Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Żywność

Żywność

Chipsy
05.04.2024 21:57 Pilne ostrzeżenie GIS. Chodzi o popularne chipsy

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie popularnych chipsów. Partia słonej przekąski została wycofana ze sprzedaży. Warto zapoznać się z komunikatem, bo produkt zawiera alergen, który może być groźny dla osób uczulonych. Przedstawiamy szczegóły. 

Sklep spożywczy
05.04.2024 21:14 Kupiłeś przeterminowany produkt? Takie obowiązki ma sklep

Klienci podczas wizyty w sklepie powinni zwracać uwagę na termin ważności produktów, które chcą kupić. Czasami zdarza się bowiem, że na półkach tkwi przeterminowana żywność. Co zrobić, gdy przypadkowo do naszej lodówki trafi jednak takie jedzenie? Wyjaśniamy. 

Sklep spożywczy
12.03.2024 14:21 Podwyżki od 1 kwietnia. Wiadomo, ile więcej zapłacimy za zakupy

We wtorek, 12 marca Ministerstwo Finansów poinformowało, że zerowa stawka VAT na żywność nie zostanie przedłużona. Oznacza to, że ceny w sklepach będą wyższe, a Polacy będą płacić więcej za zakupy spożywcze. Wiadomo, jak zmienią się ceny podstawowych produktów. Przedstawiamy szczegóły.

Sklep spożywczy
12.03.2024 10:19 To koniec zerowego VAT-u na żywność. Ceny pójdą w górę

Ministerstwo Finansów właśnie poinformowało, że zerowy VAT na żywność nie zostanie przedłużony. W praktyce oznacza to, że stawki powrócą do stanu, który obowiązywał przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej. Ceny żywności pójdą w górę. 

Chipsy
30.12.2023 12:52 Pilny komunikat GIS. Koniecznie przejrzyj szafki, popularne chipsy nadają się tylko do wyrzucenia

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że popularne chipsy znikną ze sklepowych półek. Z komunikatu wydanego przez GIS dowiadujemy się, że produkt może być niebezpieczny dla zdrowia, z powodu wysokiej zawartości rakotwórczej substancji. 

Mięso
08.12.2023 16:13 Anglicy podnoszą alarm. Chodzi o polskie mięso

Brytyjska agencja, która zajmuje się bezpieczeństwem żywności, podniosła alarm w sprawie mięsa sprzedawanego w tym kraju. Jak się niestety okazuje, chodzi o mięso pochodzące z Polski, w którym miała zostać wykryta salmonella.

flaga Chin
25.11.2023 19:07 Ten produkt z Polski podbija Chiny. Wszyscy tam za nim szaleją

Jeden z polskich produktów podbił zagraniczny rynek i stał się wielkim hitem w Chinach. Zaledwie kilka lat temu nawet nie był znany na rynku chińskim, a teraz wyroby mleczarskie z Polski możemy znaleźć na półkach wielu sklepów.

Lodówka w sklepie spożywczym
11.11.2023 19:42 Sanepid alarmuje. Popularny produkt szkodliwy dla zdrowia, natychmiast go wyrzuć

Bardzo niepokojąca informacja płynie z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zostało opublikowane ostrzeżenie dotyczące jednego z produktów dostępnych w sklepach. Jego spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

flaga Chin
16.10.2023 22:07 Jeden produkt z Polski podbija Chiny. Chińczycy za nim szaleją

Ostatnio mieszkańcy Chin z coraz większym entuzjazmem sięgają po sery. Ten tradycyjny produkt zachodniej kuchni zyskuje na popularności wśród Chińczyków, którzy coraz chętniej odkrywają jego wyjątkowe walory smakowe oraz korzyści zdrowotne. 

sklep
08.10.2023 12:02 Mąka pilnie wycofana ze sprzedaży. Jej spożycie może być niebezpieczne

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed mąką z ciecierzycy jednego z producentów. W składzie znajduje się składnik, którego nie wymieniono na etykiecie, a który może stanowić potencjalne zagrożenie zdrowia. Produkt jest już wycofywany ze sprzedaży.

biedronka-gis-ostrzezenie
29.07.2023 17:30 Pilne ostrzeżenie dla klientów Biedronki. Popularny produkt wycofany, może stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci

W piątek 28 lipca Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Tym razem ta informacja powinna zainteresować klientów Biedronki, gdyż w jednej z partii znanego produktu wykryto wysoki poziom alkaloidów pirolizydynowych. Spożycie tego produktu może stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

jajka na sklepowej półce
25.06.2023 21:27 Ostrzeżenie dotyczące żywności. Na jajkach wykryto groźną bakterię

Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym informuje o stwierdzeniu bakterii Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj konsumpcyjnych.

mięso mielone
07.05.2023 16:18 Polacy są mięsożercami. Popyt na mięso w Polsce wciąż pozostaje na wysokim poziomie

Preferencje zakupowe Polaków są jednoznaczne - dla 84% z nich, mięso odgrywa istotną rolę w codziennej diecie, a aż 90% spożywa je dość często. Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej i coraz łatwiejszego dostępu do roślinnych alternatyw, eksperci twierdzą, że zainteresowanie mięsem nie słabnie. 

Biedronka
21.04.2023 14:38 Jedzenie w Biedronce za półdarmo. Promocyjne paczki pojawią się w całej Polsce

Klienci sieci Biedronka będą mogli kupić jedzenie taniej. Sieć poszerzyła współpracę z Good To Go i zamierza oferować paczki z niespodzianką w kilkuset swoich placówkach.  

lodówka z jedzeniem
10.04.2023 13:16 Za dużo jedzenia na święta. Alternatywa dla śmietnika

Święta Wielkanocne dobiegają końca. Zdarza się, że przygotowaliśmy za dużo jedzenia na tę okazję. Zamiast wyrzucać produkty można przekazać do jadłodzielni.

Janusz Kowalski
07.04.2023 10:25 Ustawa “antyrobakowa”. Janusz Kowalski uważa, że klienci mają prawo wybrać, czy chcą jeść owady

 Politycy Solidarnej Polski zamierzają przygotować “ustawę antyrobakową”. Chcą by każdy produkt spożywczy zawierający białko owadów był rzetelnie oznaczony. Produkty wytwarzane z owadów są jednak już od dawna wykorzystywane w branży spożywczej. 

Lidl
15.03.2023 11:58 Lidl wycofuje partię ziemniaków ze sprzedaży. Ich spożycie może zagrażać zdrowiu

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu partii ziemniaków sprzedawanych w Lidlu. Uznano, że ze względu na obecność pestycydów ich spożycie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Żywność i podwyżki cen
30.01.2023 16:13 W 2022 roku Polska sprzedała rekordową ilość żywności

W 2022 roku polska żywność zyskała na światowym rynku, osiągając historycznie najwyższy wynik, jeżeli chodzi o wartość eksportowanych produktów. W ciągu ostatniego roku sprzedaż na zagraniczne rynki wzrosła aż o 27%.Eksport polskiej żywności jest obecnie bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek wcześniej. Wśród najważniejszych eksportowych produktów znajdują się owoce, warzywa, produkty mleczne, mięso.

EN 01456546 0009
15.01.2023 14:14 Toksyczne cząsteczki w jedzeniu. Niepokojące wnioski austriackich naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego odkryli niepokojące zachowanie jednego z warzyw. Przez swoje korzenie pobierało ono z ziemi szkodliwe substancje uwalniane z opon. Odkryli także, że roślina je przetwarza i wydziela nieznane dotąd substancje.Badania przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Wiedeńskiego, którzy wyniki swoich eksperymentów opisali w periodyku “Environmental Science & Technology”. Chcieli sprawdzić, czy przenoszone przez wiatr i wodę fragmenty opon niewidoczne gołym okiem mogą przenikać do roślin uprawnych.

Dżem z aronii - prosty przepis
24.09.2022 11:05 Rośnie popularność przetworów. Polacy chcą zaoszczędzić

Z Barometru Providenta wynika, że niemal dwie trzecie Polaków zamierza zrobić przetwory na zimę. Oprócz ich walorów smakowych dodatkową motywacją są drastycznie rosnące ceny żywności.

piwo
29.08.2022 11:34 Spółka Anwil wznawia produkcję nawozów i dwutlenku węgla

Spółka Anwil zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, przekazał PKN Orlen. Wcześniej wstrzymano produkcję ze względu na wysokie ceny gazu.

606739059 7012bb710a k
06.07.2022 16:14 Ritter Sport zapowiada prawdziwą rewolucję w opakowaniach. Nie zmieni się tylko kształt

Choć czekolada Ritter Sport od paru lat dostępna jest także w polskich sklepach, to na pewno wielu z nas pamięta czasy, w których podczas wizyty w Niemczech kupowało się ją w dużych ilościach na prezent, czy też na zapas dla siebie. Charakterystyczna czekolada Ritter Sport w kwadratowym formacie zapowiedziała teraz znaczne zmiany, które niedługo ujrzymy na półkach. Ritter Sport przejdzie duże zmiany, które mają ułatwić klientom lepsze i szybsze zapoznanie się składem produktu. Firma zamierza też w ciągu paru lat zrezygnować z opakowań plastikowych. Szykowana jest także limitowana wersja produktu, przeznaczona dla fanów starych gier wideo.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Najważniejsze to pokazać się z dobrej strony

O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Warto temat ten dobrze przemyśleć, ponieważ sprawa nie jest błaha, a powodzenie lub jego brak na rozmowie biznesowej może mieć kluczowe znacznie dla przyszłości naszej firmy. Szczególnie, jeśli kolacja ma odbywać się z udziałem ważnego kontrahenta bądź bardzo istotnego pracownika.Na początek należy podkreślić, że warto ustalić z drugą stroną temat rozmowy, jaka będzie miała miejsce podczas kolacji. Nie powinniśmy bowiem trzymać naszego rozmówcy w niepewności, ponieważ takowa wywołuje stres i zdenerwowanie, a tego byśmy nie chcieli. Zresztą może to być negatywnie odbierane przez drugą stronę, a nawet jako forma opresji z naszej strony, bądź forma dominacji.

bread-g765f991e5 1920
21.03.2022 01:00 Egipt wprowadza urzędową cenę chleba. Wojna w Ukrainie powoduje niedobór pszenicy

Egipt zdecydował się na odgórne ustalenie cen chleba w kraju. Decyzja władz jest związana z rosnącymi cenami żywności, co z kolei wynika z przerwania łańcucha dostaw ukraińskiego i rosyjskiego zboża nad Nil. Egipt jest największym importerem zboża na świecie, informuje Reuters. 60 proc. zbóż używanych do produkcji żywności w Egipcie pochodzi z importu, z czego 80 proc. importowanych towarów pochodzi z terenów Ukrainy i Rosji.

EN 01503354 0026
09.12.2021 01:00 Unia Europejska jednak zgodzi się na zerowy VAT na żywność. Morawiecki będzie się tłumaczył

Ministrowie finansów z krajów UE osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Minister finansów zaapelował do unijnego komisarza ds. gospodarki o możliwość tymczasowego zastosowania 0 proc. VAT na żywność w Polsce. Wśród wskazanych produktów są m.in. mięso, ryby, produkty mleczarskie, warzywa, owoce i wyroby piekarnicze.– W ostatnim czasie podejmowane były wielokrotne próby uzyskania zgody na szersze zastosowanie przez Polskę obniżonych stawek VAT. Rozmowy na ten temat toczyły się przede wszystkim na posiedzeniach unijnej grupy roboczej ds. reformy stawek VAT. Za każdym razem odpowiedzi były takie same. Wskazywano, że jedynym sposobem na szersze niż dotychczas stosowanie obniżonych stawek, jest jak najszybsze zamknięcie prac nad zmianami w dyrektywie VAT. Polska bierze w nich aktywny udział. Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński. – Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN – podkreślił minister finansów. Resort finansów nie zamierza jednak czekać na formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę, które ma nastąpić w 2022 r. Minister Tadeusz Kościński podjął ponowne działania, aby zerowy VAT na żywność mógł wejść w życie jeszcze szybciej.

