Polska firma w rękach niemieckiego giganta. Urząd wydał zgodę
Wszyscy konsumenci, którym zależy na wspieraniu polskiej gospodarki przez zakup naszych rodzimych produktów, nie będą zadowoleni. Kolejna polska firma została przejęta przez zagraniczny koncern. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził już zgodę na tę transakcję. Przygotowania trwały pół roku.
UOKiK analizował dokumenty
Ta marka jest dobrze znana wszystkim miłośnikom ryby w puszkach. UOKiK wyraził zgodę, aby lider polskiego rynku konserw rybnych - Grupa Graal trafiła w ręce firmy Lisner Holding należącej do niemieckiego koncernu spożywczego Theo Müller.
Cały proces przejmowania polskiej firmy trwał półtora roku. Zanim dobiegł końca, sprawie musiał przyjrzeć się UOKiK. Polski urząd wyraził zgodę na przejęcie, a w piątek 29 listopada wszystkie formalności dobiegły końca. Od tej pory Grupa Graal jest więc częścią Lisnera. Gigant działa w Polsce od 30 lat, a swoje zamiary przejęcia grupy Graal po raz pierwszy ogłosiła w lutym 2023 roku.
Rewolucja w prawie karnym. Polska zmniejszy wyroki: wyciekły plany Nie bierz tego do auta, nie wyrzucaj do kosza. Wydano pilne ostrzeżenieIch produkty znane są w Polsce od lat
Firma Lisner zajmująca się produkcją konserw rybnych jest aktywna na polskim rynku ponad 33 lat. W jej ofercie można znaleźć także pasty kanapkowe, sałatki i hummus. Obecnie ambasadorem marki jest znany z telewizyjnych programów francuski restaurator Michel Moran. Jednymi z najbardziej znanych produktów są małe przekąski że śledzia “Śledzik na raz”, które można dostać m.in. w Biedronce. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność naszym kraju krótko po upadku komunizmu, w 1991 r.
Ilu pracowników trafi pod kontrolę zagranicznej firmy?
Lisner ma swój główny zakład w Poznaniu i mniejszą fabrykę w miejscowości Charzyno niedaleko Kołobrzegu. Przed przejęciem Graala firma zatrudniała w Polsce w sumie ponad 1,5 tys. osób. Jak informuje portal Trójmiasto.pl, grupa Graal zatrudnia ok. 2,2 tys. osób w Polsce.
Firma podlega europejskiemu koncernowi spożywczemu kontrolowanemu przez grupę Theo Müller. Najbardziej znane produkty tej grupy to przetwory mleczne Müller. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1896 roku przez bawarską rodzinę o tym popularnym nazwisku. Obecnie zarządza nim wnuk pierwszego właściciela.