BiznesINFO.pl
Niemal 12 tys. amerykańskich żołnierzy opuści Niemcy.

EUCOM

Pentagon: Prawie 12 tys. amerykańskich żołnierzy wyjedzie z Niemiec. 5,4 tys. trafi do innych państw

30 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Pentagon zapowiada, że niemal 12 tysięcy amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dowództwie Europejskim Stanów Zjednoczonych w Stuttgarcie opuści Niemcy. 5,4 tys. z nich trafi do innych państw, głównie do Włoch i Belgii. Operacja ma związek ze zwiększen

Amerykańscy żołnierze opuszczą Niemcy

Jak podaje za Associated Press RMF FM, Pentagon poinformował, że w ciągu najbliższych miesięcy z bazy wojskowej USA w Stuttgarcie w Niemczech wycofanych zostanie niemal 12 tys. amerykańskich żołnierzy. 6,4 tys. spośród nich powróci do Stanów Zjednoczonych, a 5,4 tys. zostanie przeniesionych m.in. do Włoch i do Belgii. W Belgii powstanie nowe Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM), dotychczas funkcjonujące w niemieckim Stuttgarcie. Według szefa Pentagonu Marka Espera wycofanie części wojsk amerykańskich z Niemiec ma nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe, a cała operacja kosztować będzie kilka miliardów dolarów.

Czy USA przedkłada Polskę nad Niemcy?

Według Associated Press zapowiadana przez Pentagon operacja wycofania wojsk amerykańskich z bazy w Niemczech powiązana jest ze zwiększeniem obecności wojskowej USA w Polsce, o co zabiegał m.in. prezydent RP Andrzej Duda. Szef Pentagonu Mark Esper zapowiedział również, że po podpisaniu umów o współpracy obronnej i o "podziale obciążenia" między Polską a USA do naszego kraju skierowany zostanie "przewodni element" utworzonych niedawno dowództw V Korpusu armii amerykańskiej. Stwierdził też, że oprócz tego niewykluczone jest skierowanie do Polski i krajów bałtyckich innych sił.

Jak czytamy na stronie Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych, pierwsze plany utworzenia tego rodzaju bazy wojskowej pojawiły się 1946 roku. Przez pewien czas dowództwo mieściło się w I.G. Farben Hochhaus we Frankfurcie nad Menem, a następnie w Camp-de-Loges pod Paryżem, skąd zostało usunięte w 1966 w wyniku decyzji Charlesa de Gaulle'a. W 1967 dowództwo obrało za swoją siedzibę Stuttgart-Vaihingen w Niemczech. W czasie zimnej wojny EUCOM sygnalizował zaangażowanie USA w sprawy europejskie i gotowość do podjęcia interwencji w razie ataku ZSRR na któreś z państw NATO.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >