Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Bankructwo

Bankructwo

Bankructwo firmy lub przedsiębiorstwa.

sklep sportowy
27.05.2024 15:32 Znana polska sieć odzieżowa na skraju bankructwa. Jest wniosek o upadłość

Kolejne wieści o problemach finansowych polskich firm obiegają kraj. Tym razem, polska firma Active, znana z szerokiej oferty odzieży sportowej, znalazła się na skraju bankructwa. Wniosek o upadłość już wpłynął do sądu. Czy to oznacza koniec jednej z ulubionych sieci sklepów sportowych w Polsce? 

Sklep, manekiny
16.05.2024 14:14 Zamykają sklepy i zwalniają pracowników. Słynna firma odzieżowa zbankrutowała

Znana marka odzieżowa zbankrutowała. Do sądu rejonowego w Düsseldorfie wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości dla Esprit Europe GmbH z siedzibą w Ratingen. Firma próbowała ratować się cięciem kosztów, niestety kłopoty okazały się zbyt duże.

kupon
27.04.2024 17:35 Wygrał w lotto 30 mln dolarów. Jego życie szybko stało się piekłem

Dorice Donegan “Dee Dee” Moore pozostaje w więzieniu, odsiadując wyrok dożywocia po morderstwie i ukryciu ciała Abrahama Shakespeare'a. Mężczyzna, który dobiegałby dziś 60. urodzin zrealizował marzenia większości ludzi na świecie - czyli został milionerem. Po 2,5 roku od osiągnięcia tego celu już nie żył.

galeria handlowa, Sephora
29.03.2024 19:33 Gigant kosmetyczny znika z tego rynku. Zapadła ostateczna decyzja

Polacy uwielbiają tę markę, od lat sklepy tej sieci kosmetycznej oblegane są przez klientów. Nie każdy rynek był jednak tak łaskawy dla grupy LVMH. W końcu Sephora ogłosiła rozpoczęcie procesu stopniowego wycofywania się.

galeria handlowa
21.03.2024 22:58 Słynna firma obuwnicza bankrutuje. Musiała ogłosić upadłość

To dopiero pierwszy kwartał 2024 roku, a znane firmy, które w tym czasie ogłosiły upadłość, coraz trudniej policzyć. Na całym świecie, również w Polsce, kolejne sieci zamykają sklepy lub całkowicie kończą działalność, nie brak również masowych zwolnień. Tym razem bankructwo dopadło firmę obuwniczą, która posiadała licencję wielu uwielbianych marek.

Kobieta, magazyn
29.02.2024 13:48 Słynna polska firma ogłosiła upadłość. To koniec legendarnej marki?

Legendarna polska firma ogłosiła upadłość i została wystawiona na sprzedaż. Chodzi o najstarszą firmę zajmującą się produkcją silników i maszyn rolniczych. Licytacja została zaplanowana na marzec, a jej nowy właściciel będzie mógł ją reaktywować. Przedstawiamy szczegóły. 

Poczta Polska
28.01.2024 14:14 Poczta Polska wydała zaskakujący komunikat. Wiele osób oniemiało, gdy to zobaczyło

Wygląda na to, że w finansowym kryzysie Poczty Polskiej rozpoczął się nowy rozdział. Teraz spółka rozpoczęła sprzedaż mieszkań i działek. Niektóre z nich są w naprawdę atrakcyjnych cenach, jest jednak haczyk.

odzież
24.09.2023 21:21 Polskie firmy odzieżowe na skraju upadku. "Wszystko przez pogodę"

- Mamy totalny zastój, nikt nie kupuje jesiennych ubrań i dodatków. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem, choć firma istnieje od ponad 30 lat - mówi Paweł Pawlak, właściciel firmy odzieżowej Adika.

Birmingham
06.09.2023 12:33 Brytyjskie miasto ogłosiło bankructwo. Skończyły się pieniądze

Drugie pod względem wielkości miasto w Wielkiej Brytanii ogłosiło bankructwo. Powodem takiej decyzji jest katastrofalna sytuacja budżetowa miasta. Wiadomo jednocześnie, jakie będą następne kroki w tej sprawie.

upadlosc-flaga-polska
30.08.2023 11:40 Polski diler samochodów luksusowych ogłasza upadłość. Mamy złe wieści dla klientów firmy

Niewypłacalność i bankructwo coraz częściej dotykają polskich przedsiębiorców – w I kwartale br. upadłość ogłosiło 105 firm. Zostały po nich wspomnienia i zobowiązania w wys. 70 mln zł. Teraz przyszła kolej na zakończenie działalności polskiego dilera aut luksusowych. Przedsiębiorstwo nie mogło się bowiem dogadać ze swoim największym wierzycielem, a klienci mogą mieć teraz problemy. Co wiemy o tej sprawie?

Yellow Corp, transport
03.08.2023 17:00 Ogromna firma zbankrutowała, istniała na rynku blisko 100 lat. 30 tys. osób straci pracę

Jedna z największych firm transportowych w USA ogłosiła wstrzymanie działalności i zwolnienie wszystkich pracowników. Yellow Corp zakończy działalność po blisko stu latach. Co się stało?

Zakupy w sklepie
26.07.2023 22:06 Problemy właściciela wielkiej sieci handlowej. Proces restrukturyzacji wystartował

Właściciel Pepco, jednej z ważniejszych sieci handlowych w Polsce, ma poważne problemy finansowe. Firma co prawda rozpoczęła restrukturyzację, nie wiadomo jednak jaki będzie miało to wpływ na Pepco oraz na przyszłość samego właściciela.

Pieniądze
17.07.2023 10:20 Wygrała fortunę na loterii. Po kilku godzinach jej życie legło w gruzach

Wielu z nas marzy o wygranej na Lotto lub w zdrapkach, która mogłaby uczynić ze zwycięzcy milionera i pogrzebać jego dotychczasowe problemy. Tymczasem pieniądze szczęścia nie dają - przekonała się o tym zwyciężczyni jednej loterii.

sklep-zakupy-ludzie
26.03.2023 10:37 Kolejna marka odzieżowa ogłasza upadłość. Sieć szuka kupca na 200 sklepów

Marka odzieżowa Scotch & Soda złożyła wniosek o upadłość swojego holenderskiego oddziału. Sieć szuka również kupca na ponad 200 sklepów rozlokowanych poza Holandią, choć ich bankructwo bezpośrednio nie obejmuje. Właściciel marki, fundusz Sun Capital przekazał, że powodem decyzji są poważne problemy z przepływem środków pieniężnych – informuje portal dlahandlu.pl.

krowy
21.03.2023 21:51 Jedna z największych mleczarni w Polsce bliska upadku

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Czarnków przeżywa kryzys. Przedstawiciele firmy cytowani przez Tygodnik Rolniczy mówią, że “przetrwają może 3-4 miesiące”. Firma zatrudnia około 200 osób.

pieniądze
21.03.2023 20:08 Kolejna instytucja finansowa z poważnymi problemami

Problemy z płynnością First Republic Bank pojawiły się po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank. Pomimo posiadania znacznych depozytów i zamożnych klientów FRB stał się najgorzej radzącym sobie bankiem na Wall Street. 

bankomat i kobieta
21.03.2023 19:00 Kolejny bank ma duże problemy. Nie widać końca upadków i bankructw

Domino upadających banków zdaje się nie hamować. Kolejny amerykański bank – First Republic Bank – jest w tarapatach. Akcje banku w poniedziałek spadły o astronomiczne 47%.

burgery
19.03.2023 20:21 Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”

BIG MIK - znana w Poznaniu burgerownia kończy swoją działalność. Poinformował o tym fakcie właściciel. Przyznał, że głównym powodem, który nie pozwolił przetrwać biznesowi, są ogromne podwyżki cen za czynsz.

kury
19.03.2023 18:15 Upadła jedna z największych firm drobiarskich w Polsce. Setki osób zostanie bez pracy

Smutny koniec firmy Res–Drob. Największa firma drobiarska w województwie podkarpackim upadła. Pracę straci 270 osób.

Flaga Państwowa RP
15.03.2023 11:28 Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość

Najwyższa od lat inflacja, kryzys energetyczny i ogromny wzrost kosztów produktów powodują, że upada wiele przedsiębiorstw. Niedawno pisaliśmy o rzeszowskich zakładach drobiarskich Res-Drob, które po 70 latach działalności ogłosiły upadłość. Teraz docierają do nas informacje o problemach finansowych kolejnego przedsiębiorstwa, które działa na rynku od 85 lat, donosi „Gazeta Wyborcza”. 

lotnisko-pexels
03.02.2023 22:16 Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Agencja Reutera poinformowała, że norweska linia lotnicza Flyr zamierza złożyć wniosek o upadłość. Przewoźnik odwołał wszystkie loty oraz zakończył sprzedaż biletów. Przypomnijmy, że będzie to już kolejna linia lotnicza, która przestanie funkcjonować w tym roku. Wcześniej o końcu działalności poinformował brytyjski Flybe.

Lady Gaga EA
18.12.2022 12:32 Lady Gaga zbankrutowała. Zadłużenie wynosiło miliony dolarów

Popularna artystka przyznała niedawno, że była w niemałych kłopotach finansowych. Były one na tyle poważne, że Stefani Germanotta znana jako Lady Gaga była przez pewien czas bankrutem.

5604964197 494409fc1b k
09.12.2022 15:51 Niemiecka marka samochodowa ogłosiła bankructwo

Portal Automotive News Europe donosi, że Borgward — niemiecka marka samochodowa — zbankrutowała z początkiem grudnia. Firma powstała w 1929 roku, ale z powodu błędów technicznych w produkowanych autach ogłosiła upadłość (po raz pierwszy) w 1961 roku. Szansa na odrodzenie pojawiła się 8 lat temu, bo markę wskrzesiła spółka Beiqi Foton Motor. Niestety, długoletnia tradycja, ciekawa oferta i chiński kapitał okazały się niewystarczające.

Mateusz Morawiecki
26.04.2022 15:51 Morawiecki apeluje do banków. Kolejna pomoc dla kredytobiorców

“Oprocentowanie kredytów sięga dziś 7,8,9 proc. a oprocentowanie rachunków oszczędnościowych oscyluje wokół zera” - tak w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na Europejskim Kongresie Gospodarczym podsumował złą sytuację obywateli i kapitalnie zyskowną dla banków.

biznesinfo-1
30.11.2021 01:00 Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Bank Pocztowy coraz bardziej ciąży Poczcie Polskiej. Zła sytuacja gospodarcza państwowej firmy pocztowej doprowadza do rozważań o rezygnacji z banku. Do planów likwidacji Banku Pocztowego jak i towarzystw ubezpieczeniowych dotarła DGP, która potwierdziła to w dwóch źródłach.

savings-2789112 1920
07.06.2021 02:00 Upadłość firmy – kiedy i jak ogłosić bankructwo przedsiębiorstwa?

W świetle prawa upadłość firmy ogłasza się w stosunku do przedsiębiorstwa, które stało się niewypłacalne, to znaczy straciło zdolność do regulowania swoich zobowiązań pieniężnych w terminie przekraczającym trzy miesiące. Niewypłacalność stwierdza się również wtedy, gdy zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego majątku w postaci aktywów przez okres powyżej jednego roku. Organem właściwym do ogłaszania upadłości jest sąd upadłościowy w składzie trzech sędziów zawodowych. Postępowanie upadłościowe toczy się w rejonowym sądzie gospodarczym właściwym ze względu na prowadzenie działalności firmy. Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Sądowe postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości zostaje wydane w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.

money-548948 960 720
04.06.2021 02:00 Umorzenie długu – jakie korzyści z tego płyną?

