Zmiana preferencji widzów, aktualna sytuacja polityczna oraz presja akcjonariuszy wymuszają na właścicielu telewizji TVN radykalne kroki. Ogłoszono właśnie podjęcie strategicznych decyzji związanych ze kształtem firmy. Jedna z nich dotyczy niestety pracowników. Wielu z nich, będzie musiało szukać nowego zajęcia.
20 stycznia Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, formalnie rozpoczynając swoją drugą kadencję. Podczas przemówienia inauguracyjnego w Waszyngtonie Trump podkreślił, że jego priorytetem będzie odnowa amerykańskiego potencjału w sferze gospodarczej, militarnej i społecznej. Przemówienie pełne obietnic i zdecydowanych deklaracji określało nowe kierunki polityki USA, z naciskiem na „stawianie Ameryki na pierwszym miejscu" oraz odzyskanie suwerenności i bezpieczeństwa narodowego. Niektóre deklaracje mogą jednak budzić uzasadniony niepokój na arenie międzynarodowej.
Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Cały świat z zapartym tchem czekał na to, co powie nowy-stary prezydent wiedząc, że 20 stycznia 2025 roku może bezpowrotnie zmienić jego oblicze. Trump wiedział, że nie może zawieźć oczekiwań i wygłosił mowę, która jeszcze długo będzie odbijać się głośnym echem w gabinetach światowych przywódców. Było o wojsku wysłanym na granicę z Meksykiem, odebraniu Kanału Panamskiego, cłach, podboju Marsa oraz… płciach. Poniżej prezentujemy pełną treść inauguracyjnej przemowy Donalda Trumpa.
Ograniczenie eksportu amerykańskich czipów GPU wywołało poruszenie w Polsce i Unii Europejskiej. Decyzja administracji USA, mimo sojuszniczych relacji, stawia nasz kraj w niekorzystnej pozycji. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk zwrócił się do ambasadora USA, oczekując nie tylko wyjaśnień, ale i korekty decyzji.
Nie milkną echa decyzji Białego Domu, aby ograniczyć eksport zaawansowanych kart graficznych m.in. do Polski. Sprzęt wykorzystywany do prac nad sztuczną inteligencją nie będzie do nas napływał w takich ilościach, jakie otrzymają ważni partnerzy USA. Głos zajęli wysocy oficjele Komisji Europejskiej, wyjaśnień domaga się minister cyfryzacji.
Donald Trump ma zażądać od członków europejskiego sojuszu kolejnego zwiększenia wydatków na obronność - donosił w grudniu 24 r. Financial Times, raportując o domniemanym poziomie 5 proc. PKB. I choć dla niektórych krajów wciąż nieosiągalny jest nawet pierwotny poziom 2 proc., Polska, przynajmniej w tym kontekście, pozostaje prymusem, notując już ponad 4 proc. Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL-u, właśnie publicznie pozytywnie zaopiniował maksymalistyczny plan Trumpa.
Zarówno polski prezydent jak i rząd odmawiają podporządkowania się nakazowi aresztowania Benjamina Netanjahu, wydanemu przez trybunał w Hadze. Można zakładać, że dzieje się tak pod wpływem Stanów Zjednoczonych, jednak w obecnej sytuacji geopolitycznej taki ruch budzi uzasadnione obawy. „Według obowiązującego w Polsce prawa, o wykonaniu nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny decyduje sąd, a nie politycy” – zaznacza profesor Włodzimierz Wróbel.
Doradca Donalda Trumpa zapowiada, że działania nowej administracji USA będą skoncentrowane na wypracowaniu uczciwego i sprawiedliwego rozwiązania, które zapewni zarówno bezpieczeństwo Ukrainie, jak i stabilność w regionie. Jednym z kluczowych celów ma być jak najszybsze zakończenie wojny. Wskazano termin.
Donald Trump spowodował mocne wahania na europejskim rynku. Wystarczyła jedna wypowiedź, by notowania jednego z istotnych sektorów spadły. Prezydent USA nazwał te urządzenia śmieciami.
Wielu Polaków od lat gra w lotka, licząc na ogromną wygraną, która na zawsze odmieni ich życie. Okazuje się, że nie jesteśmy w tym odosobnieni, a na świecie zdarzają się spektakularne wygrane sum, które przyprawiają o zawrót głowy. Jedna z nich padła niedawno w Kalifornii.
Amerykanie szykują szereg wizyt, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla dalszych losów wojny za naszą wschodnią granicą. Według nieoficjalnych informacji jednym z przystanków pełnomocnika Donalda Trumpa w Europie ma być Polska.
Rzeczpospolita tuż przed końcem roku, "rzutem na taśmę", sfinalizowała — jak określono - „największe przedsięwzięcie dotyczące polskiej polityki międzynarodowej w Stanach Zjednoczonych”. Polska kupiła nieruchomość w wyjątkowo prestiżowej dzielnicy amerykańskiej stolicy, w sąsiedztwie Białego Domu. Znane jest już jej przyszłe przeznaczenie oraz kwota, którą trzeba było zapłacić za taki adres w samym Waszyngtonie.
Warner Bros Discovery rozpoczęło proces sprzedaży Grupy TVN, jednego z największych nadawców medialnych w Polsce – informuje agencja Reuters. Według źródeł zaznajomionych z sytuacją, firma, aby przeprowadzić tę transakcję, współpracuje z doradcami z JPMorgan. Podano także cenę, za którą polski nadawca może zmienić właściciela. Kwota robi wrażenie.
Choć trudno w to uwierzyć, Ukraina przed barbarzyńskim atakiem Rosji broni się już od tysiąca dni. W nocy ukraińskie siły po raz pierwszy wykorzystały pociski ATACMS do zaatakowania terytorium Rosji. Atak potwierdziło już rosyjskie Ministerstwo Obrony, w odpowiedzi agresor straszy bronią jądrową. W Polsce tymczasem odbywa się spotkanie, które może przynieść kluczowe decyzje.
Nowa baza antyrakietowa w Polsce zostanie oficjalnie otwarta w nadchodzącym tygodniu – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Co ciekawe, chociaż stoi w Redzikowie, „Aegis” jest bazą w stu procentach amerykańską. Wyjątkowo ważną rolę będzie jednak odgrywać nie tylko dla USA.
Choć do zaprzysiężenia Donalda Trumpa jeszcze ponad dwa miesiące, nowy prezydent i jego zastępca J.D. Vance już wywołują kontrowersje swoimi zapowiedziami polityki zagranicznej. Wiceprezydent-elekt już w czasie kampanii zaczął szantażować europejskie władze wykorzystując kwestie NATO. Jego słowa wywołały poruszenie w zagranicznych mediach.
Ze świata płyną gratulacje dla Donalda Trumpa za prawdopodobne zwycięstwo w wyborach prezydenckich w USA. Jako jeden z pierwszych głos zabrał Andrzej Duda. Wypowiedział się też minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Do Polaków przemówił również ambasador USA w naszym Kraju Mark Brzezinski. „Donald Trump jest przyjacielem Polski i Polaków” – mówił.
Ostatni lokal wyborczy w Stanach Zjednoczonych zamknięto o godzinie siódmej polskiego czasu na Alasce. Teraz cały świat śledzi liczenie głosów w poszczególnych stanach i przeliczanie ich na liczbę głosów elektorskich, które zgodnie z amerykańskim systemem zdecydują o tym, kto zasiądzie w Białym Domu. Według najnowszych sondaży na wyraźne prowadzenie wysunął się Donald Trump.
Southwestern Advantage, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych programów work & travel na świecie, po raz kolejny otwiera swoje drzwi dla polskich studentów. To niezwykła okazja dla młodych ludzi, którzy chcą połączyć pracę sezonową w USA z intensywnym rozwojem umiejętności zawodowych i przedsiębiorczych.
Wołodymyr Zełenski ma być gotów do omówienia warunków negocjacji z Rosją, których celem miałoby być zakończenie trwającej wojny – poinformowała agencja informacyjna Bloomberg. Jak przypomniano, przedstawiony ostatnio w USA ”plan zwycięstwa” prezydenta Ukrainy, nie wywołał w Waszyngtonie entuzjazmu. Zełenski ma go szerzej zaprezentować 12 października podczas spotkania Grupy Ramstein w Niemczech.
Były prezydent Stanów Zjednoczonych i zarazem obecny kandydat Republikanów na prezydenta — Donald Trump — mógł zostać postrzelony na polu golfowym w Palm Beach. Policja na Florydzie zatrzymała mężczyznę, który ukrywał się w krzakach z karabinem AK-47. Zainterweniowali agenci Secret Service — padły strzały.
Niskie ceny to nie zawsze dobra wiadomość. Przekonali się już o tym wszyscy, którzy w poniedziałek rano przyglądali się notowaniom na giełdzie. Prawdziwy krach nastąpił w Japonii, sytuacja martwi jednak ekspertów na całym świecie. Dotkliwe spadki odnotowywano już w zeszłym tygodniu. Jak wygląda sytuacja w Warszawie i Stanach Zjednoczonych? ”Nasza giełda nie jest odosobniona w spadkach.”
Historia przyspieszyła; od czasu zamachu na Trumpa urzędujący prezydent USA Joe Biden zaraził się koronawirusem, ogłosił wycofanie z wyborów prezydenckich, nie zdążył jeszcze nominować swojej następczyni, a sondaże szacują już szanse Kamali Harris na pokonanie Trumpa, a analitycy wyliczają wartość jego emerytury. To wszystko w zaledwie tydzień. Jaką emeryturę po swojej rezygnacji otrzyma Joe Biden i dlaczego większą od regularnych zarobków?
Po tym jak w niedzielny wieczór 81-letni prezydent USA Joe Biden ogłosił, że rezygnuje ze startu w listopadowych wyborach prezydenckich w USA, na całym świecie ruszyła lawina gorących komentarzy. Ze strony polskiego rządu głos zabrał już premier Donald Tusk. Komentują też inni.
W niedzielę wieczorem 81-letni Joe Biden wycofał się z walki o reelekcję w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Urzędujący prezydent do walki z Donaldem Trumpem namaścił i poparł jednocześnie wiceprezydent Kamalę Harris. Na decyzję Bidena w ostrych słowach zareagował już sam Trump.
Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że rezygnuje z ubiegania się o reelekcję w listopadowych wyborach prezydenckich. Swoją decyzję 81-letni prezydent przekazał w mediach społecznościowych.
Samotna matka wygrała na loterii 12 milionów dolarów. Dla porzuconej kobiety pieniądze byłby niemal błogosławieństwem, ale wcześniej kobieta była przekonana, że nic nie wygrała i… wyrzuciła kupon do kosza. Po latach mieszkanka stanu Nowy Jork wspomina to wydarzenie.
Gigant wśród firm kurierskich, amerykańskie UPS, zamierza zwolnić 12 tysięcy osób. Według wtorkowego ogłoszenia, masowe zwolnienia to wynik niezdolności firmy do osiągnięcia prognozowanego zysku, który miał wynieść 95,57 mld dolarów.