targowisko (4)
07.11.2021 01:00 Coraz więcej Polaków ogranicza jedzenie mięsa

W Polsce jest już milion wegetarian i wegan, a dwa razy więcej przygotowuje się na ten krok. Coraz więcej Polaków ogranicza lub zupełnie rezygnuje ze spożycia mięsa. Obserwowane trendy to w dużej mierze zasługa młodszych pokoleń - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Analitycy PIE zwrócili uwagę, że "podobnie jak reszta Europy, Polacy w coraz większej liczbie ograniczają lub zupełnie rezygnują ze spożycia mięsa". Nawyki żywieniowe mocno się zmieniły. Młodzi Polacy odstawili częściowo lub zupełnie mięso. Idzie za tym fakt, że sprzedaż produktów mięsnych spada.

biznesinfo-1
19.08.2021 02:00 GIS wycofuje wiele partii lodów. Zawierały substancję zakazaną na terenie całej UE

GIS opublikował ostrzeżenie publiczne dotyczące lodów zawierających tlenek etylenu. Zakaz użytku substancji w żywności obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. "FF Marka Własna" sp. z o. o. zdecydowała się wycofać z rynku partie lodów, przy których produkcji użyto składnik zanieczyszczony tlenkiem etylenu. Lody wycofane z obiegu: Diuna lody o smaku waniliowym w polewie kakaowej 12x0,052l, nr partii: 05388 Lody Augusto Ice Monster 4x2x0,07l, nr partii: 05141 i 04566Lody Augusto Bambo wanilia-truskawka-czekolada 2l, nr partii: 03789 Lody Augusto smak śmietankowo-czekoladowo-truskawkowo-cytrusowy 2l, nr partii: 04559Lody Aldi Mucci bakaliowe 1l PL, nr partii: 03160 i 05179 Lody Augusto Bambo śmietankowy 0,11l, nr partii: 03276 Lody Augusto Corner truskawkowy 0,12l, nr partii: 03504 Lody Augusto rolada waniliowo- toffi 1l, nr partii: 04215 Lody Augusto Bambo rożek mix 3x2x0,12l, nr partii: 03274 Lody Augusto rolada 1 szt. z mixu (4xtoffi, 2xcappucino)x1L, nr partii: 04200 i 04199 Lody Lidl Gelatelli rożki XXL (bakaliowe, waniliowo- truskawkowe, waniliowo- czekoladowe) 3x2x0,11l, nr partii: 03290 Lody Lewiatan Maxim patyk Słony Karmel 0,12l, nr partii: 03712 i 03293 Z ogłoszenia zawartego na rządowych stronach wynika, że Organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji monitorują cały proces wycofywania produktów z rynku. Konsumentom zaleca się, aby nie spożywali wyżej wymienionych produktów.

Ważne ostrzeżenie GIS
09.07.2021 02:00 GIS ostrzega przed łyżkami do spaghetti. Groźny jest kontakt z żywnością

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał w piątek ostrzeżenie przed łyżkami do spaghetti T-nylon spaghetti scoop. Instytucja przestrzega, by produktu pod żadnym pozorem nie używać do kontaktu z żywnością.Z tego artykułu dowiesz się:GIS ostrzega przed łyżkami do spaghetti Jakie są szczegóły niebezpiecznego produktuJakie inne produkty zostały wycofane z obrotu