Niemcy to państwo federacyjne, położone częściowo w Europie Zachodniej, a częściowo w Europie Środkowej. Pod kątem liczby ludności stanowi największe państwo w Unii Europejskiej, licząc sobie aż 83 miliony mieszkańców. Republika Federalna Niemiec składa się z 16 krajów związkowych o dość dużej jak na europejskie standardy autonomii. Niemcy stanowią drugi, zaraz po Stanach Zjednoczonych, najczęstszy kierunek migracji. Niemcy nie tylko są jedną z dominujących sił w Unii Europejskiej, ale przynależą także do wielu ważnych organizacji międzynarodowych, takich, jak G7 czy G20.
Podstawę niemieckiej państwowości stanowi Ustawa Zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec. Językiem urzędowym jest język niemiecki, a stolicą jest Berlin. Aktualnym prezydentem Niemiec jest Frank-Walter Steinmeier, a kanclerzem Olaf Scholz. Walutą państwową jest euro, a dominującą religią jest protestantyzm.
Niemiecka gospodarka jest najsilniejsza w Europie i trzecia na świecie. Duże znaczenie dla niemieckiej gospodarki ma wysoce wydajne, nowoczesne, zmechanizowane rolnictwo. Sporą rolę odgrywa jednak również przemysł. Nie do pominięcia jest sektor finansowy, gdzie Frankfurt nad Menem stanowi centrum finansowe o światowym znaczeniu – znajduje się tu siedziba Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych, Deutsche Banku czy Commerzbanku.
Ogromnym wpływ na rozwój niemieckiej gospodarki ma lokalna infrastruktura, ze szczególnym uwzględnieniem gęstej sieci autostrad i nowoczesnych linii kolejowych. Nie bez znaczenia jest także transport kolejowy. Dużą rolę w niemieckiej gospodarce odgrywa również turystyka – Niemcy są siódmym państwem pod względem liczby przyjazdów z zagranicy.
Niemcy stanowią dla Polski najistotniejszego partnera gospodarczego. Więzi gospodarcze między naszymi krajami są silniejsze od czasu, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Niemniej, choć partnerstwo handlowe między Polską a Niemcami jest silne, to zgodnie z najnowszymi danymi jesteśmy dopiero na piątym miejscu pod tym względem.
Największym partnerem handlowym Niemiec są Chiny. Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone, zaś na trzecim Holandia. Ostatnim z wyprzedzających Polskę krajów są Niemcy. Z punktu widzenia Polski jednak, rzecz prezentuje się zgoła odmiennie – dla nas Niemcy są największym partnerem handlowym, co ma ogromny, pozytywny wpływ na polską gospodarkę.
Pokaż więcej
Niemiecka korporacja znana w Polsce produkcji urządzeń AGD niedawno ogłosiła gigantyczne zwolnienia. To nie koniec zmian w spółce, która uchodziła niegdyś także za lidera wśród dostawców techniki dla motoryzacji. Zapowiedziano już kolejne działania, nie mniej drastyczne działania. Powodem jest przede wszystkim przeszacowanie popytu.
Decyzja o wycofaniu się z planów inwestycyjnych w Polsce chińskiego producenta samochodów elektrycznych Leapmotor wywołała duże poruszenie w branży motoryzacyjnej. Jak się okazuje, tam gdzie traci Polska, zyskują Niemcy. Firma rozważa bowiem przeniesienie produkcji właśnie do naszego zachodniego sąsiada.
Dzień świętego Marcina to święto ważne w chrześcijańskiej, a także kulinarnej tradycji zarówno Polski, jak i naszych zachodnich sąsiadów. Na 11 listopada producenci i restauratorzy z Polski i Niemiec szykują dania z gęsi. Jak się okazuje, mięso z naszego kraju wywołało duże niezadowolenie za Odrą. Jaki jest powód?
Chociaż Niemcy liczyły na głęboką zmianę w relacjach z Polską po przejęciu władzy przez Donalda Tuska, zamiast wspólnego frontu coraz częściej pojawia się wzajemna krytyka. Niemcy zarzucają polskiemu premierowi, że jego surowa polityka migracyjna wywołuje ”zamieszanie”, natomiast Tusk podkreśla konieczność uszczelnienia Europy i zwiększenia jej bezpieczeństwa. W tym samym czasie w Niemczech odbyła się demonstracja muzułmanów, którzy domagają się… wprowadzenia w tym kraju surowego islamskiego prawa szariatu.
Niezadowolenie z rządu Olafa Scholza rośnie, co widać w wynikach wyborów w poszczególnych landach. Na popularności zyskuje skrajnie prawicowa AfD, a ewentualne przejęcie przez nią władzy oznaczałoby koniec przewidywalnych decyzji za Odrą. W odpowiedzi rząd socjaldemokratów przygotowuje reformy, które dotkną imigrantów. Także z Polski.
Premier Donald Tusk poinformował, że do walki ze skutkami powodzi w południowej Polsce mogą się włączyć niemieckie wojska terytorialne. Strona niemiecka sama miała zgłosić się z ofertą pomocy, jednak trzeba będzie na nią jeszcze poczekać. Tymczasem premier apelował, by na widok niemieckich żołnierzy w Polsce nie wpadać w panikę. ”To jest pomoc, żeby nie było żadnej wątpliwości” – mówił.
Gdy po wielu miesiącach presji dużej części społeczeństwa na budowę Centralnego Portu Komunikacynego w Polsce udało się opracować okrojony projekt, niemiecka Lufthansa właśnie zapowiedziała budowę własnego gigahubu. “Fundamentalna modernizacja” lotniska ma się zakończyć do 2030 r. i być najnowocześniejszym tego typu centrum cargo w Europie.
Donald Tusk został uhonorowany nagrodą M100 Media Award przyznawaną przez organizację zrzeszającą najbardziej wpływowych niemieckich polityków i ludzi mediów. O wyróżnieniu zdecydowała jego proeuropejskość i zdolność do pozbawienia władzy Prawa i Sprawiedliwości, które według laudacji sprawowało rządy w sposób “niemal autokratyczny”
Polski eksport na rynki światowe w ostatnim czasie wzrósł o miliardy euro. Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu, polska sprzedaż towarów i usług na rynki zagraniczne rośnie najszybciej w całej Europie – w przeciągu siedmiu lat udało się podwoić jej wynik. Gdzie eksportujemy najwięcej oraz jakie polskie towary cieszą się największym wzięciem? Z tego tekstu dowiesz się:● Jak urósł polski eksport.● Gdzie eksportujemy najwięcej.● Jakie towary i usługi zanotowały największe wzrosty.
Niemcy poszukują obywatela Ukrainy podejrzanego o wysadzenie gazociągów Nord Stream 1 i 2. Według informacji niemieckich służb, ostatnim znanym miejscem pobytu jest Polska, jednak polski Prokurator Generalny poinformował, że Wołodymyr Z. opuścił nasz kraj i… nikt nie miał zamiaru mu w tym przeszkadzać.
Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge wraz z systemem tuneli został sprzedany. Inwestor specjalizuje się w ”problematycznych nieruchomościach”. O transakcji informują niemieckie media, a historia sprzedaży terenu wciąż budzi kontrowersje.
Z informacji przekazanych przez nieoficjalne źródła wynika, że Niemcy złożyły Polsce propozycję wypłaty reparacji wojennych. Premier Donald Tusk miał odmówić przyjęcia tych pieniędzy. Taka decyzja to niemałe zaskoczenie dla naszego sąsiada.
Wielu myślami jest już na długo oczekiwanym urlopie. Tymczasem jedno z największych europejskich biur podróży, grupa FTI, właśnie ogłosiło upadłość i nie będzie mogło zabrać na wypoczynek klientów, którzy już za to zapłacili. Wydane zostało oświadczenie, w którym spółka wyjaśnia, co ich czeka.
Jeśli szukasz dobrze płatnej pracy, to być może to ogłoszenie jest właśnie dla ciebie. Motoryzacyjny gigant poszukuje pracowników i proponuje bardzo korzystną stawkę. Na 15 tys. zł miesięcznie się nie kończy.
Znana marka odzieżowa zbankrutowała. Do sądu rejonowego w Düsseldorfie wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości dla Esprit Europe GmbH z siedzibą w Ratingen. Firma próbowała ratować się cięciem kosztów, niestety kłopoty okazały się zbyt duże.
