Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Pracownicy

Pracownicy

praca-upal-garnitur
16.08.2023 12:32 O tych przepisach musisz wiedzieć. W czasie upałów możliwy krótszy czas pracy

We wtorek 15 sierpnia temperatura niemal w całej Polsce przekraczała 30 stopni Celsjusza, co dało nam drugie miejsce… pod względem gorąca w państwach europejskich – wczoraj, jak informuje Wirtualna Polska, wyprzedziła nas tylko Hiszpania. Wysokie temperatury z pewnością cieszą wielu spragnionych słońca urlopowiczów, ale tych, którzy akurat pracują, już niekoniecznie. Tymczasem przy takiej pogodzie pracodawca ma obowiązek zadbać o swojego pracownika – przypomina bankier.pl. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób oraz sprawdzamy, czy pracownik może odmówić pracy w czasie upałów.

emeryci-ulica-spacer
10.08.2023 12:22 Tym osobom nie grozi zwolnienie z pracy, mają specjalną ochronę. Są jednak wyjątki

O tym, czym jest zwolnienie z pracy, wie raczej każdy, kto wykonuje jakieś obowiązki zawodowe. Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy może nastąpić zarówno ze strony samego zatrudnionego, jak i jego pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że w polskim Kodeksie pracy ujęty jest rodzaj szczególnej ochrony pracownika. Poniżej wyjaśniamy, kogo dotyczy, z czym dokładnie się wiąże i kiedy pracodawca wcale nie musi się do tych zasad stosować.

wolne-odpoczynek
08.08.2023 12:40 Rząd chce zmienić przepisy, ta grupa pracowników dostanie dodatkowy dzień wolny

W kwietniu br. w życie weszły przepisy związane z wdrożeniem tzw. dyrektywy work-life balance. W rezultacie pojawił się urlop opiekuńczy w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym oraz urlop z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni bądź 16 godzin w ciągu roku. Teraz jednak rząd pracuje nad tym, by na stałe wprowadzić do ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie zapis o dodatkowym dniu wolnym dla pracowników oddających krew – informuje bankier.pl.

Pieniądze
03.08.2023 21:04 Nawet kilka tysięcy złotych za nieskorzystanie z tego prawa. Każdy pracownik powinien o tym wiedzieć

Osoby z prawem do urlopu wypoczynkowego nie mogą się go zrzec, ale z różnych powodów mogą z niego nie skorzystać. Kiedy stosunek pracy wygasa, pracownikowi należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jak obliczyć jego wysokość?

praca-laptop
11.07.2023 08:39 Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego. Ekspert radzi, jak go uniknąć i jak zadbać o swój work life balance

Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 roku przeciętna długość życia zawodowego Polaków wyniosła 34,3 roku. Wspaniale, gdy nasze obowiązki zawodowe sprawiają nam satysfakcję i gdy potrafimy oddzielić pracę od życia prywatnego. Niestety nie wszyscy są w stanie zachować tytułowy work life balance, a szacunkowo już teraz ok. 30 proc. Polaków zmaga się z wypaleniem zawodowym. O stawianiu granic między życiem prywatnym a zawodowym, benefitach na miarę naszych czasów, leczeniu wypalenia zawodowego i profilaktyce porozmawiałam z psycholog biznesu Joanną Marszalską.

biedronka-sklep
14.06.2023 13:18 80 tys. pracowników Biedronki może skorzystać z wyjątkowego benefitu. Sieć uruchamia ogromny program

Sieć Biedronka uruchamia nową odsłonę programu „Razem zadbajmy o zdrowie”. W jego ramach 80 tys. pracowników będzie mogło skorzystać ze specjalistycznych badań krwi o wartości ponad 600 zł. Dodatkowo będzie też możliwość wykonania badań USG i wzięcia udziału w specjalistycznych konsultacjach.

pieniądze-gotówka
12.06.2023 09:04 Od 1 lipca wzrośnie zasiłek chorobowy. Przebywający na L4 dostaną więcej pieniędzy

