BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Rynek pracownika: czego tak naprawdę oczekują pracownicy od pracodawcy?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Średnio w kategorii “Praca” portalu OLX pojawia się miesięcznie 100 tys. ogłoszeń z czego 61 proc. to nowo dodane oferty, czytamy w raporcie „OLX Know How 2019”. Najwięcej ogłoszeń w październiku 2018 r., dzięki którym pracodawca ma nadzieję znaleźć nowego pracownika dotyczyło: produkcji (10 tys.), pracy jako kasjer/ekspedient (9,8 tys.) oraz jako kierowca/kurier (9,7 tys.). Istotna informacja dla pracodawców - najwięcej CV od kandydatów do pracy otrzymują ci, którzy opublikowali ogłoszenia z widełkami zarobków (nawet o 48 proc. więcej!).

Co jest naprawdę ważne dla pracowników?

Niezwykle ciekawą częścią raportu OLX-a były badania mające na celu odkrycie, czego ludzie poszukujący zatrudnienia realnie oczekują od pracy i pracodawcy. Wyniki mogą być zaskakujące dla pracodawców - wcale nie są to “owocowe czwartki” czy świeża kawa.

Jako pierwszy czynnik OLX wymienia “więcej normalności” w relacjach między firmą a pracownikiem. Według raportu istnieje spora luka pomiędzy oczekiwaniami i potrzebami obu stron. Badani stwierdzają, że pracodawcy zbyt przecenią oferowane przez siebie dodatkowe benefity, a pracowikom o wiele bardziej zależy na odpowiednich warunkach i narzędziach w pracy, bezpieczeństwie zdrowia i życia, zrozumiałych i jednoznacznie sformułowanych zadaniach, szacunku, określeniu czasu pracy oraz jego rzetelnym rozliczaniu. Od współpracowników oczekują wsparcia, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz współpracy.

Rynek pracownika, problemy pracodawcy

Według raportu zasady rynku pracy dyktowane są teraz przez pracowników, chociaż oczywiście poziom problemu tej sytuacji zależy od branży, regionu i stanowiska. Faktem jednak jest, że większość firm boryka się z problemami wynikającymi z braku pracowników i ich dużej rotacji. OLX wskazuje również na wzrost kosztów związanych z procesami rekrutacyjnymi i wydłużenie procesów rekrutacyjnych, a także na zmianę relacji pracownik - pracodawca. Środowisko pracy ewoluuje, pracodawca przestał już być “bogiem”, teraz oczekuje się od niego wspierania pracowników i rozumienia Milenialsów. Sporym problemem dla wielu firm jest też mała liczba fachowców w Polsce.

Autorzy raportu „OLX Know How 2019” zwracają jednak też uwagę na odwrotną sytuację.

Dla przedstawicieli kategorii zawodowych, uczestniczących w warsztatach, „rynek pracy pracownika” to tylko slogan. Praca oparta o powtarzalne zadania oraz nastawienie firm na wydajność kosztową powodują, że relacje między funkcjami i pozycjami przyćmiewają znaczenie i wartość relacji między ludźmi - czytamy w raporcie.

Tagi:

pracownicypracodawcyolx

Podobne artykuły

Finanse

Ulga na dojazdy do pracy. Wielu może odliczyć nawet 3600 zł, a niektórzy jeszcze więcej
Czytaj więcej >

Praca

Odprawa w wysokości nawet 24-miesięcznej pensji. Jest porozumienie w sprawie redukcji etatów w bielskiej fabryce
Czytaj więcej >

Finanse

Zarobisz więcej i nie zapłacisz podatku. Ze specjalnej ulgi korzystają ok. 2 mln młodych pracowników
Czytaj więcej >

Praca

Polska firma szuka pracowników. Zatrudnienie znajdzie nawet 3 tys. osób
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy ważny obowiązek w ZUS. Wielu Polaków musi go wypełnić do 22 maja
Czytaj więcej >

Praca

Drukowanie sms-ów pracowniczych. Przepisy dotyczące pracy zdalnej mogą prowadzić do kuriozalnych sytuacji
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]