Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Masowe zwolnienia w wielkiej firmie kurierskiej. Pracę straci 12 tysięcy osób
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 30.01.2024 23:05

Masowe zwolnienia w wielkiej firmie kurierskiej. Pracę straci 12 tysięcy osób

kurier
Pixabay/romeosessions

Gigant wśród firm kurierskich, amerykańskie UPS, zamierza zwolnić 12 tysięcy osób. Według wtorkowego ogłoszenia, masowe zwolnienia to wynik niezdolności firmy do osiągnięcia prognozowanego zysku, który miał wynieść 95,57 mld dolarów.

O kilka miliardów za mało

Jedna z największych firm kurierskich nie tylko w Ameryce, ale i na całym świecie, zamierza, jak podaje Reuters, już wkrótce zwolnić 2,2% całej swojej załogi. To aż 12 tysięcy pracowników! Powodem ma być przewidywany zbyt niski zysk — mimo prognoz zakładających przychód w wysokości 95,57 mld dolarów, UPS ma zarobić w tym roku tylko 92, maksymalnie 94,5 mld dolarów.
 

Seniorów już niedługo nie będzie na to stać. Szykują się potężne podwyżki

Kłopoty zaczęły się już wcześniej

Gorsze wyniki UPS odnotowało już jednak wcześniej. W IV kwartale ubiegłego roku spadek przychodów wyniósł 6,9% w segmencie przesyłek międzynarodowych i aż 7,3% w segmencie krajowym. Zainteresowanie usługami firmy spada, zwłaszcza w przypadku transportu przesyłek drogą lotniczą, która dla firmy kurierskiej jest bardziej opłacalna od ciężarówek, a zyski lecą na łeb na szyję.

W ostatnim kwartale 2023 roku przychody firmy były nie tylko o 1,5 mld niższe niż zakładały prognozy, ale również o 2,3 mln mniejsze niż rok wcześniej.
 

To zła wiadomość dla całej branży. I nie tylko

Jak punktuje agencja prasowa Reuters, złe wieści dla UPS to złe wieści dla całej amerykańskiej gospodarki. Słabe prognozy przekładają się bowiem nie tylko na zwolnienia — które mają zapewnić spółce dodatkowe miliard dolarów oszczędności. To również sygnał dla szerokich trendów ekonomicznych w całych Stanach Zjednoczonych. Masowe zwolnienia mogą zatem już wkrótce objąć również inne firmy w kraju.

źródło: interiaBIZNES