Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Kupiłeś przeterminowany produkt? Takie obowiązki ma sklep
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.04.2024 21:14

Kupiłeś przeterminowany produkt? Takie obowiązki ma sklep

Sklep spożywczy
Fot. materiały własne

Klienci podczas wizyty w sklepie powinni zwracać uwagę na termin ważności produktów, które chcą kupić. Czasami zdarza się bowiem, że na półkach tkwi przeterminowana żywność. Co zrobić, gdy przypadkowo do naszej lodówki trafi jednak takie jedzenie? Wyjaśniamy. 

Sklepy nie mogą sprzedawać przeterminowanej żywności

Przeterminowane produkty nie powinny znajdować się na sklepowych półkach. Dyskonty, które sprzedają takie artykuły, mogą narazić się na surowe kary ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych czy nawet Sanepidu. Czasami jednak zdarza się tak, że klienci podczas zakupów trafiają na żywność, której termin ważności minął. Właśnie dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na ten szczegół w trakcie wizyty w sklepie.

Seniorzy muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 13. emerytury

Surowe kary za sprzedawanie przeterminowanych produktów

Jeśli sklep dopuszcza się sprzedaży przeterminowanego jedzenia, może otrzymać potężną karę finansową. Grzywna jest nakładana zwłaszcza wtedy, gdy taka sytuacja nie jest jednorazowym przypadkiem. Dokładna wysokość kary jest określana na podstawie tego, ile czasu minęło od przekroczenia terminu ważności. Jak podaje “Fakt”, najczęściej sklepy muszą zapłacić kilka tysięcy złotych. 

Zobacz także: Atrakcyjna okazja dla użytkowników karty Moja Biedronka. Czas tylko do soboty

Co zrobić w przypadku zakupu przeterminowanego jedzenia?

Wszyscy klienci powinni wiedzieć, jakie mają prawa w przypadku kupienia przeterminowanego produktu. Jeśli po zakupach okaże się, że zapłaciliśmy za żywność, której termin ważności minął, powinniśmy odnieść ją do sklepu.

Zgodnie z przepisami sklep ma obowiązek zwrócić pieniądze za taki produkt. Warto pamiętać, że powinniśmy posiadać dowód zakupu w postaci paragonu. W sytuacji, gdy nie mamy rachunku, możemy okazać zapis transakcji z kary kredytowej lub debetowej.