Zasiłek chorobowy otrzymuje osoba, która jest ubezpieczona i niezdolna do pracy w wyniku choroby. Podstawa wymiaru zasiłku jest powiązana z wysokością płacy minimalnej – od 1 lipca wzrośnie ona do 3,6 tys. zł brutto, dlatego wyższy będzie też zasiłek chorobowy – informuje rynekzdrowia.pl.

kalendarz-wolne-notatki
14.04.2023 12:39 Spore zmiany w Kodeksie pracy. Będzie więcej dni wolnych, nowe przepisy już od 26 kwietnia

Poza nowelizacją przepisów w zakresie pracy zdalnej 26 kwietnia zaczną obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. W efekcie pojawi się możliwość korzystania z nowych dni wolnych od pracy: urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Co to oznacza w praktyce?

praca-laptop
30.03.2023 16:17 Praca zdalna: 7 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy. Co to oznacza dla pracodawcy i pracownika

Już za tydzień wejdą w życie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie to m.in. efekt wysokiego zainteresowania trybem home office – z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl w październiku 2022 roku wynika, że ok. 30 proc. zatrudnionych stanowią właśnie pracujący zdalnie lub hybrydowo.

Pieniądze
30.03.2023 08:31 Okradł pracodawcę na ponad 8 tys. zł. Twierdził, że „odebrał pieniądze i zrekompensował sobie straty”

Funkcjonariusze policji z Płońska zatrzymali mężczyznę, który okradł swojego pracodawcę. 48-latek za zatankowane paliwo zapłacił firmową kartą. 

Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracowników
26.01.2023 10:28 Kontrola trzeźwości pracownika. Pracodawcy obawiają się z niej korzystać

Nowe przepisy dotyczące kontroli trzeźwości w pracy pozwalają kontrolować trzeźwość pracownika. Przepisy budzą jednak sporo wątpliwości.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Rynek pracownika: czego tak naprawdę oczekują pracownicy od pracodawcy?

Średnio w kategorii “Praca” portalu OLX pojawia się miesięcznie 100 tys. ogłoszeń z czego 61 proc. to nowo dodane oferty, czytamy w raporcie „OLX Know How 2019”. Najwięcej ogłoszeń w październiku 2018 r., dzięki którym pracodawca ma nadzieję znaleźć nowego pracownika dotyczyło: produkcji (10 tys.), pracy jako kasjer/ekspedient (9,8 tys.) oraz jako kierowca/kurier (9,7 tys.). Istotna informacja dla pracodawców - najwięcej CV od kandydatów do pracy otrzymują ci, którzy opublikowali ogłoszenia z widełkami zarobków (nawet o 48 proc. więcej!).

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Jakie wynagrodzenie za nadgodziny? Sposób liczenia nadgodzin

Jakie wynagrodzenie za nadgodziny? W zależności od dnia, jego pory, a także wypracowanych już wcześniej godzin, pracownikowi może przysługiwać za nadgodziny dodatek w wysokości dodatkowych 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy lub 50% za nadliczbowe godziny pracy. Kiedy obowiązuje który z dodatków?Dodatek w wysokości 100% dodatkowego wynagrodzenia obowiązuje tych pracowników, którzy zdecydowali się na dodatkową pracę w niedziele, święta, a także na wyrobienie nadgodzin w ciągu nocy czy pracę w dniu wolnym, udzielonym pracownikowi w zamian za planową pracę w niedzielę.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Kiedy wynagrodzenie chorobowe a kiedy zasiłek? Różnice i porady

Kiedy wynagrodzenie chorobowe, a kiedy zasiłek? Pytanie to jest właściwe, jeśli jesteśmy właśnie na zwolnieniu L4 lub mamy chorego pracownika na takim właśnie zwolnieniu. Kiedy bowiem powinniśmy wypłacać danemu pracownikowi zasiłek chorobowy, a kiedy wynagrodzenie chorobowe? Sprawa nie jest specjalnie skomplikowana, bo między jednym i drugim są wyraźne różnice.Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane w określonym czasie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim, który jest niezdolny do pracy przez chorobę, uległ wypadkowi w drodze do pracy lub w drodze z niej, musi poddać się badaniom dotyczącym dawców. Wówczas pracownik taki ma prawo do pobierania wynagrodzenie chorobowego w okresie 33 dni zwolnienia lekarskiego. Chyba, że jest po 50. roku życia, gdyż wówczas wynagrodzenie takowe otrzymuje przez 14 dni zwolnienia.

