Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Reparacje wojenne - Niemcy chcieli dać Polakom miliony euro. Tusk powiedział: nie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.07.2024 16:50

Reparacje wojenne - Niemcy chcieli dać Polakom miliony euro. Tusk powiedział: nie

Olaf Scholz, Donald Tusk
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Z informacji przekazanych przez nieoficjalne źródła wynika, że Niemcy złożyły Polsce propozycję wypłaty reparacji wojennych. Premier Donald Tusk miał odmówić przyjęcia tych pieniędzy. Taka decyzja to niemałe zaskoczenie dla naszego sąsiada.

Niemcy chcieli dać Polakom miliony euro

Informacje ws. propozycji Niemiec przekazał Onet, który powołuje się na źródła w Berlinie, potwierdzone w Warszawie. Chciano przekazał niemałą kwotę na odszkodowania dla żyjących jeszcze ofiar II wojny światowej. Kwota reparacji wojennych miała wynieść 200 mln euro, czyli aż niemal miliard złotych. Premier miał nie zgodzić się na przyjęcie tych pieniędzy. Dlaczego?

Zobacz także: Biedronka i Dino w zmowie? Policja przeszukuje siedziby handlowych gigantów

Ruszyła maszyna wypłat. ZUS wypłaci Ci nawet ponad 4 tys. zł

Premier nie zgodził się na przycięcie reparacji

Podczas wtorkowych konsultacji polsko-niemieckich, kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że Niemcy będą starały się realizować wsparcie dla ocalałych, bowiem mają świadomość swojej winy.

Donald Tusk, ku zaskoczeniu strony niemieckiej, nie przyjął tej propozycji. Premier miał uznać zaproponowaną kwotę za zbyt niską i nieproporcjonalną w stosunku do wypłat realizowanych przez RFN dla żyjących jeszcze obywateli Izraela - podaje Onet.

Większość Polaków chce, by rząd walczył o reperacje

A jakie zdanie na temat reperacji wojennych mają Polacy? Ostatnio powstał sondaż w tej sprawie, zlecony przez portal rp.pl i przeprowadzony przed SW Research. Wyniki jasno wskazują, że większość osób jest za tym, by rząd walczył o reparacje.

Na pytanie “Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową?” aż 58,2 proc. ankietowanych odpowiedziało “tak”. 20 proc. osób wybrało odpowiedź “nie”, a 21,9 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.