Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wzrasta miesięczna wpłata. Przez większe średnie wynagrodzenie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.02.2024 18:19

Wzrasta miesięczna wpłata. Przez większe średnie wynagrodzenie

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Wraz z początkiem marca, pracodawcy będą musieli płacić co miesiąc więcej pieniędzy na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powodem wzrostu wysokości obowiązkowej opłaty jest wzrost kwoty średniego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 roku.

Wpłaty na PFRON

Wpłacanie pieniędzy na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest obowiązkiem dla wszystkich pracodawców w kraju - pod jednym warunkiem. Jak podaje serwis kadry.infor.pl, tymże warunkiem, aktywującym konieczność dokonywania wpłat, jest zatrudnianie min. 25 pracowników przez pracodawców.

Co więcej, zatrudnianie takiej ilości pracowników nie musi oznaczać, że pracodawca ma dokonywać wpłat na PFRON. Jest to bowiem konieczne w przypadku, jeżeli wskaźnik osób niepełnosprawnych zatrudnionych nie osiągnął wymaganego poziomu 6 proc. wszystkich zatrudnionych.

Dopłaty do ogrzewania w 2024 roku. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Zmieniają wysokość wpłat

I to właśnie pracodawcy spełniający warunki wymagane do dokonywania wpłat mogą być zaniepokojeni. Wraz z początkiem marca, w górę pójdzie wysokość kwot, jakie przedsiębiorcy są zobowiązani do wpłacania na rzecz PFRON.

Ta podwyżka nie ma jednak związku z waloryzacją świadczeń, która nastąpi tego samego dnia, tj. 1 marca 2024 roku. Kwota wpłat jest bowiem równa 40,65 proc. wysokości średniego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, pomnożonej przez różnicę liczby osób niepełnosprawnych, których zatrudnienie w firmie dałoby wymagane przez prawo 6 proc. i rzeczywistej liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych.

Taka będzie kwota minimalna

Konkretna kwota, jaką muszą wpłacać pracodawcy na rzecz PFRON, różni się w przypadku każdego pracodawcy. Można jednak wyliczyć, ile będzie wynosiła kwota minimalna dzięki danym dotyczącym średniej pensji.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia płaca w IV kwartale 2023 roku wyniosła 7540,36 zł. Oznacza to, że 40,65 proc. tej kwoty jest równe 3065,16 zł, co z kolei daje wzrost o 140,41 zł w porównaniu z poprzednim okresem.

źródło: kadry.infor.pl

ZOBACZ TAKŻE: “Nie” dla emerytur stażowych. Ostrzeżenie Biura Analiz Sejmowych