Amerykański izolacjonizm w Europie objawia się raczej ograniczeniem wsparcia dla Ukrainy niż zerwaniem więzi inwestycyjnych. Nieoficjalnie wiadomo, że gigant zza oceanu przejął od chińskiego konglomeratu sieć portów, w tym terminal GCT w Gdyni, który niedawno został uznany za element polskiej infrastruktury krytycznej. To może zwiastować problemy.
Donald Trump rozważa kolejne zdecydowane posunięcie. Amerykańska administracja planuje zamknięcie konsulatów USA. Jak wynika z informacji pozyskanych od urzędników, to nie są tylko wstępne dywagacje, ale sprawa jest już na etapie wyboru placówek oraz innych zmian związanych z ich działalnością. Amerykański prezydent celuje w Europę.
Z półek znikają amerykańskie produkty. Kilka prowincji w ten sposób odpowiedziało na wprowadzenie przez Trumpa 25-procentowych ceł. Co ciekawe, producent whiskey Jack Daniels stwierdził, że to “gorsze, niż taryfy".
Sytuacja na arenie międzynarodowej uległa gwałtownej zmianie po nieudanym spotkaniu prezydenta Ukrainy z Donaldem Trumpem. Nadzieje na szybkie zakończenie konfliktu zbrojnego z Rosją zaczęły blednąć po kolejnych decyzjach amerykańskiej administracji, która wycofała wsparcie dla Ukrainu. Tymczasem Wołodymyr Zełeński zadeklarował gotowość do zakończenia wojny i wskazał, co miałby być pierwszym etapem tego procesu. Wszystko wskazuje na to, że lada chwila może nastąpić przełom.
Decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu pomocy dla Ukrainy wywołała natychmiastowe reakcje przedstawicieli polskiego rządu. Głos w sprawie zabrali premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Obaj, świadomi, że decyzja może nieść za sobą negatywne skutki także dla bezpieczeństwa Polski, zapowiedzieli podjęcie ważnych kroków. Co się zmieni?
Choć prezydent Ukrainy wyraził gotowość do wznowienia rozmów z Amerykanami o umowie na eksploatacje ukraińskich złóż, administracja Trumpa jest temu niechętna. Teraz zapadła kolejna decyzja, która ma uderzyć w Ukrainę – cios jest tym bardziej dotkliwy, że wycelowano nie w gabinety, lecz bezpośrednio we front.
Biały Dom opublikował komunikat informujący o nałożeniu ceł na kolejne kraje. W ocenie administracji Donalda Trumpa ich polityka stanowi zagrożenie dla USA, poznaliśmy ważne szczegóły. Treść komunikatu należy czytać krytycznie i brać pod uwagę, że stawiane w nim tezy nie pokrywają się ze stanem faktycznym.
Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem, które miało być wielkim krokiem w stronę zakończenia wojny na Ukrainie, zakończyło się poważnym spięciem i groźbą poważniejszego konfliktu. Świat z niedowierzaniem obserwował to, co się stało w Białym Domu. A jak na tę sytuację zareagowali inni europejscy przywódcy? Emmanuel Macron rozważa możliwość podjęcia bardziej zdecydowanych działań. Jeśli jego plany wejdą w życie, mogą mieć wpływ także na bezpieczeństwo Polski.
Donald Tusk jeszcze podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa w Białym Domu stwierdził, że Europa "mając takiego przyjaciela, nie potrzebuje wrogów". Prezydent USA ogłosił teraz, że zamierza podążać antyeuropejskim szlakiem nie tylko ws. Ukrainy, ale przygotowuje potężny cios we Wspólnotę także na froncie wymiany handlowej.
Trwa, rozpoczęte w sobotę 22 lutego o godzinie 19.30, spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w ramach Conservative Political Action Conference (CPAC) w USA. Wydarzenie ma miejsce krótko po tym, jak prezydent USA zaczął mówić językiem Kremla, a wojna w Ukrainie, z której zakończeniem na ustach szedł po władzę Trump, zdaje zmierzać się do krytycznego punktu. Relacjonujemy wydarzenia ze stolicy USA na BiznesINFO.
W nocy z wtorku na środę doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety. Natomiast nad ranem 19 lutego odnaleziono jej szczątki. Teraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o kolejnym obiekcie, który może spaść już niedługo. MSWiA otrzymało informację ze struktur Unii Europejskiej.
Donald Trump jeszcze podczas kampanii prezydenckiej wyrażał przekonanie, że wojna na Ukrainie musi się skończyć. Czy Stany Zjednoczone odegrają kluczową rolę w zakończeniu konfliktu zbrojnego? Jak na razie sytuacja na linii Trump — Zełenski wydaje się być dość napięta. Prezydent Ukrainy podsumował dotychczasowe wsparcie, które otrzymał jego kraj od USA.
Już dawno po wyborach i zaprzysiężeniu nowego prezydenta, a oczy świata wciąż są zwrócone w kierunku Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jeszcze podczas kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał “wielką czystkę” jeśli chodzi o kwestie związane z nielegalnymi imigrantami, wśród których znajdują się również Polacy. Deportacja na masową skalę już się rozpoczęła.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie kryje rozczarowania po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o przywróceniu ceł na stal oraz podniesieniu stawki cła na aluminium do 25 procent. W jej oficjalnym stanowisku znalazły się mocne słowa zapowiadające odwet.
Donald Trump ogłosił wyjątkowo śmiały plan przejęcia kontroli nad Strefą Gazy przez USA, wywołując tym samym międzynarodową burzę. Propozycja gruntownej przebudowy tego obszaru i jego długoterminowej kontroli sprawowanej przez USA, spotkała się z ostrą krytyką zarówno ze strony świata. Reakcje na arenie międzynarodowej są jednoznaczne, znane jest też stanowisko Polski.
Czy Stany Zjednoczone właśnie uniknęły wojny handlowej? W ostatniej chwili zawieszono cła na towary z Kanady, a premier Trudeau ogłosił znaczące inwestycje w bezpieczeństwo graniczne. Meksyk również wprowadza nadzwyczajne środki, by uniknąć taryf. Jednak to nie koniec napięć – na horyzoncie widać kolejne starcia z Chinami i Unią Europejską. Świat czeka eskalacja konfliktu, czy może uda się uniknąć globalnej wojny handlowej?
Donald Trump po rozpoczęciu wojny celnej z Kanadą, Meksykiem oraz Chinami, zapowiedział nałożenie ceł również na Unię Europejską. Okazuje się, że Bruksela nie zamierza pozostać bierna i już przygotowuje środki odwetowe przeciwko USA. W grze są miliardy dolarów, stabilność światowej gospodarki oraz przyszłość relacji transatlantyckich. Jakie będą dalsze kroki obu stron? Czy polityka handlowa Stanów Zjednoczonych doprowadzi do nieodwracalnych strat?
Ogłoszenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł na import z Kanady, Meksyku i Chin spotkało się z ostrą reakcją tych państw, które zapowiadają stanowcze działania odwetowe. Napięcie przenosi się także na społeczeństwo – w Kanadzie mieszkańcy otwarcie zaczynają już wyrażać swoje stanowisko wobec USA. Jakie będą konsekwencje niepokojącej eskalacji? Czy wojna handlowa osłabi amerykańską gospodarkę, czy raczej zmusi partnerów do ustępstw?
Amerykański fundusz Cerberus, który przejął polski VeloBank, niespodziewanie znalazł się w centrum globalnej uwagi – jego przedstawiciel, Steve Feinberg, został bowiem nominowany przez Donalda Trumpa na zastępcę sekretarza obrony USA. To wydarzenie rodzi pytania o przyszłość banku i ewentualne konsekwencje dla polskiego rynku finansowego. Czy kariera w Pentagonie może wpłynąć na losy VeloBanku?
„Moje dzieci były tam traktowane jako trzeci gatunek. Postanowiłam sobie, że: ja im pokażę!”. Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan, opowiada o początkach swojej kariery oraz o budowaniu pozycji w USA. Jak wróciła do Polski okazało się, że przyszła... wielka zmiana. A także, jak UE może wykorzystać prezydenturę Donalda Trumpa? I na czym powinna się skupić Polska podczas prezydencji w Radzie UE?
Pojawiły się już zgłoszenia do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Jedną z nominowanych osób został Elon Musk. Kandydaturę przedsiębiorcy poparł europarlamentarzysta, który dobitnie uzasadnił, że Muskowi należy się to wyróżnienie.
Donald Trump stawia kolejny krok w kierunku restrykcyjnej polityki granicznej. Prezydent USA podpisał ustawę Laken Riley Act, która już na wstępie budzi skrajne emocje. Najwięcej kontrowersji rodzi jednak sposób egzekwowania nowego prawa oraz skala planowanych działań. W centrum uwagi znów pojawia się bowiem obóz Guantanamo Bay.
„Wybitny specjalista z zakresu chowu i hodowli zwierząt, ekonomista, doradca rolny, pedagog i organizator życia społeczno-gospodarczego” – tak prawdopodobnego kandydata na amerykańskiego ambasadora w Polsce opisuje stacja RMF FM, która dotarła do informacji nt. kandydata, otwierającego listę nazwisk pretendentów. Amerykanin urodził się w Teksasie, ma jednak silne powiązania z Polską.
Nie pomogły zachęty finansowe, więc w ruch pójdą podatki. Donald Trump zapowiedział zmianę w podejściu rządu federalnego do korporacji produkujących procesory, którą odczuje każdy z nas. Jeśli ktoś planuje zakup elektroniki, warto się pośpieszyć, bo już wkrótce może się ona okazać znacznie droższa.
Zaledwie kilka godzin potrwał kryzys między Stanami Zjednoczonymi a Kolumbią. Wobec odmowy przyjęcia przez Kolumbię transportu nielegalnych migrantów z USA, Trump zareagował bardzo ostro. „Nakazałem mojej administracji natychmiastowe wprowadzenie następujących pilnych i zdecydowanych działań odwetowych” – ogłosił Trump. Na efekty jego gróźb nie trzeba było długo czekać.
Donald Trump podczas sobotniego wiecu w Las Vegas przedstawił w sobotę swoją wizję przyszłości Strefy Gazy, która wywołała natychmiastową falę kontrowersji. Prezydent USA zaproponował bowiem „posprzątanie” zapalnego regionu. Na czym dokładnie miałoby to polegać?
Joe Biden zadecydował o ograniczeniu do osiemnastu liczby sojuszniczych państw, które mogą bez ograniczeń kupować pochodzące z USA układy scalone. W grupie tej zabrakło Polski. Andrzej Duda nazwał decyzję Bidena rozczarowującą.
Paszporty biometryczne stają się standardem na całym świecie. Ich wprowadzenie było odpowiedzią na dynamiczny rozwój technologii oraz potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa dokumentów podróżnych. Charakterystyczny symbol, znajdujący się na przedniej okładce paszportów, to znacznie więcej niż jedynie graficzny detal. Co on oznacza i dlaczego odgrywa kluczową rolę w procesie podróżowania?