Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Usa

USA – podstawowe informacje

USA, czyli Stany Zjednoczone Ameryki, to aktualnie najpotężniejsze mocarstwo na świecie – zarówno pod kątem militarnym, jak i kulturowym, ekonomicznym, czy dyplomatycznym. Zgodnie z rankingami prezentowanymi przez rozmaite organizacje pozarządowe (między innymi MFW), jest najbogatszym krajem na świecie, z PKB równym 26 854,60 mld USD (80 035 dolarów amerykańskich na osobę).

Stany Zjednoczone położone są w centralnej części Ameryki Północnej, choć posiadają liczne wyspy i terytoria zależne na Pacyfiku i Atlantyku. W północno-zachodniej części kontynentu znajduje się także Alaska, będąca jednym największym stanem w kraju. USA to trzecie największe państwo świata pod względem liczby ludności (332 403 650 osób), ustępujące pod tym kątem jedynie Chinom i Indiom. Zajmuje również trzecie miejsce pod względem wielkości terytorium – większa jest jedynie Rosja i Kanada.

USA to republika federalna z systemem prezydenckim, a podstawę funkcjonowania kraju stanowi Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Na poziomie federalnym nie istnieje język państwowy, choć de facto jest nim język angielski. Stolicą USA jest Waszyngton, a walutą państwową dolar amerykański. Aktualnym prezydentem stanów zjednoczonych jest Joe Biden, a rolę wiceprezydent pełni Kamala Harris. Dominującą religię stanowi protestantyzm, ale nie bez znaczenia jest także katolicyzm.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych – co ją charakteryzuje?

Gospodarka USA jest największą i najpotężniejszą gospodarką świata, a jej największym rywalem są Chiny. Siła amerykańskiej gospodarki tkwi w dużej mierze w rolnictwie i przemyśle. Stany Zjednoczone są największym producentem żywności na świecie, a do głównych upraw należy kukurydza, pszenica, soja, jęczmień, ziemniaki, tytoń, ryż czy bawełna. 

Istotną rolę odgrywa tu jednak również przemysł, gdzie swoje siedziby w USA mają światowi giganci wielu różnych sektorów (na przykład Microsoft, Intel, Nvidia, General Motors, ExxonMobil i dziesiątki innych). Wśród najistotniejszych branż wymienić można przemysł zbrojeniowy, samochodowy, petrochemiczny, chemiczny, komputerowy, kosmetyczny czy spożywczy

Na terenie USA znajdują się także bogate złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla, miedzi i innych cennych zasobów naturalnych. Ciekawą strategią jest niewykorzystywanie przez USA ogromnych zasobów łupków bitumicznych, co podyktowane jest strategią oszczędzania ich na wypadek światowego kryzysu energetycznego.

System podatkowy w USA

Dużą uwagę komentatorów ekonomicznych przyciąga w USA system podatkowy, który znacznie różni się od modeli europejskich. Wedle niektórych ekonomistów, jest on jednym z istotniejszych czynników wpływających na siłę amerykańskiej gospodarki. Na poziomie federalnym istnieje wyłącznie podatek dochodowy od osób fizycznych, którego procentowa wielkość uzależniona jest od dochodów podatnika.

Znacznie więcej podatków występuje na poziomie stanowym i lokalnym, jednak zauważalne są tu duże różnice pomiędzy stanami – w niektórych występuje niski podatek liniowy, a w innych – na przykład w Kalifornii – będziemy mieć do czynienia z rozbudowanym i dość wysokim podatkiem progresywnym. Co ciekawe, w USA nie występuje w ogóle podatek VAT, jednak na poziomie stanowym może on być zastępowany przed „podatek od sprzedaży”, którego wysokość nie przekracza zwykle 7%. 

Pokaż więcej

loteria
03.04.2024 22:30 USA. Samotna matka wygrała na loterii 12 milionów. Kupon wyrzuciła do kosza

Samotna matka wygrała na loterii 12 milionów dolarów. Dla porzuconej kobiety pieniądze byłby niemal błogosławieństwem, ale wcześniej kobieta była przekonana, że nic nie wygrała i… wyrzuciła kupon do kosza. Po latach mieszkanka stanu Nowy Jork wspomina to wydarzenie.

kurier
30.01.2024 23:05 Masowe zwolnienia w wielkiej firmie kurierskiej. Pracę straci 12 tysięcy osób

Gigant wśród firm kurierskich, amerykańskie UPS, zamierza zwolnić 12 tysięcy osób. Według wtorkowego ogłoszenia, masowe zwolnienia to wynik niezdolności firmy do osiągnięcia prognozowanego zysku, który miał wynieść 95,57 mld dolarów.

restauracja
01.12.2023 10:27 Zamówiła sałatkę, teraz walczy o odszkodowanie. Oburzające, co znalazła w daniu

Pewnej mieszkance Nowego Jorku wizyta w restauracji już zawsze będzie kojarzyć się z wielkim koszmarem. Kobieta chciała tylko miło spędzić czas i zasmakować w prawdziwych rarytasach, teraz jednak walczy z lokalem w sądzie o potężne odszkodowanie. Wszystko po tym, jak zamówiła sałatkę i znalazła w niej bardzo niemiłą niespodziankę. Adwokat powódki twierdzi, że ta mierzy się obecnie z ogromną traumą.

