Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pentagon: Prawie 12 tys. amerykańskich żołnierzy wyjedzie z Niemiec. 5,4 tys. trafi do innych państw
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 30.07.2020 02:00

Pentagon: Prawie 12 tys. amerykańskich żołnierzy wyjedzie z Niemiec. 5,4 tys. trafi do innych państw

Niemal 12 tys. amerykańskich żołnierzy opuści Niemcy.
EUCOM

Amerykańscy żołnierze opuszczą Niemcy

Jak podaje za Associated Press RMF FM, Pentagon poinformował, że w ciągu najbliższych miesięcy z bazy wojskowej USA w Stuttgarcie w Niemczech wycofanych zostanie niemal 12 tys. amerykańskich żołnierzy. 6,4 tys. spośród nich powróci do Stanów Zjednoczonych, a 5,4 tys. zostanie przeniesionych m.in. do Włoch i do Belgii. W Belgii powstanie nowe Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM), dotychczas funkcjonujące w niemieckim Stuttgarcie. Według szefa Pentagonu Marka Espera wycofanie części wojsk amerykańskich z Niemiec ma nastąpić tak szybko, jak to tylko możliwe, a cała operacja kosztować będzie kilka miliardów dolarów.

Czy USA przedkłada Polskę nad Niemcy?

Według Associated Press zapowiadana przez Pentagon operacja wycofania wojsk amerykańskich z bazy w Niemczech powiązana jest ze zwiększeniem obecności wojskowej USA w Polsce, o co zabiegał m.in. prezydent RP Andrzej Duda. Szef Pentagonu Mark Esper zapowiedział również, że po podpisaniu umów o współpracy obronnej i o "podziale obciążenia" między Polską a USA do naszego kraju skierowany zostanie "przewodni element" utworzonych niedawno dowództw V Korpusu armii amerykańskiej. Stwierdził też, że oprócz tego niewykluczone jest skierowanie do Polski i krajów bałtyckich innych sił.

Jak czytamy na stronie Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych, pierwsze plany utworzenia tego rodzaju bazy wojskowej pojawiły się 1946 roku. Przez pewien czas dowództwo mieściło się w I.G. Farben Hochhaus we Frankfurcie nad Menem, a następnie w Camp-de-Loges pod Paryżem, skąd zostało usunięte w 1966 w wyniku decyzji Charlesa de Gaulle'a. W 1967 dowództwo obrało za swoją siedzibę Stuttgart-Vaihingen w Niemczech. W czasie zimnej wojny EUCOM sygnalizował zaangażowanie USA w sprawy europejskie i gotowość do podjęcia interwencji w razie ataku ZSRR na któreś z państw NATO.

Tagi: USA Niemcy