Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Usa

Elektrownia atomowa w Polsce
30.10.2022 18:11 Piotr Müller: W Polsce planujemy budowę kilku elektrowni atomowych

Jeszcze nie tak dawno, rząd analizował oferty i zastanawiał się kto wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Teraz rząd myśli już o kolejnych elektrowniach.Wiemy już kto wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce – będzie to amerykańska firma Westinghouse.Decyzja została ogłoszona w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego.Rzecznik rządu Piotr Müller, wspomina już o kolejnych projektach.- Na ten moment pewne jest, że pierwszą elektrownię jądrową wybudujemy we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Jesteśmy otwarci na oferty w kolejnych projektach, które mogą być realizowane w Polsce. Temat współpracy z innymi krajami nie jest zamknięty, ponieważ w Polsce planujemy budowę kilku elektrowni – mówi Müller

Francuzi pomogą w powstaniu elektrowni atomowej w Polsce
25.10.2022 20:06 W Polsce mogą powstać w tym samym czasie dwie elektrownie jądrowe

Ministrowie Anna Moskwa i Jacek Sasin dwa dni temu udali się do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkali się z sekretarz energii USA Jennifer Granholm. Podczas spotkania omawiane były przede wszystkim tematy związane z mającą powstać niedługo w Polsce elektrownią atomową.Sasin mówił, że to bardzo konstruktywne i ważne spotkanie, które dotyczyło wspólnych projektów USA i Polski w zakresie energetyki jądrowej.- Zgodnie z programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 roku było realne – powiedziała Anna Moskwa.Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 roku. Polski program jądrowy zakłada budowę sześciu reaktorów oddawanych kolejno co dwa lata – dodała minister.

Sasin Moskwa USA
24.10.2022 20:14 Jacek Sasin i Anna Moskwa w USA. Ważą się losy budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin są w Waszyngtonie. Spotkali się tam z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm.

Drukarka 3D w trakcie pracy.
18.10.2022 16:33 Kupił tanią drukarkę 3D. Zarobił dzięki niej ponad 100 tys. zł w jeden dzień

Przedsiębiorczy mężczyzna z USA wykorzystał lukę w programie rządowego wykupu broni przez co znacznie się wzbogacił.USA posiada rządowe programy wykupi broni. Ich celem jest zmniejszenie jej ilości w kraju.W USA nie ma dnia bez przynajmniej jednej strzelaniny. Rząd USA liczy na to, że skupując część uzbrojenia z rynku, problem ten się zmniejszy.

Dolary
13.10.2022 19:01 Czy warto inwestować oszczędności w dolary. Najnowsze prognozy analityków

W ostatnich tygodniach dolar jest wyjątkowo silny. Wszystkie inne najważniejsze waluty odnotowały spore spadki względem dolara.Kurs dolara (USD) względem euro (EUR) wystrzelił.Najnowsze dane nie wskazują na to, aby kurs dolara miał się osłabić w najbliższym czasie.Jak czytamy w serwisie cinkciarz.pl- agresywna walka Rezerwy Federalnej z inflacją rozkręca bessę na światowych giełdach, napędza wyprzedaż na rynku obligacji skarbowych i jest fundamentem siły dolara. Tworzy jednocześnie warunki rynkowe, w których inwestorzy stronią od ryzykownych inwestycji, m.in. na rynkach wschodzących. Fed pozostanie niewzruszony rynkowymi turbulencjami czy spadkami cen nieruchomości. Decydenci są świadomi, że bez schłodzenia rynku pracy, stłumienie inflacji nie będzie możliwe i prędzej zbyt mocno zacieśnią politykę, niż przedwcześnie złagodzą jej kurs.„Dolar korzysta na polityce Fed jako bezpieczna waluta i fundament systemu finansowego jest beneficjentem ucieczki inwestorów od akcji i obligacji. Sprzyja mu także wiodąca pozycja USA pod względem wydobycia ropy i gazu. To, co jest mocną stroną dolara, stanowi o słabości euro i złotego. Kurs EUR/USD w obliczu widma kryzysu energetycznego i ryzyka głębokiej recesji w Europie powinien do końca roku pozostać poniżej parytetu” – mówi Bartosz Sawicki, ekspert z cinkciarz.plEkspert dodaje, że w rezultacie, nawet w czwartym kwartale – w umiarkowanie optymistycznym scenariuszu – wciąż będziemy płacić za dolara zapewne więcej niż 4,75 zł. Na razie zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest śrubowanie przez USD historycznych rekordów z września.

flaga USA
09.10.2022 16:58 Broń jądrowa w Polsce. Jest odpowiedź USA

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda wypowiadał się na temat ewentualnego rozmieszczenia broni atomowej w Polsce. Amerykanie odnieśli się do tej kwestii podczas briefingu prasowego.

Andrzej Duda
05.10.2022 21:02 Broń atomowa w Polsce. Trwają rozmowy z USA

W najnowszym wywiadzie, prezydent Andrzej Duda przekazał, że trwają rozmowy z USA na temat programu Nuclear Sharing. Jeżeli USA wyrazi zgodę i Polska weźmie w nim udział, możliwe że broń atomowa znajdzie się w naszym kraju. Jest to jednak mało prawdopodobne. Jednakże, sytuacja międzynarodowa jest dynamiczna, nieprzewidywalna, szybko się zmienia. Najlepszym tego przykładem jest atak Rosji na Ukrainę. Tego rodzaju wydarzenie może znacząco zwiększyć szanse Polski na otrzymanie broni atomowej od USA. Jeżeli nie tego rodzaju wydarzenia w naszych najbliższych okolicach, to co mogłoby wpłynąć na ewentualne umieszczenie tego rodzaju broni w Polsce?Polska już od jakiegoś czasu zabiega o taką broń u naszego najbliższego sojusznika – USA.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i sekretarza stanu USA Antonego Blinkena.
29.09.2022 18:48 Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Prawie 300 milionów dolarów, a dokładnie $288,6 mln otrzyma Polska od Stanów Zjednoczonych w ramach programu Foreign Military Financing.

Łukaszenka
19.09.2022 22:29 Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Lider Białorusi Łukaszenka uważa, że USA pcha Europę do wojny w Rosją. Opinię Łukaszenki przekazała telewizja Biełsat.„To USA popychają Europę do wojennej konfrontacji z Rosją na terytorium Ukrainy” - mówi białoruski lider.„Dzisiaj Ukraina, jutro będzie Mołdawia lub kraje bałtyckie, Polska albo Rumunia mówi białoruski lider” – dodaje.„Ambasador Białorusi został wezwany do resortu spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii z powodu słów Łukaszenki o wojnie w Ukrainie”- przekazał portal newsmaker.mdŁukaszenka oświadczył w sobotę, że to „USA popychają Europę do wojennej konfrontacji z Rosją na terytorium Ukrainy”."Dzisiaj Ukraina, jutro będzie Mołdawia lub kraje bałtyckie, Polska albo Rumunia" - powiedział białoruski dyktatorhttps://t.co/zk2roG4XGI— Biełsat (@Bielsat_pl) September 19, 2022

Moskwa Brzezinski
12.09.2022 18:46 Polska otrzymała dzisiaj ofertę USA ws. budowy reaktorów jądrowych

Amerykański rząd przekazał dzisiaj Polsce swoją ofertę dotyczącą energetyki jądrowej.Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa otrzymała dokument podczas spotkania w ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.

elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0
01.09.2022 14:05 Budowa elektrowni jądrowych w Polsce. Stany Zjednoczone już nie są faworytem

Amerykański rząd niedawno przekazał Polsce swoją ofertę dotyczącą energetyki jądrowej. Polska jednak coraz bardziej zainteresowana jest ewentualną współpracą z Koreą Południową lub Francją, które oferują ciekawe warunki.

wing-wind-country-symbol-flag-usa-1059417-pxhere.com
23.08.2022 17:52 Stany Zjednoczone przygotowały dla Polski atomową ofertę. Mają jednak sporą konkurencję

Amerykański rząd przekaże Polsce swoją ofertę dotyczącą energetyki jądrowej już za kilka dni. Firma Westinghouse chce dostarczyć technologię AP1000 do Polski w 2033 roku.

21469774980 e17cf2e349 k
11.08.2022 11:50 Rosyjski samolot zbliżył się bardzo blisko Alaski. Amerykanie interweniują

W tym tygodniu dwa rosyjskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej ADIZ w pobliżu stanu Alaska. Obszar ADIZ pilnowany jest przez NORAD, amerykańsko-kanadyjską organizację obronną. NORAD, to jednostka uformowana wspólnie przez USA i Kanadę. Wyznaczone przez nią strefy ADIZ, to terytoria, w których jednostka zastrzega sobie prawo do śledzenia i monitorowania ruchu lotniczego w ramach obrony powietrznej. Naruszenie strefy identyfikacji nie oznacza naruszenia przestrzeni powietrznej danego kraju.

Joe Biden
15.06.2022 16:01 Biden zamierza zbudować w Polsce wielkie silosy na ukraińskie zboże. Minister rolnictwa apeluje do rolników

Prezydent USA Joe Biden zapowiada budowę silosów na zboże m.in. w Polsce, które mają umożliwić Ukrainie eksport zboża. Obecnie z powodu blokady Rosjan na Morzu Czarnym Ukraińcy mają bardzo ograniczone możliwości eksportowe, co z kolei wpływa na braki zboża w wielu krajach. Minister rolnictwa apeluje z kolei do polskich rolników: zboże będzie nam bardzo potrzebne.Stany Zjednoczone szukają rozwiązań, dzięki którym ukraińskie zboże będzie mogło dotrzeć do licznych krajów, które go potrzebują. Braki dostaw pszenicy mogą doprowadzić w wielu miejscach świata do olbrzymich wzrostów cen pieczywa, a nawet do jego braku, co grozi głodem. To z kolei może wywołać kolejne fale migracji uchodźców do Europy i Stanów Zjednoczonych.

USA flaga
16.05.2022 14:03 PGNiG negocjuje długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z USA. Ma trwać 20 lat

PGNiG jest już po zawarciu porozumienia z Sempra Infrastructure, na mocy którego do Polski mają trafić 3 mln ton LNG. Gaz ziemny miałby być odbierany przez pływający terminal LNG w Zatoce Gdańskiej. Gaz ziemny będzie skraplany nad Zatoką Meksykańską, skąd trafi statkami do Polski, gdzie będzie regazyfikowany. Kontrakt miałby zacząć być realizowany od 2027 r. i za transport surowca odpowiedzialny byłby PGNiG. Kontrakt realizowany od 2027 r. miałby trwać przez 20 lat od daty rozpoczęcia i zakłada kupno i transport przez PGNiG 4 mld ton gazu rocznie z terminali Cameron LNG w Luizjanie i Port Arthur LNG w Teksasie.

22-prem-q1-wt-lelum.pl
10.05.2022 17:36 Planujesz wakacje w USA? Kup dolary tak, żeby skorzystać na transakcji

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych na wakacje wiąże się z koniecznością kupna sporej ilości dolarów. Zależnie od długości urlopu, wydać na to możesz kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przy tak dużych transakcjach, znalezienie najlepszego kursu dolara to najważniejsza sprawa. Pozwoli Ci to bowiem oszczędzić bardzo wysokie kwoty, dzięki czemu cały urlop stanie się o wiele tańszy.Obecnie kurs dolara śledzić można na wiele różnych sposobów. Do dyspozycji klientów są kantory stacjonarne czy witryny działające online. Większość banków ma również konta walutowe, oferujące wymiany po kursie, który jednak nie zawsze jest najatrakcyjniejszy. Pojawia się więc pytanie, gdzie obserwować zmieniającą się cenę dolara oraz jak najlepiej dokonać zakupu?

EN 01520547 0018
24.04.2022 13:48 Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie przerywa swoje funkcjonowanie, informuje w niedzielę Reuters, powołując się na wypowiedź ambasadora Rosji w USA dla rosyjskiej agencji informacyjnej RIA. Ambasador Rosji w Polsce grozi z kolei akcjami odwetowymi.Ambasada ma zablokowane środki finansowe na funkcjonowanie, a jej pracownicy otrzymują groźby, powiedział ambasador Anatolij Antonow. Bank of America zajął również konta konsulatów generalnych Federacji Rosyjskiej w Houston i Nowym Jorku, informuje Reuters. Amerykański bank ma pełnię kontroli nad finansami rosyjskich placówek dyplomatycznych. Wjazd do ambasady jest także prawie niemożliwy.

flaga USA
10.04.2022 17:09 Gaz łupkowy z USA ma zastąpić rosyjski surowiec w Europie. Na spotkaniu nie było Polaków

W środę w Houston doszło do spotkania przedstawicieli amerykańskich eksporterów gazu ziemnego z europejskimi politykami, informuje Reuters. Dyskutowano o możliwie szybkim zastąpieniu dostaw z Rosji gazem łupkowym LNG pochodzącym z USA. Na spotkaniu nie było przedstawicieli z Polski.

czołg Abrams MON
05.04.2022 21:17 Czołgi Abrams już w Wojsku Polskim. Ministerstwo wydało niemal 5 mld zł

We wtorek w Warszawskiej Brygadzie Pancernej, Mariusz Błaszczak- szef MON w obecności ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezińskiego podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji dla Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak mówił o historycznym wydarzeniu ogromnego wzmocnienia polskiej siły militarnej. “To bardzo ważny dzień w historii naszej współpracy polsko - amerykańskiej, ale to też bardzo ważny dzień w historii wojska polskiego” - mówi Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Polska na zakupach w USA. Za F-35 zapłacimy 17 mld złotych

F-35 w liczbie 32 maszyn - tyle myśliwców bojowych amerykańskiej produkcji zdecydowała się strona Polska nabyć w Stanach Zjednoczonych. Decyzję tę chwalił bardzo amerykański prezydent, Donald Trump, który przekonywał, że F-35 to "jeden z najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie".Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35. To jeden z najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie - chwalił Trump.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Zapowiadali krocie, nie dali ani centa. Notre Dame bez pomocy bogaczy

Notre Dame wzbudziła niemałe poruszenie, gdy w dniach 15-16 kwietnia doszło do pożaru słynnej katedry. Świątynia stanęła w płomieniach, na całym świecie wywołując smutek wielu ludzi, którzy szybko zadeklarowali swoją pomoc. Wśród nich znaleźli się najbogatsi tego świata.Szczególnie francuscy miliarderzy zapowiedzieli hojną pomoc. Podsumowując ich zapowiedzi katedra mogła liczyć na 850 mln dolarów. Obecnie z tej sumy zebrano niecałe 10% i kwota ta pochodzi w zasadzie od drobnych darczyńców z Francji oraz Stanów Zjednoczonych.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Na zachodzie VW karane za aferę spalinową. W Polsce prokuratura milczy

Volkswagen stracił mocno w oczach klientów z całego świata. Wszystko przez aferę spalinową, która wybuchła we wrześniu 2015 roku. To wówczas rządowa Agencja Ochrony Środowiska USA ujawniła, że w silnikach diesla samochodów VW montowane było oprogramowanie, które pozwoliło na przechodzenie testów emisji spalin, ale na drodze, podczas normalnego użytku, spaliny aut miały 40 razy więcej toksycznych tlenków azotu, niż pozwala norma.Sprawa szybko stała się głośna na cały świat, a afera spalinowa zyskała miano dieselgate. Volkswagen ujawnił wówczas, że w Europie sprzedał 8 mln aut z takim oprogramowaniem pod markami Audi, Skoda, Seat i Volkswagen właśnie. USA pod koniec 2017 roku do więzienia wsadziło byłych inżynierów firmy, a w sprawie byłego szefa VW prowadzone jest postępowanie, które może doprowadzić do jego zamknięcia za kratami na 10 lat.Jak podała Wyborczam, w sumie VW sprzedał 11 mln aut na całym świecie z tak zmanipulowanymi silnikami. Poskutkowało to wieloma bojkotami i protestami, a nawet wszczynaniem postępowań poszczególnych krajach, w których do sądu Volkswagena zaciągnęły organy odpowiedzialne za ochronę konsumentów. Jednak ominęło to całkowicie Polskę.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Chiny liczą na koniec wojny handlowej. MSZ wydało oświadczenie

Chiny i Stany Zjednoczone od lipca 2018 roku prowadzą ze sobą zażartą walkę na płaszczyźnie handlowej. Pekin i Waszyngton wyraźnie nie chcą odpuścić drugiej stronie, gdyż walka toczy się o tytuł najpotężniejszej gospodarki świata. Wiele wskazuje jednak na to, że konflikt toczony przez dwa mocarstwa zmierza już do końca.W ten weekend w Osace w Japonii spotkać się mają przywódcy państw G20. Na początku czerwca miejsce miało spotkanie przygotowawcze, które zebrało w jendym miejscu ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy. Już wówczas amerykański sekretarz skarbu, Steve Mnuchin, zapowiadał, że dojdzie do spotkania Donalda Trumpa i Xi Jinpinga. Nie potwierdzały tego wtedy chińskie władze, ale teraz już wiemy, że do tego dojdzie, a chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wiąże z nim niemałe nadzieje.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Chińskie MSZ pozytywnie o spotkaniu prezydentów. Media bez optymizmu

MSZ Chin, a dokładniej szef tego resortu Wang Yi, wydał oświadczenie w sprawie spotkania, które Donald Trump i Xi Inping, prezydenci prowadzących wojnę handlową państw, odbyli w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace. Zdaniem Yi spotkanie przywódców państw zwaśnionych w ramach konfliktu od niemalże roku, dało światu "pozytywny sygnał".Co więcej, oficjalna chińska agencja prasowa, Xinhua, podała, że politycy zgodzili się na powrót do rozmów negocjacyjnych w oparciu o "równość i wzajemny szacunek". Przypomnijmy, że te zostały zerwane w maju, kiedy to Donald Trump zaczął oskarżać Chiny o to, że chcą ukradkiem wycofać się z zapisów obowiązujących w ramach umowy. Trump zapowiedział także na konferencji prasowej w Osace, że nie nałoży na Chiny kolejnych karnych ceł, o których wcześniej mówił. W zamian za to Chiny mają "bardzo niedługo" zacząć kupować od USA spore ilości żywności oraz produktów rolnych.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Chiny przedłużą wojnę handlową? Pekin masowo kupuje złoto

Chiny już od 7 miesięcy nieprzerwanie kupują złoto. Obecnie pekińskie rezerwy tego metalu szlachetnego są już całkiem spore, gdyż osiągnęły poziom ponad 1900 ton. Dokładne dane, które przedstawił Ludowy Bank Chin, mówią o 1926,6 tonach złota, co oznacza, że od maja rezerwy złota urosły aż o 10,3 tony.Od 7 stycznia 2019 roku, kiedy to w Chinach zaczęło się skupowanie złota, rezerwy urosły aż o 84 tony. Od tamtego czasu miesięcznie rezerwy rosły średnio o 10 ton. Możliwe, że Chińczycy idą na rekord i pobiją passę z przełomu lat 2015 i 2016, kiedy to Pekin kupował złoto przez 11 miesięcy. Warto także wspomnieć informacje o "nagłym odnalezieniu" wielkich zasobów złota, co miało miejsce w 2009 roku i 2015, kiedy to z miesiąca na miesiąc nagle rezerwy Pekinu powiększały się o 450 ton i 600 ton.

