BiznesINFO.pl
Donald Trump krytykuje Niemcy. Wszystko przez Nord Stream 2.

https://commons.wikimedia.org/Gage-Skidmore

Trump ostro bije w Niemców. Prezydent USA krytykuje Berlin za Nord Stream 2

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Donald Trump w sobotę na wyborczym wiecu w Oklahomie skrytykował Niemcy za kupowanie energii od Rosji. Prezydent Stanów Zjednoczonych wskazał, że chodzi o gazociąg Nord Stream 2.

Donald Trump uderza w Niemcy

Donald Trump w trakcie swojego wyborczego wiecu w Oklahomie postanowił zaatakować Niemcy. Kością niezgody pomiędzy krajami jest współpraca gospodarcza Niemiec z Rosją w zakresie gazociągu Nord Stream 2. Donald Trump uznał, że sprzecznością jest ochrona przez Stany Zjednoczone Niemiec, podczas gdy Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za energię płynącą z gazociągu Nord Stream 2. -Przepraszam, ale jak to działa?" - zapytał retorycznie.

Donald Trump jednocześnie potwierdził, że USA wycofają swoje wojska z Niemiec. Z 9,5 tys. żołnierzy część z nich ma trafić do Polski. Donald Trump argumentuje wycofanie wojsk amerykańskich tym, że Niemcy przeznaczają zbyt mało pieniędzy na obronność w ramach NATO. Podkreślił też, że Berlin ma lata "zaległych płatności" wobec USA - podaje TVN24.

Donald Trump vs. Nord Stream 2

Nie jest tajemnicą, że jako prezydent największego mocarstwa światowego, Donald Trump ma ogromne pole manewru do zablokowania budowy gazociągu Nord Stram 2. TVP Info wskazuje na to, że sankcje nałożone w grudniu 2019 roku zamroziły budowę Nord Stream 2 na jej końcowym odcinku. Dziennikarze TVP Info podkreślają, że kolejne sankcje mogą nie tylko odwlec realizację projektu, ale stać się gwoździem do jego trumny.

W działaniach przeciwko Nord Stream 2 Donald Trump jest wspierany przez Polskę. Dla naszego kraju budowa gazociągu między Niemcami, a Rosją oznacza zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej i Wschodniej, a także uzależnienie od gazu dostarczanego z Rosji. To zdecydowanie wzmocniłoby pozycję Rosji w Europie. USA z kolei nie tylko chcą, zdaniem TVP Info, pomóc Polsce w walce z dominacją rosyjską, ale także rozpocząć ekspansję gazową w tym regionie Europy.

Tagi:

USAświatNiemcygospodarkagazoportgazEuropaDonald Trump

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >