MSZ Chin pozytywnie o spotkaniu Jinping - Trump
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 30 Czerwca 2019

Chińskie MSZ pozytywnie o spotkaniu prezydentów. Media bez optymizmu

MSZ Chin w pozytywnych słowach oceniło spotkanie przywódców USA i Chin, które miało miejsce w kuluarach szczytu G20. Czy to koniec konfliktu? Nie są do tego przekonane chińskie media.

MSZ Chin, a dokładniej szef tego resortu Wang Yi, wydał oświadczenie w sprawie spotkania, które Donald Trump i Xi Inping, prezydenci prowadzących wojnę handlową państw, odbyli w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace. Zdaniem Yi spotkanie przywódców państw zwaśnionych w ramach konfliktu od niemalże roku, dało światu "pozytywny sygnał".

Co więcej, oficjalna chińska agencja prasowa, Xinhua, podała, że politycy zgodzili się na powrót do rozmów negocjacyjnych w oparciu o "równość i wzajemny szacunek". Przypomnijmy, że te zostały zerwane w maju, kiedy to Donald Trump zaczął oskarżać Chiny o to, że chcą ukradkiem wycofać się z zapisów obowiązujących w ramach umowy. Trump zapowiedział także na konferencji prasowej w Osace, że nie nałoży na Chiny kolejnych karnych ceł, o których wcześniej mówił. W zamian za to Chiny mają "bardzo niedługo" zacząć kupować od USA spore ilości żywności oraz produktów rolnych.

Problem z 500 plus. Banki wstrzymały możliwość składania wnioskówProblem z 500 plus. Banki wstrzymały możliwość składania wnioskówCzytaj dalej

MSZ widzi pozytywy, media nie są tak optymistyczne

Niestety, aż tak pozytywnie na sprawę nie patrzą chińskie media. Dziennik "China Daily" w niedzielę podaje, że porozumienie między krajami jest bardzo możliwe, ale niestety droga do niego nie będzie prosta. Oba kraje mają bowiem bardzo rozbieżne cele, które trudno będzie jednocześnie dopiąć.

Porozumienie w sprawie 90 proc. spraw okazało się niewystarczające, a kiedy w pozostałych 10 proc. występują fundamentalne różnice, nie będzie łatwo osiągnąć 100-procentowy konsensus, jako że w tej chwili stanowiska obu stron znacznie różnią się od siebie - podał dziennik "China Daily".

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Przedstawiamy scenariuszeIle trwa rozmowa kwalifikacyjna? Przedstawiamy scenariuszeCzytaj dalej

Entuzjazm powściąga także zbliżony do chińskiej partii rządzącej "Global Times". Widać także, że w Komunistycznej Partii Chin nastroje są bojowe, gdyż dziennik zdobył się na oskarżenia wprost pod adresem mediów amerykańskich. Mało tego - medium zapowiedziało, że choć Chiny są skłonne do współpracy z USA, nie boją się toczyć dalszej wojny handlowej, której nie przegrają.

W tym przypadku niektóre amerykańskie media prawdopodobnie będą przekonywały, że Waszyngton poczynił zbyt wiele ustępstw wobec Chin. (...) Chińczycy nie będą zaskoczeni żadnym potencjalnym zaburzeniem relacji gospodarczych czy handlowych z USA i wiedzą, że Chiny poradzą sobie z nim we właściwy sposób - podkreśla "Global Times".

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton wychwala Polaków i mówi o ich przywódczych umiejętnościach
  3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News