ważne świat (1)
17.02.2022 01:00 Rosja wydaliła amerykańskiego dyplomatę. Wojska nadal nie zostały wycofane

Rosja wydaliła zastępcę szefa misji dyplomatycznej USA w Moskwie Barta Gormana –poinformowała ambasada USA w Moskwie. Stany Zjednoczone już zapowiedziały adekwatną do tej decyzji odpowiedź. – Gorman był drugim, po ambasadorze USA w Rosji Johnie Sullivanie, najważniejszym urzędnikiem misji dyplomatycznej i "kluczowym członkiem ścisłego kierownictwa ambasady – cytuje słowa rzecznika amerykańskiej ambasady w Moskwie Jasona Rebholza agencja RIA Novosti. Do tej pory nie podano powodu wydalenia amerykańskiego urzędnika.

EN 01508640 0232
13.02.2022 01:00 Sasin leci do USA. Chodzi o małe reaktory atomowe w Polsce

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek będzie uczestniczyć w podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power w sprawie budowy małych reaktorów atomowych – podała ambasada RP w Waszyngtonie. Wicepremier ma spotkać się również z szefową MFW Kristaliną Georgiewą i minister energii USA Jennifer Granholm. Jak podała polska ambasada, Jacek Sasin wyleci do Waszyngtonu w niedzielę13.02, ale pierwszy oficjalny i główny punkt wizyty nastąpi w poniedziałek, kiedy wicepremier weźmie udział w uroczystości podpisania umowy między KGHM a NuScale. W poniedziałek ma dojść do sfinalizowania transakcji na budowę małych reaktorów modularnych. Mowa o budowie czterech jednostek NuScale, o mocy 77 MWe każda. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. budowa pierwszego reaktora atomowego w Polsce powinna ruszyć najpóźniej w 2026 r. W efekcie w 2033 r. w Polsce ma działać jeden blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. W sumie, w odstępstwie kolejnych 2-3 lat, powstać ma sześć takich bloków, o łącznej mocy 6-9 GW. Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że nakłady na budowę kolejnych reaktorów atomowych do 2040 r. wyniosą ok. 105 mld zł z blisko w sumie 350 mld zł przeznaczonych w PEP2040 na stworzenie nowych mocy wytwórczych, które za chwile mają być w naszym kraju niezbędne.

ważne świat
04.02.2022 01:00 Amerykańskie samoloty lądują w Polsce. To kolejny etap przemieszczania wojsk

Kolejne samoloty USA lądują w 🇵🇱. To jeden z etapów przygotowawczych do przemieszczenia sił 🇺🇸. Wkrótce do Polski dotrą siły 82 Dywizji Powietrznodesantowej, jednej z najbardziej renomowanych jednostek USA. pic.twitter.com/jMnB6Q9E30— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 4, 2022 W środę 2 lutego Pentagon zapowiedział czasowe zwiększenie liczby wojsk USA w Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO w związku z koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy. 2 tys. żołnierzy zostanie wysłanych do Polski i Niemiec, z tego 1700 trafi do Polski. Około tysiąca zostanie przebazowanych z Niemiec do Rumunii. W związku z napięciem wokół Ukrainy Stany Zjednoczone zdecydowały o wysłaniu do Polski 1700 żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Na lotnisku w Jasionce wylądował dziś kolejny samolot amerykańskich sił powietrznych.W piątek 4 lutego około południa na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądował kolejny samolot Hercules amerykańskich sił powietrznych. Kolejny taki samolot wylądował przed godziną 15.30. Przyleciał z bazy lotniczej w niemieckim Ramstein.– Kolejne samoloty USA lądują w Polsce. To jeden z etapów przygotowawczych do przemieszczenia sił Amerykańskich. Wkrótce do Polski dotrą siły 82 Dywizji Powietrznodesantowej, jednej z najbardziej renomowanych jednostek USA – podał na swoim Twitterze Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej .