BiznesINFO.pl > Pracodawcy

Pracodawcy

pieniadze-kalendarz-koszty-gotowka-biznes
20.09.2023 14:07 Od 1 stycznia wejdą w życie ważne zmiany. Wielu Polaków czeka znaczny wzrost kosztów

Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku. W rezultacie wielu Polaków dostanie więcej pieniędzy – z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2022 roku liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie wynosiła ok. 3,6 mln osób. Nie możemy jednak zapomnieć, że dla innej grupy Polaków wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów idących łącznie w dziesiątki miliardów złotych.

zus
26.05.2023 10:41 Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł

ZUS zorganizował dla płatników składek konkurs na projekty poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy. W tegorocznej edycji wpłynęło rekordowe 5155 wniosków. Dotyczyły one przede wszystkim przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, opieki społecznej i pomocy zdrowotnej. Na realizację wybranych pomysłów ZUS przeznaczy łącznie 100 mln zł.

zus-list
15.05.2023 13:17 ZUS rozda 100 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 18 maja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do czwartku 18 maja płatnicy składek mogą składać wnioski w konkursie na dofinansowanie projektów, które poprawiają bezpieczeństwo i higienę w pracy. Tegoroczna pula środków wynosi 100 mln zł.

pieniądze-portfel
27.04.2023 21:37 Wczasy pod gruszą. Sprawdzamy, kto może otrzymać specjalną dopłatę do urlopu

Pracownicy firm, w których funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), mogą otrzymać dopłatę do urlopu. Chodzi w tym przypadku nie tylko o wakacyjny wyjazd, ale również odpoczynek w domowym zaciszu, kolonie dla dziecka lub wyjazd do sanatorium. Wysokość dofinansowania zależy od kryteriów ustalonych przez firmę – wskazuje Interia.

Pawel Wodzynski/East News
22.03.2022 09:32 Będą zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

Pracujemy nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w niektórych sytuacjach pracodawca nie będzie mógł odmówić przejścia na pracę zdalną. Będzie musiał też pokryć jej koszty.– Ostatnie 2 lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Biedronka zapowiedziała spore podwyżki. Wcześniej niż wszyscy się spodziewali

Sieć Biedronka przyspieszyła proces przeglądu wynagrodzeń i podwyższyła pensje pracownikom centrali, biur regionów oraz centrum usług wspólnych. Poinformował dyskont w komunikacie.Wcześniej proces przeglądu wynagrodzeń odbywał się co roku w kwietniu, ale w tym roku został przyspieszony i podwyżki zostały wypłacone kolejnej dużej grupie pracowników wraz ze styczniowymi wynagrodzeniami. Jak podała sieć w komunikacie, "dobre wyniki firmy osiągnięte w wymagających czasach były głównym powodem przyspieszenia procesu podwyżkowego", który odbywa się zwykle w kwietniu. "Podwyżką objętych zostało prawie 3000 pracowników, a Biedronka przeznaczy na ten cel ponad 20 milionów złotych w skali roku". – Doceniając wspólny wysiłek i ogromne zaangażowanie wszystkich pracowników w tym trudnym, naznaczonym wysoką inflacją, a wciąż pandemicznym 2021 roku, postanowiliśmy przyspieszyć coroczny przegląd wynagrodzeń, by nasi pracownicy otrzymali wyższe pensje kilka miesięcy wcześniej niż zwykle. Chcemy w ten sposób docenić ich determinację oraz przyczynić się do ich poczucia stabilności w trwającym dalej wymagającym okresie – Jarosław Sobczyk, dyrektor personalny i członek zarządu sieci Biedronka .

flickr-Janusz Jakubowski
22.03.2022 09:31 Open Finance zwolni wszystkich swoich pracowników. Spółka w grudniu ogłosiła upadłość

Open Finance szykuje zwolnienia grupowe. Do końca bieżącego roku pracę stracą wszyscy pracownicy, czyli 1.119 osób. Tuż przed końcem roku spółka Open Finance złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.Open Finance to największy w Polsce pośrednik finansowy. Jego głównym akcjonariuszem jest należący do Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank. O przyczynach zamierzonych zwolnień grupowych spółka powiadomi przedstawicieli pracowników i zaprosi ich do konsultacji. Pod koniec grudnia 2021 r. Open Finance złożył do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości. Jak poinformował Open Finance powodem złożenia wniosku o upadłość "jest istotne pogorszenie się sytuacji finansowej spółki, zbyt niskie przychody, które nie pokrywają kosztów ponoszonych przez spółkę oraz brak perspektyw związanych z uzyskaniem finansowania pozwalającego na funkcjonowanie spółki w perspektywie najbliższych miesięcy".

Biznes Info
22.03.2022 09:25 ZUS przygotowuje wielką zmianę. Na tapecie kontrole i wypłaty zasiłków

ZUS przejdzie prawdziwą rewolucję. Po zmianach to instytucja ma naliczać składki i przejąć od spółek wypłatę zasiłków chorobowych. Dzięki temu zniknie konieczność kontrolowania firm, a wszystkie procesy będą przebiegać znacznie szybciej. Przedstawiciele pracodawców są przekonani, że to krok w dobrą stronę, ale mają obawy co praktycznego wymiaru modyfikacji.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany planuje wdrożyć ZUSKiedy mają wejść w życieCo na ten temat mówią przedstawiciele pracodawców

Pexels/Kindel Media
22.03.2022 09:24 Praca więźniów czy utrzymywanie z budżetu? Część pracuje, ale wciąż kosztują 3 mld zł rocznie

Praca więźniów to temat, który budzi kontrowersje. Z jednej strony koszt utrzymania jednego osadzonego przewyższa najniższą pensję w Polsce. Z drugiej strony aktywność zawodowa pozwala mu częściowo opłacić pobyt za kratkami i zdobyć kwalifikacje potrzebne w życiu na wolności. Czy powinni pracować?Z tego artykułu dowiesz się:Ile kosztuje utrzymanie jednego więźniaIlu osadzonych pracujeJakie są argumenty za i przeciw

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
22.03.2022 09:18 Nowy projekt mający na celu propagowanie życia rodzinnego. Będziesz pracował 2 godziny krócej

Rodzina na kilka godzin znajdzie się w centrum zainteresowania wielu pracodawców. Już 15 maja odbędzie się kolejna edycja akcji, w ramach której firmy z całego świata poświęcą 2 godziny pracy, aby zatrudnieni mogli spędzić czas z najbliższymi. Tegoroczna inicjatywa ma dodatkowo podkreślać, jak ważne jest dbanie o relacje międzyludzkie w dobie pandemii. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie hasło przyświeca tegorocznej akcjiIle firm zaangażowało się w inicjatywęJak na pandemii ucierpiała rodzina według oficjalnych badań

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Rynek pracownika: czego tak naprawdę oczekują pracownicy od pracodawcy?

Średnio w kategorii “Praca” portalu OLX pojawia się miesięcznie 100 tys. ogłoszeń z czego 61 proc. to nowo dodane oferty, czytamy w raporcie „OLX Know How 2019”. Najwięcej ogłoszeń w październiku 2018 r., dzięki którym pracodawca ma nadzieję znaleźć nowego pracownika dotyczyło: produkcji (10 tys.), pracy jako kasjer/ekspedient (9,8 tys.) oraz jako kierowca/kurier (9,7 tys.). Istotna informacja dla pracodawców - najwięcej CV od kandydatów do pracy otrzymują ci, którzy opublikowali ogłoszenia z widełkami zarobków (nawet o 48 proc. więcej!).

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Jakim zwierzęciem jesteś? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy

Jakim zwierzęciem jesteś? Rozmowa kwalifikacyjna nierzadko jest sytuacją, gdy słyszymy pytania nietypowe, których nie spodziewalibyśmy się usłyszeć w tak poważnej sytuacji. Pytanie o to, jakim zwierzęciem jesteśmy czy o to co było pierwsze - jajko czy kura, wydają się z pozoru bezsensowne, a nawet śmieszne.W zadawaniu takiego pytania nie chodzi tak bardzo o odpowiedź, a o sposób dochodzenia do niej przez kandydata, a także jego późniejsze uzasadnienie, które ma wytłumaczyć, dlaczego zdecydował się na taką odpowiedź, a nie inną. Warto także zaznaczyć, że pytanie o to, jakim zwierzęciem jesteśmy z pewnością nie jest jedynym pytaniem, jakie może nas zaskoczyć ze strony rekruterów. Z pewnością jednak jest pytaniem, które przewija się jako jedno z najpopularniejszych z puli dziwnych pytań.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Wyjaśniamy

Co po rozmowie kwalifikacyjnej? Takie pytanie niewątpliwie plącze się po głowie niejednego kandydata, który został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Wielu niestety sądzi, że sam fakt otrzymania zaproszenia na rozmowę jest równoznaczny z otrzymaniem zatrudnienia. Nic bardziej mylnego.Należy pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy starają się ocenić naszą kandydaturę na dane stanowisko, a także choć trochę nas poznać, by móc zbadać nie tylko nasze kompetencje, ale także zachowanie w obliczu pracy z innymi ludźmi. Co więcej, ważne jest, by odpowiednio zachować się nie tylko w trakcie rozmowy, ale także i po niej.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Co to rozmowa kwalifikacyjna? Wyjaśniamy

Co to rozmowa kwalifikacyjna? Pytanie wydaje się błahe, ale wymaga dłuższej odpowiedzi. Rozmowa kwalifikacyjna to bowiem część kompleksowego procesu, który składa się przede wszystkim z samej rozmowy, ale także istotne są wydarzenia ją poprzedzające, a szczególnie jej następstwa, które mogą mieć wpływ na nasze życie nawet w perspektywie do końca życia.Rozmowa kwalifikacyjna jest wymiennie nazywana także "rozmową rekrutacyjną", a także "wywiadem". Niektórzy stosują nawet z angielska nazwę "interview". To podstawowy element procesu selekcji kandydatów na miejsce pracy, choć trzeba powiedzieć, że nie jest to jedyny sposób na wybór przyszłych pracowników.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy

Co motywuje do pracy? Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko rozmowa o naszym CV, kompetencjach, osobowości czy wrażeniach z poprzednich miejsc pracy. Podczas niej mamy także zaprezentować swoją motywację do pracy. Chodzi oczywiście o to, by mówić o tym, co napędza nas w pracy zawodowej. Problem w tym, że nie jest to takie łatwe.Na samym początku musimy wiedzieć, jakie są czynniki motywacji. Tych jest całkiem sporo i w zależności od naszego doświadczenia życiowego, sytuacji prywantej, w której się znajdujemy, zasobności portfela i innych okoliczności, te mogą być najróżniejsze. Od rozwoju osobistego, przez wyzwania i doświadczenia, dostęp do szkoleń, bezpieczeństwo po nawet pretekst do tego, by wyrwać się z domu - powodów do pracy jest wiele, a podzielić je można w zasadzie na cztery kategorie:Pieniądze,Rozwój,Stosunki międzyludzkie,Stabilność zatrudnienia.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać? Podpowiadamy

Rozmowa kwalifikacyjna: co zabrać ze sobą, by dobrze wypaść? Warto bowiem pamiętać, że przez cały proces rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy oceniani. O tym, jakie pozostawimy wrażenie, decyduje także nasze przygotowanie nie tylko pod względem merytorycznym, ale także czysto fizycznym. Mowa tutaj o odpowiednim stroju na rekrutację, ale takż wszystkich gadżetach, jakie ze sobą przyniesiemy.No właśnie - o czym pamiętać szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Co zabrać, by wyjść na osobę zorganizowaną i przygotowaną pod każdym względem? Jest kilka rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą na spotkanie z rekruterami przede wszystkim. Niewątpliwie nasze szanse na rekrutaje wzrosną, kiedy zrobimy dobre wrażenie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Jakie wady? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy co odpowiedzieć