flaga polski-flaga-warszawa-iberion
12.12.2021 01:00 Polscy pracownicy znaleźli się w czołówce najbardziej wypalonych zawodowo

Pandemia bardzo niekorzystnie wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Tak wynika z raportu firmy zajmującej się badaniami zasobów ludzkich Adecco Group Institute. Słabo wypadło też zdrowie psychiczne Hiszpanów.Polskie społeczeństwo jest najbardziej dotknięte przez syndrom wypalenia - od początku pandemii w marcu 2020 r. zdrowie psychiczne pogorszyło się u 55 proc. Polaków.

ochrona-sygnalistów-biznesinfo
06.10.2021 02:00 Pracownik zgłaszający nieprawidłowości w firmie zachowa etat

Ochrona sygnalistów w 2021 r. zostanie wprowadzona poprzez implementację unijnej dyrektywy do 17 grudnia. Pracownik, który zgłosi nieprawidłowości w firmie, zachowa etat. Nawet jeśli pracodawca wcześniej planował go zwolnić. Jak poinformowała „Rzeczpospolita” w środowym wydaniu pracownicy, którzy zgłoszą nieprawidłowości w firmie nie poniosą konsekwencji. Zatrudniony, który poinformuje np. o złamaniu prawa w firmie będzie mógł skorzystać z ochrony przysługującej sygnalistom.

Biznesinfo
07.07.2021 02:00 Państwowa Inspekcja Pracy w trakcie kampanii bez skrupułów. Kontrola przyjdzie nawet w weekend

Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła ogólnokrajowe kontrole na budowach. Urzędnicy weryfikują m.in. znajomość języka i przestrzeganie limitów czasu pracy. Ostatnia taka fala kontroli ujawniła niedopatrzenia w ponad 80 proc. przypadków.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie budowy kontroluje Państwowa Inspekcja PracyNa co zwraca uwagęJakie były wyniki ostatniej kontroli

Osman Orsal/Xinhua News/East News
06.07.2021 02:00 Rosjanie niemal wymuszają szczepienia. Kontrowersyjne metody w przedsiębiorstwach

Szczepienia w Rosji zdecydowanie przyspieszyły. Na tle całego kraju zdecydowanie wyróżniają się zakłady przemysłowe, w których odsetek zaszczepionych przekracza nawet 60 proc. Pracodawcy stosują nie tylko zachęty, lecz także groźby.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego szczepienia w Rosji są w niektórych branżach obowiązkoweJakie zachęty stosują pracodawcy Jakich gróźb się dopuszczają

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.06.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Liczba przypadków niepokojąco rośnie

Od przyszłego roku zwolnienie lekarskie będzie można otrzymać również z powodu wypalenia zawodowego. Z roku na rok wzrasta bowiem liczba osób zmagająca się z zaburzeniami. Mimo tego eksperci już teraz ostrzegają, że L4 w tej formie może być nadużywane. Z tego artykułu dowiesz się:Do jakich celów, zdaniem ekspertów, może być wykorzystywane zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego Ile zaświadczeń o zaburzeniach psychicznych wystawiono w 2020 r.Czym jest wypalenie zawodowe

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
20.06.2021 02:00 PPK miały być sukcesem, jest wielka klapa. Zamiast 11 mln uczestników ledwo 2,3 mln

