Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 64 500 zł odprawy za zwolnienie z pracy. Nowa stawka już obowiązuje
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.07.2024 11:51

Nawet 64 500 zł odprawy za zwolnienie z pracy. Nowa stawka już obowiązuje

zwolnienie z pracy
Fot. Freepik/freepik

1 lipca bieżącego roku płaca minimalna poszła w górę. Dzięki temu wzrosły również kwoty innych dodatków i świadczeń, takich jak chociażby dodatek za pracę w nocy. Od początku lipca wyższe są też odprawy za zwolnienie z pracy. Przedstawiamy szczegóły.

Druga podwyżka płacy minimalnej

W bieżącym roku Polacy mogli liczyć na dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza z nich miała miejsce na samym początku roku, a kolejna - w lipcu. Wraz z początkiem miesiąca minimalne wynagrodzenie wzrosło z 4242 zł do 4300 zł. Jeśli chodzi o stawkę godzinową, to jeszcze do niedawna była na poziomie 27,70 zł, a teraz wynosi 28,10 zł. Kolejna podwyżka jest zaplanowana na 1 stycznia 2025 r.

Zobacz także: Te osoby muszą zapłacić podatek od kota. Wiemy, ile wynosi opłata

Zacznie się już w poniedziałek. Klienci tłumnie ruszą do Biedronki

Jeszcze wyższa odprawa za zwolnienie pracownika

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, w górę poszły także rozmaite dodatki i świadczenia dla Polaków. Od 1 lipca osoby zwolnione z pracy mogą liczyć na wyższe odprawy. Kwestie związane z wysokością odpraw w przypadku zwolnień grupowych są zawarte w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Nowa maksymalna kwota już obowiązuje

Regulacje określają, ile może wynosić maksymalna kwota takiej odprawy. Okazuje się, że jest to 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. To oznacza, że aktualnie pracownicy mogą otrzymać nawet 64 500 zł odprawy za zwolnienie z pracy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to maksymalna wysokość. To, jaką kwotę otrzyma pracownik w przypadku zwolnienia grupowego, zależy od tego, jak długo ktoś był zatrudniony u danego pracodawcy.