Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Uokik

Uokik

UOKiK – co to jest? Podstawowe informacje

UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to jeden z centralnych organów administracji rządowej, stanowiący urząd antymonopolowy. Spektrum jego działania jest dość szerokie, obejmując zarówno walkę z monopolizacją poszczególnych dziedzin polskiej gospodarki, jak i ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami. 

Podstawę działania UOKiK stanowi Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Aktualnym Prezesem Urzędu jest Tomasz Chróstny, a siedziba UOKiK mieści się w Warszawie na placu Powstańców Warszawy 1. 

W ścisłym znaczeniu ustawowej terminologii, to Prezes Urzędu obowiązany jest do wypełniania zadań wynikających z przepisów ustawy, natomiast UOKiK stanowi urząd obsługujący go i w pełni mu podległy. Prezes UOKiK za swoje działania odpowiada przed Premierem RP.

Czym zajmuje się UOKIK? Jak działa?

Podstawowym z zadań UOKiK jest dbałość o konkurencyjność wewnętrznej gospodarki i walka z powstawaniem na terenie Polski monopoli w dowolnym sektorze. Cel ten, zgodnie z ustawą, realizowany jest przede wszystkim poprzez konieczność zgłaszania do UOKiK niektórych transakcji. Głównie chodzi o sytuacje, w których ma dojść do połączenia bądź innej formy współpracy spółek, których łączny obrót na świecie w uprzednim roku był wyższy niż miliard euro, lub wyższy niż 50 milionów euro w Polsce.

UOKiK walczy także o uczciwość przedsiębiorców względem konsumentów, karząc ich za rozmaite praktyki, które niezgodne są zarówno z obowiązującym prawem, jak i powszechnie obowiązującym standardami uczciwości (naturalnie, skodyfikowanymi w ramach ustaw). Przykładem może być towar niezgodny z opisem czy wszelkiego typu wprowadzanie konsumentów w błąd.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prowadzi także szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, zorientowaną na edukację konsumencką. Cel ten wypełnia głównie poprzez prowadzenie edukacyjnego portalu czy organizowanie rozmaitych konkursów. UOKiK prowadzi również wiążącą prawnie listę klauzul niedozwolonych, a więc takich, których stosowanie w umowach czy regulaminach jest bezwzględnie zabronione z uwagi na rażące naruszenie interesów konsumenta.

Jak zgłosić naruszenie do UOKIK?

Jeżeli jesteśmy świadkami jakiegokolwiek naruszenia praw konsumenta, czy też sami staliśmy się ofiarami takowego, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym UOKiK. Najłatwiej można zrobić to przez internet, anonimowo wypełniając formularz znajdujący się na stronie urzędu, lub pisząc maila na właściwy adres. Możemy również wysłać formalne zawiadomienie przez ePUAP.

Pokaż więcej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
15.03.2024 12:54 Biedronka i Lidl pod lupą UOKiK. Chodzi o promocje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów znów zainteresował się ofertą najpopularniejszych marketów w Polsce. Tym razem jednak nie tylko promocje Lidla i Biedronki zasłużyły na uwagę UOKiK. Co zaniepokoiło Urząd?

dystrybutor paliwa
11.03.2024 21:25 Zarzuty UOKiK za paliwo w niższych cenach. Stacja odpowiada

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podał do informacji publicznej wiadomość o zarzutach postawionych firmie Shell Polska. Powodem była promocja na paliwo premium. Czym zawiniła spółka? UOKiK wyjaśnia.

Lidl Biedronka logo
28.02.2024 20:02 UOKiK reaguje w sprawie Lidla i Biedronki. Poszło o tani alkohol

Po SMS-ach i walce na ceny, sprawy między Lidlem a Biedronką przeniosły się do sądu. Teraz sytuacją zainteresował się UOKiK. Z powodu szokująco niskich cen alkoholi, w tym wódki za 10 zł, sprawa trafiła do prokuratury.

węgiel
28.02.2024 18:14 Przedsiębiorstwo wymusiło ceny węgla? UOKiK nałożył 2,5 mln kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o nałożeniu niemal 2,5 miliona złotych kary na jednego ze sprzedawców węgla w związku z praktykami ograniczającymi konkurencję. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex miało narzucać partnerom handlowym wyższe ceny węgla.

gorsze, grosz, pieniądze
18.02.2024 09:08 Reszta bez grosika? W tej sytuacji nie zrobisz zakupów

Choć 1 grosz to kwota stosunkowo niewielka, potrafi wzbudzić spore emocje. Od lat toczą się spory odnośnie tego, czy kasjerka ”może być grosik winna”. Wielu klientów jest oburzonych, kiedy w sklepie nie może dostać reszty. A przepisy nie pozostawiają wątpliwości. Głos zabrał UOKiK.

Alior Bank
14.02.2024 12:46 UOKiK sprawdza kolejne banki. Klienci powinni odzyskać pieniądze

Ruszyły kolejne postępowania prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie banków, które nie wywiązywały się ze swoich zobowiązań wobec klientów. Tym razem prezes UOKIK wszczął postępowania wobec kolejnych sześciu banków: Alior Banku, Banku Handlowego, Banku Ochrony Środowiska, Pekao, PKO BP i Plus Banku. W sumie działania prowadzone są w sprawie piętnastu instytucji.

Biedronka logo
11.02.2024 18:42 Klienci Lidla i Biedronki mają dość. Posypały się skargi

O opłaty na parkingach przy sklepach takich jak Lidl i Biedronka, walki klientów z operatorami toczyły się jod samego początku. Teraz jest ich jednak więcej niż kiedykolwiek. UOKiK wkroczyło do działania.

Supermarket
13.01.2024 16:17 Biedronka, Dino i Lidl wprowadzały klientów w błąd? UOKiK wyjaśnia sprawę

Mało kto spodziewałby się takiego rozwoju sytuacji. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy największe sieci handlowe w Polsce nie oszukiwały swoich klientów, stosując sprytne sztuczki podczas promocji.

Telewizor, pilot
28.12.2023 11:07 Gigantyczna kara dla Polsatu. Poszło o konkurs SMS-owy podczas sylwestrowej nocy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Telewizję Polsat ogromną karę finansową. Jak się okazuje, stacja miała wprowadzać telewidzów w błąd. Chodzi o konkurs, który był organizowany podczas jednej z sylwestrowych nocy. Przedstawiamy szczegóły. 

Biedronka
22.12.2023 15:40 Biedronka ma potężny problem. UOKiK wkracza do akcji

Biedronka ma poważny problem, w którego rozwiązanie włączył się UOKiK. Klienci sieci skarżą się, że nierzadko prawdziwe ceny produktów są ukrywane za etykietami promocyjnymi. Biedronka wydała komunikat, w którym odniosła się do zarzutów.

Centrum handlowe
21.12.2023 14:20 Skandal w znanej sieci handlowej. Muszą oddać pieniądze klientom, którzy kupowali w danym czasie

Jedną z bardziej znanych sieci handlowych w Polsce wstrząsnęła afera związana z zakupami internetowymi. Klienci skarżyli się, że podczas zakupów na stronie sklepu, w ich koszyku miały lądować niechciane rzeczy. Teraz decyzję w tej sprawie wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Auchan
12.12.2023 15:14 Drakońska kara dla Auchan. UOKiK nie miało wątpliwości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował we wtorek, że podjęta została decyzja o nałożeniu kary na Auchan Polska. Sieć supermarketów za nieuczciwe działanie wobec dostawców musi zapłacić kolosalną sumę pieniędzy - ponad 87 mln zł.

Operator wypłaci pieniądze klientom
19.10.2023 21:47 Masz telefon u tego operatora? Możesz dostać zwrot pieniędzy, trzeba złożyć wniosek

Zaskakujące informacje napływają od jednego ze znanych polskich operatorów telefonii komórkowej. Będzie on wypłacał pieniądze swoim klientom. Trzeba jednakże spełnić warunki, aby zostać zakwalifikowanym do otrzymania środków.

sklep, ceny
09.10.2023 19:18 Jedna z ulubionych sieci handlowych Polaków ma kłopoty. Postawiono zarzuty

UOKiK poinformował niedawno, ze Carrefour Polska może nieuczciwie wykorzystywać przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty spółce. Zastrzeżenia budzi nieuzasadnione pobieranie opłat od kontrahentów za transport towarów z magazynu centralnego do sklepów sieci.

paczka
27.09.2023 19:41 Naciągali klientów w bezczelny sposób. Będą musieli zapłacić ogromną karę

Prezes UOKiK skontrolował działania Natural Pharmaceuticals i uznał, że naruszają one zbiorowe decyzje konsumentów. W związku z tym nałożył na spółkę karę w wysokości 5 mln złotych. 

Pieniądze, ręce
20.09.2023 16:14 Znany operator się doigrał. Musi zwrócić pieniądze, nawet byłym klientom

Często dochodzi do sytuacji, w których musimy połączyć się z infolinią naszego operatora komórkowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Orange Polska ma zwrócić pieniądze klientom, którzy niesłusznie ponieśli koszty takich połączeń. Zwrócone zostaną również opłaty pobierane za diagnozę techniczną w ramach reklamacji zgłaszanej przez konsumenta. Wyjaśniamy, kto i w jaki sposób może odzyskać pieniądze.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
29.08.2023 12:51 Influencerzy na celowniku. UOKiK nakłada gigantyczne kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów najwyraźniej postanowił wziąć się na poważnie za problemy związane z influencerami. Nałożono bowiem gigantyczne kary na trójkę influencerów za kryptoreklamę.

Sklep Biedronka
22.08.2023 21:28 Biedronka ukarana przez UOKiK. Jest duża korzyść dla klientów

UOKiK postanowił nałożyć na sieć sklepów Biedronka karę w związku ze skargami klientów. Jednym z jej elementów są dodatkowe informacje, które klienci mogą zobaczyć na półkach sklepowych oraz przy kasach.

Logo UPC i pieniądze
13.08.2023 09:16 UPC Polska grozi wysoka kara. Chodzi o opłaty za niezamówione usługi

UPC Polska grozi kara do 10 proc. obrotu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił spółce zarzuty w związku z programem “Więcej korzyści dla Ciebie”.

Biedronka i pieniądze
02.08.2023 16:57 Biedronka w tarapatach. Firmie grozi ogromna kara, chodzi o popularną promocję

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, stawia kolejne zarzuty Jeronimo Martins Polska, właścicielowi sieci sklepów Biedronka. Prezes Urzędu twierdzi, że konsumenci nie otrzymali rzetelnych informacji na temat zasad popularnej promocji.

deweloper budowa blok
17.07.2023 11:20 Deweloperzy na Śląsku mają problem z TAURONEM. „Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca”

Polski Związek Firm Deweloperskich twierdzi, że TAURON Dystrybucja hamuje rozwój budownictwa mieszkaniowego na Śląsku. W związku z tym organizacja zwróciła się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o podjęcie interwencji. Są zarzuty, jest też obrona – o stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy również firmę TAURON.

rozmowa przez telefon
12.07.2023 13:34 Firma telemarketingowa z potężną karą od UOKiK. To nie koniec kłopotów

Firma telemarketingowa Asmanta Call Center i osoby nią zarządzające mają zapłacić łącznie ok. 1,5 mln zł kary. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że firma wykonywała połączenia telefoniczne bez zgody konsumentów i wprowadzała ich w błąd.

maliny
11.07.2023 18:34 Afera z malinami. UOKiK sprawdzi czy ceny owoców mogły być kształtowane niezgodnie z prawem

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdzi czy ceny malin mogły być kształtowane niezgodnie z prawem. Dziś ruszają kontrole w skupach oraz u największych przetwórców. 

Polskie banknoty
10.07.2023 12:07 Zalando, Media Markt, Sephora i Glovo z zarzutami. Kary mogą być ogromne

Od 1 stycznia br. sprzedawcy informujący o obniżce muszą podawać najniższą cenę z 30 dni przed jej wprowadzeniem. Okazuje się, że wielu z nich ma problem ze zrozumieniem nowych przepisów. W poniedziałek, 10 lipca, UOKiK poinformował, że postawiono zarzuty 4 przedsiębiorcom w związku z błędnym prezentowaniem promocji.

pieniądze
05.07.2023 14:43 Popularna firma pożyczkowa z gigantyczną karą od UOKiK

Prezes UOKiK nałożył ponad 15 mln zł kary na firmę Everest Finanse, znaną jako Bocian Pożyczki, podał UOKiK.  Zdaniem UOKiK, klienci nie byli w sposób jasny informowani o kosztach finansowania pożyczek.

zakupy przez internet
28.06.2023 14:30 Sklep internetowy dodawał do koszyka niezamówione produkty. Grozi mu wysoka kara

Prezes UOKiK postawił zarzuty spółce Duka International. Sklep internetowy automatycznie dodawał do koszyka klientów produkty, których nie zamawiali. 

biedronka-sklep
28.06.2023 10:19 UOKiK wygrywa w sądzie, Biedronka musi zapłacić gigantyczną karę. Sieć przez lata naruszała prawa konsumentów

W 2020 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że działania prowadzone przez Jeronimo Martins Polska w zakresie uwidaczniania cen stanowią praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Wczoraj UOKiK poinformował, że Sąd Apelacyjny potwierdził tę decyzję i oddalił apelację właściciela Biedronki. W rezultacie Jeronimo Martins Polska musi zapłacić 115 mln zł kary. 

biedronka-sklep
13.06.2023 14:18 Olbrzymia kara dla właściciela Biedronki. UOKiK: spółka wprowadzała konsumentów w błąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał Jeronimo Martins Polska za wprowadzanie konsumentów w błąd w ramach akcji „Tarcza Biedronki antyinflacyjna”. Nałożona kara wynosi ponad 160 mln zł.