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród Polaków. Z najnowszych danych PFR wynika, że na nowy system odkładania na poczet przyszłej emerytury zdecydowało się niewiele ponad 28 proc. uczestników, choć i te wyliczenia są naciągane. Polski Fundusz Rozwoju wierzy, że PPK jeszcze odżyją. Tego optymizmu na próżno szukać wśród ekspertów.Z tego artykułu dowiesz się:Ilu uczestników liczy PPKJakie nieścisłości pojawiły się w wyliczeniachDlaczego Polacy nie są zainteresowani nowym systemem

biznesinfo-1
19.06.2021 02:00 Państwowa Inspekcja Pracy zaczyna bezwzględną kampanię. Kontrolerzy przyjdą nawet w weekend

Państwowa Inspekcja Pracy rusza z masowymi kontrolami. Weryfikacja będzie obejmowała wszystkie budowy, na których znajdują się żurawie wieżowe i szybkomontujące. Ubiegłoroczne kontrole ujawniły niedopatrzenia w ponad 80 proc. przypadków, czyli tylko 1 na 5 skontrolowanych budów spełniała wszystkie normy.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna kontroleKto bierze w nich udziałJakie były wyniki ostatniej weryfikacji

camera-1130731 1920
10.06.2021 02:00 Dwutygodniowy urlop wypoczynkowy a zatrudnienie w trakcie roku

Dla wielu pracodawców kwestie związane z urlopami wypoczynkowymi stanowią niemałą zagwozdkę. Kiedy i jaki urlop przysługuje pracownikowi, kiedy można wysłać pracownika na przymusowy odpoczynek i jak tak naprawdę wygląda kwestia związana z dwutygodniowym urlopem dla pracownika?

traffic-jam-4522805 1920
10.06.2021 02:00 Dojazd do pracy własnym samochodem a zeznanie roczne

Każda osoba pracująca zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć PIT. Duża część podatników zleca to biurom rachunkowym, aby oszczędzić sobie zachodu. Ci, którzy robią to samodzielnie – często wyszukują możliwości na obniżenie kosztów uzyskania przychodu. Z jakich ulg mogą skorzystać?

people-2593251 1920
09.06.2021 02:00 Ryczałt za nocleg – czy można go ująć w kosztach?

Każdy prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorca szuka możliwości zwiększenia kosztów uzyskania przychodu w celu obniżenia podstawy opodatkowania. A co, jeśli nasi pracownicy odbywają regularne podróże służbowe? Czy koszt noclegu można ‘wrzucić’ w koszty firmy?

tie-690084 640
09.06.2021 02:00 Rynek pracownika – co on oznacza dla pracodawcy?