Zrzeczenie się z długu skutkuje wygaśnięciem zobowiązania. Dlatego jest to automatyczne zwolnienie z długu. Jeśli wierzyciel umorzy dług, dłużnik jest wolny od jego spłaty, a co za tym idzie wierzyciel w przyszłości nie ma już prawa do zażądania spłaty długu. Z artykułu dowiemy się, kiedy można umorzyć dług oraz na jakie korzyści można liczyć z tego tytułu? Zapisy Kodeksu cywilnego na temat zrzeczenia się długu Kodeks cywilny (Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93)), przewiduje możliwość złożenia oferty zrzeczenia się długu przez wierzyciela. Jeśli dłużnik zaakceptuje takie oświadczenie mówimy o zrzeczeniu się wierzytelności. Nie ma w przepisach wymogów co do formy takiego oświadczenia. Jednak najlepiej sporządzić taką umowę w formie pisemnej. Jeżeli dłużnik przyjmie oświadczenie, doprowadzi to do zwolnienia go z długu, a w związku z tym wygasną wszystkie zabezpieczenia wierzytelności ((zastaw, hipoteka czy poręczenia). Zwolnienie z długu jest najpopularniejszą formą umorzenia długu. Potrzebni są do tego zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Wierzyciel proponuje, że zrzeknie się długu, a dłużnik akceptuje tę propozycję. Ustawa przewiduje jeszcze inny rodzaj umorzenia długu - jest to cofnięcie pozwu oraz zrzeczenie się roszczenia dochodzonego pozwem. W tym przypadku nie trzeba uzyskać zgody dłużnika. Można to zrobić osobiście w czasie rozprawy lub wysłać do sądu pismo i nie jest w tym przypadku potrzebna ani zgoda, ani obecność dłużnika. W efekcie umorzenie takie skutkuje powstaniem przychodu (podlegającego opodatkowaniu) po stronie dłużnika. Przychodem tym będzie jednak tylko należność podstawowa, bez odsetek. Inne możliwości zrzeczenia się długu Możliwość uwolnienia się od długu stwarza również przejęcie długu przez osoby trzecie. Skutkiem takiego przejęcia długu przez osoby trzecie jest wygaśnięcie zobowiązań względem dotychczasowego dłużnika. Zaznaczmy jednak, iż świadczenie trwa w formie niezmienionej. Wierzyciel nie może już niczego żądać od swojego pierwotnego dłużnika. Forma zawarcia umowy o przejęciu długu musi być pisemna, w innym przypadku będzie ona nieważna i nie wywoła żadnych skutków prawnych. Przejęcie długu przez inne osoby może nastąpić w kilku przypadkach. Po pierwsze przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika (oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron). Po drugie przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela (oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron, ale jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna). Korzyści z umorzenia długu Może się wydawać, że umorzenie długu nie może być korzystne dla wierzyciela i generuje same straty. Analizując temat głębiej możemy znaleźć jednak pewne korzyści z umorzenia wierzytelności. Często zdarza się, że dłużnik od którego próbujemy wyegzekwować należności, jest na skraju bankructwa. Proces ciągnie się latami bez żadnego skutku i naraża wierzyciela na dodatkowe koszty związane z prowadzeniem postępowania (koszty sądowe, komornicze). W tym przypadku umorzenie długu może przynieść więcej korzyści niż dalsze jego egzekwowanie. Przemawia za tym np. fakt, iż wierzyciel może zaliczyć dług na poczet kosztów uzyskania przychodów. Trzeba zaznaczyć, że umorzenie długu dotyczy kwoty podstawowej wraz z naliczonymi odsetkami. Czy warto umorzyć dług? Próba odzyskania pieniędzy od kogoś niewypłacalnego, może zająć wiele lat i wygenerować wiele kosztów. I mimo że wydaje się to nielogiczne, takie umorzenie może przynieść więcej korzyści niż uporczywe ściganie dłużnika.

  • 1
  • 2