Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dofinansowanie wakacji pracownika. Oto jakie warunki trzeba spełnić
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.11.2023 12:23

Dofinansowanie wakacji pracownika. Oto jakie warunki trzeba spełnić

pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Każdemu zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje pełnopłatny urlop wypoczynkowy w wymiarze zależnym od dotychczasowego stażu pracy. Może to być 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. W niektórych zakładach pracy funkcjonują też tzw. wczasy pod gruszą. Pracownicy mogą otrzymać wówczas dodatkowe dofinansowanie wypoczynku z funduszu socjalnego. Na jakich zasadach to działa?

Dofinansowanie wakacji dla pracownika. Czy firma musi je zapewnić?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest rodzajem skarbonki, z której opłaca się dodatki i dofinansowania pracownicze. Obowiązek założenia ZFŚS mają firmy zatrudniające ponad 50 osób w charakterze pełnoetatowym, a także wszystkie jednostki samorządowe i zakłady budżetowe – w ich przypadku liczba pracowników nie ma znaczenia. Jeśli w danym przedsiębiorstwie funkcjonuje mniej zatrudnionych, to o utworzenie funduszu może wnioskować zakładowa organizacja związkowa.

W regulaminie ZFŚS danej firmy powinny znaleźć się informacje dotyczące tego, kto jest uprawniony do otrzymania dofinansowania, ile ono wynosi, jak często można je dostać oraz ile dni nieprzerwanego urlopu trzeba wykorzystać, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. Z tej formy wsparcia mogą korzystać pracownicy wraz ze swoimi rodzinami, emeryci i renciści (zatrudnieni niegdyś w danej firmie) z najbliższymi oraz inne osoby wskazane przez pracodawcę.

Zrzut ekranu 2023-11-26 o 11.29.37.pngŹródło: Serwis Służby Cywilnej.

Nawet 1000 zł miesięcznie. Od 1 stycznia wzrośnie ważne świadczenie ZUS przypomina, nowy obowiązek dotyczy wielu. Na formalności masz tylko 14 dni

Wczasy pod gruszą. Ile pieniędzy można otrzymać i kiedy złożyć wniosek?

Kwoty wypłacane poszczególnym pracownikom mogą się od siebie różnić. Powinny o tym decydować kryteria takie jak sytuacja życiowa, rodzinna i materialna. Interia Biznes przypomina, że podstawą ZFŚS jest coroczny odpis, który od lipca br. bazuje na przeciętnym wynagrodzeniu z 2021 roku. W rezultacie odpis na jednego pracownika wynosi 1914,34 zł. Jeśli ktoś wykonuje pracę w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze, może otrzymać dofinansowanie wyższe o 200-300 zł. Świadczenie z ZFŚS jest zwolnione z podatku dochodowego, pod warunkiem, że nie przekracza ustalonego limitu, który na tę chwilę wynosi 1000 zł.

Korzyści dla pracownika i pracodawcy

Dofinansowanie wakacji dla pracownika niesie za sobą korzyści dla obu stron. Osoba zatrudniona płaci mniej za urlop i może dłużej wypoczywać, dzięki czemu spada ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego czy pracoholizmu. Natomiast właściciel firmy zyskuje bardziej zmotywowanych pracowników i kształtuje swój pozytywny wizerunek.