Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rosja

Rosja

Rosja – informacje podstawowe

Rosja to największy pod kątem geograficznym kraj na świecie. Zamieszkuje go nieco ponad 146 milionów ludzi, zajmując 9 miejsce na świecie w tym zakresie. W teorii Rosja jest republiką demokratyczną, jednak w praktyce jest to autorytarny reżim, na którego czele stoi prezydent Władimir Putin. Obowiązującą w Rosji walutą jest rubel, a dominującą religię stanowi prawosławie. Językiem urzędowym jest język rosyjski, choć lokalnie stosuje się również inne języki.

Gospodarka Rosji – cechy charakterystyczne

Rosja należy do jednej z największych gospodarek świata, na co wpływ ma przede wszystkim liczba ludności i duża powierzchnia kraju, pełna bogactw naturalnych. Zdecydowana większość rosyjskiej gospodarki skoncentrowana jest na wydobyciu gazu ziemnego, węgla i ropy naftowej. W Rosji w znacznej ilości wydobywa się także uran, złoto, srebro, diamenty, platynę, sole potasowe i baryt. 

Oprócz bogactw naturalnych, Rosja może cieszyć się wysokorozwiniętym przemysłem elektromaszynowym i elektronicznym. Federacja Rosyjska zajmuje drugie miejsce na świecie (zaraz po USA) w eksporcie broni, a w szczególności technologii rakietowej. Jest także kluczowym światowym producentem systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Oprócz tego znaczną część rosyjskiego PKB i handlu zagranicznego kreuje rolnictwo i gospodarka leśna.

W wyniku sankcji nałożonych na Rosję przez społeczność międzynarodową (z uwagi na bezpodstawną agresję przeciwko Ukrainie i popełnienie szeregu zbrodni wojennych), a także niewyobrażalną skalę korupcji i niegospodarności, PKB Rosji od 2013 roku po dziś dzień spadło o ponad 50%, a sama gospodarka chyli się ku upadkowi.

Rosja – system polityczny a gospodarka

Ogromny i zarazem negatywny wpływ na rosyjską gospodarkę ma jej system polityczny i działania przywódców – zarówno względem własnych obywateli, jak na arenie międzynarodowej. Autorytarna polityka Władimira Putina, niewyobrażalna skala korupcji i urzędniczych patologii, notoryczne łamanie praw człowieka i agresja Rosji na Ukrainę to główne powody, dla których Rosja jest państwem niewiarygodnym dla inwestorów. Jedna z największych agencji ratingowych na świecie, Fitch Ratings, w 2022 roku obniżyła ocenę Rosji na C, czyli do poziomu „śmieciowego”.

Tak niskie mniemanie o stanie rosyjskiej gospodarki w świecie Zachodu nie jest związane wyłącznie z tendencjami politycznymi. Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do nałożenia na nią licznych, międzynarodowych sankcji gospodarczych, czego rezultatem jest groźba realnego bankructwa państwa – abstrahując od wcześniej wzmiankowanych czynników. 

Według słów niektórych ekspertów, rosyjski potencjał gospodarczy nigdy nie będzie w stanie rozwinąć skrzydeł w bieżącej sytuacji politycznej, a sama Rosja upadnie gospodarczo w ciągu najbliższych lat, co może przynajmniej doprowadzić do demokratyzacji kraju.

Pokaż więcej

Półki w sklepie
20.02.2024 22:22 Kontrowersje wokół rosyjskiego dyskontu. Wraca pod inną nazwą

Dwa lata temu, rosyjska sieć twardych dyskontów musiała wycofać się z Europy Zachodniej. Powodem była kiepska sytuacja handlowa firmy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jednak wraca pod inną nazwą, co wywołało spore kontrowersje.

stacja paliw
28.11.2023 16:31 UE szykuje embargo na gaz LPG z Rosji. To może być problem dla milionów kierowców

Wyrazem potępienia zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę było nałożenie różnych sankcji: gospodarczych, wizowych oraz indywidualnych. Niedawno Komisja Europejska przedstawiła projekt kolejnego, już 12. pakietu sankcji, który m.in. zakładałby zakaz sprowadzania rosyjskiego LPG. Polska zabiegała o to już przy poprzednim pakiecie. Jednak w 2022 roku to nasz kraj zakupił od Rosji więcej gazu niż wszystkie państwa UE razem wzięte. Czy zatem wprowadzenie embarga może stanowić problem dla polskich kierowców?

Putin
14.10.2023 19:14 U Putina taniej niż w Warszawie?! Sprawdzili paragony z Rosji, porażające wnioski

Rosja, która w lutym ubiegłego roku napadła na Ukrainę, od miesięcy musi liczyć się z zachodnimi sankcjami, co odbija się na stanie gospodarki. Eksperci postanowili sprawdzić, ile trzeba zapłacić za podstawowe produkty spożywcze w Rosji. Czy jest drożej niż przed wojną? Jak Rosja wypada na tle Warszawy?

Mariusz Kamiński
16.09.2023 16:02 Polska idzie w ślady Unii Europejskiej. Rosjanie mają problem

Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, wprowadza zakaz wjazdu na swoje terytorium samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Decyzja, którą ogłosił Mariusz Kamiński, wejdzie w życie w niedzielę 17 września o północy.

None
03.09.2023 20:30 Chiny, Rosja, Indie stworzą walutę, która zagrozi dolarowi oraz dominacji USA i Unii Europejskiej?

Po zakończonym trzydniowym szczycie stowarzyszenia państw BRICS, do którego należą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki, dowiedzieliśmy się m.in. o planach przyłączenia kolejnych sześciu członków. Rozszerzenie to ma na celu stworzenie silniejszej koalicji krajów rozwijających się, która będzie reprezentować interesy Globalnego Południa na arenie międzynarodowej. 

Pociągi na stacji Szczecin Główny
26.08.2023 16:03 Alarm na Pomorzu Zachodnim. Zatrzymane pociągi, w radiu hymn Rosji

W piątkowy wieczór w województwie zachodniopomorskim doszło do uruchomienia sygnału Radiostop przez nieznanych sprawców. W efekcie doszło do zatrzymania i opóźnień kilkunastu pociągów. Na kolejowych częstotliwościach radiowych miał być również nadawany hymn Rosji.

Jewgienij Prigożyn
24.08.2023 09:36 Jewgienij Prigożyn: od więźnia przez sprzedawcę hot-dogów do lidera prywatnej armii. Przez lata zgromadził ogromny majątek

Rosyjska agencja transportu lotniczego poinformowała w środę, że w obwodzie twerskim rozbił się samolot. Późnym wieczorem opublikowała pełną listę pasażerów i członków załogi biznesowego odrzutowca. Na pokładzie był założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożin i dowódca jednostki Dmitrij Utkin.

Jewgienij Prigożyn
23.08.2023 21:33 Katastrofa samolotu Jewgienija Prigożyna. Grupa Wagnera potwierdza, są dane z radaru

Pod Twerem doszło do katastrofy samolotu Embraer Legacy 600. Według informacji podawanych przez rosyjskie agencje, na pokładzie był szef Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, do którego należał samolot. Sami wagnerowcy wystosowali już odpowiednie oświadczenie, zaś portal Flightradar24 opublikował dane dot. krótkiego lotu.

None
19.07.2023 19:22 Planowali wysadzić pociągi w Polsce. ABW zatrzymała 15 osób

Prokuraturze Krajowej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego udało się wpaść na trop bardzo niebezpiecznej grupy szpiegów działających w interesie Rosji.  

Prigożyn
02.07.2023 18:46 Gigantyczny majątek Prigożyna. Na kontraktach z rządem Rosji zarobił miliardy dolarów

Jewgienij Prigożyn na bliskiej współpracy z rosyjskim rządem zarobił miliardy dolarów. Majątku dorobił się przede wszystkim dzięki firmom świadczącym dla rządu usługi gastronomiczne. Wcale nie mniejsze kwoty przyniosła mu prywatna armia zwana grupą Wagnera.

Morawiecki i Putin
23.05.2023 16:15 Rosjanie chcą nałożyć sankcje na Polskę. Jest reakcja premiera

W rosyjskiej Dumie Państwowej padła propozycja nałożenia sankcji na Polskę. Do sprawy odniósł się dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, określając ją “propagandą”.

elektrownia jadrow
22.05.2023 19:11 Rosja twierdzi, że nad Polskę nadciąga zagrażająca życiu chmura radioaktywna

Nikolaj Patruszew - sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego straszy, że nad Polskę nadciąga chmura radioaktywna. Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) dementuje tę informację.

Putin
03.05.2023 18:06 Eksport gazu z Rosji do Europy rośnie w ostatnich miesiącach

Agencja Reuters podaje, że kwietniowy eksport gazu do Unii Europejskiej odnotował wzrost o około 7,5% w porównaniu z miesiącem poprzednim. Główną przyczyną takiego wzrostu było zwiększenie ilości gazu przesyłanego przez terytorium Turcji.

Putin
27.03.2023 19:31 Rosja przestała wypłacać pensje pracownikom budżetówki

Sytuacja ekonomiczna Rosji cały czas się pogarsza. Według najnowszych doniesień, pracownicy sektora budżetowego przestali otrzymywać wypłaty. I nie są to jednostkowe przypadki.

