Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Niemcy

Niemcy

Niemcy – podstawowe informacje

Niemcy to państwo federacyjne, położone częściowo w Europie Zachodniej, a częściowo w Europie Środkowej. Pod kątem liczby ludności stanowi największe państwo w Unii Europejskiej, licząc sobie aż 83 miliony mieszkańców. Republika Federalna Niemiec składa się z 16 krajów związkowych o dość dużej jak na europejskie standardy autonomii. Niemcy stanowią drugi, zaraz po Stanach Zjednoczonych, najczęstszy kierunek migracji. Niemcy nie tylko są jedną z dominujących sił w Unii Europejskiej, ale przynależą także do wielu ważnych organizacji międzynarodowych, takich, jak G7 czy G20. 

Podstawę niemieckiej państwowości stanowi Ustawa Zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec. Językiem urzędowym jest język niemiecki, a stolicą jest Berlin. Aktualnym prezydentem Niemiec jest Frank-Walter Steinmeier, a kanclerzem Olaf Scholz. Walutą państwową jest euro, a dominującą religią jest protestantyzm.

Z czego słynie niemiecka gospodarka?

Niemiecka gospodarka jest najsilniejsza w Europie i trzecia na świecie. Duże znaczenie dla niemieckiej gospodarki ma wysoce wydajne, nowoczesne, zmechanizowane rolnictwo. Sporą rolę odgrywa jednak również przemysł. Nie do pominięcia jest sektor finansowy, gdzie Frankfurt nad Menem stanowi centrum finansowe o światowym znaczeniu – znajduje się tu siedziba Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych, Deutsche Banku czy Commerzbanku. 

Ogromnym wpływ na rozwój niemieckiej gospodarki ma lokalna infrastruktura, ze szczególnym uwzględnieniem gęstej sieci autostrad i nowoczesnych linii kolejowych. Nie bez znaczenia jest także transport kolejowy. Dużą rolę w niemieckiej gospodarce odgrywa również turystyka – Niemcy są siódmym państwem pod względem liczby przyjazdów z zagranicy.

Relacje handlowe Niemiec

Niemcy stanowią dla Polski najistotniejszego partnera gospodarczego. Więzi gospodarcze między naszymi krajami są silniejsze od czasu, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Niemniej, choć partnerstwo handlowe między Polską a Niemcami jest silne, to zgodnie z najnowszymi danymi jesteśmy dopiero na piątym miejscu pod tym względem.

Największym partnerem handlowym Niemiec są Chiny. Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, zaś na trzecim Holandia. Ostatnim z wyprzedzających Polskę krajów są Niemcy. Z punktu widzenia Polski jednak, rzecz prezentuje się zgoła odmiennie – dla nas Niemcy są największym partnerem handlowym, co ma ogromny, pozytywny wpływ na polską gospodarkę.

Pokaż więcej

Fabryka
08.02.2024 17:23 Niemiecki gigant zwolni tysiące pracowników. Zyskają na tym Polacy

Kłopoty niemieckiego giganta zajmującego się produkcją sprzętu AGD. Firma podjęła decyzję o wygaszeniu produkcji w fabryce położonej we wschodniej części Niemiec oraz o redukcji zatrudnienia. Paradoksalnie, skorzysta na tym Polska - a zwłaszcza zakład giganta, ulokowany w naszym kraju.

Lotnisko Chopina w Warszawie
23.12.2023 10:27 Tłumy Polaków powracają do domu. Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości

Ostatnie 6 lat upłynęło pod znakiem tłumnych powrotów Polaków z emigracji. Dane GUS wskazują również, z którego kraju powróciło do Polski najwięcej emigrantów. Przyczyny nie trzeba się domyślać.

