BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Na zachodzie VW karane za aferę spalinową. W Polsce prokuratura milczy

15 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Volkswagen w ostatnich latach stracił na wiarygodności. Wszystko przez aferę spalinową z 2015 roku, która w Polsce jednak nie zrobiła większego wrażenia. Kiedy na Zachodzie koncern jest karany, w Polsce sprawa rozeszła się niemal po kościach.

Volkswagen stracił mocno w oczach klientów z całego świata. Wszystko przez aferę spalinową, która wybuchła we wrześniu 2015 roku. To wówczas rządowa Agencja Ochrony Środowiska USA ujawniła, że w silnikach diesla samochodów VW montowane było oprogramowanie, które pozwoliło na przechodzenie testów emisji spalin, ale na drodze, podczas normalnego użytku, spaliny aut miały 40 razy więcej toksycznych tlenków azotu, niż pozwala norma.

Sprawa szybko stała się głośna na cały świat, a afera spalinowa zyskała miano dieselgate. Volkswagen ujawnił wówczas, że w Europie sprzedał 8 mln aut z takim oprogramowaniem pod markami Audi, Skoda, Seat i Volkswagen właśnie. USA pod koniec 2017 roku do więzienia wsadziło byłych inżynierów firmy, a w sprawie byłego szefa VW prowadzone jest postępowanie, które może doprowadzić do jego zamknięcia za kratami na 10 lat.

Jak podała Wyborczam, w sumie VW sprzedał 11 mln aut na całym świecie z tak zmanipulowanymi silnikami. Poskutkowało to wieloma bojkotami i protestami, a nawet wszczynaniem postępowań poszczególnych krajach, w których do sądu Volkswagena zaciągnęły organy odpowiedzialne za ochronę konsumentów. Jednak ominęło to całkowicie Polskę.

Volkswagen w Polsce umknął kar

Nad Wisłą obeszło się jednak bez kontrowersji. Sprawa dieselgate jest Polakom znana i była szeroko komentowana, ale nie podjęto żadnych czynności, by ukarać Volkswagena. Mało tego, osoby, które zdecydowały się pozwać VW, nie tylko nic nie wskórali, ale obecnie muszą mierzyć się z długami - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ochrona konsumenta w Polsce leży i powiedziano o tym już wiele, ale nawet sprawa wymiany silników na koszt VW, do czego firma została zobowiązana, w Polsce idzie jak krew z nosa. Przez niemal 4 lata od początku afery w Polsce naprawiono jedynie 46% aut z zmanipulowanymi silnikami. Wciąż po ulicach i drogach jeździ 86 tys. samochodów, które wysyłają w powietrze ogromne ilości toksyn. Jak się okazuje, polskie prawo i władze nie przykładają do afery takiej wagi, jak na Zachodzie i wymiana silnika w Polsce nie jest konieczna, a jedynie dobrowolna. Niektórzy nawet nie wiedzą, że jeżdżą autami z przerobionymi silnikami.

Mniejszy odsetek wykonanych akcji serwisowych w Polsce w porównaniu z krajami Europy Zachodniej wynika między innymi z większego wieku samochodów. Inną z przyczyn jest to, że w naszym kraju akcja jest dobrowolna, w niektórych krajach Unii Europejskiej jej przeprowadzenie jest warunkiem koniecznym zaliczenia corocznego przeglądu technicznego - powiedział dla Gazety Wyborczej Tomasz Tonder, dyrektor PR i spraw korporacyjnych w Volkswagen Group Polska.

Polska bez ochrony konsumenta

Problem braku ochrony konsumentów w Polsce widzi nawet władza. Wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł, otwarcie mówi o tym, że na zachodzie obywatele są chronieni przed machlojkami producentów, jednak w Polsce każdy musi liczyć na siebie samego.

Obywatela francuskiego, który zje zatruty jogurt, chroni państwo francuskie. Obywatela niemieckiego, który zje zatruty jogurt, chroni państwo niemieckie. A gdy Polak zje zatruty jogurt, może liczyć jedynie na siebie - mówi smutno wiceminister.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >