BiznesINFO.pl
Piwo za zaszczepienie? Ministerstwo nie pozostawia złudzeń

EastNews/Jakub Kamiński

Piwo za zaszczepienie nie tylko w USA, ale też w Polsce? Mamy komentarz ministerstwa

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Darmowe piwo za zaszczepienie się przeciw Covid-19? Takie zachęty do przyjęcia preparatu pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. Czy podobna opcja byłaby możliwa w Polsce? Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W USA jest szansa na darmowe piwo za zaszczepienie się przeciw Covid-19

  • Czy wprowadzenie podobnego rozwiązania w Polsce jest możliwe

  • W którym kraju płaci się za przyjęcie preparatu

Darmowe piwo za zaszczepienie? Na razie w USA

Prezydent USA Joe Biden chce by w ciągu najbliższego miesiąca 70 proc. dorosłych Amerykanów przyjęło przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

Dlaczego w ciągu najbliższego miesiąca? Gospodarzowi Białego Domu marzy się, aby większość mieszkańców była zaszczepiona do 4 lipca, czyli Dnia Niepodległości.

W tym celu Biden ogłosił tzw. Krajowy miesiąc działania. Cytowany przez PAP amerykański prezydent podkreśla, że wspomniane 70 proc. zaszczepionych pozwoli "uniezależnić się od Covid-19 i uwolnić się od niego", co jak stwierdził Biden wymaga zaangażowania m.in. rządu federalnego, władz stanowych, sektora prywatnego, ale przede wszystkim Amerykanów.

Wśród zachęt do szczepień ma się znaleźć... darmowe piwo. Taką obietnicę - jak podaje PAP - miał złożyć jeden z browarów uzależniając ofertę od tego, czy do 4 lipca przynajmniej jedną dawkę przyjmie 70 proc. dorosłych Amerykanów.

Piwo za szczepienie w Polsce? Ministerstwo komentuje

Do szczepień zachęcają również polskie władze. Czy możemy liczyć nad Wisłą na inspirację amerykańskim przykładem?

Chyba nie ma to co liczyć. Redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, czy możliwe jest pojawienie się w naszym kraju podobnej zachęty? Odpowiedź nie pozostawia złudzeń.

- Wprowadzane zachęty muszą być zgodne z działaniami profilaktycznymi prowadzonymi przez resort zdrowia, a z pewnością nie ma takiego charakteru promowanie alkoholu, zatem takiego rozwiązania na pewno nie bierzemy pod uwagę - mówi nam Katarzyna Kubicka-Żach z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Zapytaliśmy resort czy rozważa wprowadzenie innych zachęt do przyjęcia preparatu przeciw Covid-19. Kubicka-Żach przypomina, że osoby zaszczepione w Polsce mają możliwość wzięcia udziału w loterii Narodowego Programu Szczepień, w której - jak przypomina - przewidziano atrakcyjne nagrody.

- Jeśli będą wprowadzane inne rozwiązania zachęcające do szczepień, będziemy o tym na bieżąco informować - podkreśla przedstawicielka resortu zdrowia.

Zachęty do szczepień oferowane przez poszczególne państwa bywają różne. Serbia - jak niedawno informowaliśmy - osobom, które przyjęły preparat... płaci. Zaszczepieni dostają 3000 dinarów, czyli ok. 25 euro, a zatem - według obecnego kursu - ok. 110 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >