Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Pracodawcy

Pracodawcy

policja
18.04.2024 18:46 Przejechał pracownika wózkiem widłowym, mężczyzna nie żyje. "To nie był przypadek"

Dramat w hali produkcyjnej w gdańskiej dzielnicy Przeróbka. 49-latek najechał na swojego pracownika wózkiem widłowym. Życia mężczyzny nie udało się uratować, prokuratura postawiła sprawcy zarzut zabójstwa. Jak wskazują śledczy, jego zachowanie było celowe.

Pieniądze na kalendarzu
19.02.2024 18:19 Wzrasta miesięczna wpłata. Przez większe średnie wynagrodzenie

Wraz z początkiem marca, pracodawcy będą musieli płacić co miesiąc więcej pieniędzy na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powodem wzrostu wysokości obowiązkowej opłaty jest wzrost kwoty średniego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 roku.

Praca zdalna
11.12.2023 10:57 Ważny dokument w każdej pracy. Bardzo mało czasu na spełnienie obowiązku

Każdy pracownik posiadający umowę o pracę musi otrzymać od swojego pracodawcy jeden ważny dokument. Wbrew pozorom, nie chodzi tu o PIT-a czy wnioski - co więcej, sam pracodawca ma na przekazanie dokumentu bardzo mało czasu.

pieniądze
26.11.2023 12:23 Dofinansowanie wakacji pracownika. Oto jakie warunki trzeba spełnić

Każdemu zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje pełnopłatny urlop wypoczynkowy w wymiarze zależnym od dotychczasowego stażu pracy. Może to być 20 lub 26 dni na rok kalendarzowy. W niektórych zakładach pracy funkcjonują też tzw. wczasy pod gruszą. Pracownicy mogą otrzymać wówczas dodatkowe dofinansowanie wypoczynku z funduszu socjalnego. Na jakich zasadach to działa?

pieniadze-kalendarz-koszty-gotowka-biznes
20.09.2023 14:07 Od 1 stycznia wejdą w życie ważne zmiany. Wielu Polaków czeka znaczny wzrost kosztów

Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku. W rezultacie wielu Polaków dostanie więcej pieniędzy – z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2022 roku liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie wynosiła ok. 3,6 mln osób. Nie możemy jednak zapomnieć, że dla innej grupy Polaków wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów idących łącznie w dziesiątki miliardów złotych.

zus
26.05.2023 10:41 Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł

ZUS zorganizował dla płatników składek konkurs na projekty poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy. W tegorocznej edycji wpłynęło rekordowe 5155 wniosków. Dotyczyły one przede wszystkim przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, opieki społecznej i pomocy zdrowotnej. Na realizację wybranych pomysłów ZUS przeznaczy łącznie 100 mln zł.

zus-list
15.05.2023 13:17 ZUS rozda 100 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 18 maja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do czwartku 18 maja płatnicy składek mogą składać wnioski w konkursie na dofinansowanie projektów, które poprawiają bezpieczeństwo i higienę w pracy. Tegoroczna pula środków wynosi 100 mln zł.

pieniądze-portfel
27.04.2023 21:37 Wczasy pod gruszą. Sprawdzamy, kto może otrzymać specjalną dopłatę do urlopu

Pracownicy firm, w których funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), mogą otrzymać dopłatę do urlopu. Chodzi w tym przypadku nie tylko o wakacyjny wyjazd, ale również odpoczynek w domowym zaciszu, kolonie dla dziecka lub wyjazd do sanatorium. Wysokość dofinansowania zależy od kryteriów ustalonych przez firmę – wskazuje Interia.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Rynek pracownika: czego tak naprawdę oczekują pracownicy od pracodawcy?

Średnio w kategorii “Praca” portalu OLX pojawia się miesięcznie 100 tys. ogłoszeń z czego 61 proc. to nowo dodane oferty, czytamy w raporcie „OLX Know How 2019”. Najwięcej ogłoszeń w październiku 2018 r., dzięki którym pracodawca ma nadzieję znaleźć nowego pracownika dotyczyło: produkcji (10 tys.), pracy jako kasjer/ekspedient (9,8 tys.) oraz jako kierowca/kurier (9,7 tys.). Istotna informacja dla pracodawców - najwięcej CV od kandydatów do pracy otrzymują ci, którzy opublikowali ogłoszenia z widełkami zarobków (nawet o 48 proc. więcej!).

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Najważniejsze to pokazać się z dobrej strony

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Warto temat ten dobrze przemyśleć, ponieważ sprawa nie jest błaha, a powodzenie lub jego brak na rozmowie biznesowej może mieć kluczowe znacznie dla przyszłości naszej firmy. Szczególnie, jeśli kolacja ma odbywać się z udziałem ważnego kontrahenta bądź bardzo istotnego pracownika.Na początek należy podkreślić, że warto ustalić z drugą stroną temat rozmowy, jaka będzie miała miejsce podczas kolacji. Nie powinniśmy bowiem trzymać naszego rozmówcy w niepewności, ponieważ takowa wywołuje stres i zdenerwowanie, a tego byśmy nie chcieli. Zresztą może to być negatywnie odbierane przez drugą stronę, a nawet jako forma opresji z naszej strony, bądź forma dominacji.

Pawel Wodzynski/East News
20.02.2022 01:00 Będą zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

Pracujemy nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w niektórych sytuacjach pracodawca nie będzie mógł odmówić przejścia na pracę zdalną. Będzie musiał też pokryć jej koszty.– Ostatnie 2 lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy. Jest szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Biedronka-sklep-wejście-logo-biznesinfo
01.02.2022 01:00 Biedronka zapowiedziała spore podwyżki. Wcześniej niż wszyscy się spodziewali

Sieć Biedronka przyspieszyła proces przeglądu wynagrodzeń i podwyższyła pensje pracownikom centrali, biur regionów oraz centrum usług wspólnych. Poinformował dyskont w komunikacie.Wcześniej proces przeglądu wynagrodzeń odbywał się co roku w kwietniu, ale w tym roku został przyspieszony i podwyżki zostały wypłacone kolejnej dużej grupie pracowników wraz ze styczniowymi wynagrodzeniami. Jak podała sieć w komunikacie, "dobre wyniki firmy osiągnięte w wymagających czasach były głównym powodem przyspieszenia procesu podwyżkowego", który odbywa się zwykle w kwietniu. "Podwyżką objętych zostało prawie 3000 pracowników, a Biedronka przeznaczy na ten cel ponad 20 milionów złotych w skali roku". – Doceniając wspólny wysiłek i ogromne zaangażowanie wszystkich pracowników w tym trudnym, naznaczonym wysoką inflacją, a wciąż pandemicznym 2021 roku, postanowiliśmy przyspieszyć coroczny przegląd wynagrodzeń, by nasi pracownicy otrzymali wyższe pensje kilka miesięcy wcześniej niż zwykle. Chcemy w ten sposób docenić ich determinację oraz przyczynić się do ich poczucia stabilności w trwającym dalej wymagającym okresie – Jarosław Sobczyk, dyrektor personalny i członek zarządu sieci Biedronka .

flickr-Janusz Jakubowski
25.01.2022 01:00 Open Finance zwolni wszystkich swoich pracowników. Spółka w grudniu ogłosiła upadłość

Open Finance szykuje zwolnienia grupowe. Do końca bieżącego roku pracę stracą wszyscy pracownicy, czyli 1.119 osób. Tuż przed końcem roku spółka Open Finance złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.Open Finance to największy w Polsce pośrednik finansowy. Jego głównym akcjonariuszem jest należący do Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank. O przyczynach zamierzonych zwolnień grupowych spółka powiadomi przedstawicieli pracowników i zaprosi ich do konsultacji. Pod koniec grudnia 2021 r. Open Finance złożył do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości. Jak poinformował Open Finance powodem złożenia wniosku o upadłość "jest istotne pogorszenie się sytuacji finansowej spółki, zbyt niskie przychody, które nie pokrywają kosztów ponoszonych przez spółkę oraz brak perspektyw związanych z uzyskaniem finansowania pozwalającego na funkcjonowanie spółki w perspektywie najbliższych miesięcy".

Biznes Info
11.07.2021 02:00 ZUS przygotowuje wielką zmianę. Na tapecie kontrole i wypłaty zasiłków

ZUS przejdzie prawdziwą rewolucję. Po zmianach to instytucja ma naliczać składki i przejąć od spółek wypłatę zasiłków chorobowych. Dzięki temu zniknie konieczność kontrolowania firm, a wszystkie procesy będą przebiegać znacznie szybciej. Przedstawiciele pracodawców są przekonani, że to krok w dobrą stronę, ale mają obawy co praktycznego wymiaru modyfikacji.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany planuje wdrożyć ZUSKiedy mają wejść w życieCo na ten temat mówią przedstawiciele pracodawców

Pexels/Kindel Media
02.07.2021 02:00 Praca więźniów czy utrzymywanie z budżetu? Część pracuje, ale wciąż kosztują 3 mld zł rocznie

Praca więźniów to temat, który budzi kontrowersje. Z jednej strony koszt utrzymania jednego osadzonego przewyższa najniższą pensję w Polsce. Z drugiej strony aktywność zawodowa pozwala mu częściowo opłacić pobyt za kratkami i zdobyć kwalifikacje potrzebne w życiu na wolności. Czy powinni pracować?Z tego artykułu dowiesz się:Ile kosztuje utrzymanie jednego więźniaIlu osadzonych pracujeJakie są argumenty za i przeciw

tie-690084 640
09.06.2021 02:00 Rynek pracownika – co on oznacza dla pracodawcy?

Statystyki publikowane przez urzędy pracy były w ostatnim czasie korzystne dla pracowników. Gospodarka znajdowała się w stanie wzrostu, a przedsiębiorcy deklarowali zwiększanie lub przynajmniej utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie. Po roku ograniczeń związanych z epidemią COVID-19, dane te stały się nieaktualne. Rynek pracownika zmienił się w rynek pracodawcy. Firmy w związku z kryzysem gospodarczym zmuszone były do redukcji zatrudnienia albo obniżenia wynagrodzeń. Pandemia, a ściślej mówiąc restrykcje wprowadzone, aby z nią walczyć, uderzyły w gospodarkę. Choć bezrobocie obecnie nie rośnie skokowo, drastycznie zmalała liczba ofert pracy. Najgorzej jest w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć w Polsce również jest źle. Dlatego rynek pracownika przynajmniej na razie sią skończył. W artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie rynku pracownika oraz co rynek pracownika oznacza dla pracodawcy? Rynek pracownika tu specjalista dyktuje warunki Rynek pracownika, najogólniej rzecz biorąc, to sytuacja, gdy pracownik może wybierać w ofertach pracy i to on stawia warunki, bo wie, że pracodawca nie znajdzie łatwo zastępstwa na jego miejsce. Specjaliści są cenieni w każdej branży. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie zawsze gwarantowały znalezienie dobrej pracy i wpływ na warunki umowy zawieranej z pracodawcą. Właściciele firm akceptowali fakt, że eksperci cenią swoją pracę, jednak obecnie obserwujemy, że również pracownicy niższego szczebla starają się negocjować jak najkorzystniejsze warunki zatrudnienia. Przyjrzyjmy się np. restauracjom, sklepom czy firmom kurierskim – występują tu spore rotacje w kadrach. Tego typu praca nie wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności, więc młodzi ludzie, często studenci, chcą dzięki tego typu zajęciom podreperować swój budżet. Obecnie coraz trudniej jest znaleźć pracownika do obsługi klienta. Okazuje się, że osoby studiujące mają możliwość otrzymania pracy w korporacji. Wielu pracowników bez wykształcenia w poszukiwaniu pracy wyjechało za granicę. W związku z powyższym chętnych na tego typu stanowiska drastycznie ubywa. Rynek pracownika – branża informatyczna Rynek pracownika występuje (i to bez względu na obecną sytuację) niezmiennie w branży informatycznej. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem doświadczonych programistów, testerów i analityków. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami cenią się bardzo wysoko. Przy wyborze pracodawcy kierują się nie tylko stabilnością zatrudnienia i wysokością wynagrodzenia. Biorą pod uwagę również inne czynniki np. odległość miejsca pracy od miejsca zamieszkania, darmowe posiłki, dodatki do pensji (karta Multisport, bezpłatna opieka zdrowotna, kursy, szkolenia, służbowy samochód), atmosferę w pracy oraz możliwość pracy zdalnej. Co może zrobić pracodawca? Rynek pracownika jest niekorzystny dla pracodawcy. Przedsiębiorcy muszą walczyć o kompetentnych pracowników. Są również zmuszeni do oferowania wyższego wynagrodzenia lub zatrudniania osób o niższych kwalifikacjach. Żaden przedsiębiorca nie chce dopuścić do tego, aby jakość świadczonych usług czy produkowanych wyrobów ucierpiała w związku z trudną dla pracodawcy sytuacją na rynku pracy. W związku z tym pracodawca musi zastanowić się nad tym, co może zaoferować pracownikom, aby zdecydowali się na prace właśnie u niego. Np. skrócenie czasu pracy w piątki lub skrócenie dnia pracy do 6-7 godzin może przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertami pracy. Umożliwienie pracy zdalnej również jest interesującym czynnikiem. Wiele prac można wykonywać poza biurem, mając dostęp do internetu. Dzięki temu pracownik zyskuje swobodę, organizując sobie plan dnia, jest to też dla niego oszczędność czasu i kosztów dojazdu. Ważne jest też zadbanie o przyjazną atmosferę pracy. Wielu pracowników postanawia zrezygnować nawet z dobrze płatnej pracy i wybiera gorzej płatną pracę, jeśli atmosfera w nowej firmie jest o wiele lepsza niż w dotychczasowej.

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
13.05.2021 02:00 Nowy projekt mający na celu propagowanie życia rodzinnego. Będziesz pracował 2 godziny krócej

Rodzina na kilka godzin znajdzie się w centrum zainteresowania wielu pracodawców. Już 15 maja odbędzie się kolejna edycja akcji, w ramach której firmy z całego świata poświęcą 2 godziny pracy, aby zatrudnieni mogli spędzić czas z najbliższymi. Tegoroczna inicjatywa ma dodatkowo podkreślać, jak ważne jest dbanie o relacje międzyludzkie w dobie pandemii. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie hasło przyświeca tegorocznej akcjiIle firm zaangażowało się w inicjatywęJak na pandemii ucierpiała rodzina według oficjalnych badań

Pexels/Sora Shimazaki
16.04.2021 02:00 ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

ZUS zdobędzie kolejne narzędzie do walki z oszustwami na L4. Już za miesiąc pracodawcy będą musieli wpisywać kod wykonywanego zawodu w trakcie zgłaszania pracownika do ubezpieczeń społecznych. To kolejny dodatkowy obowiązek, który będzie spoczywał na barkach przedsiębiorców w dobie pandemii.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy ZUS będzie zbierał szczegółowe informacje o pracownikachPo co mu ta wiedzaCo te zmiany oznaczają dla pracodawców

Bezrobocie w Polsce
31.03.2021 02:00 Bezrobocie w Polsce może wystrzelić. Co czwarta firma już szykuje zwolnienia

Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi bezrobocie w Polsce, a ile w UEJakie są plany firm w PolsceCo na temat sytuacji na rynku pracy uważają obywatele

ZUS rozpoczyna cykl spotkań z przedsiębiorcami
14.03.2021 01:00 ZUS będzie prowadził spotkania z przedsiębiorcami. Wytłumaczy jak załatwiać sprawy cyfrowo

Z tego artykułu dowiesz się:Kto wziął udział w pierwszym spotkaniu konsultacyjnymPo co są organizowaneCzego dotyczą planowane reformy ZUS

Szczepienia obowiązkowe dla pracowników londyńskiej firmy
16.01.2021 01:00 Pierwsza taka firma na świecie. Obowiązkowe szczepienia na koronawirusa mają trafić do umowy

Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób londyńska firma chce zmusić do szczepieńCo będzie grozić pracownikom, którzy nie poddadzą się szczepieniuCzy w Polsce pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia

Zmniejszenie klinu podatkowego i dłuższy urlop elementami nowej umowy społecznej?
15.01.2021 01:00 Nadchodzi wielka reforma. Niższy klin podatkowy, praca zdalna i aż 31 dni urlopu

Z tego artykułu dowiesz się:Rząd pracuje z partnerami społecznymi nad nową umową społecznąJakie rozwiązania mogą wejść w życieKto miałby skorzystać na obniżce klina podatkowego

Urlop na żądanie
07.08.2020 02:00 Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Zdradzamy jak zgodnie z prawem wnioskować o urlop na żądanie i jakie konsekwencje są z tym związane

Urlop na żądanie to wyjątkowe rozwiązanie, które ustawodawca stworzył z myślą o nieoczekiwanych sytuacjach. W jaki sposób należy zgłosić zapotrzebowanie na nieplanowane wolne i kiedy to zrobić? Jaki jest wymiar urlopu na żądanie i z czego to wynika? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Warto poznać swoje prawa, ale także i obowiązki. Zaciągnięcie UŻ potrafi przynieść przykre konsekwencje, o których niewielu ma pojęcie.