BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Najważniejsze to pokazać się z dobrej strony

5 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Wydaje się to dość proste, choć należy pamiętać, że powodzenie lub nie na kolacji biznesowej może sporo kosztować. Jakie więc tematy poruszać, o czym rozmawiać na takiej kolacji?

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Warto temat ten dobrze przemyśleć, ponieważ sprawa nie jest błaha, a powodzenie lub jego brak na rozmowie biznesowej może mieć kluczowe znacznie dla przyszłości naszej firmy. Szczególnie, jeśli kolacja ma odbywać się z udziałem ważnego kontrahenta bądź bardzo istotnego pracownika.

Na początek należy podkreślić, że warto ustalić z drugą stroną temat rozmowy, jaka będzie miała miejsce podczas kolacji. Nie powinniśmy bowiem trzymać naszego rozmówcy w niepewności, ponieważ takowa wywołuje stres i zdenerwowanie, a tego byśmy nie chcieli. Zresztą może to być negatywnie odbierane przez drugą stronę, a nawet jako forma opresji z naszej strony, bądź forma dominacji.

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej?

Ustaliliśmy już temat. Nie ma jednak co katować konkretami naszego kontrahenta/pracownika/wspólnika tematem przewodnim od samego początku spotkania. Choć kolacja i dobre jedzenie rozrzedza nieprzyjemną atmosferę, postarajmy się o sympatyczny small-talk na początku rozmowy - czyli niezobowiązującą rozmowę na luźny temat. To także dobry sposób na to, by poznać naszego rozmówcę.

Nie starajmy się przy tym, nawet w wypadku small-talku, planować swoich wypowiedzi. Co więcej, powinniśmy także reagować na rozwój sytuacji i słuchać naszego rozmówcy. Niewygodnych pytań nie puszczajmy mimo uszu, ale odpowiadajmy dyplomatycznie. Budujmy swoją sytuację i obserwujmy to, jak swoją buduje nasz rozmówca.

Jeżeli udając się na spotkanie biznesowe, będziemy dokładnie wiedzieli, kim jesteśmy i z jakiej pozycji chcemy wystąpić oraz kim jest dla nas nasz rozmówca, mamy większą szansę, że rozmowa potoczy się w sposób naturalny, a my będziemy wiarygodni i spontaniczni - mówi dr Mariusz Zagórski, specjalista do komunikacji biznesowej z UW.

O czym rozmawiać na lunchu biznesowym

Nie powinniśmy także próbować popisywać się wiedzą podczas spotkania, ani schodzić na tematy polityczne. Nie wdawajmy się także w trudne moralnie tematy i nie komplikujmy rozmowy. Skupmy się na wytworzeniu przyjaznej atmosfery i powoli przechodźmy do meritum naszego spotkania. Przy zachowaniu wszelkich zasad kultury i uprzejmości nawet jeśli nie osiągniemy zamierzonego celu, zostaniemy zapamiętani jako kulturalni i sympatyczni ludzie.

Tagi:

Psychologia w biznesieżywnośćpracodawcypraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >
disneyland

Praca

Pracownicy Disney World żądają podwyżek

Czytaj więcej >

Praca

Praca w komisji wyborczej. Zarobić można co najmniej 350 zł

Czytaj więcej >