Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 500 plus na psa i kota. Na złożenie wniosku zostało kilka dni
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 26.11.2023 11:01

500 plus na psa i kota. Na złożenie wniosku zostało kilka dni

pies-spacer-chodnik
Jędrzej Koralewski: https://www.pexels.com

Inflacja nie ominęła również usług weterynaryjnych, o czym na własnej skórze przekonują się właściciele czworonożnych pupili. Nie muszą oni jednak zostać kompletnie sami z tymi wydatkami. Do końca listopada jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie zwane potocznie jako “500 plus dla psa i kota” – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Jakie są kryteria tego programu i gdzie należy składać wnioski?

500 plus dla psa i kota. Co to za program i kto może z niego skorzystać?

Choć potoczna nazwa przywodzi na myśl rządowy program prorodzinny, to oczywiście nie ma on z nim nic wspólnego. Jest to opcja proponowana tylko lokalnie, przez wybrane samorządy, dlatego, zanim zaczniemy ubiegać się o pieniądze, musimy skontaktować się z urzędem miasta lub gminy i zapytać, czy u nas funkcjonuje takie dofinansowanie. Celem programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt i finansowanie niektórych zabiegów weterynaryjnych.

Zwierzęta pozbawione możliwości rozmnażania są spokojniejsze, zmniejsza się u nich poziom niekontrolowanej agresji powodowanej hormonami, zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego. Natomiast chipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia – argumentują organizatorzy akcji 500 plus dla psa i kota (cytat: DGP).

Pracownica Biedronki pokazała, co dzieje się przed otwarciem sklepu. Nagranie obiegło sieć Nawet 1000 zł miesięcznie. Od 1 stycznia wzrośnie ważne świadczenie

Dofinansowanie dla właścicieli psów i kotów. Czy zawsze jest ta sama kwota?

“Fakt” zwraca uwagę, że w ramach programu można otrzymać całą kwotę potrzebną na pokrycie kosztów sterylizacji, kastracji oraz czipowania czworonogów. Stawki u weterynarzy są różne, wahają się od 100 zł do 500 zł i to właśnie stąd miała się wziąć potoczna nazwa programu, czyli 500 plus dla psa i kota. Określenie to nie może być brane dosłownie – w rzeczywistości niekoniecznie dostaniemy aż 500 zł na wykonanie pojedynczego zabiegu. Przykładowo, stawki w Radzyminie (miasto w województwie mazowieckim) wyglądają następująco: 80 zł za kastrację kota, 170 zł za sterylizację kotki, 210 zł za kastrację psa i 280 zł za sterylizację suki.

W większości przypadków pieniądze z tego tytułu nie zostaną wypłacone właścicielom do ręki. Muszą oni zgłosić się po prostu do konkretnych poradni weterynaryjnych, w których rachunek ureguluje miasto/gmina. Oczywiście zdarzają się samorządy, które określoną sumę wpłacają na konto wnioskodawcy. Tak jest w przypadku gminy Niemce.

500 plus dla psa i kota. Na złożenie wniosku zostało niewiele czasu. Niektórzy już w ogóle nie złożą

Samorządy indywidualnie ustalają terminy, do których można składać wniosek o dofinansowanie zabiegów weterynaryjnych dla psów i kotów. W wielu przypadkach czas na złożenie wniosku upływa już z końcem listopada, a są też takie miasta, w których budżet przeznaczony na ten cel już się wyczerpał. Miało to miejsce, chociażby w stolicy naszego kraju. Z kolei w gminie Niemce nie podano ostatecznego terminu składania wniosków, więc tam formalności możemy dopełnić do grudnia br.