Ciągłe odkładanie urlopu na później, bo może później się przyda? A może unikanie odbioru dni urlopowych z nadzieją na ekwiwalent? Oba te rozwiązania mogą być niekorzystne dla pracownika. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, do kiedy można odebrać zaległy urlop. Pamiętajmy, że za niewykorzystanie go w terminie grożą konsekwencje.
Zapowiada się ciężki rok dla wszystkich Polaków, którzy prowadzą własne firmy. Stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest jasne — przedsiębiorcy muszą przygotować się na podwyżki. Wzrośnie podstawa składek ZUS, a przyczyna jest jedna. Jest też jeden sposób, by tej opłaty uniknąć.
Będą kolejne masowe zwolnienia? To już pewne — ikona polskiego przemysłu wpadła w tarapaty. W planach restrukturyzacja i układ z wierzycielami. Firma odnotowała już kilkumilionowe straty. Całą spółkę czeka bankructwo? To kolejny cios dla polskich przedsiębiorców.
Pierwszy odcinek naszej nowej serii, Rozmowy Biznes Info, już za nami. Jako pierwszy gościem Darka Dziducha był Adam Zdanowski, współwłaściciel Zakładów Mięsnych Wierzejki, który odpowiedział na najistotniejsze pytania w branży: z kim dzisiaj konkurują sklepy specjalistyczne, dlaczego Polska gra innymi kartami niż cała Unia Europejska i najważniejsze — kto dziś chodzi do sklepów specjalistycznych?
W październiku 2024 roku w życie wchodzą przepisy umożliwiające przedsiębiorcom skorzystanie z nowej ulgi, która pozwoli im wstrzymać się od płacenia składki ZUS przez jeden wybrany miesiąc w roku. Jest to odpowiedź na obietnice wyborcze złożone w trakcie kampanii w 2023 roku. Chociaż pierwotnie rozważano wprowadzenie całkowicie dobrowolnego ZUS-u, ostatecznie zdecydowano się na bardziej ograniczoną wersję tego rozwiązania.
Nad nowelizacją przepisów pracuje Państwowa Inspekcja Pracy. Głównym zadaniem planowanych zmian jest modernizacja instytucji oraz wzmocnienie jej pozycji. Jednocześnie zwiastują one wzmożoną walkę z tzw. ”śmieciówkami”. Czy inspektorzy będą mogli nakazać firmom zatrudnianie pracowników?Z tego tekstu dowiesz się:● Jakie zmiany przejdzie PIP?● Jak prawdopodobne są nowe uprawnienia dla inspektorów?● W jaki sposób inspektorzy będą walczyć ze śmieciówkami?
W ostatnich latach w Polsce coraz większą uwagę poświęca się regulacjom dotyczącym transakcji gotówkowych. Dyskusje na temat limitów płatności gotówką, zarówno w kontekście transakcji między przedsiębiorcami, jak i między przedsiębiorcami a konsumentami, budzą wiele emocji. Dla jednych są to niezbędne kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, dla innych - nieuzasadnione ograniczenia wolności finansowej. Okazuje się, że istnieją limity gotówkowe, których należy przestrzegać.
Ustawa deregulacyjna, nad którą pracuje obecnie ministerstwo rozwoju i technologii ma ułatwić prowadzenie firmy w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca tymczasem uwagę, że niezbędne jest wprowadzenia zmian do projektu, a niektóre definicje potrzebują zmian. Jak zauważają specjaliści z ZUS-u, zignorowanie ich wskazówek skończy się ”niesprawiedliwymi reperkusjami”.Z tego tekstu dowiesz się:● Nad jakimi zmianami pracuje ministerstwo.● Jak wpłyną one na prowadzenie firm.● Jakie nieprawidłowości zauważył ZUS.
Minister rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ogłosiła, że Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) potrzebuje wzmocnienia i rozszerzenia swoich uprawnień. Celem jest zwiększenie skuteczności działania instytucji, aby mogła lepiej chronić prawa pracowników i uczciwych pracodawców. Od września specjalny zespół zajmie się reformą PIP, a zapowiedziane zmiany mają przypominać działania policji i skarbówki.
W Sądzie Rejonowym w Toruniu zapadł ważny wyrok dotyczący zasad wykorzystywania zwolnień lekarskich przez przedsiębiorców. To kolejna taka sytuacja, która udowadnia, że państwo potrafi stanąć po stronie prowadzących firmy i zakwestionować decyzje kontrolerów.
Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz zatrudniający do dziewięciu osób będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że jest to nowa forma wsparcia, która ma na celu odciążenie małych firm i umożliwienie im lepszego zarządzania finansami.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest kluczowym organem w systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Jego rola w nadzorowaniu płatników składek jest nieoceniona, jednak ostatnie doniesienia budzą poważne kontrowersje. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" (DGP), inspektorzy ZUS mają nadużywać swoich uprawnień w zakresie kontroli przedsiębiorstw.
Poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce nie przekłada się natychmiastowo na kondycję samych przedsiębiotstw - dowiadujemy się z raportu Allianz Trade. Inercja ta doprowadza do dalszych wzrostów liczby firm, które ogłaszają niewypłacalność i na razie ubezpieczyciel nie widzi szans na poprawę. To oznacza kolejne upadłe przedsiębiorstwa, przy czym można już wskazać zarówno regiony, jak i branże, które są na to najbardziej narażone. Dane z pierwszego półrocza 2024 r. nie dają przedsiębiorcom borykającym się z niską rentownością zbyt wiele powodów do optymizmu.
”Nie wierzę, że jest ktoś, kto nie wie, czym jest ESG”, mówiła w rozmowie z Januszem Schwertnerem dr Karolina Adamska-Woźniak, przedstawicielka forum odpowiedzialnego biznesu. Zasady te stanowią obecnie wyzwanie dla przedsiębiorców i firm, niezależnie od ich wielkości. Budzi jednak nie tylko obawy, ale również wiele pytań. A na te starali się odpowiedzieć eksperci w czasie drugiego już panelu dyskusyjnego w temacie ESG, tym razem poświęconego kwestiom społecznym.
Nowe dyrektywy unijne, nowe ustawy krajowe i nowe cele firm. Z wszystkim tym muszą mierzyć się polscy przedsiębiorcy, a na horyzoncie już pojawiło się nowe wyzwanie — raportowanie ESG. Kiedy nowe przepisy obejmą również firmy w Polsce? Czy ESG niesie za sobą korzyści dla biznesu? Za nami pierwsza z cyklu trzech debat poświęconych tematyce ESG. Eksperci podjęli zagadnienia kryjące się pod literą E (ang. Environmental), związane z ochroną środowiska, redukcją śladu węglowego oraz dążeniem do neutralności klimatycznej polskich firm.
Druga edycja konkursu dla założycieli firm, liderów, startupów oraz marek już za nami! Tytuł Innowacyjnego Lidera trafił do aż 17 uczestników, jury przyznało również inne nagrody. Kto w 2024 roku wykazał się innowacyjnymi produktami i strategią?
Rozmówcą Biznes Info był Rafał Sonik - przedsiębiorca, działacz społeczny i zwycięzca Rajdu Dakar. O kulisach prowadzonych działań i nieoczywistych sposobach osiągania celów rozmawiał z Andrzejem Sołtysikiem.
Państwowa Inspekcja Pracy ostrzy zęby. Przedsiębiorcy powinni być przygotowany na ostrzejsze kary. PIP planuje je wprowadzić za jedno wykroczenie. Złamanie przepisów odbije się nie tylko na kieszeni pracodawcy.
W dobie ostatnich masowych zwolnień, coraz więcej osób poszukuje szansy, by się przebranżowić. Warto rozważyć szczególnie jeden kierunek rozwoju kariery zawodowej. Pracownicy w tej branży są coraz bardziej pożądani, a stawki idą w górę. Również polskie firmy potrzebują ich coraz częściej.
Już niebawem Polacy będą mogli skorzystać z wakacji od składek ZUS. Wprowadzenie takiego rozwiązania było zapowiadane już jakiś czas temu, a teraz prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie. Kto konkretnie będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych? Wyjaśniamy.
Sztuczna inteligencja okazała się nie tylko wyzwaniem dla rynku, ale również odpowiedzią na inne przeszkody. Jak podaje Unilever, do 2027 roku globalny rynek analizy danych za pomocą AI może być wart 8,3 miliarda dolarów! Obecną wartość sztucznej inteligencji dla branży FMCG, trudno byłoby przecenić.
Dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) dotyczące I kwartału 2024 roku mogą budzić zaskoczenie. Czy pozytywne? To już nieco inna sprawa. W tym roku wielu przedsiębiorców zdecydowało się wznowić działalność gospodarczą. Niestety, potencjalni nowi gracze na rynku nie są tak odważni.
To już szesnasta edycja konkursu Innowator Śląska. Organizatorzy zapraszają każdego, kto ”myśli i działa niestandardowo”. Na wysłanie zgłoszenia zostało jednak niewiele czasu, a na zwycięzcę czekają spore sumy. Trzeba jednak pamiętać o kilku warunkach.
W Europie jest problem z nadmierną regulacją, która ogranicza i dławi innowacyjność — tak o europejskiej gospodarce wypowiadał się dr Jacek Bartosiak, założyciel think-thanku Strategy&Future. Klasa polityczna, która musi zmienić swoje nastawienie do przedsiębiorcy polskiego — ocenił relacje państwo-biznes nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Przedstawili plan dla Europy, czyli przedstawili to, co jako Unia Europejska prawdopodobnie będziemy realizować przez najbliższe pięć lat — skomentował wystąpienia Donalda Tuska i Ursuli von der Leyen, prezes PTWP Wojciech Kuśpik. Jako Polska skorzystaliśmy pod każdym względem na tym, że jesteśmy w Europie, jesteśmy częścią Europy — podsumował 20 lat Polski w Unii Europejskiej nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W zeszłym roku uchwalono 34 i pół tysiąca stron przepisów prawa — tak trudności prawne w prowadzeniu biznesu w Polsce ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. — Kierując się zasadą: uchwalasz nowe obowiązki, to inne uchylasz, a nie narzucasz dodatkowe. I cały czas trzeba myśleć, jak pomóc, a nie utrudnić życie przedsiębiorcom — mówił nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
”Nasze rozwiązania są przez urzędników konstruowane zupełnie w oderwaniu od rzeczywistości” — oceniał prawo tworzone dla biznesu Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. ”System prostych rozwiązań jest prawie w wszystkich europejskich krajach oprócz Polski” — skwitował nasz rozmówca podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Dziennikarze “Gazety Wyborczej” i stacji TVN przeprowadzili śledztwo, które pokazuje warunki pracy na budowie należącego do Orlenu kompleksu Olefin III w Płocku. Wykryto szereg nieprawidłowości. Warunki są skandaliczne.