Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Usa

biznes-info-640x433
05.09.2019 02:00 Ameryka zatrzymuje inwestycje w Polsce. Środki pójdą na obietnicę Trumpa

Inwestycje masowo ucinane przez Pentagon. Amerykański departament obrony narodowej zdecydował się na wstrzymanie 127 inwestycji na całym świecie, które miałyby kosztować 3,6 mld dolarów. Jak informuje Polsatnews, 43 inwestycje znajdują się na terenie USA, 21 na terenach zależnych od Amerykanów, a 63 za granicą.Ponad połowa spośród inwestycji zagranicznych, które Pentagon zdecydował się zawiesić lub opóźnić, miała mieć miejsce w Europie. Najwięcej w Niemczech - 14 i Wielkiej Brytanii - 8. Najdroższa zagraniczna inwestycja też miała być zlokalizowana w Europie - magazyn w bazie lotniczej Rammstein w Niemczech kosztować miał 119 mln dolarów. W przypadku Polski mowa o 5 owołanych inwestycjach.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Trump "mógłby zmieść Afganistan". Kabul żąda wyjaśnień

Donald Trump, 45. prezydent Stanów Zjednoczonych, słynie z ostrych, często bardzo kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem prezydent naraził się Afgańczykom, którzy teraz żądają od Trumpa wyjaśnień. Co takiego powiedział Donald Trump? Po tym, jak Trump spotkał się z pakistańskim premierem Imranem Khanem w Białym Domu, oświadczył, że Stany Zjednoczone są w stanie w 10 dni wygrać wojnę z Afganistanem. Taki konflikt miałby się zakończyć "zmieceniem Afganistanu z powierzchni ziemi".Wypowiedź Donalda Trumpa oczywiście nie spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony Afgańczyków. Jak ci oświadczyli "afgański naród nie pozwala ani nigdy nie pozwoli, by jakiekolwiek obce państwo decydowało o jego losie". Zażądali także, by Donald Trump wytłumaczył się ze swoich feralnych słów.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Ranking największych firm świata. Jest polski akcent

Ranking największych firm świata, czyli zestawienie Fortune Global 500, prezentuje 500 największych firm na świecie. Jest to nie tylko jednak ranking, który pokazuje potęgę danych przedsiębiorstw, ale siłę wybranych gospodarek krajów świata. Oczywiste bowiem, że jeśli dany kraj może poszczycić się ogromną liczbą firm w zestawieniu, nie należy do biedniejszych z państw. Ranking pokazuje więc aktualne potęgi gospodarcze niejednokrotnie lepiej niż PKB.Z najnowszego rankingu nie wynika nic dobrego dla Stanów Zjednoczonych. Jak możemy bowiem zobaczyć w zestawieniu Fortune Global 500, aż 121 największych firm globu pochodzi z USA, ale Chińczycy depczą wyraźnie Amerykanom po piętach. W 2017 roku różnica USA - Chiny, była większa, ponieważ Stany liczyły w rankingu aż 132 firmy, a Chiny 109, a w 2018 roku już 126 do 111. Wyraźnie więc przewaga topnieje i w 2020 roku Chińczycy przegonią Amerykanów.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 IKEA wycofuje produkcję z USA. Szwedzki gigant meblarski w tarapatach?

IKEA wycofuje się ze Stanów Zjednoczonych - przynajmniej z produkcją swoich produktów w tym kraju. Otwarty w 2008 roku w Danville w stanie Wirginia zakład niebawem zostanie zamknięty. Zatrudniająca 300 osób placówka dotąd zajmowała się wytworem materiałów drewnianych, jak donosi Bankier.pl. Mowa o np. półkach, stolikach, szafach czy łóżkach.Jak tłumaczył kierownik zakładu, Bert Eades, długo starano się, by utrzymać wysoką konkurencyjność zakładu, ale nie jest to dłużej możliwe. Dlatego też szwedzka spółka kończy produkcję swoich mebli w Stanach Zjednoczonych. Na konkurencyjność niebagatelny wpływ miały ceny surowców. Te, wedle wskazań koncernu, są w USA znacznie wyższe niż w Europie.

biznes-info-640x433
26.06.2019 02:00 Amerykańscy miliarderzy apelują do władz: Opodatkujcie nasze bogactwo

Podatek od bogactwa ma cieszyć się poparciem większości obywateli Stanów Zjednoczonych, jak przekonują miliarderzy podpisani pod listem. Twierdzą, że to ważniejsze niż programy wyborcze którejkolwiek z partii. Treść ich apelu do kandydatów w nadchodzących w USA wyborach prezydenckich można przeczytać na stronie medium.com.Ameryka ma moralny, etyczny i ekonomiczny obowiązek, by bardziej opodatkować nasze bogactwo. Podatek od bogactwa mógłby pomóc w walce z kryzysem klimatycznym, mógłby poprawić gospodarkę, służbę zdrowia oraz wzmocnić naszą demokratyczną wolność. Podatek ten leży w interesie naszego państwa - czytamy w liście amerykańskich bogaczy.

biznes-info-640x433
26.06.2019 02:00 Sekretarz skarbu USA zapewnia: Deal z Chinami gotowy w 90%

USA od prawie roku toczą wojnę handlową z Chinami, która nie tylko wpływa na działanie gospodarek Chin i USA, ale także ma swój wpływ na ekonomię całego świata. Nic w tym dziwnego, kiedy walczą ze sobą dwie najpotężniejsze gospodarki na globie. Dlatego też coraz bardziej wyczekiwane jest zakończenie tego sporu między Waszyngtonem i Pekinem.Dobre wieści w tym względzie przekazał Steve Mnuchin, sekretarz skarbu USA. Zapowiedział, że podczas spotkania na szczycie G-20, do którego dojdzie w ten weekend, Donald Trump oraz Xi Jinping, czyli przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, mają zobaczyć się w cztery oczy. Co więcej, Mnuchin ma dobre wieści w kwestii zgody między dwoma ekonomicznymi mocarzami - zapowiedział, że deal między państwami jest gotowy w 90%. Co więcej, sekretarz skarbu USA oświadczył, że liczy na dobrą wolę Chin w kwestii negocjacji.

biznes-info-640x433
15.06.2019 02:00 Sprzęt Apple jeszcze droższy? Możliwe przeniesienie produkcji

Apple może niebawem przenieść miejsce produkcji swojego sprzętu z Chin do innego kraju. To jeden z efektów toczonej przez Stany Zjednoczone oraz Chiny wojny handlowej. Konflikt, który trwa z mniejszym i większym natężeniem od lipca 2018 roku coraz bardziej wpływa na funkcjonowanie międzynarodowych korporacji.Wojna handlowa wpływa również na życie zwykłych ludzi. I to nie tylko ze Stanów Zjednoczonych czy Chin. Jeśli Apple przeniesie miejsce produkcji swojego sprzętu z Chin, będzie to kosztowało oczywiście klientów, którzy zmuszeni będą wyłożyć więcej pieniędzy przy kolejnych zakupach.Kiedy nie ma pewności czy konflikt w końcu zostanie zażegnany, firmy takie jak Apple zaczynają zastanawiać się nad przeniesieniem produkcji z Chin, gdzie dotąd produkowały z racji taniej siły roboczej, do innego kraju. Coraz poważniejsze pomysły wyprowadzki z Chin są powodowane groźbami Donalda Trumpa, który zapowiedział podniesienie ceł na pochodzące z Chin towary o wartości 300 mld dolarów.

biznes-info-640x433
15.06.2019 02:00 Amerykańskie media o wizycie Dudy w USA. Bez peanów i zachwytów

Andrzej Duda składający wizytę prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Donaldowi Trumpowi, nie mógł umknąć uwadze amerykańskich mediów. Te zabrały się do szerokiego komentowania przyjazdu głowy państwa leżącego nad Wisłą. Choć różne media zwracają uwagę na inne kwestie, to wszystkie w zasadzie mają jeden punkt wspólny swoich komentarzy do wizyty.W przeciwieństwie bowiem do polskich mediów, w których nierzadko przewija się motyw "wyjątkowego partnerstwa" i ogromnej serdeczności, amerykańskie media komentują tę wizytę bez atmosfery podniosłości i wyjątkowości. Ich przekazy, a dokładniej ich ton, potwierdza, że Polska w zasadzie dla Stanów Zjednoczonych jest jednym z kilku partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej o raczej subtelnej sile politycznej.

biznes-info-640x433
11.06.2019 02:00 Wojna handlowa zredukuje światowe PKB. USA nie odpuszcza

Wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami trwa już niemalże rok. Kryzys na linii Waszyngton - Pekin rozpoczął się w lipcu 2018 roku i wiele wskazuje na to, że sprawy nie mają się lepiej, a jedynie coraz gorzej. Na horyzoncie pojawiła się jednak możliwość załagodzenia konfliktu, o której mówiono na spotkaniu G20.Spotkanie przygotowujące przed szczytem G20, który będzie miał miejsce w dniach 28-29 czerwca, odbyło się w japońskiej Fukuoce, a udział w nim wzięli ministrowie finansów 20 najpotężniejszych gospodarek świata. Nie bez powodu najgorętszym tematem ich rozmów była sprawa wojny handlowej toczonej przez Chiny i USA. Ta wpłynęła poważnie na ich ostateczne oświadczenie, które niemalże mogło się przez wspomniany spór nie pojawić.

biznes-info-640x433
05.06.2019 02:00 Trump do Brytyjczyków: Zerwijcie kajdany, mamy dla was fenomenalny deal

Donald Trump podczas wizyty w Wielkiej Brytanii wywołał niemało kontrowersji. Było tak chociażby wówczas, kiedy zdecydował się na otwartą krytykę Sadiqa Khana, burmistrza Londynu. Słowa, które pod adresem Khana wypowiedział Donald Trump, Gazeta Wyborcza określa jako "największy zgrzyt tej wizyty". Nazwał go bowiem "skończonym nieudacznikiem", a jego postać podsumował słowami o "reprezentowaniu negatywnych sił".Z tego, co wiem, to nie jest dobry burmistrz, fatalnie sobie radzi. Wszystko idzie coraz gorzej, rośnie przestępczość i tak dalej. (...) Przede wszystkim nie powinien krytykować przedstawiciela Stanów Zjednoczonych, które mogą zrobić tak wiele dobrego dla Wielkiej Brytanii. Myślę, że to człowiek, który reprezentuje negatywne, nie pozytywne siły - stwierdził Trump.

biznes-info-640x433
04.06.2019 02:00 W 1989 roku biedniejsi od Białorusi. Dziś gonimy USA

Polska jeszcze w 1989 roku, wychodząc z komunizmu, mogła mówić o jednym z najbiedniejszych narodów w Europie. Bogactwem na głowę biła nas Bułgaria, Białoruś czy Ukraina. Obecnie to właśnie te kraje są daleko za Polską w kwestii gospodarki, a sami Polacy gonią po rozwój na poziomie Stanów Zjednoczonych.Mamy powody do dumy, jak przekonuje Forum Obywatelskiego Rozwoju. II RP nawet po 20 latach istnienia, a także PRL po 25 latach istnienia nie była w stanie zrobić tego, co udało się III RP w ciągu 30 lat. Zarówno w II RP jak i w PRL poziom życia w Polsce odpowiadał jedynie około 20% tego, jak żyło się w USA. Na ten moment możemy mówić już o 51% rozwoju Polski w stosunku do Stanów Zjednoczonych.