Nord Stream 2 elementem sporu między Berlinem a Waszyngtonem
Flickr/The White House
Autor Maria Glinka - 26 Czerwca 2020

Coraz gorsze relacje na linii Waszyngton - Berlin. Merkel ma dość torpedowania Nord Stream 2 przez Trumpa

Nord Stream 2 w dalszym ciągu wzbudza wiele kontrowersji. W ostatnim czasie Donald Trump zagroził nawet nałożeniem kolejnych sankcji na firmy zaangażowane w budowę gazociągu. W reakcji na zapowiedzi ingerencji w europejską politykę energetyczną rząd Angeli Merkel nie wyklucza zastosowania wobec USA wspólnych retorsji wraz z innymi państwami UE.

Nord Stream 2 w ogniu amerykańskiej krytyki

Nord Stream 2 ma być gazociągiem biegnącym po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, którego podstawą jest dyrektywa unijna. Inicjatywie sprzeciwiają się państwa bałtyckie i Polska, a Niemcy upatrują w Nord Stream 2 korzyści ekonomicznych.

Koncepcja drugiej nitki Gazociągu Północnego nie podoba się także Donaldowi Trumpowi, ponieważ to rosyjski gigant Gazprom ma być operatorem Nord Stream 2, co przełoży się na jeszcze większe uzależnienie Europy od gazu z Rosji. Znany z mocnych słów i stanowczych działań prezydent USA przyznał ostatnio, że może zrealizować groźby objęcia Nord Stream 2 sankcjami. Byłaby to realizacja projektu ustawy, przedstawionego w tym roku w USA. Sankcje miałyby być wycelowane w przedsiębiorstwa, które dostarczają statki do układania rur na dnie morskim oraz firmy ubezpieczeniowe świadczące usługi dla statków zaangażowanych w prace nad Nord Stream 2.

Masz bezterminowe prawo jazdy? Nie będziesz zadowolony, i tak nie ominie cię obowiązekMasz bezterminowe prawo jazdy? Nie będziesz zadowolony, i tak nie ominie cię obowiązekCzytaj dalej

Reakcja niemieckiego rządu

Zdaniem rządu w Berlinie próba ingerowania USA w unijną politykę energetyczną nie może być akceptowana przez państwa członkowskie i powinna przełożyć się na wspólną reakcję w postaci retorsji względem Waszyngtonu. Z oficjalnego dokumentu, do którego dotarł Bloomberg, wynika, że wtrącanie się wewnętrzne sprawy Europy, to nie jedyny powód zdecydowanego sprzeciwu rządu Angeli Merkel. Podjęcie kroków przez USA przyniosłoby także wiele szkód dla niemieckich i europejskich firm, banków i agencji państwowych – podaje Puls Biznesu.

"Wzywamy rząd do opracowania i przedstawienia propozycji wyważonej, klarownej reakcji w imieniu Niemiec i UE" – wyznał w komunikacie przewodniczący komisji gospodarczej Bundestagu Klaus Ernst.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

Nord Stream 2, ciąg dalszy niezgody między Niemcami i USA

Nord Stream 2 to kolejny wątek sporu toczącego się od pewnego czasu na linii Berlin-Waszyngton. W trakcie wystąpienia w Tulusie w stanie Oklahoma Donald Trump skrażył się, że USA mają chronić Niemcy przed Rosją w ramach NATO, podczas gdy „Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za energię płynącą z gazociągu" Nord Stream. „Przepraszam, ale jak to działa?" - pytał retorycznie Trump. Tego samego dnia prezydent potwierdził wcześniejsze zapowiedzi w sprawie wycofania 9 tys. amerykańskich żołnierzy z terytorium Niemiec. Powodem tej decyzji jest nieprzekazywanie wystarczających środków na obronność w ramach NATO. Defence Investment Pledge zakłada, że każdy członek wydaje 2 proc. na ten cel. Jednak na ten zobowiązanie realizuje jedynie 7 państw, w tym Polska. Obietnica spełnienia tego wymogu przez Niemicy do 2032 r. nie przekonuje Donalda Trumpa.

Biedronka i Lidl w ostrej walce o klientów. Przeceniają produkty najczęściej wybierane przez PolakówBiedronka i Lidl w ostrej walce o klientów. Przeceniają produkty najczęściej wybierane przez PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Kierowco, przyjrzyj się swojej tablicy rejestracyjnej. Za jedną rzecz możesz dostać mandat, nawet do 1000 złKierowco, przyjrzyj się swojej tablicy rejestracyjnej. Za jedną rzecz możesz dostać mandat, nawet do 1000 złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News