Nord Stream-wybuch-gaz
24.03.2023 13:28 Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko

Duńska Agencja Energii poinformowała, że przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2 znaleziono tajemniczy obiekt. Wstępnie ustalono, że nie stwarza on bezpośredniego zagrożenia, ma jednak zostać wydobyty i zbadany. Zdaniem tamtejszych służb może to być morska boja dymna. Rosja jest chętna do współpracy przy wydobyciu tego obiektu.

stoisko z warzywami
18.03.2023 08:47 Rosyjskie ogórki w polskich warzywniakach. Niedługo może być jeszcze więcej warzyw z Rosji

W Broniszach na największej giełdzie rolno-spożywczej w Polsce nadal można kupić warzywa z Rosji. Sankcje nie zabraniają sprzedaży owoców i warzyw z Rosji.  

Daniel Obajtek
06.03.2023 19:38 Obajtek chce ukarać Rosję za wstrzymanie dostaw ropy do Polski

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił, że spółka podejmie kroki prawne w celu dochodzenia roszczeń związanych z zawieszeniem przez Rosję dostaw ropy do Polski. Poinformował o tym w trakcie poniedziałkowego wywiadu dla Radia ZET.

flaga Niemiec
05.03.2023 21:54 Rosja nadal jest największym dostawcą węgla dla Niemiec

- Jeszcze rok temu przedstawiciele branży byli optymistami, że wkrótce będą mogli obejść się bez rosyjskiego węgla kamiennego – piszę niemiecki dziennik ”Bild”. Nie jest to jednak tak proste, jak się początkowo wydawało. Proces odchodzenia od rosyjskiego węgla będzie trwał nieco dłużej.

None
24.02.2023 22:25 „Lista wstydu”. Wiele firm wciąż prowadzi działalność w Rosji, są wśród nich trzy polskie przedsiębiorstwa

Po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę eksperci z Uniwersytetu w Yale przy współpracy z Kijowską Szkołą Ekonomii (KSE) zaczęli codziennie aktualizować tzw. „listę wstydu”. Znajdują się na niej informacje dotyczące tego, które firmy zdecydowały się opuścić terytorium Rosji bądź zawiesić działalność w tym kraju, a które wciąż w nim funkcjonują. Na wspomnianej liście są m.in. trzy polskie firmy.

None
17.02.2023 20:36 Zagraniczne media oskarżają Auchan o pomaganie rosyjskim żołnierzom. Dziennikarze przedstawili szokujące dowody

W piątek „Le Monde” poinformował o wynikach śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy francuskiego dziennika oraz portali śledczych — Bellingcata i rosyjskiego Insidera. Z zebranych dowodów wynika, że sieć Auchan zaopatrywała i wciąż zaopatruje rosyjskich żołnierzy walczących na ukraińskim froncie w papierosy, ubrania i narzędzia.

USA public domain
13.02.2023 13:20 Ambasada USA wezwała Amerykanów, by jak najszybciej opuścili Rosję

Ambasada USA w Moskwie wezwała Amerykanów do natychmiastowego opuszczenia terytorium Rosji. Jako powód wskazano ryzyko wystąpienia bezpodstawnego aresztu i nękania oraz fakt, iż osoby z podwójnym obywatelstwem mogą dostać wezwanie do rosyjskiego wojska.

EN 01535577 0017
10.02.2023 17:13 Białoruskie media atakują Polskę za zamknięcie przejścia granicznego. Piszą o "wojskowej juncie"

Białoruska telewizja rządowa "1 Białoruś" nazwała we wczorajszych wieczornych wiadomościach polski rząd "polską juntą". Białorusini przedstawiali też konsekwencje ekonomiczne zamknięcia granicy, w tym straty dla Polaków. O decyzji polskich władz rozpisują się również niezależne media białoruskie. Niezależne "Radio Swoboda" pisze, że teraz Białorusini studiujący w Polsce np. w Białymstoku, będą szybciej dostawać się do miasta jadąc kolanem przez Litwę. To dodatkowe utrudnienie także dla setek mieszkańców obwodu grodzieńskiego, którzy pracują w Polsce niedaleko granicy.

EN 01553877 0297
09.02.2023 15:44 Rosjanie rozstawią sprzęt do identyfikacji twarzy na granicy z Polską. Znana jest data instalacji

Rosja zamierza na swoich niektórych granicach rozstawić sprzęt pozwalający na identyfikację twarzy osób przechodzących przez przejścia. Zmiany mają dotyczyć również przejść między Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Rosyjskie służby celne będą w ten sposób sprawdzać osoby ze swoimi bazami danych biometrycznych.O planach Rosjan donosi niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na informację umieszczoną na Telegramie. Wynika z jej, że specjalny sprzęt ma zostać rozlokowany na granicach jeszcze w 2023 r.