Statystyki publikowane przez urzędy pracy były w ostatnim czasie korzystne dla pracowników. Gospodarka znajdowała się w stanie wzrostu, a przedsiębiorcy deklarowali zwiększanie lub przynajmniej utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie. Po roku ograniczeń związanych z epidemią COVID-19, dane te stały się nieaktualne. Rynek pracownika zmienił się w rynek pracodawcy. Firmy w związku z kryzysem gospodarczym zmuszone były do redukcji zatrudnienia albo obniżenia wynagrodzeń. Pandemia, a ściślej mówiąc restrykcje wprowadzone, aby z nią walczyć, uderzyły w gospodarkę. Choć bezrobocie obecnie nie rośnie skokowo, drastycznie zmalała liczba ofert pracy. Najgorzej jest w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć w Polsce również jest źle. Dlatego rynek pracownika przynajmniej na razie sią skończył. W artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie rynku pracownika oraz co rynek pracownika oznacza dla pracodawcy? Rynek pracownika tu specjalista dyktuje warunki Rynek pracownika, najogólniej rzecz biorąc, to sytuacja, gdy pracownik może wybierać w ofertach pracy i to on stawia warunki, bo wie, że pracodawca nie znajdzie łatwo zastępstwa na jego miejsce. Specjaliści są cenieni w każdej branży. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawsze gwarantowały znalezienie dobrej pracy i wpływ na warunki umowy zawieranej z pracodawcą. Właściciele firm akceptowali fakt, że eksperci cenią swoją pracę, jednak obecnie obserwujemy, że również pracownicy niższego szczebla starają się negocjować jak najkorzystniejsze warunki zatrudnienia. Przyjrzyjmy się np. restauracjom, sklepom czy firmom kurierskim – występują tu spore rotacje w kadrach. Tego typu praca nie wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności, więc młodzi ludzie, często studenci, chcą dzięki tego typu zajęciom podreperować swój budżet. Obecnie coraz trudniej jest znaleźć pracownika do obsługi klienta. Okazuje się, że osoby studiujące mają możliwość otrzymania pracy w korporacji. Wielu pracowników bez wykształcenia w poszukiwaniu pracy wyjechało za granicę. W związku z powyższym chętnych na tego typu stanowiska drastycznie ubywa. Rynek pracownika – branża informatyczna Rynek pracownika występuje (i to bez względu na obecną sytuację) niezmiennie w branży informatycznej. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem doświadczonych programistów, testerów i analityków. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami cenią się bardzo wysoko. Przy wyborze pracodawcy kierują się nie tylko stabilnością zatrudnienia i wysokością wynagrodzenia. Biorą pod uwagę również inne czynniki np. odległość miejsca pracy od miejsca zamieszkania, darmowe posiłki, dodatki do pensji (karta Multisport, bezpłatna opieka zdrowotna, kursy, szkolenia, służbowy samochód), atmosferę w pracy oraz możliwość pracy zdalnej. Co może zrobić pracodawca? Rynek pracownika jest niekorzystny dla pracodawcy. Przedsiębiorcy muszą walczyć o kompetentnych pracowników. Są również zmuszeni do oferowania wyższego wynagrodzenia lub zatrudniania osób o niższych kwalifikacjach. Żaden przedsiębiorca nie chce dopuścić do tego, aby jakość świadczonych usług czy produkowanych wyrobów ucierpiała w związku z trudną dla pracodawcy sytuacją na rynku pracy. W związku z tym pracodawca musi zastanowić się nad tym, co może zaoferować pracownikom, aby zdecydowali się na prace właśnie u niego. Np. skrócenie czasu pracy w piątki lub skrócenie dnia pracy do 6-7 godzin może przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertami pracy. Umożliwienie pracy zdalnej również jest interesującym czynnikiem. Wiele prac można wykonywać poza biurem, mając dostęp do internetu. Dzięki temu pracownik zyskuje swobodę, organizując sobie plan dnia, jest to też dla niego oszczędność czasu i kosztów dojazdu. Ważne jest też zadbanie o przyjazną atmosferę pracy. Wielu pracowników postanawia zrezygnować nawet z dobrze płatnej pracy i wybiera gorzej płatną pracę, jeśli atmosfera w nowej firmie jest o wiele lepsza niż w dotychczasowej.

washing-machines-3947223 1920
08.06.2021 02:00 Ekwiwalent za pranie odzieży – kiedy przysługuje pracownikowi?

Przepisy BHP nakładają na pracodawcę szereg obowiązków względem pracownika. Część z nich dotyczy rzeczy tak – wydawałoby się – prozaicznych jak właściwy ubiór w pracy. Czy pracownik może zażądać ekwiwalentu za pranie odzieży służbowej? Jeśli tak, to w jakich przypadkach?

man-314424 1280
03.06.2021 02:00 Zmiana stanowiska pracy

Podpisując umowę o pracę, poza kwestiami związanymi z wymiarem etatu i wynagrodzeniem, istotnym elementem jest również stanowisko, jakie zajmie pracownik. Czy pracodawca może je zmienić bez zgody pracownika? Jak wyglądają kwestie formalne związane ze zmianą stanowiska pracy?

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
03.06.2021 02:00 Remontujemy jak szaleni. Polacy wzięli się za ulepszanie domów

Na remont w dobie pandemii decyduje się coraz więcej Polaków. Wśród najczęściej odnawianych pomieszczeń znajdują się przede wszystkim pokoje dzienne i sypialnie. Korzystają na tym ekipy remontowe - u najlepszych specjalistów terminy są zajęte aż do zimy.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy branża remontowa przeżywała kryzysNa jaki remont najczęściej decydują się PolacyKtóre pomieszczenia remontują obywatele