biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kontrole na granicy polsko-niemieckiej. Ostrzeżenia dla kierowców, przejazd będzie utrudniony
Julia Bogucka
Julia Bogucka 05.07.2025 20:34

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej. Ostrzeżenia dla kierowców, przejazd będzie utrudniony

Granica Polska-Niemcy
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie konkretnych rozwiązań na granicy polsko-niemieckiej. Już od poniedziałku 7 lipca będą odbywały się kontrole przeprowadzane przez Straż Graniczną w związku z doniesieniami dotyczącymi nielegalnej migracji. To będzie również rzutowało na sytuację polskich kierowców. Wydano komunikat związany z utrudnieniami.

Skomplikowana sytuacja na granicy polsko-niemieckiej

W ostatnich tygodniach media społecznościowe obiegły nagrania i zdjęcia rzekomych migrantów "przerzucanych” z Niemiec do Polski. W rzeczywistości — jak wielokrotnie podkreśla portal Demagog — większość z tych publikacji to fałszywe informacje, często niepowiązane z realnymi wydarzeniami. Sytuacje te dementowała także Straż Graniczna.

Choć incydentalne przypadki przekazywania migrantów rzeczywiście się zdarzają, wynikają one z procedury readmisji — czyli odesłania osoby, która nielegalnie przekroczyła granicę, do państwa, z którego przybyła.

W 2023 roku do naszego kraju z Niemiec przekazano w ten sposób 968 osób. W 2024 roku liczba ta spadła do 688 imigrantów. Jak poinformowała wówczas Straż Graniczna, był to wynik bardzo dokładnego sprawdzania, czy wniosek władz niemieckich jest zasadny i czy Polska powinna zgodzić się na przyjęcie danego cudzoziemca - pisze Demagog.

Fala niezweryfikowanych doniesień doprowadziła do protestów na przejściach granicznych — między innymi w Słubicach i Lubieszynie. W tym drugim przypadku — według medialnych relacji — wzięło w nich udział nawet 200 osób. Wśród protestujących byli m.in. członkowie Ruchu Obrony Granic i dziennikarze TV Republika.

Jeżeli są nielegalni, mają wrócić z powrotem do Niemiec. Nie mają prawa wejść do Polski. Nie bierzemy ich tutaj, będzie zatrzymanie obywatelskie w razie czego – mówił przedstawiciel Ruchu Obrony Granic w rozmowie z Onetem.

Protesty trwają, a na doniesienia medialne ostatecznie zareagował polski rząd. Przywrócono kontrole na granicy polsko-niemieckiej, co wpłynie między innymi na kierowców. Wydano ostrzeżenia.

Kraje wschodniej Europy szykują się na inwazję. Polska planuje ewakuację Ambasada ostrzega Polaków przed zwiedzaniem tego kraju. Dla własnego dobra stosuj się do zaleceń

Donald Tusk zapowiedział działania na granicy polsko-niemieckiej

Premier Donald Tusk już od dłuższego czasu deklarował, że jeśli sytuacja na granicy polsko-niemieckiej się nie uspokoi, to zostaną wdrożone konkretne rozwiązania. Do oficjalnej deklaracji w tej sprawie doszło 1 lipca 2025 roku, kiedy to Prezes Rady Ministrów zapowiedział zamknięcie granicy z Niemcami i Litwą. To reakcja na wyżej opisywane protesty, w których brali udział członkowie Ruchu Obrony Granic czy inne formy “patroli obywatelskich”. Warto jednak podkreślić, że zapowiedzi podobnych kroków pojawiały się już od początku czerwca.

Pozostaniemy rzecznikami tego, aby ruch w Europie był bez granic i bez ograniczeń. Ale to musi być wola wszystkich sąsiadów, taka sama, symetryczna. Dlatego czasowe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej uznajemy za konieczne, aby zredukować do minimum te przepływy niekontrolowane - zadeklarował premier.

