UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to jeden z centralnych organów administracji rządowej, stanowiący urząd antymonopolowy. Spektrum jego działania jest dość szerokie, obejmując zarówno walkę z monopolizacją poszczególnych dziedzin polskiej gospodarki, jak i ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami.
Podstawę działania UOKiK stanowi Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Aktualnym Prezesem Urzędu jest Tomasz Chróstny, a siedziba UOKiK mieści się w Warszawie na placu Powstańców Warszawy 1.
W ścisłym znaczeniu ustawowej terminologii, to Prezes Urzędu obowiązany jest do wypełniania zadań wynikających z przepisów ustawy, natomiast UOKiK stanowi urząd obsługujący go i w pełni mu podległy. Prezes UOKiK za swoje działania odpowiada przed Premierem RP.
Podstawowym z zadań UOKiK jest dbałość o konkurencyjność wewnętrznej gospodarki i walka z powstawaniem na terenie Polski monopoli w dowolnym sektorze. Cel ten, zgodnie z ustawą, realizowany jest przede wszystkim poprzez konieczność zgłaszania do UOKiK niektórych transakcji. Głównie chodzi o sytuacje, w których ma dojść do połączenia bądź innej formy współpracy spółek, których łączny obrót na świecie w uprzednim roku był wyższy niż miliard euro, lub wyższy niż 50 milionów euro w Polsce.
UOKiK walczy także o uczciwość przedsiębiorców względem konsumentów, karząc ich za rozmaite praktyki, które niezgodne są zarówno z obowiązującym prawem, jak i powszechnie obowiązującym standardami uczciwości (naturalnie, skodyfikowanymi w ramach ustaw). Przykładem może być towar niezgodny z opisem czy wszelkiego typu wprowadzanie konsumentów w błąd.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta prowadzi także szeroko zakrojoną działalność edukacyjną, zorientowaną na edukację konsumencką. Cel ten wypełnia głównie poprzez prowadzenie edukacyjnego portalu czy organizowanie rozmaitych konkursów. UOKiK prowadzi również wiążącą prawnie listę klauzul niedozwolonych, a więc takich, których stosowanie w umowach czy regulaminach jest bezwzględnie zabronione z uwagi na rażące naruszenie interesów konsumenta.
Jeżeli jesteśmy świadkami jakiegokolwiek naruszenia praw konsumenta, czy też sami staliśmy się ofiarami takowego, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym UOKiK. Najłatwiej można zrobić to przez internet, anonimowo wypełniając formularz znajdujący się na stronie urzędu, lub pisząc maila na właściwy adres. Możemy również wysłać formalne zawiadomienie przez ePUAP.
Pokaż więcej
Do trzech siedzib największej spółki branży energetycznej w Polsce wkroczyli dziś w asyście policji pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Podejrzenia obejmują bardzo poważne naruszenia i mogą skończyć się nałożeniem na spółkę gigantycznej kary finansowej.
Wszyscy konsumenci, którym zależy na wspieraniu polskiej gospodarki przez zakup naszych rodzimych produktów, nie będą zadowoleni. Kolejna polska firma została przejęta przez zagraniczny koncern. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził już zgodę na tę transakcję. Przygotowania trwały pół roku.
Coraz bardziej jasne staje się, że bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości zaczyna pękać. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska jest zdania, że nadszedł czas, by rozpocząć rozliczenia i wezwała do działania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Nie musiała długo czekać na odpowiedź, choć zapewne nie takiej oczekiwała.
Koreański producent samochodów, KIA, poinformował o konieczności przeprowadzenia kolejnej akcji serwisowej, tym razem obejmującej modele Sportage i Optima HEV. W autach może wystąpić awaria układu HECU, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożaru w komorze silnika. Ilość zagrożonych samochodów szokuje. O które roczniki chodzi?
Niemiecka sieć sklepów cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Ostatnio wydała jednak niepokojący komunikat. Aż dwa rodzaje zabawek zostały wycofane z obrotu ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla najmłodszych użytkowników. Lepiej sprawdź, czy twoje dziecko nie ma ich w swoim pokoju.
Dwa dni temu Prezes UOKiK poinformował publicznie o postawieniu Zrzutka.pl sp. z o.o. zarzutów naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Pod lupę Prezesa UOKiK trafił między innymi kot, który według urzędu wywoływał presję emocjonalną, mogącą stanowić nieuczciwą praktykę rynkową. Czy słusznie? Spółka punktuje decyzję i zapowiada walkę.
Zakup kotła do ogrzewania domu to ważna i trudna decyzja, której skutki będą towarzyszyć nam przez długie lata. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach producenci z tej branży nadużywają zaufania klientów i podają nieprawdziwe informacje. UOKiK sprawdził 10 modeli kotłów na paliwa stałe. W aż czterech z nich wykryto nieprawidłowości. Urzędnicy radzą, na co zwracać uwagę, jeżeli planujemy zakup kotła.
Na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta pojawił się już komunikat w sprawie postępowania wyjaśniającego praktyki korporacji Meta, do której należy Facebook. Uwagę urzędu przykuła głośna praktyka ograniczania widoczności doniesień prasowych w serwisie, co jest odczytywane jako bezpośredni skutek prób egzekwowania od Meta wynagrodzeń dla mediów.
Sąd Okręgowy zgodził się z ustaleniami Prezesa UOKiK. Potwierdził, że spółka Jeronimo Martins Polska nie miała prawa uzyskiwać od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów – napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w mediach społecznościowych. To oznacza, że właściciel Biedronki będzie musiał zapłacić ponad pół miliarda złotych kary.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał dzisiaj ważny komunikat. Warto zwrócić na niego uwagę zwłaszcza, jeśli w ostatnim czasie kupiliśmy nowy odkurzacz. Jak poinformował sprzedawca, sprzęt może stanowić zagrożenie dla użytkownika i w określonej sytuacji stanąć w płomieniach. Na stronie marki wskazano dokładne instrukcje dla klientów.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów — Tomasz Chróstny — wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję. Pod lupą UOKiK znajdują się obecnie cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów, gimbali i kamer sportowych. Co wiadomo w tej sprawie? Jakie kary grożą zamieszanym spółkom? I jak mogą ich uniknąć?
Zastanawialiście się kiedyś, jakie substancje chemiczne są wykorzystywane do wyprodukowania ubrań, które nosicie, lub pościeli, którą okrywacie się co noc? Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać kontrolerzy z Inspekcji Handlowej. Stężenie szkodliwych substancji w niektórych produktach nawet 320 razy przekraczało normę!
A raczej o ich brak. Klienci Cinkciarza skarżą się, że otrzymują wypłaty z opóźnieniem. Właściciel fintechu tłumaczy się usterkami. Czy to kwestia jedynie technicznych problemów? Sprawie przygląda się zarówno Komisja Nadzoru Finansowego, jak i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ważna wiadomość dla właścicieli samochodów KIA. Prezes UOKiK wykrył zmowę cenową przy sprzedaży nowych pojazdów tej marki. Posypały się gigantyczne kary dla firmy KIA Polska, dealerów firmy i osób fizycznych, które były odpowiedzialne za niezgodne z prawem decyzje. Właściciele, którzy kupili samochody od ukaranych sprzedawców, mogą teraz złożyć pozew w sądzie. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie.
Abonament podniesiony bez zgody i opłaty za usługi, na które nikt się nie zgodził. Z taką sytuacją, niestety, spotkało się wielu klientów kilku polskich firm. Z podobnymi działaniami UOKIK walczy od dawna. Z jakim skutkiem? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie wydał decyzję, dzięki której Polacy odzyskają pieniądze.
Na rynku pojawiła się niebezpieczna zabawka, która może stanowić zagrożenie dla najmłodszych. UOKiK wydał pilny komunikat o ryzyku zadławienia związanym z jednym z popularnych zestawów dla niemowląt. Sprawdź, czy produkt znajduje się w Twoim domu i jakie kroki należy podjąć.
Dramatyczne sceny na ulicach, za oknami… a teraz również na sklepowych półkach? Bywa, że trudne sytuacje wiążą się ze wzrostem cen, zwłaszcza na te najbardziej podstawowe artykuły. Czasem jednak nie jest to wynik samych wydarzeń, a szansy na zysk, która pojawia się w oczach przedsiębiorców. UOKiK zapowiedziało już, jakie zmiany cen przewiduje tym razem, w związku z powodziami.
Dopiero od tego roku regulatorzy wprowadzili w programach dopłat mechanizmy zabezpieczeń przed niebezpieczeństwami czyhającymi na konsumentów na rynku OZE. Chodzi m.in. o uruchomienie tzw. zielonej listy, gdzie znajdują się certyfikowane pompy ciepła, które na wyłączność otrzymają dopłaty. Teraz nad problemem pochyla się UOKiK.
Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z prezesem Tomaszem Chróstnym nie sposób zarzucić bierności. Wręcz przeciwnie, w zasadzie w każdym tygodniu pojawiają się doniesienia o nowych postępowaniach czy ich finałach. W ostatnim czasie w prawie zaszły jednak ważne zmiany, które przyznają konsumentom zupełnie nowe, ważne uprawnienia.
Kolejne produkty dla dzieci stwarzają dla nich zagrożenie? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił to sprawdzić. Kontrola objęła 16 artykułów dla najmłodszych. Znaczna część z nich pozostawia wiele do życzenia. ”Cztery produkty pochodziły z Polski.”
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął 10 postępowań wobec podmiotów, które wcześniej objął kontrolą i upomniał. Wśród przedsiębiorstw łamiących zasady kultury biznesowej znalazła się m.in. spółka Coca-Cola HBC, czyli jeden ze współpracowników Cola-Cola Company.
Janusz Palikot, mimo ogromnych długów i wyroków za łamanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości, pozostaje popularny w mediach społecznościowych, gdzie publikuje filmy, na których głównie pije wódkę. Pod każdym z nich pojawiają się liczne krytyczne komentarze, nawołujące go do spłaty wierzytelności i przypominające co najmniej nieetyczne praktyki mające na celu przyciągniecie inwestorów do swoich przedsięwzięć. Do długiej listy długów były polityk musi doliczyć kolejne - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta właśnie wydał decyzję w sprawie kampanii pożyczkowej “Skarbiec Palikota”.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniósł do Sejmu propozycję nowelizacji ustawy. Projekt, którego autorstwo urząd przypisuje prezesowi, przewiduje drastyczne zwiększenie kar i dodatkowe uprawnienia dla samych kontrolerów. Projekt ma być przyjmowany przez Radę Ministrów z III kwartale br.
UOKiK wytoczył ciężkie działa przeciwko dwóm firmom, którym udowadnia niezgodne z prawem praktyki. Przedsiębiorcy mogą się jeszcze odwołać, ale jak dotąd - wszystko wskazuje na to, że zapłacą pokaźną karę. Jeżeli brałeś lub brałaś pod uwagę opinie w internecie przed skorzystaniem z jakiejś usługi lub produktu, możliwe, że firmy zarobiły także na Tobie.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta dopatrzył się naruszania praw konsumentów w praktykach spółki LoanMe udzielającej pożyczek. W wyniku nieprawidłowości zapadła decyzja nie tylko o nałożeniu na LoanMe kary finansowej, ale też o zwróceniu pieniędzy klientom firmy.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty polskim liniom lotniczym Enter Air. Dotyczą one szeregu nieprawidłowości takich jak wprowadzanie klientów w błąd, zaniżanie odszkodowań czy problemy z reklamacją. Zakwestionowano aż 10 praktyk spółki, której grozi teraz wysoka kara.
Jeronimo Martins, spółka zarządzająca siecią Biedronki, odpowiada na zarzuty formułowane przez UOKiK o prowadzeniu zmowy rynkowej z konkurentem Dino Polska. Sieć tonuje nastroje, przyznaje, że większość usług transportowych realizuje w ramach długoletnich kontraktów.
Siedziby Biedronki i Dino przeszukane przez urzędników UOKiK w asyście policji - przekazuje w poniedziałkowy poranek szef urzędu Tomasz Chróstny. Jak słyszymy, biuro otrzymało informację, jakoby obie sieci - Biedronka i Dino - pozostawały w rynkowej zmowie dot. kontraktów z firmami przewozowymi.