Jakie wady? Rozmowa kwalifikacyjna prowadzi nie tylko do wyeksponowania naszych dobrych stron, pozytywnych aspektów, ale nierzadko bywa, że rekruterzy chcą też wiedzieć, jakie posiadamy wady. Nie tylko jednak poinformowanie o tych wadach jest istotne. W kwestii mówienia o swoich słabościach ważne jest nie to, o czym mówimy, ale jak o tym mówimy i jak argumentujemy swoje racje.Ważne jest, by na pytanie o wady odpowiedzieć we właściwy sposób. Podczas gdy pytanie o mocne strony nawet z niezadowalajacą odpowiedzią z naszej strony nie jest w stanie nam, jako kandydatom, wyrządzić większej szkody, o tyle zła odpowiedź na pytanie o wady może być powodem, przez który oferta pracy przejdzie nam obok nosa. Pracodawca pytając o wady chce nie tylko wiedzieć, jak mogą one szkodzić w stosunku pracy, ale jak dana osoba będzie się czuła na miejscu zatrudnienia, ale także zobaczyć, jak kandydat działa w sytuacjach stresowych, a takimi z pewnością są momenty, kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie o nasze wady.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Ile chcesz zarabiać? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy co odpowiedzieć

Ile chcesz zarabiać: rozmowa kwalifikacyjna, każda rekrutacja, wywiad zawsze poruszają ten ciężki, jakby nie patrzeć, temat. Jak bowiem mówić o pieniądzach i nie być żle zrozumianym? Wystarczy bowiem niewłaściwie odpowiedzieć na to pytanie i już okazuje się, że możemy zostać wzięci za ludzi roszczeniowych. W poniższym tekście przedstawimy, jak więc mówić o pieniądzach tak, by nasza racja została uznana?Przede wszystkim nie warto owijać w bawełnę i mówić otwarcie o swoich oczekiwaniach. Nie powinno się jednak zbytnio zawyżać kwoty, która nas interesuje. Zanim jednak przejdziemy do dyskusji na temat płac, powinniśmy skupić się na researchu rynku. Musimy dobrze zorientować się na temat tego, jakie płace są oferowane zwykle w naszej branży na stanowisku, które cieszy się naszym zainteresowaniem. Przygotowanie pod tym względem jest aboslutną podstawą. W wypadku jego braku, możemy mocno rozminąć się ze stanem faktycznym, co będzie w efekcie skutkowało szkodą dla nas w każdym wypadku.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rozmowa kwalifikacyjna: dlaczego powinniśmy cię zatrudnić? Podpowiadamy

Rozmowa Kwalifikacyjna: dlaczego powinniśmy cię zatrudnić - z pewnością ta kwestia może wywołać niemałe trudności po stronie kandydata. Jak bowiem dobrze odpowiedzieć na tak bezpośrednie, ale z drugiej strony tak bardzo ogólne pytanie. Cóż, w tym wypadku powinniśmy popisać się pewną dozą charyzmy i bezpośredniości, a także zdecydować na pewną przebojowość.Pytanie "dlaczego powinniśmy cię zatrudnić" to jedyna taka okazja podczas całego wywiadu, kiedy mamy takie szanse na popisanie się. Powinniśmy umieć sie sprzedać, jako dobrą markę. Przede wszystkim w ramach tego pytania musimy skupić się na swoich mocnych stronach. Absolutną podstawą jest jednak znalezienie w sobie elementu wyjątkowego, odróżniającego nas od reszty kandydatów, a który będzie przydatny na stanowisku pracy, o które się staramy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze? Podpowiadamy

Czy rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze? Pytanie to bez wątpienia rozbrzmiewało w głowach wielu osób, które właśnie wyszły z rozmowy rekrutcyjnej. Zagadkowy werdykt wywiadu wielu spędza sen z powiek. Nie pomaga często także fakt, że na rezultaty często musimy naprawdę długo poczekać. Czy można sobie w jakiś sposób "ulżyć" w oczekiwaniach i mieć pewność, że nasza rozmowa kwalifikacyjna poszła naprawdę dobrze?W tym celu należy zwrócić uwagę na pewne elementy rozmowy, których obserwacja może nam dostarczyć wielu danych. Warto bowiem pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikaycjnej oceniane są nie tylko nasze kompetencje, ale także cechy osobowości i sposób zachowania. Warto mieć to w pamięci, chcąc dobrze wypaść na rozmowie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rozmowa kwalifikacyjna: kiedy odpowiedź? Wyjaśniamy

Rozmowa kwalifikacyjna: kiedy odpowiedź, kiedy można kontaktować się z rekruterami? Sprawa jest w zasadzie niejednoznaczna, gdyż nie ma jednego ustalonego prawnie terminu, do którego rekruterzy muszą dać odpowiedź kandydatowi. Co więcej, nie zawsze taki termin da się ustalić, nawet jeśli by się chciało. Ustalenie go z rekruterem byłoby więc dobrym pomysłem, oczywiście pod warunkiem, że taka opcja wchodzi w grę.Wówczas, jeśli umówiliśmy się, że odpowiedź z wynikami rekrutacji trafi do nas za 2 dni, to po 4 dniach już mamy pełne prawo do skontaktowania się z rekruterem, jeśli ten wciąż nie podjął się kontaktu z nami. Natomiast jeśli nie ustalaliśmy terminu, w którym otrzymamy odpowiedź, musimy odczekać nieco więcej. W literaturze przedmiotu znaleźć można porady, że najwcześniej w tydzień roboczy po rozmowie kwalifikacyjnej powinniśmy podjąć próbę kontaktu.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi? Podpowiadamy

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie zadać pytania kandydatowi - to kwestia, która bezsprzecznie krąży po głowie każdego rekrutera przed wywiadem. Jak bowiem dobrze naprowadzić rozmowę tak, by wyłuskać z kandydata tyle informacji, ile tylko się da? Nie jest to proste w toku rozmowy, dlatego warto pamiętać o pewnych pytaniach-wytrychach, które mogą nam w tym pomóc. Należy bowiem pamiętać, że dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna ma niebagatelny wpływ na działanie firmy. Wybranie właściwej osoby do pracy w firmie nie jest łatwe, a zły wybór może się na nas zemścić.Przeprowadzenie dobrej rozmowy jest także niełatwe ze względu na to, że każda firma jest inna, ma inny profil i wykonuje inne zdania, a także ma inny charakter odbiorców i pracowników. Warto o tym pamiętać i nie doprowadzić do tego, by rozmowa kwalifikacyjna, która ma wyłonić kandydatów do pracy w młodzieżowej firmie socialmarketingowej nie powinna wyglądać, jak rozmowa z kandydatem do korporacji gastronomicznej.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? Podpowiadamy

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? To bez wątpienia cel rozmowy kwalifikacyjnej najważniejszy. Oczarowanie rekruterów i zaprezentowanie się jako właściwy człowiek na właściwym miejscu, to podstawa sukcesu. Jak jednak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by mieć pewność dobrego wyniku końcowego? Jest kilka czynników, na które powinniśmy byli zwrócić naszą uwagę.Należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko pytania o pracę, nasze wyobrażenia na jej temat, nasze kompetencje i kwalifikacje. Podczas rozmowy jest także masa niewerbalnych elementów, które mają niebagatelny wpływ na rozmowę. Mowa tutaj o stroju, tonie wypowiedzi, mowie ciała, a nawet tym, o której się na rozmowę stawimy, czy też jak pachniemy.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Dlaczego praca w banku? Rozmowa kwalifikacyjna: Podpowiadamy

Dlaczego praca w banku: rozmowa kwalifikacyjna podczas rekrutacji do pracy w banku jest troszkę odmienna od przeciętnej rozmowy. Musimy pamiętać, że praca w banku oznacza codzienną styczność z dużymi sumami pieniędzy, a także potrzebę zachowania szczególnej ostrożności w ramach wykonywanej pracy czy też odporność na korupcję. Co więc odpowiedzieć, kiedy padnie pytanie "dlaczego praca w banku"?Zacznijmy od tego, że do pracy w banku rekruterzy przyjmują ludzi po surowej selekcji. Kandydat na stanowisko w banku powinien przedstawiać chociaż podstawowy poziom wiedzy w dziedzinie produktów bankowych, ale także ekonomii. Nieodzowna na tym stanowisku jest również znajomość funkcjonowania lokat, ale także mechanizmów dotyczących mikro i makroekonomii.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rozmowa kwalifikacyjna: jak się zachować? Podpowiadamy