W związku z tymi słowami Straż Graniczna ma zostać skierowana na granicę polsko-niemiecką i tam zajmować się regulacją ruchu migrantów. Jak podkreśla Donald Tusk:

Zadaniem SG jest skuteczne blokowanie nieuzasadnionego, nieuprawnionego odsyłanie przez stronę niemiecką migrantów. 

Zaplanowane działania mają się rozpocząć w poniedziałek 7 lipca. Jak jednak zadeklarował premier, działania Straży Granicznej mają nie wpływać na życie i swobody okolicznych mieszkańców, a także na handel czy inne kluczowe sektory. Teraz jednak wiemy, że kierowcy mogą się spodziewać znaczących utrudnień związanych z kontrolami na granicy polsko-niemieckiej. Wydano oficjalne ostrzeżenia.

Zobacz: Hołownia dosadnie o nocnym spotkaniu z politykiem PiS. Jego wpis nie zostawia złudzeń

Utrudnienia dla kierowców na granicy polsko-niemieckiej

Wspominane powyżej kontrole graniczne z Niemcami i Litwą, zapowiadane przez Donalda Tuska, mają potrwać od 7 lipca do 5 sierpnia 2025 roku, mają więc charakter tymczasowy.

Wprowadzenie kontroli dotyczy m.in. 12 przejść granicznych z Niemcami, z czego cztery znajdują się w województwie zachodniopomorskim: Lubieszyn (DK10), Kołbaskowo (A6), Rosówek (DK13) oraz Krajnik Dolny (DK26).

Kontrole prowadzone przez Straż Graniczną będą wyrywkowe. Kierowcy wjeżdżający do Polski z terenu Niemiec oraz Litwy powinni przygotować się jednak na dłuższy czas oczekiwania na wjazd do kraju – przekazał rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA, Mateusz Grzeszczuk cytowany przez Portal Samorządowy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała zmiany w organizacji ruchu — ograniczenia prędkości i wyłączenia niektórych pasów. Na przejściu Lubieszyn/Linken (DK10) zamknięta zostanie jezdnia wjazdowa do Polski — od granicy do ronda prowadzącego w kierunku miejscowości Buk. Wprowadzony będzie limit prędkości do 30 km/h. Wszystkie pojazdy zostaną skierowane na parking przy siedzibie ITD, gdzie będą prowadzone kontrole. Po ich zakończeniu kierowcy wrócą na trasę DK10.

Na przejściu Kołbaskowo/Pomellen (A6) obecna organizacja ruchu pozostanie niemal bez zmian. Nadal obowiązywać będzie zwężenie do prawego pasa tuż za granicą i ograniczenie prędkości do 50 km/h. Pojazdy kierowane do kontroli zostaną skierowane na drogę techniczną wzdłuż przygranicznych stacji paliw.

Na przejściu Rosówek/Rosow (DK13) utrzymany zostanie dotychczasowy przebieg ruchu — drogą DK13. Jedyną zmianą będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h w obrębie przejścia. Ruch w kierunku Niemiec nie zostanie zmieniony.

W Krajniku Dolnym/Schwedt (DK26) wyłączony z ruchu zostanie prawy pas przed mostem granicznym po polskiej stronie, na którym będą prowadzone wyrywkowe kontrole. Pojazdy jadące do Niemiec skierowane zostaną na zatokę postojową, a jadące do Polski — pozostaną na jezdni DK26. Dodatkowych ograniczeń prędkości nie wprowadzono — obowiązuje już limit 40 km/h.

W czerwcu 2025 roku — w związku z kontrolami po stronie niemieckiej — odmówiono wjazdu do RFN 163 cudzoziemcom. Niemcy przywróciły kontrole graniczne z Polską, Czechami i Szwajcarią w październiku 2023 r., a z Austrią — już w 2015 r. Decyzje te argumentowano koniecznością przeciwdziałania nielegalnej migracji.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: