Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wciąż szukają rąk do pracy. ”Ich interesuje stałe zatrudnienie”
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.07.2024 11:55

Wciąż szukają rąk do pracy. ”Ich interesuje stałe zatrudnienie”

praca, wakacje
Fot. Pixabay/katermikesch, allser

Sezon wakacyjny w pełni, ale w wielu miejscach wciąż brakuje pracowników. Gdzie nadal można sobie dorobić na lato? Rynek prac sezonowych walczy z poważnym problemem.

Praca od zaraz! Chętnych brak

Szukasz pracy wakacyjnej? Mogłoby się wydawać, że w połowie lipca wszystkie stanowiska zostały już obsadzone. Tymczasem nic bardziej mylnego. Wielu pracodawców wciąż szuka chętnych, tych jednak jest jak na lekarstwo. W efekcie pracami tradycyjnie przeznaczonymi np. dla chcących sobie dorobić studentów zajmują się sami właściciele, o czym informuje Fakt.pl, cytując anonimową ekspertkę ds. rynku pracy — brak osób do pomocy w kuchni, sprzątania pensjonatów czy do pracy w smażalniach. Gdzie zapotrzebowanie na pracowników jest największe?
 

Dostaniesz w sklepie taki paragon? Natychmiast to zgłoś

1800 kandydatów na jedno miejsce pracy. Potem — cisza

Wielu Polaków wciąż widzi w okresie wakacyjnym szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jak podaje Rzeczpospolita, na jedną ofertę pracy przy sprzedaży pamiątek we Władysławowie odpowiedziało aż 1800 osób! Wbrew pozorom jednak rynek pracy sezonowej zamiera, nie licząc konkretnych branż, np. pracy przy festiwalach muzycznych, podczas gdy gastronomia i hotelarstwo świecą pustkami. Najwięcej pracowników brakuje w województwie śląskim, dolnośląskim, mazowieckim, małopolskim i — co zaskakujące — pomorskim. W efekcie, chociaż ten rok zapowiadał się jako pierwszy naprawdę dobry sezon po pandemii, wielu przedsiębiorców może ucierpieć. Przyczyna jest jedna.
 

Dlaczego Polacy nie szukają prac wakacyjnych?

Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel agencji zatrudnienia Personnel Service, w rozmowie z Rzeczpospolitą zaznaczył, iż braki kadrowe wcale nie wynikają z atrakcyjniejszych ofert za granicą. Po ostatniej podwyżce płacy minimalnej różnice są bowiem niewielkie. Co więc odciąga uwagę Polaków od pracy sezonowej?

Odpowiedź jest bardzo prosta: stabilne zatrudnienie. W tym roku pracownicy wyraźnie preferują umowę na dłuższy okres, przez co latem nie potrzebują innego zajęcia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kandydatów z Ukrainy.

Ich interesuje stałe zatrudnienie, a zatrudnienie obcokrajowców z krajów, które potrzebują wizy do Polski, wydłuża proces o kilka miesięcy — tłumaczył rozmówca RP, Tomasz Bodgevic, dyrektor generalny agencji zatrudnienia, Gremi Personal.