Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Pracownicy

Pracownicy

zus budynek
06.04.2024 10:37 Zakonnica orzecznikiem ZUS. "Świeckie państwo. Ręce mi opadły"

Jeden z użytkowników platformy X podzielił się zaskakującym zdjęciem ze swojej ostatniej wizyty u orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za biurkiem zobaczył kobietę w habicie. Wkrótce okazało się, że zakonnicę można spotkać także w gabinecie lekarskim w Rybniku.

Ericsson
26.03.2024 22:52 Gigant zwolni 1200 osób. ”Nie pierwsza i nie ostatnia fala"

W Europę uderzyła kolejna fala zwolnień. Tym razem pracę straci aż 1200 osób. Powód? Gigant technologiczny szuka oszczędności. Wiemy, którzy pracownicy zostaną zwolnieni.

budzik, zegar, kubek
02.03.2024 11:38 Zmiana czasu. Polacy wskazali, co myślą o przestawianiu zegarków

Już wkrótce po raz kolejny będziemy musieli przestawić zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni będzie jednak w tym roku wyjątkowa. O czym powinniśmy pamiętać podczas zmiany czasu w Niedzielę Wielkanocną? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

budzik, zegar, czas
26.02.2024 18:35 Koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała ważną datę

Już niedługo czeka nas kolejna zmiana czasu. Komisja Europejska zdradza, czy to już ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. Sprawdziliśmy, jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w tym dniu będą pracować godzinę dłużej.

praca-przy-komputerze-ekran-monitor
18.12.2023 19:24 W 2024 roku duże zmiany w przepisach. Skorzysta na nich wielu pracowników

Komputera używamy nie tylko do celów rozrywkowych, ale i zawodowych. W wielu przypadkach praca jest po prostu niemożliwa bez użycia tego sprzętu. W 2024 roku każdy, kto pracuje przy laptopie minimum 4 godziny dziennie, będzie mógł liczyć na dodatkowe zaopatrzenie swojego stanowiska przez pracodawcę – przypomina dziennik.pl. I podkreśla, że to nie koniec nadchodzących zmian.

McDonald's
17.12.2023 21:59 Tak wyglądają paczki świąteczne w McDonald's. Zdania Polaków podzielone

Do świąt Bożego Narodzenia pozostał już jedynie tydzień. W przedświątecznym klimacie, wiele przedsiębiorstw obdarowuje swoich pracowników upominkami. Nie inaczej jest w przypadku restauracji McDonald's, jednak same prezenty wywołały mocne dyskusje.

praca-zdalna-pracownik-laptop
16.12.2023 14:44 Nie wykorzystałeś całego urlopu? Tylko w tej sytuacji możesz dostać pieniądze

Każdy, kto świadczy obowiązki zawodowe na podstawie umowy o pracę, ma prawo do 20 lub 26 dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego. Liczba zależy od tego, jaki mamy staż pracy. Z końcem roku niektórzy uświadamiają sobie, że nie zdążyli wykorzystać wszystkich przysługującym im dni wolnych. Co w takiej sytuacji? Czy pracodawca wypłaci nam za nie dodatkowe pieniądze? Kwestie to objaśnia “Dziennik Gazeta Prawna”.

kalendarz-urlopy-wolne
09.12.2023 08:39 Pracujący rodzice mają czas tylko do 31 grudnia. Później dodatkowe dwa dni wolnego przepadną

Uprawnienia do wykorzystania niektórych dodatkowych dni wolnych od pracy przepadają wraz z końcem roku kalendarzowego. Pracodawcy, którzy nie wywiążą się z obowiązku ich udzielenia, mogą zostać ukarani grzywną w wys. nawet 30 tys. zł.

Biedronka-sklep-ludzie-zakupy
07.12.2023 16:14 Biedronka wydała rekordową kwotę na prezenty dla pracowników. Wiadomo, co dostali

Z okazji świąt Bożego Narodzenia część pracodawców przygotowuje prezenty dla swoich pracowników. W gronie tym znajdziemy m.in. sieć sklepów Biedronka, która w tym roku na świąteczne paczki wydała rekordową kwotę ponad 160 mln zł. Co otrzymali pracownicy i ich dzieci? Niektórzy mogą być zaskoczeni zawartością tych prezentów.

lidl-sklep-zakupy-klienci
06.12.2023 15:01 Lidl rozdał prezenty swoim pracownikom. Wiemy, co znalazło się w paczkach dla dzieci

Pracownicy sieci Lidl mogą liczyć na różnego rodzaju benefity. Umowa o pracę na minimum 12 miesięcy, prywatna opieka medyczna za symboliczną złotówkę, owocowe i warzywne przekąski czy bony okolicznościowe – to wciąż nie wszystko. Nadchodzące święta Bożego Narodzenia wydłużają tę listę.

laptop-praca-przy-komputerze
02.12.2023 14:52 4-dniowy tydzień pracy. Czy w przyszłym roku będziemy mniej pracować?

Od lat Polska znajduje się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów UE. Państwa europejskie coraz chętniej testują możliwości skrócenia czasu pracy: od lutego br. 33 niemieckie firmy uruchomiły półroczny pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Inne kraje przetestowały lub zapowiedziały podobne działania. Zresztą w Polsce też działają firmy, w których można pracować krócej. Czy 4-dniowy tydzień pracy ma szansę na stałe wejść do naszego kodeksu pracy?

senior-dlonie-pieniadze-wynagrodzenie
27.11.2023 12:38 Jesteś w tym wieku? Pracodawca nie może Cię zwolnić ani obniżyć pensji. Są jednak wyjątki

W Polsce aktualny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Szerokie grono osób zatrudnionych, którym do przejścia na emeryturę zostało zaledwie kilka lat, ma prawo skorzystać z tzw. ochrony przedemerytalnej. O tym szczególnym przywileju pracowniczym przeczytamy w art. 39 Kodeksu pracy. Kto dokładnie jest objęty taką formą ochrony i czy są tu jakieś odstępstwa od reguły? Wyjaśniamy poniżej.

pieniądze
26.11.2023 12:23 Dofinansowanie wakacji pracownika. Oto jakie warunki trzeba spełnić

Każdemu zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje pełnopłatny urlop wypoczynkowy w wymiarze zależnym od dotychczasowego stażu pracy. Może to być 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. W niektórych zakładach pracy funkcjonują też tzw. wczasy pod gruszą. Pracownicy mogą otrzymać wówczas dodatkowe dofinansowanie wypoczynku z funduszu socjalnego. Na jakich zasadach to działa?

pieniadze-portfel-banknot-kobieta
19.11.2023 17:19 Wynagrodzenie niższe od minimalnego? W tej sytuacji pracodawca może tak zrobić

Wynagrodzenie minimalne to najniższa kwota, jaką pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Od lipca wynosi ono 3600 zł brutto, czyli 2 783,86 zł “na rękę”. Z danych GUS wynika, że taką pensję otrzymuje ok. 1,5 mln Polaków. Tymczasem portal dziennik.pl informuje, że w pewnej sytuacji pracodawca może wypłacić pensję niższą od minimalnej i wcale nie naruszy przy tym praw pracowniczych. Jak to możliwe?

zus-list-pieniadze-dlon
19.11.2023 16:32 ZUS kontroluje na potęgę, konsekwencje są poważne. Lepiej nie popełniaj tego błędu

Choroba nie wybiera, a sezon jesienno-zimowy wyjątkowo sprzyja rozwojowi mniejszych i większych infekcji. Nie ulega wątpliwości, że gdy już coś nas “dopadnie”, to najbezpieczniej jest się odizolować i w spokoju wyleczyć z choroby. Każdy pracownik, który jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ma prawo skorzystać w takiej sytuacji ze zwolnienia lekarskiego. Zdarzają się jednak osoby, w przypadku których L4 bywa mocno naciągane. Wówczas do akcji wkraczają kontrolerzy ZUS.

laptop
07.11.2023 17:48 Korzystne zmiany dla pracowników. Wchodzą w życie 17 listopada

Nowe przywileje pracownicze zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli pracownik wyrazi chęć, jego szef będzie musiał zapewnić mu dodatkowy sprzęt do pracy. To efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zmiana przepisów nastąpi już 17 listopada. Kto najbardziej na niej zyska?

urlop-kalendarz-dlugopis-klawiatura
07.11.2023 12:59 Ważne przypomnienie dla pracujących rodziców. Coraz mniej czasu na wykorzystanie dwóch dni wolnego

W polskim prawie znajdziemy wiele różnych rodzajów urlopów. Najbardziej znany jest ten wypoczynkowy – pozwala na regenerację organizmu i zapewnia odpoczynek od obowiązków zawodowych. Poza nim są też jednak urlopy okolicznościowe, macierzyńskie, ojcowskie czy opiekuńcze na dziecko. To właśnie pracujący rodzice mają prawo skorzystać z dwóch dodatkowych dni wolnego w ciągu roku, a czasu, by to zrobić, jest coraz mniej.

urzad-pracy-ludzie-kolejka-redukcja-etatow
04.11.2023 14:16 Polski producent mebli będzie zwalniał. Pracę straci wiele osób

W piątek 3 listopada jeden z największych polskich producentów mebli przekazał przykrą wiadomość. Popyt na meble się zmniejszył, a sytuacja finansowa spółki uległa pogorszeniu, wskutek czego firma podjęła decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych.

sklep-carrefour-handel
03.11.2023 12:09 Koniec z zakazem handlu w niedzielę? Polacy zabrali głos

Ustawę ograniczającą niedzielny handel wprowadzono w Polsce w marcu 2018 roku. W pierwszym roku jej obowiązywania handlowe były dwie niedziele w każdym miesiącu, w kolejnym roku – jedna na miesiąc, a od trzech lat sklepy mogą być otwarte tylko w siedem niedziel w ciągu roku. Temat zniesienia zakazu niedzielnego handlu obił się szerokim echem podczas niedawnych kampanii wyborczych. Czy jeśli partie opozycyjne dojdą do władzy, możemy spodziewać się zmian na rynku handlowym? I czy Polacy tych zmian chcą?

praca-zarobki-lidl-biedronka-gotowka
25.10.2023 14:21 Znane sieci handlowe szukają konkretnych pracowników. Wiemy, która płaci najwięcej

Kilka znanych w Polsce sieci handlowych szuka magazynierów. Sklepy takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland czy Dino z pewnością nie mogłyby się obejść bez osób zatrudnionych na tych stanowiskach. Na jakie wynagrodzenie może liczyć magazynier i co wchodzi w jego obowiązki?

kalendarz-daty-kubek-urlop
24.10.2023 14:09 Nawet 21 dni dodatkowego płatnego urlopu ponad limit. Wyjaśniamy, kiedy można z niego skorzystać

Płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu, kto jest zatrudniony na umowie o pracę w pełnym wymiarze godzin. Do momentu osiągnięcia 10-letniego stażu pracy wynosi on 20 dni, a gdy ktoś pracuje dłużej niż 10 lat – 26 dni. Poza tą formą wolnego, mamy też m.in. urlop okolicznościowy, rodzicielski czy szkoleniowy. To właśnie ten ostatni może wynieść nawet 21 dni ponad standardowo przysługujący limit wypoczynkowy. Na jakich zasadach działa i kto może z niego skorzystać?

ZUS-koperta-pieniadze-gotowka-biznesinfo
24.10.2023 13:17 Zasiłek chorobowy z ZUS. Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie zawsze wystarczy samo zwolnienie lekarskie, aby otrzymać pieniądze za “chorobowe”. Grupa osób musi sama dopilnować formalności w tym zakresie i dopełnić je w odpowiednim terminie. Jego przekroczenie może bowiem skutkować utratą pieniędzy. 

pieniadze-kalendarz-gotowka
24.10.2023 10:03 Zmiana czasu już w niedzielę. Pracodawca musi wypłacić dodatek za dłuższą pracę

Zmiana czasu od lat wywołuje w przestrzeni publicznej burzliwą dyskusję. W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy w ciągu roku – w ostatnią niedzielę marca o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października – do tyłu. Najbliższa zmiana czasu czeka nas więc już w nadchodzący weekend, ale nie dla każdego będzie oznaczać dłuższy sen. Wiele osób musi być wtedy w pracy i może za to otrzymać specjalny dodatek do wynagrodzenia.

praca-upal-garnitur
16.08.2023 12:32 O tych przepisach musisz wiedzieć. W czasie upałów możliwy krótszy czas pracy

We wtorek 15 sierpnia temperatura niemal w całej Polsce przekraczała 30 stopni Celsjusza, co dało nam drugie miejsce… pod względem gorąca w państwach europejskich – wczoraj, jak informuje Wirtualna Polska, wyprzedziła nas tylko Hiszpania. Wysokie temperatury z pewnością cieszą wielu spragnionych słońca urlopowiczów, ale tych, którzy akurat pracują, już niekoniecznie. Tymczasem przy takiej pogodzie pracodawca ma obowiązek zadbać o swojego pracownika – przypomina bankier.pl. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób oraz sprawdzamy, czy pracownik może odmówić pracy w czasie upałów.

emeryci-ulica-spacer
10.08.2023 12:22 Tym osobom nie grozi zwolnienie z pracy, mają specjalną ochronę. Są jednak wyjątki

O tym, czym jest zwolnienie z pracy, wie raczej każdy, kto wykonuje jakieś obowiązki zawodowe. Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy może nastąpić zarówno ze strony samego zatrudnionego, jak i jego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że w polskim Kodeksie pracy ujęty jest rodzaj szczególnej ochrony pracownika. Poniżej wyjaśniamy, kogo dotyczy, z czym dokładnie się wiąże i kiedy pracodawca wcale nie musi się do tych zasad stosować.

wolne-odpoczynek
08.08.2023 12:40 Rząd chce zmienić przepisy, ta grupa pracowników dostanie dodatkowy dzień wolny

W kwietniu br. w życie weszły przepisy związane z wdrożeniem tzw. dyrektywy work-life balance. W rezultacie pojawił się urlop opiekuńczy w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym oraz urlop z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni bądź 16 godzin w ciągu roku. Teraz jednak rząd pracuje nad tym, by na stałe wprowadzić do ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie zapis o dodatkowym dniu wolnym dla pracowników oddających krew – informuje bankier.pl.

Pieniądze
03.08.2023 21:04 Nawet kilka tysięcy złotych za nieskorzystanie z tego prawa. Każdy pracownik powinien o tym wiedzieć

Osoby z prawem do urlopu wypoczynkowego nie mogą się go zrzec, ale z różnych powodów mogą z niego nie skorzystać. Kiedy stosunek pracy wygasa, pracownikowi należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jak obliczyć jego wysokość?

praca-laptop
11.07.2023 08:39 Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego. Ekspert radzi, jak go uniknąć i jak zadbać o swój work life balance

Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 roku przeciętna długość życia zawodowego Polaków wyniosła 34,3 roku. Wspaniale, gdy nasze obowiązki zawodowe sprawiają nam satysfakcję i gdy potrafimy oddzielić pracę od życia prywatnego. Niestety nie wszyscy są w stanie zachować tytułowy work life balance, a szacunkowo już teraz ok. 30 proc. Polaków zmaga się z wypaleniem zawodowym. O stawianiu granic między życiem prywatnym a zawodowym, benefitach na miarę naszych czasów, leczeniu wypalenia zawodowego i profilaktyce porozmawiałam z psycholog biznesu Joanną Marszalską.