Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Upada legendarna fabryka czekolady. Zakład bankrutuje po 130 latach
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 14.06.2024 18:24

Upada legendarna fabryka czekolady. Zakład bankrutuje po 130 latach

Czekolada
Fot. Pixabay/Security

Coraz częściej słyszymy przedsiębiorstwach, które pomimo ugruntowanej, wieloletniej obecności na rynku zmuszone są zakończyć swoją działalność. Takie sytuacje zdarzają się zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Ostatnio borykająca się z problemami legendarna austriacka wytwórnia czekolady, po 130 latach zamyka swoją fabrykę.

Salzburg Schokolade - legendarna fabryka czekolady

Kto nie zna austriackiego przysmaku Real Salzburger Mozartkugel marki Mirabell. Słynne praliny z wizerunkiem największego austriackiego kompozytora, widział chyba każdy, kto choć raz odwiedził kraj z majestatyczną stolicą w Wiedniu. 

Stworzone w 1890 r. w Salzburgu przez cukiernika Paula Fürsta czekoladki w kształcie kuli, zostały nazwane specjalnie na cześć Wolfganga Amadeusa Mozarta jego nazwiskiem. 

Szykują się podwyżki w budżetówce?. Pensje nawet o 7,8 proc większe

Poważne problemy finansowe

To właśnie w położonej nieopodal Salzburga fabryce w Grödig, od lat produkowane są jedne z najbardziej znanych pralin. Okazuje się jednak, że Salzburg Schokolade zmaga się z poważny problemami, które zmusiły firmę do zamknięcia swojego największego zakładu. 

ZOBACZ: Zamykają sklepy i zwalniają pracowników. Słynna firma odzieżowa zbankrutowała 

Długoterminowa kontynuacja produkcji jest ekonomicznie niemożliwa – podano w komunikacie.

Przedstawiciele Salzburg Schokolade podkreślają jednocześnie, że na taki stan rzeczy wpływ mają systematycznie rosnące ceny energii oraz surowców. Produkcja ma zostać zakończona do końca roku. Pracę straci wszystkich 65 pracowników fabryki.

Firma od kilku lat miała poważne problemy

Słynny producent upadłość ogłosił już w listopadzie 2021 r. W lutym 2022 r. firmę przejęła rumuńska grupa Kex Confectionary. Jednak pomimo dobrej reputacji grupy wynikającej z wcześniejszych akcji ratowniczych, w tym przypadku próba niestety zakończyła się niepowodzeniem. 

W grudniu 2022 r. zamknięto część produkcji, na skutek czego zwolniono 25 pracowników. Być może zakład uda się jeszcze uratować. Prowadzone są rozmowy z kilkoma inwestorami.