Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ambasada USA wezwała Amerykanów, by jak najszybciej opuścili Rosję
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.02.2023 13:20

Ambasada USA wezwała Amerykanów, by jak najszybciej opuścili Rosję

USA public domain
Domena publiczna

Ambasada USA w Moskwie wezwała Amerykanów do natychmiastowego opuszczenia terytorium Rosji. Jako powód wskazano ryzyko wystąpienia bezpodstawnego aresztu i nękania oraz fakt, iż osoby z podwójnym obywatelstwem mogą dostać wezwanie do rosyjskiego wojska.

Ważny komunikat amerykańskiej ambasady

Ambasada USA w Moskwie zwróciła się do swoich obywateli pozostających w obrębie Rosji, by ci jak najszybciej opuścili terytorium tego państwa — poinformowała o tym agencja Reutera. W komunikacie wskazano, że osoby mające podwójne obywatelstwo mogą zostać wcielone do rosyjskiej armii.

Rosja może odmówić uznania obywatelstwa amerykańskiego (takich osób), odmówić im dostępu do amerykańskiej pomocy konsularnej, poddać ich mobilizacji, uniemożliwić im wyjazd z Rosji lub wcielić do wojska — czytamy w komunikacie amerykańskiej ambasady.

Instytucja dodała, że istnieje ryzyko bezpodstawnego aresztowania oraz nękania obywateli USA i pozbawienia ich dostępu do sprawiedliwego, transparentnego procesu. Ambasada przypomniała, iż Rosja wszczęła postępowania karne przeciwko amerykańskim misjonarzom.

Podobne ostrzeżenie ze strony USA miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Apel do Amerykanów mieszkających w Rosji skierowano po ogłoszeniu przez Kreml mobilizacji wojskowej.