Joe Biden USA
21.10.2023 20:43 60 mld dolarów dla Ukrainy. Zaskakująca odpowiedź Kijowa

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainie. Niestety, końca tej wojny wciąż nie widać – trwa już ponad 600 dni. Jest to najkrwawszy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej. Pochłonął mnóstwo ofiar, spowodował niewyobrażalne straty materialne i odcisnął piętno na sytuacji gospodarczej wielu państw. Ukrainie, na różne sposoby, pomagają przedstawiciele krajów z całego świata. W tym gronie nie mogło zabraknąć prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który złożył ważną zapowiedź.

Jamal Wing, ugryzienie psa
16.10.2023 19:00 Mężczyzna pogryzł psa policyjnego. Trafił do aresztu, gigantyczna kaucja

Niecodzienne zdarzenie miało miejsce w Wilmington, w stanie Delaware (USA). 47-letni Jamal Wing, przez to, że jechał samochodem zbyt szybko, został zatrzymany przez stanową policję. Historia mogłaby być typowa, gdyby nie fakt, że mężczyzna postanowił uciekać, atakując…psa policyjnego. Sytuacja miała miejsce w lipcu tego roku.

Antony Blinken
14.10.2023 19:39 USA pilnie ostrzega przed kolejną wojną. "Nie ma wątpliwości"

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł urzędników administracji Joe Bidena przed kolejnym konfliktem zbrojnym. Jego zdaniem istnieje ogromne ryzyko, że w najbliższych tygodniach Azerbejdżan zaatakuje Armenię.

Kanapka i logo Subway
13.08.2023 13:18 10 tys. osób chce zmienić imię na nazwę restauracji. Powód zaskakuje

Raz na jakiś czas słyszymy o dziwnych konkursach, ale ten zorganizowany przez amerykańską sieć fast foodów Subway jest wyjątkowo zaskakujący.

Yellow Corp, transport
03.08.2023 17:00 Ogromna firma zbankrutowała, istniała na rynku blisko 100 lat. 30 tys. osób straci pracę

Jedna z największych firm transportowych w USA ogłosiła wstrzymanie działalności i zwolnienie wszystkich pracowników. Yellow Corp zakończy działalność po blisko stu latach. Co się stało?

szczecin-galeria-otwarcie-restauracji
31.07.2023 12:33 Szczecin pobił światowy rekord. Wszystko z powodu otwarcia znanej restauracji

Ksawery ustawił się jako pierwszy w kolejce w czwartek rano 27 lipca. Wówczas jeszcze ponad doba dzieliła Szczecinian od otwarcia drugiej takiej restauracji w Polsce. Nastolatek pobił światowy rekord w staniu po specjalny darmowy roczny voucher – nikt nigdy dotąd nie czekał na Chicken Sandwich tak długo!

dolary
12.07.2023 16:20 Inflacja w USA hamuje mocniej od prognoz, a dolar jest najtańszy od początku roku

Bezpośrednio po środowych odczytach kurs dolara pogłębiał minima, tak w relacji do złotego, jak również głównych walut. USD/PLN, osiągając 4,01, znalazł się niemal 21 proc. poniżej ubiegłorocznych szczytów.

kokaina
04.07.2023 21:25 Amerykańskie media donoszą, że w Białym Domu znaleziono kokainę

Szokujące znalezisko w oficjalnej rezydencja i miejscu pracy prezydenta USA. "Washington Post" donosi, że w Białym Domu znaleziono kokainę.

flaga USA
02.06.2023 10:20 Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu

Popeyes to sieć restauracji szybkiej obsługi, którą założono w Nowym Orleanie w 1972 roku. Słynie z dań przyrządzanych na bazie kurczaka marynowanego w specjalnych przyprawach oraz serwowania typowych dodatków kuchni amerykańskiej. W lipcu we Wrocławiu otworzy u nas swój pierwszy lokal – donosi „Rzeczpospolita”.