WOOLWORTH-sklep-produkty-ceny
24.11.2023 21:26 Niemiecki gigant w Polsce. Tłumy na otwarciach kolejnych sklepów

Woolworth – jedna z najszybciej rozwijających się sieci domów towarowych i dyskontów w Niemczech – w maju otworzyła w naszym kraju pierwsze trzy sklepy, zaczynając od Krakowa, przez Poznań, po Warszawę. Potem uruchomiono placówki w Bełchatowie, Zielonej Górze, Łodzi, Dzierżoniowie, Gorzowie Wielkopolskim i Opolu. Teraz przyszła pora na kolejne lokalizację i atrakcyjne promocje z okazji otwarcia – donosi portal dlahandlu.pl.

Wnętrze supermarketu
12.11.2023 16:26 Puste półki w sklepach, brakuje wszystkiego. Coraz gorsza sytuacja w Niemczech

Na niecały miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia, niemieckie sklepy mają poważne problemy z zaopatrzeniem. W niektórych placówkach jest źle do tego stopnia, że półki świecą pustkami. Powodem trudności są oczywiście pieniądze.

seniorzy
07.11.2023 17:08 Emerytura nie tylko z ZUS. Coraz więcej Polaków ją pobiera

W polskich realiach emerytura przysługuje tym osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i opłacały składki z tytułu ubezpieczenia społecznego bądź ubezpieczenia emerytalnego i rentowych za co najmniej jeden dzień. Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej wielu Polaków podjęło zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów i teraz mogą oni otrzymywać dwa świadczenia – polskie i niemieckie. Poniżej tłumaczymy, jak to działa.

Lidl
28.10.2023 14:49 Porównały zakupy w polskim i niemieckim Lidlu. Zaskakujące odkrycie

Tajemnicą nie jest, że poziom życia w Polsce nijak może się równać z tym za Odrą. Niemcy zarabiają o wiele więcej od nas, ale za swoje codzienne przyjemności płacą w euro, które wielu z nas kojarzy się z wszechobecną drożyzną. Czy tak rzeczywiście jest postanowiły sprawdzić dziennikarki “Faktu”, wybierając się do polskiego i niemieckiego Lidla. Efekt ich eksperymentu zaskakuje. Niejednemu z pewnością nie będzie do śmiechu.

Donald Tusk
20.10.2023 08:23 Niemieckie media mocno o wyborach w Polsce. "Wielka ulga dla naszej relacji"

15 października odbyły się wybory parlamentarne, w których wybieraliśmy posłów i senatorów. To wydarzenie, które jest ważnym tematem rozmów nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

sklep
11.10.2023 18:00 Kolos z Niemiec już w Polsce. Szybko otwiera nowe sklepy, oferuje mega promocje

Niemiecki gigant handlowy niedawno wkroczył na polski rynek, otwierając drzwi do swoich sklepów w kilku nowych miastach. Sieć oferuje atrakcyjne promocje, które przyciągają tłumy nowych klientów.

Niemiecka restauracja wchodzi do Polski
03.10.2023 21:34 Niemiecka sieć restauracji wchodzi do Polski. Chce podbić nasz rynek

Na gastronomicznej mapie Polski pojawił się nowy gracz. Tym razem jest to sieć restauracji z Niemiec. Pierwszy lokal otwarto w Warszawie, ale firma ma znacznie ambitniejsze plany podboju polskiego rynku.

Polsko-niemieckie przejście graniczne
03.10.2023 18:20 Korki na granicy. Tłumy Niemców ruszyły do Polski, mają jeden cel

Korzystając z dnia wolnego przypadającego 3 października, wielu Niemców wybrało się do Polski. Wbrew pozorom, mowa o dosłownych tłumach przybyszów zza Odry - jest ich tylu, że na granicy tworzą się korki. Powodu takiej sytuacji można łatwo się domyślić - i wcale nie chodzi tu o wypoczynek.

Przejście graniczne z Polską
28.09.2023 20:19 Zachodnia Polska przeżywa oblężenie. Klienci nie przyjeżdżają tylko do sklepów

Ciągłe zmiany trendów najłatwiej można zauważyć w zachodnich regionach Polski. Obecnie przeżywają one dosłowny zalew klientów z zagranicy. Wbrew pozorom, nie przyjeżdżają oni wyłącznie na zakupy.

sklep
26.09.2023 20:48 Kolejna niemiecka sieć sklepów podbija Polskę. Wyróżniać je mają niskie ceny i mega promocje

W ostatnich miesiącach na polskim rynku dynamicznie rozwija się kilka dużych niemieckich sieci sklepów. Niedawno pisaliśmy o Woolworth, która z sukcesem podbija wiele miast w naszym kraju. Kolejną siecią, która w miarę rozwoju, stanowić może poważna konkurencję dla Biedronki czy Lidla jest Mix Markt.

sklep
24.09.2023 16:40 Olbrzym z Niemiec już w Polsce. Sklep szybko zdobywa nowe miasta, oferuje giga promocje

Niemiecka sieć domów towarowych Woolworth niedawno rozpoczęła ekspansję na polskim rynku, rozpoczynając nowy etap swojej działalności. To historyczne wydarzenie miało miejsce w poniedziałek, 8 maja, kiedy to pierwszy sklep Woolworth powitał swoich klientów w ekskluzywnym centrum handlowym Atut w Krakowie.

Pieniądze w walucie euro
21.09.2023 19:24 Niemiecka emerytura po 5 latach pracy. Kwota zaskakuje

Niemiecka emerytura jedynie po pięciu latach pracy jest możliwa, jednak trzeba spełnić ściśle określone warunki. W jakiej wysokości będzie można pobierać świadczenie? Wyjaśniamy.

Polska ambasada w Niemczech
19.09.2023 19:51 Polska ma poważny problem. Domagają się pilnego wyjaśnienia, sytuacja jest poważna

Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego czasu ma do czynienia się z poważnym problemem wizerunkowym. Rządzący muszą mierzyć się z tzw. aferą wizową, dotyczącą sprowadzania do Polski migrantów za pieniądze. W incydent miał być zamieszany były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Niemcy wezwali polskiego ambasadora w Berlinie w związku z aferą wizową, podaje Polsat News.

Plaża nad Bałtykiem
18.09.2023 13:07 Niemcy są zaskoczeni Polską. Przyjeżdżają i nie wierzą w to co widzą

Przyjeżdżają do Polski skuszeni niskimi cenami i odległością, spodziewając się potwierdzenia stereotypów. Tymczasem są bardzo zaskoczeni stanem faktycznym i chwalą nasz kraj, chociaż zdarzają się uwagi. Niemcy, bo o nich mowa, są najliczniejszym narodem przyjeżdżającym na wypoczynek do Polski.

Wjazd do Polski w Świecku
13.09.2023 16:00 Już nie tylko na zakupy. Niemieccy klienci zalewają zachodnią Polskę

Pierwszym powodem były zakupy, ale trendy się zmieniają. Nasi zachodni sąsiedzi coraz częściej przyjeżdżają do Polski - i bynajmniej nie chodzi tu o powody związane z turystyką. Przedsiębiorstwa w rejonach przygranicznych notują zyski, zaś niemieckie narzekają na odpływ klientów.

Półki w sklepie
09.09.2023 20:04 Zła sytuacja niemieckiego giganta. Sklepy zostaną zamknięte

Niemiecka sieć sklepów ma problemy. Sytuacja jest na tyle poważna, że gigant musiał sprzedać ponad setkę marketów innemu przedsiębiorstwu, co nie jest dobrym prognostykiem. Jaki wpływ będzie to miało na sytuację sieci w Polsce?

Dworzec w Berlinie
09.09.2023 18:22 Paraliż na niemieckiej kolei. Sabotażyści w akcji, jest oficjalna deklaracja

Niemiecka kolej mierzy się z potężnymi utrudnieniami. W wyniku podpalenia został zawieszony ruch dalekobieżny na dwóch liniach wychodzących z Hamburga. Oficjalnie wiadomo, że jest to sabotaż - pojawiło się bowiem specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Kanclerz Olaf Scholz
02.09.2023 22:01 Niemcy chcą powrotu atomu. Scholz mówi stanowcze nie

Jedna z partii będących w koalicji rządzącej w Niemczech zaproponowała reaktywację reaktorów atomowych w tym kraju. Pomysł napotkał jednak zdecydowany opór kanclerza Olafa Scholza, który stwierdził, że era atomu w Niemczech się zakończyła.

Flaga Niemiec
01.09.2023 17:56 Niemiecki dziennik o wydatkach na polską armię: nikt nie wie, skąd biorą się te miliardy

Niemiecki dziennik „Die Welt” opublikował artykuł, w którym pisze o Polakach wydających majątek na zbrojenia, podkreślając, że „tak naprawdę nikt nie wie jednak, skąd pochodzą te miliardy”.

flaga niemiec
25.08.2023 17:19 Niemiecka marka motoryzacyjna ogłosiła upadłość. Istnieje na rynku od wielu lat

Tylko w pierwszym kwartale br. w Niemczech zbankrutowały przeszło 4 tys. firm (wzrost o 18,2 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu 2022 roku). Najwięcej upadłości wystąpiło w branży transportowej i magazynowej. Teraz przyszła pora na jedną z najbardziej znanych i najstarszych tamtejszych marek akcesoriów samochodowych – informuje portal dlahandlu.pl.

niemcy-pepco-east-news
26.07.2023 13:07 Sieć sklepów z Polski planuje ekspansję na niemieckim rynku. Chce otworzyć kilka tysięcy placówek

Niskie ceny, szeroki wybór produktów i biały napis na niebiesko-różowym tle – to jedne z cech charakterystycznych znanej sieci dyskontów niespożywczych. Pepco, bo to o tej firmie mowa, powstało w 1999 roku w Polsce jako oddział brytyjskiego Brown&Jackson. Teraz firma chce przeprowadzić masową ekspansję na niemieckim rynku. W planach jest otwarcie nawet 2 tys. placówek – informuje bankier.pl.

Plaża
19.07.2023 20:57 Niemcy szturmują polskie wybrzeże. Zaskakujące statystyki

Rośnie liczba niemieckich turystów przyjeżdżających na polskie wybrzeże w celach wypoczynkowych. Według niemieckich mediów, oferta po polskiej stronie jest znacznie lepsza niż na lewym brzegu Odry.

Flagi Polski i Niemiec
17.07.2023 14:13 Niemcy chwalą Polskę. Uważają nas za potęgę gospodarczą

Zaskakujące oceny polskiej polityki można przeczytać na jednym z niemieckich portali. Określa on nasz kraj “pomostem na Wschód” i pisze o “kształtowaniu naszej historii sukcesu gospodarczego”.

pixabay, tvjoern
02.07.2023 16:10 W lipcu emeryci w Niemczech otrzymają wyższe emerytury. Waloryzacja u naszego zachodniego sąsiada

Sporo mówi i pisze się w Polsce o podwyżkach emerytur, tzw. "trzynastce" i “czternastce”. Tym razem, zagłębimy się nieco w realia finansowe seniorów u naszego zachodniego sąsiada - Niemiec.

Flaga Niemiec
20.06.2023 17:39 Polacy pozwali niemieckie koncerny na grube miliony. Chodzi o odszkodowania dla ofiar II wojny światowej

Business Insider informuje, że potomkowie dwóch Polaków, którzy ucierpieli w trakcie II wojny światowej, złożyli pozwy przeciwko dwóm niemieckim firmom. Powodowie domagają się łącznie niemal 19 mln zł.

Airbus A380
03.06.2023 16:29 Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii

Lufthansa przywraca do służby największe samoloty pasażerskie na świecie, Airbusy A380. Były odstawione na lotniskach od początku pandemii koronawirusa - czyli przez 3 lata.