BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Donald Trump wycofał USA ze światowej organizacji. I to w środku kryzysu
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:56

Donald Trump wycofał USA ze światowej organizacji. I to w środku kryzysu

Donald Trump wycofuje USA z potężnej organizacji
JIM WATSON/AFP/East News

Donald Trump przekazał do Kongresu Stanów Zjednoczonych informację, że oficjalnie wycofał USA z WHO. Zostało to potwierdzone na Twitterze przez senatora Boba Menendeza. Sam polityk dodał od siebie, że decyzja amerykańskiego prezydenta jest niespójna i wewnętrznie chaotyczna.

Donald Trump wyprowadza USA z WHO

Decyzję Donalda Trumpa potwierdzają amerykańskie media. Telewizja CNN przekazała, że urzędnik z Departamentu Stanu potwierdza informacje o przekazaniu pisma informującego o opuszczeniu WHO przez USA do Sekretarza Generalnego ONZ. Jak informuje źródło amerykańskiej telewizji, wyjście Stanów Zjednoczonych z organizacji ma nastąpić w ciągu roku i zakończyć się najpóźniej 6 lipca 2021 r.

Decyzja Donalda Trumpa związana jest ze sporem, jaki rozgorzał między nim, a organizacją. Prezydent zarzuca WHO, że ta nie ostrzegła w porę świata przed zagrożeniem epidemiologicznym z powodu koronawirusa, a także nie nakazała Chinom zamknięcia granic wtedy, gdy było możliwe zapobieżenie rozprzestrzenienia się koronawirusa. W USA z powodu koronawirusa zginęło już 133 tys. osób.