
Firma określana często mianem widmo, wchodzi na giełdę. Czym zajmuje się Palantir?
Palantir, najbardziej tajemnicza firma na świecie, wchodzi na giełdę. Działania tej prywatnej amerykańskiej firmy, specjalizującej się w analizie danych, są często niejawne. Wszystko dlatego, że głównym partnerem Palantira są agencje rządowe i organy ścigania - CIA czy FBI.
Palantir niebawem wejdzie na giełdę
Firma Palantir została założona w 2003 r. w Palo Alto w Kalifornii przez byłych członków PayPala i informatyków z Uniwersytetu Stanforda. Na czele przedsiębiorstwa, które w nazwie nawiązuje do magicznego artefaktu z książek J.R.R. Tolkiena, umożliwiającego oglądanie wydarzeń z przeszłości i przyszłości, stoi Alex Karp.
W 2016 r. pojawiły się doniesienia, że firmę miałby przejąć Oracle. Jednak na przestrzeni lat Palantir stał się jednym z najlepiej wycenianych startupów w USA. Mimo że działalność Palantira pozostaje wielką niewiadomą to firmie udało się zebrać inwestycje w wysokości 2,75 mld dolarów przy wycenie na 20 mld dolarów. Tymczasem Bloomberg donosi, że Palantir może wejść na giełdę już na jesieni 2020 r.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Wielu Polaków wypłacających pieniądze z bankomatów może mieć dzisiaj problem. W jednej z sieci wprowadzono ograniczenia, chodzi dokładnie o Planet Cash
Czym zajmuje się Palantir?
Niejawna aktywność Palantira wynika z faktu, że głównymi podmiotami, z którymi współpracuje jest amerykański rząd i organy ścigania – Departament Obrony, FBI czy CIA. Jednak współdziałanie z administracją nie zawsze działa na korzyść przedsiębiorstwa. Palantir znalazł się w ogniu krytyki za współpracę z Urzędem ds. Imigracji i Służby Celnej w kontrolowaniu nielegalnego przepływu imigrantów.
Na czym polega działalność Palantira? Firma tworzy oprogramowania do zarządzania, analizowania i zabezpieczenia danych. Dzięki narzędziom produkowanym przez Palantira organy ścigania mogą szukać powiązań w rejestrach telefonicznych, zdjęciach, danych biometrycznych czy o pojazdach, transakcjach przy użyciu kart kredytowych i adresach.
Amerykańskie służby są w stanie np. odszukać trasę przejazdu danego samochodu po wpisaniu jedynie jego numeru rejestracyjnego do oprogramowania Palantira. Z kolei w Nowym Orleanie technologia opracowana przez firmę była wykorzystywana do wykrywania potencjalnych przestępstw. Firma była niejednokrotnie krytykowana za swoje stronnicze działania, a w 2017 r. Departament Pracy wytoczył Palantirowi proces o dyskryminowanie Azjatów – podaje Business Insider Polska.
ZOBACZ TAKŻE:
- Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
- Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
