biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Historyczny wyrok sądu. Jest decyzja w sprawie tysiąca kredytów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.07.2025 09:09

Historyczny wyrok sądu. Jest decyzja w sprawie tysiąca kredytów

mbank
Fot. mat. prasowe mBank

Jako niezwykle ważny sygnał dla kredytobiorców należy traktować wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Chodzi o stwierdzeniu nieważności więcej niż tysiąca umów na kredyty frankowe, jakie z Polakami zawarł mBank. Bank nie daje za wygraną i mimo odrzucenia apelacji twierdzi, że potrzebne będą kolejne pozwy, co jest tym ważniejsze, że w toku jest nawet 10 podobnych spraw.

Przełomowy wyrok sądu. Pierwsze takie orzeczenie dla pozwu grupowego frankowiczów

Wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi dotyczy powództwa zapoczątkowanego jeszcze w 2016 r., kiedy grupa składająca się z ponad 1700 kredytobiorców złożyła przeciw mBankowi pozew w związku z abuzywnością jednej z klauzul. Chodzi rzecz jasna o zapisy umów na kredyty we frankach, która w ocenie kredytobiorców zawierała niedopuszczalny, arbitralny mechanizm waloryzacji franka do złotówki.

Przez blisko dekadę z początkowego grona powodów wykruszyło się ok. 700, które podpisały z mBankiem ugody. Teraz osoby te mogą sobie pluć w brodę.

Sąd_Apelacyjny_Łódź_2011.jpg
Sąd Apelacyjny w Łodzi, fot. Zorro2212/Wikimedia (CC BY 3.0)
Dobre informacje dla frankowiczów. W ten sposób wyrok TSUE wiąże ręce bankom Jest decyzja w sprawie stóp procentowych! "Zaskoczyła nas i rynkowy konsensus"

Kredyty unieważnione. Wcześniej sąd orzekł, że frankowicze nie muszą spłacać rat

Początkowo Sąd Okręgowy w Łodzi, jeszcze w 2018 r. oddalił roszczenia, nie dopatrując się ich zasadności – abuzywności klauzul nie stwierdzono. Frankowicze złożyli apelację i sprawa wróciła do szczebla okręgowego, co skończyło się dla nich korzystnym rozstrzygnięciem. Decyzja, która zapadła teraz to odrzucenie apelacji mBanku od wtórnej decyzji sądu okręgowego. A to oznacza, że wyrok jest prawomocny. Co stanowi?

Jak donosi "Business Insider", umowy na kredyty we frankach zostały w całości unieważnione. Są one odtąd traktowane jako nieważne od momentu zawarcia. Po 10 latach mamy do czynienia z pierwszym takim wyrokiem w pozwie grupowym.

Warto odnotować, że w omawianej sprawie już w 2020 r. wydano zabezpieczenie, które stanowiło, że kredytobiorcy nie muszą spłacać rat, jeśli zwrócili bankowi kwotę wyższą od tej, którą mBank wypłacił. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi może stanowić zatem dla dużej grupy frankowiczów koniec ciągnącej się od lat batalii.

Screenshot 2025-07-05 09.47.14.png
Fot. mat. prasowe mBank

mBank nie daje za wygraną. Potrzebne będą kolejne indywidualne pozwy?

Choć oczywiście w Polsce nie mamy do czynienia z prawem precedensu i w pozostałych 10 toczących się sprawach decyzja sądu może być inna, to jednak istnieje instytucja utrwalonej linii orzeczniczej. Co ważne, to właśnie sprawy frankowiczów są w literaturze wskazywane jako przykład incydentalnego przenikania precedensów do polskiego porządku prawnego. Czy to oznacza, że unieważnień można spodziewać się także w pozostałych toczących się sprawach?

mBank z dużą rezerwą traktuje odrzucenie apelacji i poinformował media, że będzie czekał na uzasadnienie wyroku, które następnie zostanie wnikliwie przeanalizowane. Co jednak najważniejsze, prawnicy banku przekonują, że wyrok ma charakter ustalający. W ich ocenie teraz każdy z frankowiczów będzie musiał dodatkowo indywidualnie pozwać mBank, by skutecznie unieważnić umowy.

Dobra passa frankowiczów trwa. Wcześniej na ich korzyść orzekł TSUE

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi to kolejna korzystna dla frankowiczów decyzja wymiaru sprawiedliwości w ostatnich tygodniach. Wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że niezgodne z europejskim prawem jest stosowanie tzw. teorii dwóch kondykcji.

Jej stosowanie sprawiało, że banki po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej mogły żądać zwrotu całości wypłaconej kwoty nawet wtedy, kiedy gdy przed unieważnieniem dokonywał wpłaty i spłacił część zobowiązania. Trybunał zdecydował, że sądy w Polsce muszą porzucić dotychczasowe orzecznictwo.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: