BiznesINFO.pl > Handel > Kolejna marka odzieżowa ogłasza upadłość. Sieć szuka kupca na 200 sklepów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.03.2023 10:37

Kolejna marka odzieżowa ogłasza upadłość. Sieć szuka kupca na 200 sklepów

sklep-zakupy-ludzie
Wgreaves, CC BY-SA 4.0.

Marka odzieżowa Scotch & Soda złożyła wniosek o upadłość swojego holenderskiego oddziału. Sieć szuka również kupca na ponad 200 sklepów rozlokowanych poza Holandią, choć ich bankructwo bezpośrednio nie obejmuje. Właściciel marki, fundusz Sun Capital przekazał, że powodem decyzji są poważne problemy z przepływem środków pieniężnych – informuje portal dlahandlu.pl.

Holenderska marka odzieżowa ogłasza upadłość

Scotch & Soda istnieje na rynku od ponad 30 lat. Niedawno pojawiła się informacja o wyznaczeniu syndyka dla holenderskiego oddziału marki, przy czym 32 placówki w Niderlandach pozostaną na razie otwarte. Syndyk przekazał, że należy pilnie znaleźć kupca na ponad 200 niebankrutujących sklepów rozlokowanych poza Holandią, ponieważ sklepy zagraniczne potrzebują holenderskiego oddziału, aby móc prawidłowo działać. Niezbędny jest również dopływ środków finansowych.

Z doniesień tamtejszej gazety "FD" wynika, że fundusz inwestycyjny Sun Capital, właściciel marki, już w ubiegłym roku wspomógł ją kwotą 55 mln euro, aby mogła się dalej utrzymać. Próby sprzedaży sieci miały miejsce już wcześniej, ale były bezskuteczne – dokonano ich już w 2013 i 2018 roku.

Winne pandemia i inflacja

Fundusz Sun Capital przekazał, że przyczyną złożenia wniosku o upadłość holenderskiej marki odzieżowej są poważne problemy z przepływem środków pieniężnych. Ograniczenia wynikające z pandemii Covid-19 były dla sieci bardzo uciążliwe, a kłopoty finansowe spotęgował obecny kryzys inflacyjny.

Scotch & Soda – co to za marka?

Scotch & Soda została założona w Amsterdamie w latach 80. i początkowo działała jako marka odzieży męskiej. Rozwój globalny umożliwiło jej przejęcie przez Fundusz inwestycyjny Sun Capital, które miało miejsce w 2011 roku. Na stronie internetowej Scotch & Soda czytamy, że kolekcje marki można znaleźć w 246 wolnostojących sklepach oraz 7 tys. innych lokali mieszczących się m.in. w Nowym Jorku, Londynie czy Paryżu. Natomiast w Polsce holenderksą odzież można nabyć za pośrednictwem e-sklepu sieci oraz platform typu marketplace. Przez pewien czas jeden sklep tej marki działał również w Polsce, mieścił się we Wrocław Fashion Outlet.

Polecane