Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Polski diler samochodów luksusowych ogłasza upadłość. Mamy złe wieści dla klientów firmy
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.08.2023 11:40

Polski diler samochodów luksusowych ogłasza upadłość. Mamy złe wieści dla klientów firmy

upadlosc-flaga-polska
Biznesinfo

Niewypłacalność i bankructwo coraz częściej dotykają polskich przedsiębiorców – w I kwartale br. upadłość ogłosiło 105 firm. Zostały po nich wspomnienia i zobowiązania w wys. 70 mln zł. Teraz przyszła kolej na zakończenie działalności polskiego dilera aut luksusowych. Przedsiębiorstwo nie mogło się bowiem dogadać ze swoim największym wierzycielem, a klienci mogą mieć teraz problemy. Co wiemy o tej sprawie?

Grupa British Automotive Holding ogłosiła zakończenie działalności

Zgromadzenie wierzycieli wchodzącej w skład Grupy British Automotive Holding spółki British Automotive Polska odrzuciło układ BAP z wierzycielami. Decyzją Zgromadzenia Wierzycieli BAP, zmuszeni jesteśmy zakończyć w trybie natychmiastowym działalność operacyjną – przekazał cytowany w komunikacie prasowym spółki prezes BAH, Andrzej Nizio. Wszystkie podmioty z grupy wejdą na ścieżkę upadłościową.
 

Niemiecka marka motoryzacyjna ogłosiła upadłość. Istnieje na rynku od wielu lat Biedronka znowu to zrobiła. Właśnie ruszyła nowa odsłona słynnej akcji

Czemu BAH nie dogadał się z Jaguarem?

Przez pewien czas British Automotive Polska działał jako importer aut koncernu Land Rover Jaguar. Warunkiem przedłużenia umowy miało być zwiększenie sprzedaży przez BAH z ok. 3,3 tys. do 4,3 tys. aut rocznie. Po rozwiązaniu umowy firma stała się dilerem luksusowych aut tej marki. Na stronie internetowej BAH możemy zresztą wciąż przeczytać, że poprzez spółki zależne prowadziła na naszym krajowym rynku dystrybucję samochodów, części zamiennych i akcesoriów oraz kompleksową obsługę serwisową marek Jaguar i Land Rover. Autoryzowana sprzedaż odbywała się w Katowicach, Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Decydujący głos o odrzuceniu układu z wierzycielami mieli właśnie przedstawiciele największego wierzyciela – Jaguar Land Rover. Jako jedyny był on przeciwny propozycji układowej.

Dla klientów firmy nie są to dobre wieści

BAH poinformował, że ​​konsekwencją zaistniałej sytuacji jest niemożność dokończenia realizowanych napraw samochodów oraz wywiązanie się z zawartych umów sprzedaży samochodów. Zobaczymy, jakie efekty przyniosą rozmowy z Inchcape JLR Polska – to z nimi Grupa ustala dalsze kroki postępowania i chce, by były one jak najmniej uciążliwe dla klientów.

Coraz więcej firm w Polsce ogłasza bankructwo

Z doniesień “Rzeczpospolitej” wynika, że w I kwartale tego roku upadłość ogłosiło w Polsce aż 105 firm (o 15 więcej niż w ostatnim kwartale 2022 roku). Pozostawiły one po sobie 70 mln zł zobowiązań. Na te dane należy jednak patrzeć ze świadomością, że nie jest to ostateczna liczba – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zdecydowały się najpierw zamknąć działalność, a następnie ogłosić upadłość konsumencką. Dotyczy to 380 osób – nie znajdują się one w statystykach dotyczących firm.