BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Najważniejsze to pokazać się z dobrej strony

5 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Wydaje się to dość proste, choć należy pamiętać, że powodzenie lub nie na kolacji biznesowej może sporo kosztować. Jakie więc tematy poruszać, o czym rozmawiać na takiej kolacji?

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Warto temat ten dobrze przemyśleć, ponieważ sprawa nie jest błaha, a powodzenie lub jego brak na rozmowie biznesowej może mieć kluczowe znacznie dla przyszłości naszej firmy. Szczególnie, jeśli kolacja ma odbywać się z udziałem ważnego kontrahenta bądź bardzo istotnego pracownika.

Na początek należy podkreślić, że warto ustalić z drugą stroną temat rozmowy, jaka będzie miała miejsce podczas kolacji. Nie powinniśmy bowiem trzymać naszego rozmówcy w niepewności, ponieważ takowa wywołuje stres i zdenerwowanie, a tego byśmy nie chcieli. Zresztą może to być negatywnie odbierane przez drugą stronę, a nawet jako forma opresji z naszej strony, bądź forma dominacji.

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej?

Ustaliliśmy już temat. Nie ma jednak co katować konkretami naszego kontrahenta/pracownika/wspólnika tematem przewodnim od samego początku spotkania. Choć kolacja i dobre jedzenie rozrzedza nieprzyjemną atmosferę, postarajmy się o sympatyczny small-talk na początku rozmowy - czyli niezobowiązującą rozmowę na luźny temat. To także dobry sposób na to, by poznać naszego rozmówcę.

Nie starajmy się przy tym, nawet w wypadku small-talku, planować swoich wypowiedzi. Co więcej, powinniśmy także reagować na rozwój sytuacji i słuchać naszego rozmówcy. Niewygodnych pytań nie puszczajmy mimo uszu, ale odpowiadajmy dyplomatycznie. Budujmy swoją sytuację i obserwujmy to, jak swoją buduje nasz rozmówca.

Jeżeli udając się na spotkanie biznesowe, będziemy dokładnie wiedzieli, kim jesteśmy i z jakiej pozycji chcemy wystąpić oraz kim jest dla nas nasz rozmówca, mamy większą szansę, że rozmowa potoczy się w sposób naturalny, a my będziemy wiarygodni i spontaniczni - mówi dr Mariusz Zagórski, specjalista do komunikacji biznesowej z UW.

O czym rozmawiać na lunchu biznesowym

Nie powinniśmy także próbować popisywać się wiedzą podczas spotkania, ani schodzić na tematy polityczne. Nie wdawajmy się także w trudne moralnie tematy i nie komplikujmy rozmowy. Skupmy się na wytworzeniu przyjaznej atmosfery i powoli przechodźmy do meritum naszego spotkania. Przy zachowaniu wszelkich zasad kultury i uprzejmości nawet jeśli nie osiągniemy zamierzonego celu, zostaniemy zapamiętani jako kulturalni i sympatyczni ludzie.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >