BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Chiny liczą na koniec wojny handlowej. MSZ wydało oświadczenie

28 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Chiny i USA już od niemal roku są skonfliktowane i prowadzą ze sobą wojnę handlową. Możliwe jednak, że już niebawem czeka nas koniec tego konfliktu. W sobotę bowiem dojdzie do spotkania przywódców państw, które może wiele zmienić.

Chiny i Stany Zjednoczone od lipca 2018 roku prowadzą ze sobą zażartą walkę na płaszczyźnie handlowej. Pekin i Waszyngton wyraźnie nie chcą odpuścić drugiej stronie, gdyż walka toczy się o tytuł najpotężniejszej gospodarki świata. Wiele wskazuje jednak na to, że konflikt toczony przez dwa mocarstwa zmierza już do końca.

W ten weekend w Osace w Japonii spotkać się mają przywódcy państw G20. Na początku czerwca miejsce miało spotkanie przygotowawcze, które zebrało w jendym miejscu ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy. Już wówczas amerykański sekretarz skarbu, Steve Mnuchin, zapowiadał, że dojdzie do spotkania Donalda Trumpa i Xi Jinpinga. Nie potwierdzały tego wtedy chińskie władze, ale teraz już wiemy, że do tego dojdzie, a chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wiąże z nim niemałe nadzieje.

Chiny oczekują spotkania "zakończonego powodzeniem"

W sobotę w Osace na prywatnym spotkaniu mają zobaczyć się Donald Trump oraz Xi Jinping - przywódcy zwaśnionych państw. Tego spotkania długo wyczekiwano, bo może ono doprowadzić do rozsadzenia napięcia i powrotu na ścieżkę negocjacji. Takie nadzieje wyraził właśnie Geng Shuang, rzecznik chińskiego MSZ.

Chiny mają nadzieję, że sobotnie spotkanie prezydenta ChRL Xi Jinpinga z przywódcą USA Donaldem Trumpem zakończy się powodzeniem - powiedział Shuang.

Jednak z Chin płyną także inne komunikaty. Jak podał związany z Komunistyczną Partią Chin dziennik Global Times "jeśli administracja Trumpa nie będzie skłonna do zmiany swoich nierealistycznych wymagań i wycofania się z hegemonii wobec Chin, wynik spotkania przywódców nie będzie znaczący". Także Larry Kudlow, doradca ekonomiczny w Białym Domu, przekonywał w piątek, że od spotkania zależeć będzie, czy USA wprowadzą kolejne karne cła na eksportowane z Chin produkty. Tym razem byłyby to cła na wszystkie towary sprowadzane z Chin, a dotąd nieoclone.

Wszyscy wyczekują końca konfliktu

Przypomnijmy, że chińsko-amerykańskie relacje uległy znacznemu pogorszeniu w maju. To wówczas Donald Trump oskarżył Chiny o próbę wycofywania się z wcześniej ustalonych zapisów umowy handlowej. Wówczas też Trump wprowadził karne taryfy na chińskie towary eksportowane do USA warte 200 mld rocznie. Później zaś jego ludzie wprowadzili sankcje przeciw chińskiej firmie Huawei. Na problem negatywnego wpływu konfliktu zwracali już niejednokrotnie politycy innych państw świata. W piątek podczas spotkania grupy G20 Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, przekonywał, że wojna handlowa Pekinu i Waszyngtonu spowalnia globalną gospodarkę.

Relacje handlowe pomiędzy Chinami a USA są trudne, przyczyniają się do spowolnienia globalnej gospodarki - zwrócił uwagę Juncker.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >