BiznesINFO.pl
Washington Post pisze o polskiej uczelni

Piotr Molecki/East News

Washington Post pisze o nowej polskiej uczelni

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Polska uczelnia została zauważona przez słynną amerykański dziennik Washington Post. Chodzi o Collegium Intermarium, które gazeta wiąże ze środowiskiem Ordo Iuris, które słynie m.in. z krytyki kompromisu aborcyjnego.  Gazeta przytacza opinię z których wynika, że celem uczelni jest kształcenie nowych elit, które będą wybielały skrajnie prawicowe poglądy. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Washington Post napisał o nowej polskiej uczelni

  • Co zarzuca się środowisku z którą uczelnia jest wiązana

  • Co według rozmówców gazety jest celem uczelni

Washington Post o nowej polskiej uczelni 


Polska uczelnia została zauważona przez Washington Post, największy i najstarszy amerykański dziennik, który może poszczycić się m.in. ujawnieniem afery Watergate, która doprowadziła do politycznego upadku prezydenta Richarda Nixona. 

Ta uczelnia to międzynarodowe Collegium Intermarium zlokalizowane w Warszawie. Washington Post wiąże uczelnię z Instytutem Ordo Iuris, który słynie m.in. z krytyki kompromisu aborcyjnego, czy sprzeciwu wobec mniejszości seksualnych. 

Gazeta przytacza słowa kierującego Ordo Iuris Jerzego Kwaśniewskiego, według którego Collegium Intermarium ma być “przestrzenią swobodnych dociekań akademickich w czasach cenzury w tradycyjnych środowiskach akademickich, która w przeważającej mierze wymierzona jest w konserwatywnych myślicieli i ich ucisza”.

W przytoczonej przez amerykański dziennik opinii Kwaśniewski wyraża nadzieję, że uczelnia przyniesie zmiany w sferze akademickiej Europy Środkowej. Chodzi o to, by konserwatyści z tej części regionu mogli w przyszłości kształtować większą - często bardziej świecką - kulturę  dominującą w innych częściach Unii Europejskiej.

Washington Post zwraca uwagę, że uczelnia cieszy się poparciem premiera Mateusza Morawieckiego, a także ministra kultury Piotra Glińskiego i szefa resortu nauki i edukacji Przemysława Czarnka, ale też przedstawicieli węgierskiego rządu. 

Diametralnie inne spojrzenie na Collegium Intermarium mają natomiast organizacje działające na rzecz praw osób LGBT i kobiet. Oskarżają one Ordo Iuris o przynależność do międzynarodowej sieci, dążącej do ograniczenia praw zyskanych w ostatnich latach. 

Gazeta przypomina w tym kontekście, że Ordo Iuris z sukcesem wspierał próbę ograniczenia prawa do aborcji w Polsce. 

Dziennik przytacza opinię szefa organizacji, który twierdzi, że jest ona niesprawiedliwie przedstawiana przez aktywistów i media. Kwaśniewski twierdzi, że Ordo Iuris nie występuje przeciw kobietom, zaś antyaborcyjne stanowisko wiąże z prawami człowieka. 

Cytowany przez gazetę Neil Datta, szef Europejskiego Forum Parlamentarnego ds. Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych nie ma wątpliwości, że uczelnia stanie się centrum kształcenia nowej kadry elit, które mogą “przekształcać i wybielać skrajnie prawicowe myślenie tak, aby wydawało się profesjonalne i akceptowalne w pewnym dyskursie politycznym". 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >