BiznesINFO.pl

East News, Doug Mills

Wy spaliście, a Joe Biden zaczął pracę. Nowy prezydent podpisał już szereg bardzo ważnych ustaw

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie decyzje podjął Joe Biden

  • W jaki sposób wpłyną one na kształt światowego porządku

  • Co prezydentura Joe Bidena oznacza dla Polski

Joe Biden prezydentem

Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych 20 stycznia. Niewątpliwie jest to ogromna sprawa nie tylko dla USA, ale również dla całego świata. Przecież od jednostki na najwyższym urzędzie w państwie zależy kształt nie tylko polityki wewnętrznej, ale również zewnętrznej. Wszak Joe Biden przez kolejne 2 lata może być spokojny o kontrolę nad parlamentem.

Jako prezydent Donald Trump znany był z nietuzinkowych zachowań i niesztampowych decyzji budzących często wiele kontrowersji w świecie. Nawet amerykanista prof. Zbigniew Lewicki z UKSW podkreśla, że będzie mu "żal nietuzinkowego prezydenta".

- Kogoś, kto robi niespodziewane rzeczy i kto naprawdę potrafi realizować swoje zamysły. Nie będzie mi żal oczywiście człowieka, który zachowuje się w sposób niegrzeczny, niekulturalny, a przede wszystkim krzywdzący jego samego - powiedział Robertowi Mazurkowi w "Porannej Rozmowie" i dodał, że darzył Trumpa sympatią.

Przypomnijmy, że jedną z bardziej kontrowersyjnych decyzji Donalda Trumpa było wycofanie Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego, bo jak sam argumentował, "jest ono niekorzystne dla jego kraju" czy wyjście z WHO, bowiem te "działa pod dyktat Chin". Donald Trump próbował swoimi działaniami zrównoważyć siły w Europie i obniżyć dominację Niemiec w regionie.

Okazuje się, że po pierwszym dniu urzędowania Joe Bidena możemy śmiało powiedzieć, że wziął się za "porządki" po Trumpie. Już 20 stycznia podpisał szereg ustaw, które znosiły decyzje krnąbrnego poprzednika. Jakie?

Joe Biden i jego pierwsze decyzje

Joe Biden podpisał dokument potwierdzający powrót USA do wcześniej wspomnianego porozumienia klimatycznego - informuje RMF FM. Według danych powinno zająć to ok. 30 dni. Jednakże to nie wszystko.

46. prezydent USA wstrzymał także fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem oraz wstrzymał proces wycofywania USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Onet podaje także, że zniósł zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych obywateli z siedmiu krajów muzułmańskich.

Joe Biden zobowiązał także pracowników administracji do noszenia maseczek w budynkach federalnych i to właśnie było pierwszą podpisaną przez niego ustawą. Biden uregulował też przepisy znoszące zakaz służby w wojsku USA dla osób transseksualnych.

O tym jak będzie wyglądała prezydentura Joe Bidena mogą powiedzieć nam ludzie, którymi się otacza. Politolodzy spekulują, że tym razem będziemy mieli do czynienia z mocnym wiceprezydentem, którym została Kamala Harris. A czego może spodziewać się Polska po nowym prezydencie USA?

- Joe Biden miał pewną wypowiedź negatywną na temat obecnej sytuacji w Polsce. W jego otoczeniu jest wielu doradców, którzy mają do Polski poważne pretensje. To zapewne znajdzie przełożenie na decyzje czy wystąpienia samego prezydenta - ocenił prof. Lewicki i dodał, że "Ameryka nie jest nam potrzebna na co dzień. Ameryka jest nam potrzebna na wszelki wypadek".

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]