Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił już projekt ustawy zwiększającej limit zwolnień z obowiązku odprowadzania podatku VAT od sprzedaży na rynku konsumenckim. To ważna wiadomość dla wszystkich płatników VAT – limit nie był bowiem zwiększany od 2017 r. i skorzystać z niego mogła coraz mniejsza liczba przedsiębiorców. Ministerstwo finansów podało już także termin wejścia w życie limitu w nowej wysokości.
To może być największe wyzwanie polskich przedsiębiorców. Jak pokazują badania, w ostatnich latach zatrudnienie odpowiedniej kadry okazuje się coraz trudniejsze. Problematyczna okazuje się szczególnie jedna grupa pracowników. Narzekają nie tylko pracodawcy, ale i sami Polacy poszukujący pracy.
Rafał Brzoska, szef firmy InPost i lider rządowego zespołu ds. deregulacji, żegna się ze swoją funkcją. Do tej pory rząd rozpatrzył 173 propozycje, które opracowała grupa ekspertów pod jego kierownictwem. Teraz przedsiębiorca ma już inne plany, niezwiązane z pracą dla rządu. Podał powód swojej decyzji.
Ambitny pomysł, który wyrósł na obserwacjach rynku, miał odpowiedzieć na jedną z najbardziej podstawowych potrzeb pracowników. Pierwsze kroki jak zawsze były trudne, a niektóre z przeszkód dla wielu wydawałyby się nie do przeskoczenia. Determinacja i wiara w potencjał projektu sprawiły, że dziś SmartLunch każdego roku odnotowuje nawet 70 proc. wzrostu. W rozmowie z red. naczelnym Biznes Info Darkiem Dziduchem o trudnej drodze do sukcesu opowiedział prezes firmy Mateusz Tałpasz.
Radość przedsiębiorców z uchwalenia przez Sejm obniżenia składki zdrowotnej może okazać się na wyrost. Liczba głosów za przyjęciem projektu była co prawda wystarczająca w pierwszej izbie parlamentu, jednak by doprowadzić do wejścia nowych zasad rozliczeń z ZUS dla przedsiębiorców w życia, może się okazać zbyt mała. Wszystko w rękach jednej osoby.
Lider w branży tytoniowej właśnie to ogłosił. Koniec z produkcją papierosów? Do tej pory posiadali aż 15,5 proc. udziałów w światowym rynku poza USA. Okazuje się, że na inwestycje w Polsce przeznaczył już blisko 30 mld zł i właśnie finalizuje kolejną, o wartości niemal 1 mld złotych. Globalny gigant ma plany, które mogą wpłynąć nie tylko na konkurencję, ale także zwyczaje konsumentów.
Debaty wokół składki zdrowotnej dla przedsiębiorców trwały długo, a konflikty pomiędzy parlamentarzystami narastały. Nie tak dawno temu projekt ustawy opuścił komisję i wylądował w Sejmie. Wiadomo, co dalej z tym zagadnieniem, właśnie podjęto decyzję.
Modyfikacje, które weszły w życie za sprawą Polskiego Ładu skutecznie obniżyły satysfakcję polskich przedsiębiorców z prowadzenia firmy. Od dłuższego czasu jasne było, że muszą zajść zmiany, które usatysfakcjonują jak najwięcej grup społecznych. Procedura ich wprowadzenia trwa już od jakiegoś czasu, wiadomo, jaki będzie ich koszt. Pojawiają się głosy, że państwo może tego nie unieść.
Przedstawiciele polskiego środowiska przedsiębiorców są pogrążeni w żałobie po śmierci 70-letniego biznesmena. Prezes znanej w całej Polsce grupy deweloperskiej odszedł 14 marca 2025 roku. Był znany z działalności filantropijnej. Za życia lokalne media pisały o tym, że wspierał lokalne parafie, strażaków i kupował wyprawki szkolne dla dzieci. Koledzy z branży pożegnali go we wzruszających słowach.
Czy polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na uproszczenia w prawie? Zespół ds. deregulacji kierowany przez Rafała Brzoskę intensywnie pracuje nad zmianami, które mogą wstrząsnąć dotychczasowym systemem. Wśród zaangażowanych w projekt są także przedstawiciele samorządów. Co udało im się wypracować i kiedy poznamy szczegóły?
Co zrobić, by złożenie rocznej deklaracji podatkowej było jak najprostsze? Wielu podatników stale szuka najlepszego sposobu na złożenie PIT-u. Nowe rozwiązania wprowadza również rząd. Postawa Polaków jasno pokazuje, że nie tędy droga. Co poszło nie tak?
Co musi wiedzieć, co musi mieć i co musi robić polski przedsiębiorca? W świetle aktualnych przepisów “żyłka do biznesu” to zdecydowanie za mało. W wielu przypadkach warto postawić na urządzenia, które ułatwią nam prowadzenie firmy. Zwłaszcza jeśli kara za jego brak to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy muszą się tym przejmować.
Mikroprzedsiębiorstwa stanowią aż 97 proc. ogółu firm w Polsce. Mowa o kole zamachowym polskiej gospodarki. Gdy jednak przeanalizujemy ich wydajność na tle UE, można popaść w panikę. Wyzwania i problemy mikroprzedsiębiorstw objaśniają dla BiznesINFO dr Urszula Kłosiewicz-Górecka oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Małe firmy od lat borykają się z problemem zatorów płatniczych, które często prowadziły do ich upadku. Teraz pojawia się propozycja, która może diametralnie zmienić sytuację. Będący twarzą deregulacji gospodarki Rafał Brzoska, ma pewien plan. Czy uproszczona egzekucja należności uratuje tysiące przedsiębiorstw?
Deregulacja kojarzy się raczej z ograniczaniem działalności państwa niż z rozbudową jego aparatu. A jednak nie sposób przeoczyć, że deregulacja w Polsce zaczyna się mnożyć. Dochodzi więc wręcz do inflacji inicjatyw, bo w Polsce deregulacja zdaje się zaczynać od rozrostu biurokracji.
Szef InPostu Rafał Brzoska został niedawno wybrany przez premiera Donalda Tuska na szefa rządowego zespołu ds. deregulacji. Niedługo potem opublikował pierwsze postulaty, które mają poprawić warunki rozwoju dla przedsiębiorców działających w kraju. Od razu pojawiły się także pytania o kwestie, które oburzają część przedsiębiorców, w tym regularny wzrost płacy minimalnej. Odpowiedź biznesmena w tej kwestii nie pozostawia złudzeń.
Do tej pory mogło się wydawać, że rynek pracy przechodzi niezaprzeczalną ewolucję. Okazuje się jednak, że pracodawcy mają dość trendu, który stale nasilał się przez ostatnie lata. Nie wszyscy pracownicy będą zadowoleni, ale firmy mają swoje powody.
ZUS ogłosił nowy konkurs, w ramach którego przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet 300 tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy. To szansa na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które zmniejszą ryzyko wypadków i wpłyną na zdrowie pracowników. Jakie są warunki i kto może się ubiegać o wsparcie?
Przedsiębiorcy stoją przed bardzo ważną decyzją. Mają czas tylko do 20 lutego. Jeśli przegapią ten termin, mogą stracić ważne ulgi i nie tylko. Ta decyzja powinna być dokładnie przemyślana, bo będzie miała wpływ między innymi na wysokość podatków oraz ogólną rentowność firmy. Przedstawiamy wszystkie szczegóły.
Inwestycje polskich firm w rozwój pracowników wciąż pozostają niewystarczające. Najnowsze dane prezentowane przez Polski Instytut Ekonomiczny pokazują, że zaledwie co dziesiąty zatrudniony czuje, że jego pracodawca wspiera rozwój zawodowy, a większość pracowników zmienia pracę, zanim doczeka się awansu. Jakie czynniki prowadzą do rosnącej rotacji w firmach i trudności w rekrutacji specjalistów? Czy polskie firmy mogą odwrócić ten trend i skuteczniej zatrzymywać talenty?
Z tej internetowej platformy dla podróżników eSky korzystają turyści z Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Przedsiębiorstwo zostało założone przez znanego kierowcę rajdowego Łukasza Habaja, Łukasza Kręskiego oraz Agnieszkę i Piotra Stępniewskich. Teraz jeden z współzałożycieli ogłosił, że odchodzi ze stanowiska. Podzielił się bardzo osobistą przyczyną tej decyzji i ogłosił kto go zastąpi.
Co roku tysiące Polaków podejmują decyzję o założeniu działalności gospodarczej. Według danych GUS tylko w 2024 roku zdecydowało się na to ponad 126 tys. osób. Już przy pierwszych formalnościach związanych z zakładaniem firmy można popełnić duży błąd. Doradca podatkowy Piotr Juszczyk z firmy InFakt w rozmowie z portalem BiznesINFO wskazuje, jak uniknąć przykrych konsekwencji.
Dla przedsiębiorców, którzy przegapią ten termin lub popełnią błąd przy składaniu oświadczenia, nie będzie już odwrotu. Skarbówka nie czeka na deklaracje w tej sprawie przez cały rok. Wkrótce mija termin na podjęcie kluczowej dla każdej małej firmy decyzji. Błąd w tym zakresie może sprawić, że zamiast do naszej kieszeni, pieniądze w nadmiarze będą trafiać na konto fiskusa. Ekspertka radzi, jak poprawnie złożyć odpowiedni formularz.
Nieważne, czy prowadzisz średnią, dużą firmę czy mikroprzedsiębiorstwo na jednoosobowej działalności gospodarczej. O tym obowiązku nie możesz zapomnieć, a pomyłka może Cię słono kosztować. Na złożenie dokumentów przedsiębiorcy mają jeszcze tylko kilka tygodni.
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej, jednak rząd już na przyszły rok planuje kolejne zmiany. Problem dotyczący coraz to większych wydatków na ten cel będzie jedynie się pogłębiał. Skąd wziąć na to środki? Z podatków. Portfele Polaków mocno na tym ucierpią.
Użytkownicy korzystający regularnie z Instagrama zdążyli zauważyć już pierwsze zmiany, jakie zaszły w aplikacji. Na razie dostrzec można nieznaczną różnicę w samym wyglądzie, ale to, co jeszcze przygotowali twórcy, ma dopiero nadejść. W mediach społecznościowych zawrzało. O co dokładnie chodzi? Niewykluczone, że posypią się liczne skargi.
W akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy każdy może wziąć udział. Setki osób chętnie nie tylko licytuje oferty, ale także samodzielnie wystawia różne przedmioty. A za te cena potrafi być bardzo różna. Rekordowa aukcja przebiła już 100 tys. złotych. I wcale nie chodzi o sprzątanie domu przez Macieja Musiała.
To koniec znanego polskiego producenta na rodzimym rynku. Po niemal 30 latach działalności, spółka została postawiona w stan likwidacji. Polacy chętnie kupowali ubrania w sklepach od wielu marek, które należały do przedsiębiorstwa. Problemy firmy zaczęły się w 2019 roku.