Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Morawiecki apeluje do banków. Kolejna pomoc dla kredytobiorców
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 26.04.2022 15:51

Morawiecki apeluje do banków. Kolejna pomoc dla kredytobiorców

Mateusz Morawiecki
biznesinfo

“Oprocentowanie kredytów sięga dziś 7,8,9 proc. a oprocentowanie rachunków oszczędnościowych oscyluje wokół zera” - tak w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na Europejskim Kongresie Gospodarczym podsumował złą sytuację obywateli i kapitalnie zyskowną dla banków.

Propozycje premiera Mateusza Morawieckiego

Premier zaapelował do banków: “Niech banki podniosą oprocentowanie lokat i depozytów. Obecne stawki są na żenująco niskim poziomie.” Kredyty udzielane są po bardzo dużych stawkach a różnica między kredytami a depozytami powinna być mniejsza. 

Mateusz Morawiecki obiecał ustawę o pomocy dla kredytobiorców, która ma wejść w życie najpóźniej 1 stycznia 2023 roku. Do tego czasu premier daje szansę całemu sektorowi bankowemu na wypracowanie odpowiednich rozwiązań dla kredytobiorców i zaproponowanie niższych stawek WIBOR. Dla spłacających kredyty hipoteczne zamiast WIBOR-u banki mają zastosować bardziej transparentny wskaźnik oprocentowania zaciągniętych kredytów. 

Szef rządu zapytany, czy wejście w życie pomocowej ustawy nie będzie zbyt późne dla wielu, odpowiedział, że zaproponował w tym roku cztery i przyszłym roku cztery raty wakacji kredytowych bez dodatkowych warunków i odsetek. 

Ogromne zyski banków i upadłość konsumencka 

4 mld zysku netto wypracował sektor bankowy po dwóch miesiącach 2022 roku. To wynik dwukrotnie wyższy niż w poprzednim analogicznym okresie 2021 roku.Prognozy wskazują zamknięcie roku z 25 mld zł zysku. Po dwóch chudych latach banki zyskały na podwyżce stóp procentowych ogłaszanych przez RPP. 

Zapowiadane jest pobicie rekordu zysków przez banki z 2014 roku, kiedy to cały sektor wypracował 16 mld zł. Wstępnie szacowany zysk netto ma być najwyższym w historii. 

Widmo bankructwa za to dosięgnęło kredytobiorców. Liczba upadłości konsumenckich  od stycznia do listopada 2021 roku wzrosła o 47,9% w porównaniu do roku poprzedniego. W Monitorze Sądowym i Gospodarczym czytamy o 16 674 przypadkach. 

Upadłość ogłaszają również przedsiębiorstwa. Z najnowszych danych wynika, że pod koniec 2021 roku 400 podmiotów ogłosiło upadłość, to jest wzrost o 43 proc.