BiznesINFO.pl
Niemcy

Pixabay

Fundacja klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego pomaga w realizacji Nord Stream 2

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA – podał dziennik "Handelsblatt".

Jak poinformował we wtorek 24 listopada dziennik "Handelsblatt", fundacja "Klimat i ochrona środowiska" powołana przez rząd landu i Nord Stream 2 AG "jest właścicielem statku biorącego udział w ostatnich pracach nad ukończeniem gazociągu.

biznesinfo-1

ZUS ponagla Polaków. Wnioski o wypłatę można składać tylko do końca listopada

CZYTAJ DALEJ

Jest to "Blue Ship", który pojawia się również w najnowszym raporcie rządu USA dla Kongresu na temat sankcji". Ta informacja ma pochodzić z amerykańskich kręgów rządowych, do których dotarł dziennik.

– Raport nie wymienia bezpośrednio nazwy fundacji, ale wskazuje, że statek należy do organizacji związanej z rządem niemieckim. Waszyngton dyskutuje obecnie, czy nałożyć nowe środki karne na Nord Stream 2. Spór o sankcje transatlantyckie, który wydawał się być rozstrzygnięty, wchodzi więc w nową rundę – czytamy "Handlesblatt".

Krytyka działań aktywistów

Działalność Fundacji Meklemburgii, która do tej pory odbywała się w cieniu, spotyka się z ostrą krytyką również ze strony niemieckich polityków.

– Chcemy, aby ten spór został rozstrzygnięty przez europejskie władze zgodnie z europejskim prawem – powiedział "Handelsblatt" Reinhard Buetikofer, polityk europejski z ramienia partii Zielonych.

PGNiG

Białoruś przykręciła kurek z ropą. Surowca do Polski popłynie znacznie mniej

CZYTAJ DALEJ

Buetikofer postawił sprawę jasno: "Jeśli rząd kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie pomoże w realizacji projektu gazociągu, będzie to oznaczało poważne naruszenie porozumienia, które kanclerz Angela Merkel i prezydent USA Joe Biden zawarli w sprawie Nord Stream 2. Nie można by wtedy narzekać, gdyby doszło do ostrej reakcji Waszyngtonu".

Jak przypomina dziennik fundacja klimatyczna powstała około roku temu, pozornie w celu promowania projektów z zakresu ochrony środowiska, przyrody i klimatu. Jednak premier landu Manuela Schwesig już wtedy podkreśliła, że organizacja non-profit może również przyczynić się do ukończenia budowy Nord Stream 2. "To, czy ta możliwość będzie potrzebna i wykorzystana, zależy od tego, czy USA nadal będą sięgać po sankcje przeciwko niemieckim i europejskim firmom" - mówiła w styczniu polityk SPD.

– Rola Meklemburgii-Pomorza Przedniego wywołuje duże niezadowolenie w Waszyngtonie. Część rządu USA wewnętrznie naciska na zaostrzenie sankcji, ponieważ strona niemiecka nie jest gotowa do zdecydowanego przeciwstawienia się rosyjskiej polityce mocarstwowej –podkreśla dziennik.

biznesinfo-1

Minister Maląg podała daty wypłat czternastych emerytur. Czekają jeszcze transze

CZYTAJ DALEJ

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Od nowego roku ruszają programy dofinansowań zwiększające efektywność energetyczną

Czytaj więcej >

Energetyka

PKN ORLEN i PGNiG pracują nad nowym źródłem energii. Zapowiadają przełom

Czytaj więcej >
z ost chwili

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Będzie wielka obniżka cen gazu i prądu

Czytaj więcej >
pilne

Energetyka

Coraz mniej węgla na zimę. Magazyny świecą pustkami, a ceny rosną

Czytaj więcej >
Kopalnia Turów

Energetyka

Rzecznik generalny TSUE ogłosi opinię ws. kopalni Turów dopiero w przyszłym roku

Czytaj więcej >

Energetyka

Odkryto olbrzymie złoża gazu ziemnego. Sytuacja energetyczna ulegnie zmianie

Czytaj więcej >