Święta zbliżają się wielkimi krokami, a Polacy zaczynają myśleć o listach składników do wigilijnych potraw. Ryby, które od zawsze gościły na stołach, mogą w tym roku przynieść zaskoczenie. Zwłaszcza w kwestii cen za kilogram. Co dokładnie się zmieniło i jak może to wpłynąć to na świąteczne przygotowania?
Czy to możliwe, aby pod choinką zabrakło w tym roku czekoladowych mikołajów? Kryzys w produkcji czekolady pogłębia się, upadają kolejni legendarni producenci a pierwotna, nieoczywista przyczyna problemów, w najbliższych latach będzie tylko narastać.
Niższe plony jabłek zaskoczyły polskich sadowników. Produkcja owoców w Polsce osiągnęła w tym roku najniższy poziom od 2019 r., co oznacza nie tylko droższe jabłka, ale też wzrost cen soków i mrożonek. Jak wpłynie to na nasze portfele w najbliższych miesiącach?
Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący inflacji, w którym zawarto prognozy wzrostu cen w 2025 r. Spodziewać można się dalszych podwyżek, a uwagę zwracają uwagę przyczyny. Poza oczywistymi, jak wzrost wynagrodzeń, swój udział w drożyźnie ma też wojna cenowa tocząca się między Lidlem i Biedronką. Jak to możliwe?
W Biedronce zaczynają się black weeks - okres obniżonych cen poprzedzający tzw. “czarny piątek”, czyli Black Friday, kiedy przedstawiane są wyjątkowo atrakcyjne oferty zakupowe dla tych, którzy chcą np. kupić prezenty na Święta Bożego Narodzenia. Pierwsza propozycja jest już dostępna i może zachwycić każdego, kto myślał o zakupie urządzenia typu Thermomiks.
Ceny masła na europejskiej giełdzie EXX zanotowały najwyższy poziom w historii. Masło na powrót staje się coraz częściej luksusem, a odczuwalne jest to w całym regionie. Niedługo przed świętami konsumenci mają prawo zadawać pytania - co spowodowało tak duże podwyżki cen i kiedy się skończą?
Polaków może czekać spore wyzwanie przy zakupach przypraw. Ekstremalne zjawiska pogodowe na świecie, w tym upały i susze, znacząco wpływają na ceny produktów, które od lat królują w polskich kuchniach. Czy popularne przyprawy znikną z naszych stołów?
Kiedy sięgamy po butelkę wody w sklepie, najczęściej kierujemy się jej rodzajem - gazowana czy niegazowana, mineralna czy źródlana. Zwracamy uwagę na pojemność butelki, markę, a czasami nawet materiał, z którego jest wykonana. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad kolorem nakrętki? Wbrew pozorom nie jest on przypadkowy i może nieść ze sobą istotne informacje o rodzaju napoju oraz sposobie jego przetwarzania.
Lidl Polska wycofuje popularną mąkę żytnią z powodu rakotwórczej toksyny. Mąka chlebowa firmy Gdańskie Młyny zawiera ochratoksynę A, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Decyzja wycofania jest wynikiem badań laboratoryjnych, które wykazały przekroczenie dopuszczalnych norm tej niebezpiecznej substancji. Sprawdź, jakie partie produktu zostały objęte akcją i co to oznacza dla klientów.
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności trafił do konsultacji. Sprzedawców czekają wkrótce znacznie poważniejsze sankcje, ponadto zmieniona zostanie sama definicja marnowania, która poszerzona zostanie o kolejne zaniedbania. W przyszłości podobne zasady będą mogły obowiązywać również jednostkowych konsumentów.
Producenci żywności i miłośnicy tradycyjnej diety sprzeciwiają się popularnemu w ostatnich latach zjawisku nazywania dań wegetariańskich i wegańskich w sposób charakterystyczny dla potraw mięsnych. Część z nich żąda nawet zakazu sprzedaży produktów roślinnych w sposób nawiązujący do mięsa. Właśnie wydano orzeczenie TSUE w tej sprawie.
Gdy dodajemy przyprawy do potraw, posiłkujemy się najczęściej przepisem. Bywa, że stosujemy metodę „na oko”. Najważniejsze, żeby zgadzał się smak i zapach. A może co innego powinno nas interesować — na przykład skład? W jednej z przypraw już odkryto znaczące ilości szkodliwego związku, który w nadmiarze prowadzić może do powikłań.
Ważny apel Głównego Inspektora Sanitarnego do mieszkańców terenów dotkniętych powodzią. Chodzi o spożywanie pokarmów, które miały kontakt z wodą powodziową. Szef GIS przypomina, że nie wolno tego robić, nawet jeżeli mamy żywność w hermetycznie zamkniętych opakowaniach. Paweł Grzesiowski wyjaśnił, czym grozi takie działanie. Mówi też, co należy zrobić ze skażoną żywnością.
Niepokojące informacje dla konsumentów, którzy w ostatnim czasie kupili ten rodzaj wędlin. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wykryciu groźnej bakterii Listeria monocytogenes w jednej z partii popularnego produktu marki Krakus. Bakteria jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i osób starszych. Jak rozpoznać produkt objęty ostrzeżeniem?
Zrównoważony rozwój to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w kontekście produkcji żywności. Dla jednych jest to nowy sposób prowadzenia działalności, a inni rozwijają się w tym modelu od ponad 30 lat. Takim przykładem jest firma Goodvalley. Producent mięsa wieprzowego z Przechlewa posiada swoje uprawy zbóż, z których produkuje paszę dla zwierząt we własnym Młynie Paszowym, własne gospodarstwa i zakłady mięsne, a także biogazownie rolnicze. W ten sposób firma kontroluje cały łańcuch produkcji, dzięki czemu może zapewnić konsumentów, że na każdym etapie zadbano o najwyższe standardy jakościowe.
Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Polacy zapłacą wyższe kary, pojawią się także nowe obowiązki. W jednym przypadku kara wyniesie nawet 5 tysięcy złotych. Kto i kiedy będzie musiał zapłacić?
Sieć Auchan wydała pilny komunikat do wszystkich klientów. Chodzi konkretnie o jeden z produktów, który został wycofany ze sprzedaży. Auchan apeluje, by zachować szczególną ostrożność, nie spożywać tego konkretnego produktu i zwrócić go do sklepu.
Po długim czasie do Biedronki powróciły popularne produkty, uwielbiane przez wielu Polaków . Okazuje się, że ceny tych artykułów są niemałe, co nie spodobało się klientom. Przedstawiamy szczegóły.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie popularnych chipsów. Partia słonej przekąski została wycofana ze sprzedaży. Warto zapoznać się z komunikatem, bo produkt zawiera alergen, który może być groźny dla osób uczulonych. Przedstawiamy szczegóły.
Klienci podczas wizyty w sklepie powinni zwracać uwagę na termin ważności produktów, które chcą kupić. Czasami zdarza się bowiem, że na półkach tkwi przeterminowana żywność. Co zrobić, gdy przypadkowo do naszej lodówki trafi jednak takie jedzenie? Wyjaśniamy.
We wtorek, 12 marca Ministerstwo Finansów poinformowało, że zerowa stawka VAT na żywność nie zostanie przedłużona. Oznacza to, że ceny w sklepach będą wyższe, a Polacy będą płacić więcej za zakupy spożywcze. Wiadomo, jak zmienią się ceny podstawowych produktów. Przedstawiamy szczegóły.
Ministerstwo Finansów właśnie poinformowało, że zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony. W praktyce oznacza to, że stawki powrócą do stanu, który obowiązywał przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej. Ceny żywności pójdą w górę.
Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że popularne chipsy znikną ze sklepowych półek. Z komunikatu wydanego przez GIS dowiadujemy się, że produkt może być niebezpieczny dla zdrowia, z powodu wysokiej zawartości rakotwórczej substancji.
Brytyjska agencja, która zajmuje się bezpieczeństwem żywności, podniosła alarm w sprawie mięsa sprzedawanego w tym kraju. Jak się niestety okazuje, chodzi o mięso pochodzące z Polski, w którym miała zostać wykryta salmonella.
Jeden z polskich produktów podbił zagraniczny rynek i stał się wielkim hitem w Chinach. Zaledwie kilka lat temu nawet nie był znany na rynku chińskim, a teraz wyroby mleczarskie z Polski możemy znaleźć na półkach wielu sklepów.
Bardzo niepokojąca informacja płynie z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zostało opublikowane ostrzeżenie dotyczące jednego z produktów dostępnych w sklepach. Jego spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Ostatnio mieszkańcy Chin z coraz większym entuzjazmem sięgają po sery. Ten tradycyjny produkt zachodniej kuchni zyskuje na popularności wśród Chińczyków, którzy coraz chętniej odkrywają jego wyjątkowe walory smakowe oraz korzyści zdrowotne.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed mąką z ciecierzycy jednego z producentów. W składzie znajduje się składnik, którego nie wymieniono na etykiecie, a który może stanowić potencjalne zagrożenie zdrowia. Produkt jest już wycofywany ze sprzedaży.