Joe Biden
01.06.2023 19:12 USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa

W minionym tygodniu środki do dyspozycji administracji USA przejściowo stopniały poniżej 40 mld dolarów. Przedłużający się polityczny impas i trudne negocjacje, w których wiodące role odegrali prezydent Joe Biden i republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy, znalazły pozytywny finał już w weekend. Jednak dopiero dziś można definitywnie stwierdzić, że Stany Zjednoczone unikną bankructwa.

Flaga USA
26.05.2023 10:12 Firma z Warszawy przejęta przez koncern z USA. To największa w historii amerykańska inwestycja w polską spółkę z branży security

Serwis money.pl informuje, że notowana na Wall Street spółka Alarm.com kupiła sto procent udziałów w polskiej firmie EBS, działającej w branży security od ponad trzech dekad.

flaga USA
25.04.2023 09:26 Amerykańska sieć fast food zamierza wejść do Polski. Jest poważnym rywalem KFC

Texas Chicken zamierza otworzyć swoje lokale w naszym kraju. To sieć restauracji typu fast food, która w USA oraz na międzynarodowych rynkach jest poważną konkurencją dla KFC. Obecnie firma poszukuje u nas potencjalnych franczyzobiorców – informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl.

Pieniądze dolary
18.04.2023 12:01 18-latek z Kalifornii wygrał gigantyczną kwotę. Zdrapkę dostał od babci

„Business Insider” informuje o 18-latku, który wygrał 1 mln dol. na loterii. Zdrapkę dostał w prezencie urodzinowym od babci. 

Flaga Państwowa RP
16.04.2023 17:11 Rodzinna firma z Polski odnosi ogromne sukcesy. Działa na rynku już od ponad 35 lat

Firma Frogum z Grodziska Mazowieckiego pod Warszawą jest obecna na rynku od ponad trzech dekad. Powstała w czasach PRL-u spółka zajmowała się produkcją dywaników samochodowych do małych fiatów i polonezów. Obecnie sprzedaje w całej Europie, USA i Afryce, czytamy na stronie biznes.interia.pl. 

Flaga USA
15.04.2023 15:58 Zaskakujące słowa amerykańskiego wojskowego. „Niemcy mogą się uczyć od Polski”

Postawa Polski wobec konfliktu zbrojnego w Ukrainie jest zauważana przez zagraniczne media. Wiele dzienników komentuje działania podejmowane przez polski rząd i ocenia je bardzo pozytywnie. Na stronie rmf24.pl czytamy, że w ostatnim czasie głos w tej sprawie zabrał były dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges. 

Flaga USA
07.04.2023 21:21 Amerykańska prasa zaskoczyła swoim artykułem o Polsce. „Polska nowym środkiem ciężkości w Europie”

Wsparcie udzielane Ukrainie przez Polskę jest coraz częściej zauważane i komentowane na świecie. Wiele zagranicznych dzienników komentuje działania podejmowane przez polski rząd i ocenia je bardzo pozytywnie, podkreślając coraz bardziej znaczącą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. 

None
17.02.2023 20:21 Biden ściągnie do Polski nie tylko ochroniarzy. Ich obecność zaskoczy wielu

Już we wtorek, 21 lutego, z wizytą do Polski przyleci Prezydent Stanów Zjednoczonych. Przyjazd Joe Bidena musi być perfekcyjny pod każdym względem, dlatego Intensywne przygotowania do tego dnia już trwają. 

USA public domain
13.02.2023 13:20 Ambasada USA wezwała Amerykanów, by jak najszybciej opuścili Rosję

Ambasada USA w Moskwie wezwała Amerykanów do natychmiastowego opuszczenia terytorium Rosji. Jako powód wskazano ryzyko wystąpienia bezpodstawnego aresztu i nękania oraz fakt, iż osoby z podwójnym obywatelstwem mogą dostać wezwanie do rosyjskiego wojska.

Joe Biden
12.02.2023 21:51 Kosmiczne dane z USA. Wpłyną na gospodarkę światową i Polski

Stopa bezrobocia w USA spadła do najniższego poziomu od 1969 roku, co zaskoczyło analityków i wywołało reakcje na rynkach finansowych. W efekcie, inwestorzy zaczynają wierzyć w kontynuację podnoszenia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Dolar zyskał na wartości.Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej nie zdołał w minionym tygodniu przekonać inwestorów, że amerykański bank centralny dokona więcej niż jednej podwyżki stóp procentowych w trwającym od niemal roku cyklu zacieśniania. Wyręczyły go jednak wręcz kosmiczne dane z rynku pracy za styczeń. W ich efekcie dochodzi od podbicia rentowności długu USA i spadków na Wall Street. Dolar zalicza gwałtowne odbicie z dna, a złoty traci na wartości.

