Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ogromna firma zbankrutowała, istniała na rynku blisko 100 lat. 30 tys. osób straci pracę
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.08.2023 17:00

Ogromna firma zbankrutowała, istniała na rynku blisko 100 lat. 30 tys. osób straci pracę

Yellow Corp, transport
PATRICK T. FALLON/AFP/East News

Jedna z największych firm transportowych w USA ogłosiła wstrzymanie działalności i zwolnienie wszystkich pracowników. Yellow Corp zakończy działalność po blisko stu latach. Co się stało?

USA: 94-letnia firma transportowa zbankrutowała

Założona w 1929 roku firma transportowa Yellow Corp. w połowie zeszłego tygodnia przestała odbierać ładunki od swoich klientów i realizowała dostawy jedynie ładunków znajdujących się już w systemie. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Nashville było w trakcie negocjacji ze związkami zawodowymi, które reprezentowało 22 tys. z 30 tys. jego pracowników. Umowa jednak nie dojdzie do skutku, bo Yellow Corp. zostało zamknięte.

To oznacza zwolnienie ok. 30 tys. osób. Jak tłumaczył Sean O'Brien, szef Teamsters największego związku zawodowego działającego w przedsiębiorstwie, planowano strajk, jednak w trakcie rozmów postanowiono przesunąć datę jego rozpoczęcia o miesiąc, aby dać czas pracodawcy na ustosunkowanie się do postulatów pracowników. Wśród nich znalazły się żądania o zapłatę zaległych składek emerytalnych i zdrowotnych.

Pracownicy, a przynajmniej nie wszyscy, na szczęście nie znajdą się w beznadziejnej sytuacji. Z ofertą zwróciła się do nich firma transportowa z Indianapolis. Właścicielka ZNR Dispatching & Logistics, Avery Darby, poinformowała osoby dotychczas zatrudnione w Yellow Corp., że szuka pracowników i bardzo chce im pomóc. Jej przedsiębiorstwo operuje w 50 stanach USA.

Ta sieć zniknie z Polski do końca roku. Kolejni operatorzy planują zmiany

Firma była zadłużona na ok. 1,5 mld dolarów

Jak dodaje CNN, firma zdecydowała się na zamknięcie z uwagi na narastający dług i związane z nim coraz wyższe koszty jego obsługi. Zobowiązania Yellow Corp. wynoszą obecnie ok. 1,5 mld dol., czyli ponad 6 mld zł, z czego prawie połowa z tej kwoty to dług wobec władz federalnych.  

W 2020 roku, kiedy amerykańska gospodarka odbierała ciosy związane z lockdownem, władze Yellow Corp. otrzymały rządową pożyczkę opiewającą na 700 mln dol. Kwota zadłużenia wobec państwa nie uległa zmianie w ciągu ostatnich trzech lat.

“Wiadomość ta jest przykra, ale nie jest zaskakująca. Yellow historycznie udowodniło, że nie był w stanie sam sobie poradzić pomimo miliardów dolarów ulg i setek milionów funduszy ratunkowych od otrzymanych rządu federalnego. To smutny dzień dla pracowników i amerykańskiego przemysłu” – powiedział cytowany przez CNN O'Brien.

Dlaczego Yellow Corp. upadło?

Decyzja o zamknięciu przedsiębiorstwa jest złą informacją dla amerykańskiego podatnika. Obywatele mają 30 proc. udział w rządowej pożyczce, która może nie zostać zwrócona. Konsumenci zaś stracą możliwość korzystania z usług firmy, która oferowała najtańsze stawki w branży. Oferowane przez Yellow Corp. ceny były niższe od kosztów realizacji zleceń, co stanowi jeden z głównych powodów problemów finansowych korporacji.

Akcje firmy straciły 82% swojej wartości w okresie między udzieleniem pożyczki a czwartkowym zamknięciem, zamykając się na zaledwie 57 centach za akcję. 

Źródło: CNN