Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Polska na zakupach w USA. Za F-35 zapłacimy 17 mld złotych
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:14

Polska na zakupach w USA. Za F-35 zapłacimy 17 mld złotych

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

F-35 w liczbie 32 maszyn - tyle myśliwców bojowych amerykańskiej produkcji zdecydowała się strona Polska nabyć w Stanach Zjednoczonych. Decyzję tę chwalił bardzo amerykański prezydent, Donald Trump, który przekonywał, że F-35 to "jeden z najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie".

Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35. To jeden z najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie - chwalił Trump.

F-35 dla Polski. To kosztowny zakup

Maciej Szopa, ekspert z portalu Defence24.pl wylicza koszta tych zakupów. Jak mówi, za same myśliwce możemy zapłacić mniej niż dotąd sądziliśmy. Cena F-35 spada i może się okazać, że zamiast 80 mln dolarów, trzeba będzie zapłacić 70 mln dolarów. To dla nas dobra wiadomość, bo oznacza, że za same maszyny zapłacimy około 8,5 mld złotych do 8,8 mld złotych.

Choć okazuje się, że w zasadzie faktyczny koszt tego zakupu będzie wynosił około 17 mld dolarów. Skąd ta cena? To wynika z faktu, że Polska zazwyczaj kupuje sprzęt wojskowy w pełnych pakietach - oprócz samych maszyn kupujemy także pełne uzbrojenie, wyposażenie do obsługi oraz infrastruktury, szkolenia i tym podobne.

Mało tego, Szopa podkreśla, że w ciągu kolejnych 30 lat koszt eksploatacji F-35 może sprawić, że w zasadzie transakcja ta będzie kosztowała nas 2-3 razy więcej. Brzmi przerażająco? Nie powinno. Ekspert Defence24.pl podkreśla , że oszacowanie tego nie jest łatwe, gdyż wynika z kilku zmiennych. Co więcej, przekonuje również, że już teraz płacimy za użytkowanie samolotów Mig-29 około 27 tys. dolarów za godzinę lotu.

Natomiast trwają starania, by lepsze od Migów F-35 kosztowały nas 25 tys. zł za godzinę lotu.To nie jest tak, że za godziny lotu my teraz nie płacimy, a będziemy płacić. Teraz płacimy za godzinę lotów Mig-29 ok. 27 tys. dolarów. Koszt godziny lotu F-35 to ok. 35 tys. dolarów, ale trwają starania, aby doszedł do kwoty ok. 25 tys. dolarów, jak obecnie przy F-16 - mówi Szopa.

Fortu Trump nie będzie, ale Polska i tak z korzyściami

Ekspert Defence24.pl skomentował także sprawę Fortu Trump. Finalnie okazało się, że ten w Polsce nie powstanie, choć USA zwiększy liczebność swoich wojsk w naszym kraju o 1000 żołnierzy. Polska będzie łożyć na nich po 100 mln złotych rocznie, choć i tutaj Szopa widzi sporo pozytywów.

Efekt będzie bardzo na korzyść Polski, tak to wygląda na tą chwilę. Amerykanie sprowadzą tutaj np. eskadrę dronów Reaper, dzięki czemu Polska przez lata nie będzie musiała inwestować we własną eskadrę tej klasy - czyli w tzw. Zefiry. Poza tym sama możliwość szkolenia się z Amerykanami też będzie zaletą.