Rozmowa kwalifikacyjna: jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej, by zwiększyć swoje szanse podczas oceny naszego wystąpienia? Musimy pamiętać o tym, że oceniani jesteśmy już w momencie wejścia do pokoju, w którym odbywać się będzie rozmowa kwalifikacyjna. I tutaj już można popełnić błąd - do takowego pomieszczenia wchodzimy dopiero po wyrażnym zaproszeniu rekruterów, podobnie jak z siadaniem na krzesło lub fotel - robimy to dopiero na wyraźny znak osoby rekrutującej.Kiedy już usiądziemy, powinniśmy skupić się na tym, co do nas mówią rekruterzy. Komórka powinna być wyciszona, a cała uwaga skupiona na osobach, które znajdują się po drugiej stronie stołu. Na ich pytania odpowiadamy głośno i wyraźnie, a jeśli czego nie rozumiemy, nie powinniśmy byli wstydzić się dopytać. Nie możemy jednak wchodzić osobie rekrutującej w słowo, ani jej przekrzykiwać. Takie zachowanie może z automatu skazać nas na porażkę, wykazując rażące braki w kulturze osobistej. Także nasze słowa nie powinny rozbrzmiewać zbyt głośno - to męczy słuchaczy. Z drugiej strony mówienie za cicho, graniczące z mamrotaniem pod nosem, irytuje.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Przedstawiamy scenariusze

Ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? To pytanie, które w zasadzie zadać może sobie każda ze stron - zarówno kandydat ubiegający się o dane miejsce pracy, jak i rekruterzy, którzy sprawdzają jego umiejętności i doświadczenie. Jak w zasadzie ustalić odpowiedni czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż każda rozmowa i stanowisko są inne. Jest jednak kilka zagadnień, o których należy pamiętać bezwzględnie.Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim doborze czasu do rozmowy kwalifikacyjnej ze względu na jej ważność. Jeśli po drugiej stronie od rekruterów siedzi osoba, która aplikuje na stanowisko średniego szczebla lub kierownicze, warto poświęcić nieco więcej czasu na jej zweryfikowanie. W końcu będzie miała większy wpływ na działanie firmy niż pracownicy niższego szczebla. W przypadku tego typu pracowników, którzy wykonują często rutynowe działania, rozmowa kwalifikacyjna nie musi być zbyt długa, gdyż nie ma wymagania, by te osoby szczególnie egzaminować.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Zatrudnienie ostro w dół. Tak źle nie było od 7 lat

Zatrudnienie to jeden z kilku elementów gospodarki, który niestety w tym roku nie zachwycił. Dane, które niedawno zostały opublikowane, a które dotyczą polskiej gospodarki, ogólnie cieszą i wyglądają naprawdę obiecująco. Inaczej jednak jest, jeśli spojrzeć na poziom zatrudnienia w kraju. Ten znalazł się w najgorszej sytuacji od 7 lat, kiedy to w grudniu 2012 roku zatrudnienie spadło wyraźnie.Mówimy o spadku przez pryzmat tego, co stało się w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 10 osób, które nie należały do branż finansowych. Wśród tych w maju zatrudnienie spadło o 12 tys. osób. Wyniki są o tyle zaskakujące, że nie wykazano, by spadł popyt na pracę wśród Polaków.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Rozmowa kwalifikacyjna: czego nie mówić? Podpowiadamy

Najpierw porozmawiamy o tym, czego nie powinna mówić ani jedna, ani druga strona podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca nie powinien bowiem już na samym początku rozmowy pytać o to ile kandydat chce zarabiać u niego w firmie pieniędzy. Tak samo od strony kandydata, zanim pozna wymagania i obowiązki stanowiska na które aplikował pytanie o zarobki sprawi, że obu stronom zależy tylko i wyłącznie na pieniądzach, a to od razy dyskredytuje tego który o to pyta. Coraz więcej firm zaczyna jednak podawać widełki płacowe na stanowisko już w ogłoszeniu, a niedługo będzie to już prawdopodobnie stała praktyka, a to znacznie zmniejszy ryzyko aplikacji na stanowisko, które jednak w ogóle nas nie interesuje.