Boris Yeltsin 10 May 2000
07.02.2023 17:54 Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Efekt sankcji nałożonych na Rosję w wyniku inwazji na Ukrainę w końcu jest widoczny. Oficjalny budżet federalny w styczniu znalazł się na sporym minusie. Same sankcje są jednak tylko jednym elementem.Jak informuje Gazeta.pl, rosyjskie przychody z tytułu sprzedaży ropy i gazu w styczniu w porównaniu do 2022 były niższe o 46,4 proc. Jest to oczywiście efekt sankcji i mniejszej ilości sprzedawanego gazu.

Rosjanie zostawili list na grobie rodziców Putina.
05.02.2023 19:12 Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Rosja atakuje Ukrainę już prawie rok. Spotkało się to z oporem ze strony Zachodu. W odpowiedzi na tę agresję, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska wprowadzają kolejne pakiety sankcji gospodarczych w celu osłabienia Rosji. Mimo tych działań, Rosja wydaje się odczuwać jedynie niewielki wpływ tych sankcji. Nadwyżka handlowa Rosji wzrosła 21-krotnie w trzech kwartałach 2022 roku (z 13,5 do 238 mld USD), choć ceny ropy i gazu na świecie spadły, a europejskie odbiorcy odwrócili się od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

pilne swiat (1)
02.02.2023 21:47 Polska nadal kupuje duże ilości ropy od Rosji

Rosyjska ropa nadal pozostaje ważnym źródłem energii dla Polski i wciąż jest dostarczana do kraju. Proces całkowitego odcięcia dostaw tego ważnego surowca od naszego wschodniego sąsiada jeszcze się nie zakończył i cały czas trwa.

To oni doradzają Władimirowi Putinowi, oto najważniejsi ludzie na Kremlu
22.01.2023 21:39 Ponad 90% zachodnich firm nie opuściło Rosji. Robią interesy, nie zwracając uwagi na politykę

Według belgijskiej gazety „Het Laatste Nieuws” prawie 92% firm zachodnich (w tym państw z G7 oraz Unii Europejskiej) nie opuściło Rosji i nadal prowadzi tam swoją działalność.Powszechne myślenie, że większość firm amerykańskich i europejskich uciekła z Rosji po rozpoczęciu wojny, która toczy się już prawie rok, jest błędne. Jak się okazało jest to mit. Według analizy Belgów, jest zupełnie inaczej. Tylko 8,5% firm z USA i UE nie ma już w Rosji. Ogromna większość(91,5%) jest na miejscu, nadal handluje i robi interesy z Rosją.Dane przedstawiające te mocno zaskakujące dla wielu osób wyniki są efektem pracy analityków z uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.Po przeprowadzeniu badania, naukowcy wyliczyli, że przed wojną w Rosji funkcjonowało ponad 1,4 tysiąca firm z krajów UE i G7.„Wydaje się, że zachodni decydenci oraz duży biznes nie są zgodni w ocenie konieczności wycofania się z Rosji” – twierdzą autorzy badań.Biznes zignorował politykę i polityków, dla biznesmenów najważniejsze jest przetrwanie ich własnych firm oraz realizowanie zysków. Poza kilkoma rzucającymi się w oczy wielkimi graczami (np. McDonald's), przedsiębiorcy w zasadzie zignorowali patriotyczne apele rządów zachodnich państw wywołane silnymi emocjami (które już znacząco opadły) zaraz po rozpoczęciu wojny. Większość zachodnich firm, które uciekły z Rosji to firmy państwowe.Jeżeli firmy prywatne nie wycofały się w okresie poprzednich 10 miesięcy, kiedy presja była gigantyczna, mało prawdopodobne jest, że zrobią to w bliskiej przyszłości.

flaga Rosji
22.01.2023 14:02 Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Jak podaje Tygodnik Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Rosja codziennie traci miliony dolarów z powodu sankcji wprowadzonych przez kraje G7 i UE. Z kolei w zeszłorocznym okresie od kwietnia do grudnia Federacja Rosyjska straciła 59 proc. wpływów z handlu ropą naftową.Sprzedaż ropy naftowej i gazu jest jednym z najistotniejszych elementów gospodarki Rosji. Przychody z tego tytułu stanowią bowiem ok. 20 proc. PKB.Jednakże, jak podaje Interia, uderzenie sankcji nałożonych przez G7 i UE w wyniku inwazji na Ukrainę spowodowało, że rosyjska ekonomia mocno na tym cierpi. Sam eksport ropy, który w w 29 proc. tworzył zeszłoroczny budżet, spadł w 2022 o 3 proc. w porównaniu z 2021.