonej 6 kwietnia przez RPP siódmej podwyżce stóp procentowych nieoprocentowany zwrot spłaty wsparcia czy umorzenie jednej trzeciej jego części daje nadzieję na lepsze jutro.Problem z terminową spłatą kredytów ma ponad 2,5 miliona Polaków. Przy siódmej podwyżce stóp procentowych rząd przygotował koło ratunkowe w wysokości 2000 zł miesięcznie przez okres 3 lat. Te 2000 zł trzeba będzie zwrócić, ale już bez odsetek i nie w całości. Regularna spłata kolejnej pożyczki może być umorzona w wysokości jednej trzeciej rat po 100 terminowych spłatach.

RPP utrzymała stopy procentowane na obecnym poziomie
06.04.2022 16:34 RPP podjęła decyzję o podwyżce stóp. Niby wszystko było jasne, ale jednak zaboli

RPP podjęła decyzje o podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 1 pkt procentowy. Wzrost stopy referencyjnej nastąpi z obecnego 3,5 proc. do 4,5 proc. Stopa lombardowa będzie wynosić 5,00 a stopa depozytowa 4,00. Wiadomość NBP załamuje.To już siódmy wzrost stóp procentowych od października 2021 roku. Rada Polityki Pieniężnej jako organ NBP ma ustalać wysokość stóp procentowych na takim poziomie, by polska złotówka miała stabilną wartość. Organ składający się z Przewodniczącego Rady i 9 członków ma za zadanie dbać również o wzrost gospodarczy, racjonalną inflację, która powinna być zbliżona do 2,5 proc. rocznie.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
12.11.2021 01:00 PKO BP wysyła frankowiczom wezwania do zapłaty. Żąda opłat za korzystanie z kapitału

Jak informuje piątkowa "Rzeczpospolita" kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy branża nie zastrasza klientów . Jak wynika z z nieoficjalnych informacji dziennika, PKO BP rozpoczął wysyłanie frankowiczom wezwań do zapłaty, "żądając nie tylko zwrotu kapitału w razie unieważnienia przez sąd umowy, ale też opłaty za to, że klient przez kilkanaście lat mógł z niego korzystać". Po mBanku kolejny bank żąda od sądzących się z nim kredytobiorców frankowych opłat za korzystanie z kapitału. Według "Rz" najprawdopodobniej skala tego zjawiska nie jest duża, wezwania trafiają głównie do niektórych klientów frankowych PKO BP, którzy w sądzie kwestionują umowę kredytu mieszkaniowego i chcą jej unieważnienia. – W niektórych przypadkach kwota żądanej opłaty jest spora i może sięgać nawet ponad 60 proc. wartości kapitału wypłaconego początkowo kredytobiorcy – pisze dziennik. Dodaje, że PKO BP do zamknięcia tego wydania "Rzeczpospolitej" nie odniósł się do sprawy.

Polacy wycofują oszczędności z banków
31.05.2021 02:00 Kredyt coraz trudniej dostać. Banki zaczynają żądać nawet dyplomu ze studiów

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi w obecnym czasie nie maleje, a wręcz przeciwnie - wciąż rośnie. Okazuje się, że banki powoli przestają pobłażać swoim klientom i podnoszą swoje kredytowe wymagania. Od jednego klienta zażądano dyplomu ukończenia studiów.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego coraz trudniej o kredyt hipotecznyJak banki wydłużają proces decyzji kredytowejJakie nowe wymagania stawiają przed klientami

Bank Millenium z niesamowitą ofertą. Klienci mogą być zachwyceni.
23.03.2021 01:00 Bank Millennium zmienia ofertę kredytów hipotecznych. Oprocentowanie okresowo stałe

Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega oferta banku MilleniumCo w ramach kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową zaleciła KNFJak ludzie znajdują się w spirali kredytowej

Hipoteka
03.11.2020 01:00 Czy bank może zabrać mój dom? Hipoteka - co to jest i na czym polega

Z pojęciem hipoteki spotkał się każdy, kto chciał zakupić mieszkanie na kredyt. Najprościej mówiąc jest to przeniesienie części praw do domu czy mieszkania na bank. Jakie są to prawa i z czym wiążą się dla osoby kupującej nieruchomość na kredyt? Wyjaśniamy wszystkie pojęcia związane z hipoteką. Planujesz zakup mieszkania na kredyt? Koniecznie zapoznaj się z naszym kompendium.

Raty kredytów górę
28.10.2020 01:00 Listopad będzie czarnym miesiącem dla frankowiczów. Mogą zapłacić najwyższą ratę w historii

Coraz słabsza złotówka spędza sen z powiek osobom posiadającym kredyty we frankach szwajcarskich. Jak wskazują eksperci z Expandera, tegoroczny listopad może zaowocować najwyższą w historii ratą. Frankowicze nie mają powodów do radości.

  • 1
  • 2