Pixabay-starbucks-kawa
12.02.2023 13:19 USA: mężczyzna zapłacił za dwie kawy w Starbucksie ponad 4 tys. dolarów. Nie sprawdził paragonu

W amerykańskim stanie Oklahoma mężczyzna udał się do Starbucksa po dwie kawy: dla siebie i żony. Złożył zamówienie o wartości 10 dolarów, ale zapłacił… ponad 4 tys. dolarów (przeszło 17 tys. zł). Nie sprawdził paragonu, wskutek czego o gigantycznym rachunku zorientował się dopiero później.

To oni doradzają Władimirowi Putinowi, oto najważniejsi ludzie na Kremlu
22.01.2023 21:39 Ponad 90% zachodnich firm nie opuściło Rosji. Robią interesy, nie zwracając uwagi na politykę

Według belgijskiej gazety „Het Laatste Nieuws” prawie 92% firm zachodnich (w tym państw z G7 oraz Unii Europejskiej) nie opuściło Rosji i nadal prowadzi tam swoją działalność.Powszechne myślenie, że większość firm amerykańskich i europejskich uciekła z Rosji po rozpoczęciu wojny, która toczy się już prawie rok, jest błędne. Jak się okazało jest to mit. Według analizy Belgów, jest zupełnie inaczej. Tylko 8,5% firm z USA i UE nie ma już w Rosji. Ogromna większość(91,5%) jest na miejscu, nadal handluje i robi interesy z Rosją.Dane przedstawiające te mocno zaskakujące dla wielu osób wyniki są efektem pracy analityków z uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.Po przeprowadzeniu badania, naukowcy wyliczyli, że przed wojną w Rosji funkcjonowało ponad 1,4 tysiąca firm z krajów UE i G7.„Wydaje się, że zachodni decydenci oraz duży biznes nie są zgodni w ocenie konieczności wycofania się z Rosji” – twierdzą autorzy badań.Biznes zignorował politykę i polityków, dla biznesmenów najważniejsze jest przetrwanie ich własnych firm oraz realizowanie zysków. Poza kilkoma rzucającymi się w oczy wielkimi graczami (np. McDonald's), przedsiębiorcy w zasadzie zignorowali patriotyczne apele rządów zachodnich państw wywołane silnymi emocjami (które już znacząco opadły) zaraz po rozpoczęciu wojny. Większość zachodnich firm, które uciekły z Rosji to firmy państwowe.Jeżeli firmy prywatne nie wycofały się w okresie poprzednich 10 miesięcy, kiedy presja była gigantyczna, mało prawdopodobne jest, że zrobią to w bliskiej przyszłości.

joshua-hoehne-7s1j-DZ5KYQ-unsplash
10.12.2022 21:43 Legendarna amerykańska sieć restauracji otworzy swoje lokale w Polsce

Pierwszy lokal sieci Popeyes Louisiana Kitchen otwarto w USA już 50 lat temu. Dziś restauracje pod tym logiem mieszczą się już w 30 krajach w liczbie ponad 3,7 tys. lokali. W przyszłym roku pojawią się również w Polsce i Czechach. Na terytorium obu państw ma powstać nawet 600 restauracji. Popeyes Louisiana Kitchen ma w swojej ofercie dania zbliżone do tych proponowanych przez McDonald’s i KFC, stąd też uchodzi za ich konkurencję.

flaga USA
03.12.2022 12:22 Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Władze Nowego Jorku szukają szczurołapa. Jak podaje wn.pl, idealny kandydat może liczyć na roczną pensję w wysokości nawet 170 tys. dolarów.

Czy w najbliższych tygodniach dojdzie do spotkania Putin-Zełenski?
20.11.2022 16:02 Greene: „Nie dawajmy więcej pieniędzy Ukrainie. Nadszedł czas, aby zakończyć tę wojnę i żądać pokoju"

Po ostatnim incydencie(wybuch w Przewodowie), który opisywały media na całym świecie, wielu polityków Partii Republikańskiej publicznie wyraziło swoje zmęczenie wojną na wschodzie Europy. Konserwatywni politycy apelują o zakończenie wysyłania miliardów dolarów i uzbrojenia dla Ukrainy oraz pracę nad pokojowym zakończeniem konfliktu.

flaga USA
07.11.2022 20:02 Konflikt z Amerykanami. Chodzi o elektrownię jądrową w Polsce, która mają zbudować

Zaledwie kilka tygodni po wybraniu amerykańskiej firmy Westinghouse jako wykonawcy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, pojawiły się duże nieporozumienia.