Kłopoty niemieckiego giganta zajmującego się produkcją sprzętu AGD. Firma podjęła decyzję o wygaszeniu produkcji w fabryce położonej we wschodniej części Niemiec oraz o redukcji zatrudnienia. Paradoksalnie, skorzysta na tym Polska - a zwłaszcza zakład giganta, ulokowany w naszym kraju.
Ostatnie 6 lat upłynęło pod znakiem tłumnych powrotów Polaków z emigracji. Dane GUS wskazują również, z którego kraju powróciło do Polski najwięcej emigrantów. Przyczyny nie trzeba się domyślać.
Woolworth – jedna z najszybciej rozwijających się sieci domów towarowych i dyskontów w Niemczech – w maju otworzyła w naszym kraju pierwsze trzy sklepy, zaczynając od Krakowa, przez Poznań, po Warszawę. Potem uruchomiono placówki w Bełchatowie, Zielonej Górze, Łodzi, Dzierżoniowie, Gorzowie Wielkopolskim i Opolu. Teraz przyszła pora na kolejne lokalizację i atrakcyjne promocje z okazji otwarcia – donosi portal dlahandlu.pl.
Na niecały miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia, niemieckie sklepy mają poważne problemy z zaopatrzeniem. W niektórych placówkach jest źle do tego stopnia, że półki świecą pustkami. Powodem trudności są oczywiście pieniądze.
W polskich realiach emerytura przysługuje tym osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i opłacały składki z tytułu ubezpieczenia społecznego bądź ubezpieczenia emerytalnego i rentowych za co najmniej jeden dzień. Po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej wielu Polaków podjęło zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów i teraz mogą oni otrzymywać dwa świadczenia – polskie i niemieckie. Poniżej tłumaczymy, jak to działa.
Tajemnicą nie jest, że poziom życia w Polsce nijak może się równać z tym za Odrą. Niemcy zarabiają o wiele więcej od nas, ale za swoje codzienne przyjemności płacą w euro, które wielu z nas kojarzy się z wszechobecną drożyzną. Czy tak rzeczywiście jest postanowiły sprawdzić dziennikarki “Faktu”, wybierając się do polskiego i niemieckiego Lidla. Efekt ich eksperymentu zaskakuje. Niejednemu z pewnością nie będzie do śmiechu.
15 października odbyły się wybory parlamentarne, w których wybieraliśmy posłów i senatorów. To wydarzenie, które jest ważnym tematem rozmów nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Niemiecki gigant handlowy niedawno wkroczył na polski rynek, otwierając drzwi do swoich sklepów w kilku nowych miastach. Sieć oferuje atrakcyjne promocje, które przyciągają tłumy nowych klientów.
Na gastronomicznej mapie Polski pojawił się nowy gracz. Tym razem jest to sieć restauracji z Niemiec. Pierwszy lokal otwarto w Warszawie, ale firma ma znacznie ambitniejsze plany podboju polskiego rynku.
Korzystając z dnia wolnego przypadającego 3 października, wielu Niemców wybrało się do Polski. Wbrew pozorom, mowa o dosłownych tłumach przybyszów zza Odry - jest ich tylu, że na granicy tworzą się korki. Powodu takiej sytuacji można łatwo się domyślić - i wcale nie chodzi tu o wypoczynek.
Ciągłe zmiany trendów najłatwiej można zauważyć w zachodnich regionach Polski. Obecnie przeżywają one dosłowny zalew klientów z zagranicy. Wbrew pozorom, nie przyjeżdżają oni wyłącznie na zakupy.
W ostatnich miesiącach na polskim rynku dynamicznie rozwija się kilka dużych niemieckich sieci sklepów. Niedawno pisaliśmy o Woolworth, która z sukcesem podbija wiele miast w naszym kraju. Kolejną siecią, która w miarę rozwoju, stanowić może poważna konkurencję dla Biedronki czy Lidla jest Mix Markt.
Niemiecka sieć domów towarowych Woolworth niedawno rozpoczęła ekspansję na polskim rynku, rozpoczynając nowy etap swojej działalności. To historyczne wydarzenie miało miejsce w poniedziałek, 8 maja, kiedy to pierwszy sklep Woolworth powitał swoich klientów w ekskluzywnym centrum handlowym Atut w Krakowie.